Kaardiga makstes kindlustad tulevikku - Kasvukonto - Uudised - LHV finantsportaal

Kaardiga makstes kindlustad tulevikku

Gert Siniloo

9.01.2019 8:55

pixabay.com

Kas Sina teadsid, et iga kaardimaksega saad teha investeeringu enda tulevikku? Loe lähemalt, kuidas kinkida endale uueks aastaks meelerahu ning mikroinvesteerimisega oma raha enda kasuks tööle panna.

Nelja kuu jooksul alates mikroinvesteerimise käivitamisest on LHV kliendid selle hästi vastu võtnud: Kasvukonto kasutajate arv on selle ajaga tõusnud 60% võrra. Üle kahe kolmandiku uutest Kasvukonto kasutajatest on ühtlasi alustanud mikroinvesteerimisega. Ligi 75% mikroinvesteerimise aktiveerijatest on sellega alustanud samal ajal koos Kasvukonto loomisega.

Lisaks on esimesed kuud näidanud, et kliendid, kes mikroinvesteerimist kasutama hakkasid, on kogunud oma Kasvukontole 20% võrra enam raha.

Eelmise aasta augusti lõpus tuli LHV välja uue ja unikaalse lahendusega mikroinvesteerimine, mille põhimõte on teada-tuntud tõdemus: kes senti ei korja, see krooni ei saa. Üks peamisi takistusi, mis inimesi investeerimisest eemal hoiab, on see, et enamikul meist pole kohe võtta suuremaid rahasummasid, mida investeerimiseks välja käia. Mõelge oma tuttavate peale: kas sagedasem on jutt sellest, mida teha iga kuu palgast üle jääva 100 euroga, või tuleb rohkem ette nurisemist, et üle ei jää midagi ning hea oleks, kui saaks kelleltki palgapäevani 100 eurot laenata?

Olukorrast ei maksa aga heituda, sest parim viis rahalise kindlustunde saavutamiseks on enamiku inimeste jaoks alustada säästmist ja investeerimist just väikeste summadega. Kui seda saaks veel teha nii, et korraga ei peaks kogu summat välja andma, oleks ju eriti mugav. Mikroinvesteerimine teebki selle võimalikuks: alustada saab sõna otseses mõttes sentidega ning investeering tulevikku toimub iga kord, kui kaardiga maksate.

Mis see ikkagi on? Mikroinvesteerimine käib väga lihtsalt. Mikroinvesteeringu summa on algse deebetkaardimakse ja järgmise täisarvuni ümardatud summa vahe.

Näiteks: maksate kaardiga summas 9,2 eurot. Sellele järgnev esimene täisarv on 10 eurot. 10 euro ja 9,2 euro vahe on 0,8 eurot – see ongi summa, mille eest tehakse mikroinvesteering ehk kantakse 0,8 eurot arvelduskontolt Kasvukontole.

Kuhu raha siis investeeritakse? Mikroinvesteering kantakse iga kord mugavalt ja märkamatult Kasvukontole, mis on mõeldud just neile, kes soovivad alustada investeerimisega väikestest summadest. Kasvukontoga saab investeerida juba alates ühest eurost väga madalate kuludega indeksfondidesse. Hetkel saab Kasvukontoga raha paigutada 38 võlakirja- või aktsiafondi, mis investeerivad erinevatesse trendidesse (näiteks automatiseerimine või puhas energia), ettevõtetesse, sektoritesse või riikidesse.

Kuidas see päriselus käib? Eelmise aasta viimastel nädalatel toimunud „Maksa ja võida“ mäng näitas, et inimesed võivad lühikese aja jooksul koguda mikroinvesteerimisega märkimisväärse summa. Nelja nädala jooksul kahekordistas LHV mikroinvesteeringu Kasvukontol juhul, kui kasutaja mikroinvesteeringute kogusumma oli nädala kolme kõige suurema hulgas. LHV kliendid panustasid mängu aktiivselt: nelja nädala jooksul oli võidusumma iga kord eelmise nädala omast suurem.

Mängu suurim võidusumma oli 62,13 eurot ning koha esikolmikus tõi vähemalt paarikümne euro suurune mikroinvesteering nädala kohta. Väärib märkimist, et kui jätkata igal nädalal näiteks 20 euro suuruse mikroinvesteeringuga, koguneks ühe aasta jooksul Kasvukontole juba üle 1000 euro. Kui aga 62 euro kaupa igal nädalal investeerimist jätkata, koguneks ühe aasta jooksul sarnase panustamise korral Kasvukontole juba üle 3200 euro, mida on peaaegu sama palju kui kolm Eesti keskmist palka puhtalt kätte. Konkreetsed numbrid polegi tegelikult nii olulised, sest kõik sõltub enda panusest, valitud fondide tootlusest ning investeerimisperioodist. Küll aga mõjub innustavalt teadmine, et väiksed summad ei pea tähendama väikseid summasid pikas perspektiivis, vaid ajapikku võib tekkida täiesti arvestatava suurusega portfell.

Näiteks: kui panustada 5 eurot nädalas ehk 20 eurot kuus (nagu keskmine mikroinvesteerimise kasutaja) Kasvukonto populaarseimasse S&P 500 fondi ja nii 20 aastat järjest, koguneks teile S&P 500 ajaloolise tootluse 7,4% jätkumise korral ligi 9700 eurot.

Allikas: LHV. Kasvukonto teenus- ja haldustasud on lõppsummast maha arvestatud.

Kui aga summat veidi suurendada ning investeerida nädalas 20 eurot samasse S&P 500 fondi nagu aktiivsemad kaardikasutajad, koguneks ajaloolise tootluse jätkumise korral 20 aastaga juba 38 700 eurot, millest on enam kui küll, et teha näiteks elluastuvale noorele keskmise Tallinna korteri jaoks laenu sissemakse ning ülejäänud summa eest ise reisile minna.

Allikas: LHV. Kasvukonto teenus- ja haldustasud on lõppsummast maha arvestatud.

Mikroinvesteeringuid teevad nii noored kui ka vanad. Mikroinvesteeringud on eriti hästi omaks võtnud noored: veerand neist, kes on mikroinvesteerimise aktiveerinud, on LHV Noortekaardi omanikud. Edendamaks säästmist ja rahaasjade teadlikku korraldamist pakub LHV Noortepanga raames kuni 26aastastele kasutajatele Kasvukontot ning sellega seotud mikroinvesteerimist ilma haldustasuta.

Eks noortel on väikeste summadega alustamisest ka kõige enam võita, sest neil on kõige rohkem aega selleks, et väikestest summadest saaksid ühel hetkel kasvada suured. Eriti tublid on need seitsmeaastased, kes saavad oma elu esimest pangakaarti kasutades panustada sent sendi haaval juba praegu enda tulevikku. Samas on julgustav näha, et aktiivseid mikroinvestoreid leidub ka meie kõige väärikamate seas: näiteks vanim kasutaja on 80-aastane.

Põhiline sõnum. Mikroinvesteerimine on hea ja mugav võimalus kasvatada oma investeerimisportfelli, tehes midagi tänapäeval nii tavalist ja automaatset: makstes kaardiga. Kasutades mikroinvesteerimist järjepidevalt, võib aastate jooksul tekkida igaühel üsna märkamatult tuhandetesse eurodesse kasvanud aktsiaportfell – ning seda vähematki vaeva nõudmata.

Kui Sa veel mikroinvesteerimist ei kasuta, siis ehk aitab uuel aastal meelerahu hoida teadmine, et iga kaardimaksega saad teha kingituse enda Kasvukontole. Selleks aktiveeri LHV internetipangas Kasvukonto rubriigis mikroinvesteerimise teenus (Raha kasvatamine → Kasvukonto). Seejärel ei pea tegema muud, kui teha poes toitu ostes või restoranis head toitu nautides mõni makse enda LHV deebetkaardiga ning teada, et iga maksega toimub mugavalt ja märkamatult investeering, mis kantakse Kasvukontole.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse