Rain Lõhmus: Seederi pensioniplaan võib olla lõks…

Rain Lõhmus

27.03.2019 16:00

Vabadus ning vabastamine on ohtlikud sõnad.  Sageli on vabastatud maad ja rahvad halvemal järjel kui enne “vabastamist”. Ka siis kui vabastajate ideoloogilised eesmärgid on üllad. Mul on suuri kahtlusi II pensionisamba vabastajate tegelike plaanide ülluses.

Asjaolu, et puudub konkreetne läbimõeldud tegevusplaan annab juba ise põhjust kahtluseks. Lisame riigirahanduse keskkonna analüüsi, karakterid, nende loogilised motiivid ning on vägagi tõenäoline, et  vabastajate tegelik eesmärk on riigistada võimalikult suur tükk üha kasvavast eraomandist. Suurusjärgus üle 300 miljoni euro aastas. Igal aastal.

Sissejuhatuseks põhitõed

1) Esimene pensionisammas. Pensioni esimene sammas EI OLE ERAOMAND. On klassikaline jooksev ÜMBERJAGAMINE maksumaksjalt talle tundmatutele isikutele.   

Riik annab lubaduse maksta tuleviku maksutuludest pensioni. Ülitundlik demograafilistele muutustele. Praktikas sõltub ajahetkel võimu teostajate poliitilistest kalkulatsioonidest ja tahtest. Kas solidaarne, makstud maksudest sõltuv, suurus, erisused - kõik on lahtine ja garantiideta. Ei ole eriti huvitav diil. Seetõttu 100% sunniviisiline.

2) Teine pensionisammas. Pensioni teine sammas on täiesti harilik investeerimisfond, millele riik on ballastiks külge sättinud oluliselt rohkem riske, tootlust ja konkurentsi vähendavaid piiranguid.

Sellele vaatamata on II samba pensionifond 100% ERAOMAND. Täpselt nagu III samba fond ja iga muu avalikkusele mõeldud investeerimisfond. Pensioniikka jõudes kulutad oma teenitud kasumit ja kogutut. ÜMBERJAGAMIST EI TOIMU.

3) Millal oli viimati hea idee vabatahtlikult loobuda eraomandist ning loovutada see riigile kohese õiglase kompensatsioonita? II samba investeerimisfondist loobumine I samba kasuks just seda tähendab.

Vabastajad pole välja pakkunud ühtegi testitud ja toimivat alternatiivi. Inimeste enda psühholoogia on suunatud lühiajalisusele, pikaajaliselt säästavad vabatahtlikult vähesed.

Panustada vanaduses lastele? Kõik bioloogilised olendid on programmeeritud oma genotüübi jätkamisele - s.t hoolitsema oma laste, aga mitte vanemate eest. Õpetame koerad kiiresti veganiteks?

ja mõned poliitilised käibevaled

1) Pangad keerutavad fondides inimeste raha, kes ei saa ise otsustada 

Ükski pank ei juhi ühtegi pensionifondi Eestis. 
Juba täna on üle 20 erineva riskiprofiiliga ja vägagi erinevat lühiajalist tootlust pakkuvat pensionifondi, mille vahel saab liikuda. Reaalsus on, et inimesed enamuses ise ei huvitu millises fondis nende raha on ning kuidas konkreetne fond investeerib. Kõik see info on hõlpsasti kättesaadav. 

2) Erakätes olev pensionifondide raha põleb

• Ükski pensionifond pole pikaajalise negatiivse tootlusega.
Riigi hallatava Stabilisatsioonifondi pikaajaline tootlus on ca 2% aastas. 14 pensionifondi 15st (mil on vähemalt 10 aastane ajalugu) ületab seda. Mõlemal juhul on peapõhjus liiga konservatiivne lähenemine, mida on lihtne muuta. 

3) Peale haldurile mineva kulu ei jää investorile midagi järele

Kõik avaldatavad tootlusenumbrid on netotootlus ehk juba peale halduri kulusid. 
• Projektsioon tulevikku LHV suurima II samba fondi senise (väidetavalt halva(?) +6%) 10 aasta tootluse näitel: 1400 eurot kuus palka x 6% kõrvalepandut = 84 eurot kuu kohta.  40 aastat regulaarset investeerimist 6% tootluse juures realiseerub kokku 160 000 euroks, millest 40 000 on sissemakstu ja 120 000 investeerimiskasum. 3/4 kasum ja 1/4 sissepandu. Ei jää midagi investorile? Kui ei usalda fondivalitseja oskusi, vali passiivne autopiloodil indeksfond. Fundamentaalset matemaatilist või tootluseprobleemi fondidel kogumistsüklis ei ole. Väljamaksete tsükkel nõuab lihtsalt julgemat reformi.

Vaatame nüüd vabastajate enda olukorda…

…jätkub
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse