Ettevõtete kasumite ignoreeritud stagnatsioon

Erko Rebane

1.07.2019 10:27

Shutterstock

Samal ajal kui suur osa investoritest ootab lahendust USA ja Hiina tariifisõjale ning ihkab Föderaalreservilt  madalamaid intressimäärasid, tähendab kätte jõudnud juulikuu ühtlasi seda, et börsifirmad võtavad kokku oma teise kvartali tulemused ning värskendavad vajadusel tulevikuprognoose.

Tõenäoliselt saab see olema periood, mida pikisilmi ei oodata, sest täiendavat katalüsaatorit aktsiahindade toetamiseks on raske näha.  Pärast mullust üle 20% kasvu (mida osalt toetas tulumaksu alandamine) aeglustus S&P 500 firmade aktsiakasumi kasv tänavu esimeses kvartalis nullilähedaseks ning viimastel andmetel võis analüütikute ootuse kohaselt teises kvartalis näidata aasta baasil 2,6% langust.

Allikas: Factset

Kuna harilikult osutub tegelik tulemus prognoosist 3-4 protsendipunkti võrra paremaks, siis ehk õnnestub langust vältida, ent olematut kasvu märgiks tulemus sellegipoolest.  Ruumi positiivsemaks üllatuseks pole kuigi palju jäetud, arvestades seda, et teiseks kvartaliks esialgse kasumiprognoosi andnud 113st ettevõttest 87 juhul jäi see alla konsensuse nägemuse. Facteti andmetel on tegemist teiseks kõrgeima näitajaga alates 2006. aastast, mil hakati andmeid koguma (rekord pärineb 2016.a esimesest kvartalist, mil kasumihoiatuse andis 92 firmat).

S&P 500 indeksi leiab aga taas rekordtasemelt, olles kosunud täielikult eelmise aasta neljanda kvartali ligi 20% langusest, millest saab järeldada, et kogu tõus on tulnud valuatsiooni arvelt. S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete 2019.a oodatava aktsiakasumi baasil kaupleb indeks 17,7 kordajaga, mida ei saa ajalooliselt just soodsaks enam lugeda.

Ilmselt on paljud nõus mööda vaatama ettevõtete kasumite langusest, hinnates seda lühiajaliseks. Kuigi ka kolmandas kvartalis peaks Factseti andmetel S&P 500 firmade aktsiakasum jätkama kahanemist (-0,5%), siis viimases neljandikus oodatakse tänu soodsamale baasile 6,3% kasvu ning sealt edasi üle 10% tempot.

Mõõnaperioodi lühiajalisusele võib viidata ka seik, et erinevalt kasumist, kasvas müügitulu esimeses kvartalis 5,3% ning suuresti sellise tempo juurde peaks see jääma terve 2019. aasta jooksul. Samuti jätkavad firmad innukalt kasumite tagastamist nii aktsiate tagasiostude kui ka dividendide näol. Esimeses kvartalis kulutasid S&P 500 firmad aktsiate tagasiostudeks Bloombergi kohaselt 193 miljardit dollarit, märkides esimese kvartali kohta rekordilist summat ning suurenedes aastatagusega võrreldes 3%.

Ka dividendide jagamisel ollakse heldekäelised. Allolevalt jooniselt on näha, et S&P 500 firmad maksid tänavu esimeses kvartalis 133,57 miljardi dollari ulatuses dividende, mis suurenes aastatagusega 11% ning võib saata signaali ettevõtete kindlustundest, et marginaalide survest ollakse võimelised välja tulema.

Allikas: Bloomberg

Kuigi üksikud ettevõtted juba tasahilju avaldavad oma tulemusi, muutub hooaeg aktiivsemaks 15. juulil algaval nädalal, mil avalöögi annavad suurpangad Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Wells Fargo, Bank of America ja Morgan Stanley.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse