Danske plaan kahju parandamiseks

Siim Näks

4.11.2019 14:20

iStockphoto

Käesoleva aasta jooksul on Skandinaavia aktsiatest populaarsuselt teine aktsia LHV klientide seas olnud Danske panga aktsia (DANSKE). Artiklis vaatame ettevõtet lähemalt, toome välja viimase aja suuremad sündmused ning vaatame ka kolmanda kvartali tulemusi ja tuleviku prognoose.

Danske Bank on 19. sajandi teises pooles asutatud Taani universaalpank, mille peakontor asub Kopenhaagenis. Danske on Taanis kõige suurem pank ning ka Põhja-Euroopas väga suur tegija, kelle teenuseid kasutab üle 5 miljoni jaekliendi. Eestis avati Danske filiaal 2007. aastal, kui Danske Bank ostis ära Sampo Panga panganduse äri ning filiaal tegutses siin kuni käesoleva aasta oktoobrini.

Suur huvi panga aktsiate vastu on tekkinud tõenäoliselt 2018. aasta alguses lahvatanud rahapesu skandaali tõttu, mille pärast ka 2019. aasta alguses keelas Finantsinspektsioon Danske panga tegevuse Eestis. Informatsiooni laiaulatusliku rahapesu kohta mitmete rahvusvaheliste pankade poolt hakkas juba ilmuma 2017. aasta algul ning nende pankade nimekirjas oli ka Danske. Esialgu arvati, et Danskest liikus läbi pestud raha ligi 1,6 miljardit dollarit, kuid mida aeg edasi, seda suuremaks see summa muutus ning praeguseks arvatakse, et see summa on ligi 200 miljardit eurot. Skandaali algusest on ettevõtte aktsia kukkunud üle 60%.

Allikad: Danske Bank, Bloomberg

 

Aktsia hinna liikumine (DKK). Allikas: Yahoo Finance. Tutvu Danske viimase viie aasta tootlusega siin.

Tabelist on hästi näha rahapesu skandaaliga kaasnenud mõju Danske tegevusele: müügitulu kahanes aastavõrdluses ligi 8% ning puhaskasum vähenes peaaegu kolmandiku võrra (ettevõte teatas, et kasumlikkuse vähenemise taga on ka ühekordne annetus rahapesu tõkestamiseks suuruses 1,5 miljardit Taani krooni). Prognoose vaadates on näha, et Bloombergi analüütikud kiiret taastumist mainekriisist ei oota ehk alles 2020. aasta lõpuks hakkab müügitulu vaikselt taastuma ning järgneval aastal oodatakse ka kasumi taastumist. Kas ka ettevõtte aktsia hakkab taastuma, eks seda näitab aeg.

Q3 tulemused

Allikad: Danske Bank, Yahoo Finance

Danske avaldas möödunud reedel enda kolmanda kvartali finantstulemused, millest olulisemad näitajad on välja toodud üleval olevas tabelis (summad Taani kroonides). Ettevõtte 2019. aasta esimese üheksa kuu käive langes aastavõrdluses 7,6% 16 336 miljoni Taani kroonini. Ühtlasi langesid oluliselt aasta- ja kvartalivõrdluses ka ettevõtte kasuminäitajad ning ettevõtte aktsia hind.

Koos tulemustega avaldas ka Danske pank oma järgneva nelja aasta ambitsioonid ja kava, kuidas plaanitakse lahendada praegused rahapesuskandaaliga kaasnenud probleemid. 2020. aasta jooksul plaanib ettevõte saada vastavuskontrolli korda, kulubaas paika ning taastada äriline hoog. Rahapesuvastase kontrolli ja vastavuskontrolli edendamiseks plaanib ettevõte teha järgneva nelja aasta jooksul võrdlemisi suuri investeeringuid, millest suurimad tehakse 2020. aastal – 2019: 2,9-3,0 mlrd DKK; 2020: 3,3-3,5 mlrd DKK; 2021: 2,4-2,6 mlrd DKK; 2022: 1,7-1,9 mlrd DKK; 2023: 1,5-1,7 mlrd DKK.

Samuti seadis ettevõte 2023. aastaks eesmärgiks saavutada omakapitali tootlus (ROE) 9-10%, mille 2020. aastaks soovitakse saada juba 5-6% tasemele. Dividendipoliitika jättis ettevõtte muutmata 40-60% tasemele kasumist. Tulemuste avaldamise peale avanes ettevõtte aktsia 4% madalamal tasemel ning lõpetas ka sessiooni umbes sellel tasemel (vaata täispikka Danske strateegia presentatsiooni siit).

MarketScreeneri andmetel on analüütikute keskmine hinnasiht ettevõtte aktsiale 123,93 DKK (1. novembri sulgemishind 92,06 DKK).

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse