Rotiaastal võib oodata aktsiate tagasihoidlikku tõusu

Erko Rebane

30.12.2019 8:46

iStockphoto

25. jaanuaril algab Hiina astroloogia kohaselt metalliroti aasta. Kuna väidetavalt mõjutab sündimine erineval looma-aastal inimese iseloomu, siis ehk võib teatud eripärasid silma paista ka aktsiaturgude liikumise kohta.

Graafikul on välja toodud S&P 500 indeksi keskmine ja mediaantootlus Hiina kalendri 12aastase tsükli alusel alates 1928. aastast. Sealt on näha, et lõppev sea-aasta on olnud keskmise tootluse poolest kõige parem, mida kinnitab hästi ka aktsiaturgude tänavune võimas tõus. Algav rotiaasta (varasemalt olnud 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008) ei ole olnud küll olnud kõige viletsemate tootlustega, kuid siiski paistnud silma pigem nigelapoolselt.

Tähelepanelikum lugeja ilmselt märkas, et ka 2008 oli rotiaasta, mis aga mõjutab keskmist üsna palju: toonast S&P 500 indeksi 38% kukkumist välja jättes tõuseks ülejäänud rotiaastate keskmine tootlus 10,3% peale.

Kui küsida, kas sellest peaks midagi 2020. aasta kohta välja lugema, siis vastuseks võib öelda tõenäoliselt mitte.  Nõnda lühikeses perspektiivis on praktiliselt võimatu ennustada aktsiaturgude liikumist, küll aga näitab statistika, et pikaajaliselt on enamus loomamärkide puhul USA aktsiaturu tootlus olnud kaldu positiivses suunas.

Allikas: Bloomberg, LHV

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse