Rahamägi vaatab aktsiaturgude tõusu kõrvalt

Erko Rebane

22.06.2020 9:39

iStockphoto

Aktsiaturgude indeksid on teinud võimsa taastumise, üllatades aga paljusid, kes koroonaviiruse hirmus otsustasid turgudelt põgeneda ning nüüd seisavad silmitsi küsimusega, mida selle vaba rahaga peale hakata.  Kõrge määramatuse tõttu võivad osad jääda riskikartlikuks, ent osa sellest kapitalist võib hakata aktsiaturgudele tagasi voolama.

Kui Covid-19 viirus Euroopasse ning Ühendriikidesse jõudis ning majandusi hakati sulgema, oli väga raske öelda, kuidas ja kui kiiresti tullakse lõpuks välja olukorrast, kus paljudes sektorites pandi äri päevapealt teadmata ajaks seisma. Tulemuseks oli aktsiaturgude ajaloo kiireim kukkumine, väljapääsu otsimine võlakirjaturgudel ning isegi kulla hinna langus, mille taga oli väidetavalt sundmüük.

Kriisi keskel hinnati kõige turvalisemaks varaklassiks sularaha, mida julgeti paigutada madala tootlusega rahaturufondidesse (investeerivad hoiustesse ja kõrge reitinguga kuni aastase tähtajaga võlainstrumentidesse). Nagu allolevalt jooniselt võib näha, kerkis nende fondide varade maht Ühendriikides seetõttu 4,7 triljoni dollarini ning pole vaatamata riskiisu märkimisväärsele paranemisele ja aktsiaturgude taastumisele eriti kahanenud.

Allikas: Bloomberg

Ehkki rahaturufondide maht on rekordiline, tasub arvestada, et ka USA aktsiaturu turukapitalisatsioon on aastate jooksul märkimisväärselt kasvanud. Kuna vahetult enne 2008. aasta kriisi oli USA aktsiate koguväärtus 19 triljoni dollari juures ning praegu on see veidi üle 33 triljoni dollari, siis osakaaluna oli rahaturufondide toonane tipp isegi kõrgem: 20% aktsiaturust võrreldes praeguse 14%ga.

Kui varasemates majanduskriisides on tüüpilise käitumismustri järgi hakatud rahast välja liikuma aktsiaturu põhjas, siis sel korral on olukord tavapäratu: huvitavamad ning paremad ettevõtted on juba tagasi aasta alguse tasemetel või kauplevad uutel tippudel. Majanduses valitseva määramatuse tõttu võivad osad endiselt pidada targemaks hoida portfellis keskmisest kõrgemat raha osakaalu, kuid teoorias võiks investorite ettevaatlikku positsiooni hinnata aktsiaturgude seisukohast positiivseks.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse