10 näpunäidet, kuidas börsil reeglite järgi kaubelda - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

10 näpunäidet, kuidas börsil reeglite järgi kaubelda

Sander Pikkel

13.10.2021 12:40

Börs on reguleeritud turg, mis tähendab, et kogu tegevus börsil on üheselt reeglitega paika pandud. Algajal investoril on seepärast oluline teada, mida oma väärtpaberitega võib ja mida ei või teha, et vältida reeglite rikkumist ja järelevalve tähelepanu alla sattumist.

1. Tee endale mängureeglid selgeks

Aktsiaturul toimetamine käib kindlate reeglite järgi. Selleks, et end mitte leida ebameeldivast olukorrast, tuleks need endale enne selgeks teha. Lisaks börsireeglitele tasub tutvuda ka turukuritarvituste vältimise regulatsiooniga.

2. Siseinfo pealt tehingute tegemine on keelatud

Piisavalt täpse, kuid veel avaldamata info põhjal tehingute tegemine on keelatud. Seetõttu on ka näiteks börsiettevõtete juhtidel võimalik tehinguid teha üsna kitsas ajaaknas pärast majandustulemuste avalikustamist.

3. Teisele isikule margin calli (ehk tagatise realiseerimise vajaduse) tekitamine ei ole lubatud

Eesti kohtupraktikast on läbi käinud juhtumid, kus hinda alla surudes prooviti panna teist isikut oma positsioone vähendama.

4. Margin calli vältimine läbi hinna tõstmise pole lubatud

Samuti ei ole aktsepteeritud turuhinna mõjutamine mille eesmärgiks on margin calli vältimine.

5. Iseendaga tehingute tegemist võidakse näha turumanipulatsioonina

Kui tehingu käigus väärtpaberite tegelik omanik ei muutu ja proovitakse teisi turuosalisi väärtpaberite nõudluse ja pakkumise osas eksitada, siis võib järelevalve seda näha katsena turgu manipuleerida.

6. Mõtle, kelle huve teenivad tasuta vihjed sotsiaalmeedias

Tasuta aktsiavihjete järgimisel tasub alati mõelda, mis võivad olla postitaja motiivid ja kas ta ei soovi  sellest kuidagi ise kasu saada?

7. Ole valmis selgitama oma korralduste ja tehingute majanduslikku sisu järelevalveasutustele

Karistus Finantsinspektsiooni või kohtu poolt on enamasti viimane ja kõige enam välja paistev osa rikkumisest. Järelevalveasutus võib selgitusi küsida juba varem, kui tehingud või orderid vastavad kahtlase tehingu tunnustele.

8. Börsile pole mõtet esitada tehingukorraldusi, mida sul tegelikult pole plaanis lasta täita

Korralduse tühistamist vahetult enne selle täitmist võidakse näha soovina teisi turuosalisi eksitada.

9. Aktsiamängus parema tulemuse saamiseks näilikke korralduste edastamine saab karistatud

Turumanipulatsiooni eesmärk võib olla ka näiteks aktsiamängus parema tulemuse saamine ja selleks pole tarvis ühtegi tehingut teha. Piisab vaid kui esitada näilikke korraldusi nagu tehti portfelliga „Funky Dinosaur“ Börsihai 2008 mängus.

10. Arvesta, et „suur vend“ jälgib sinu ordereid ja tehinguid

Maaklerfirmad ja börsid peavad turukuritarvituste tõkestamise määruse kohaselt kehtestama kahtlaste tehingute tuvastamiseks ja nendest järelevalvele teatamiseks tõhusa korra, tõhusad süsteemid ja protseduurid, ning neid töös hoidma. Seega ei tasu loota, et info kahtlasest tehingust ei jõua järelevalveni.

---

Et sind investeerimismaailma saabumise puhul tervitada ja sulle toeks olla, jagame kokku 100 kasulikku soovitust, mida alustava investorina võiks arvesse võtta. Vaata ka:

10 asja, mida peab teadma alustav investor

10 allikat, kust investeerimiseks kasulikku infot saada

10 märki, mida investeerimisel ettevõtte kohta vaadata

10 käitumuslikku viga, mis su portfellile ankruks on

10 raamatut, mida investeerimise kohta lugeda

10 sammu, mis enne IPO-l osalemist läbi teha

10 investeerimismüüti, mis tekitavad eksiarvamusi
Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon