Investeeringud, mis kaitsevad kriisi eest - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Investeeringud, mis kaitsevad kriisi eest

Raido Tõnisson

20.01.2023 09:44

iStockphoto

Majanduse langusele või vähemasti jahtumisele lähitulevikus viitab üha rohkem märke. Alles mõni nädal tagasi avaldas Maailmapank oma värske majandusprognoosi, mille kohaselt peaks ülemaailmne majanduskasv tänavu aeglustuma 1,7%-le. Sealjuures suurem osa kasvust peaks prognooside kohaselt tulema arenevatelt turgudelt, kus kasvutempo jääb 2022. aastaga samale tasemele 3,4% juurde. USA majanduskasvuks oodatakse vaid 0,5% ning Eurotsooni majandust ootab 2023. aastal kogunisti paigalseis. Kuigi esmapilgul ei peegelda hinnangud midagi katastroofilist, on hea valmis olla juhtudeks, kui reaalne stsenaarium peaks osutuma palju kehvemaks.

Kasvu aeglustumine tähendab ühtlasi ka väiksemat oodatavat tootlust aktsiainvesteeringutelt, eriti nende ettevõtete puhul, kelle edu on suures osas toetanud madalad intressimäärad ja tegevusvaldkonna arenemine tervikuna. Siiski saab iga tsükkel ükskord läbi ja need, kelle kasv näib lõputu, võivad olla järgmise majandustsükli ajal hoopis ühed kehvemad. Määramatus ja süngus turgudel on mõnesid investoreid aktsiatesse investeerimisest koguni loobuma pannud, mis on pikaajalise investeerimise puhul suurim viga.

Millistesse ettevõtetesse siis ikkagi investeerimist kaaluda, kui ees ootab potentsiaalne kriis teadmata pikkuse ja tagajärgedega? Vastus on lihtne, kuid need ettevõtted üles leida on märksa keerulisem ülesanne. Investeerida tuleks madala laenukoormusega, kasumlikkesse, tugevat vaba rahavoogu teenivatesse ja suure tõenäosusega ka dividende välja makstavatesse ettevõtetesse. Nende ärimudel peaks olema selline, mis toimib igas majanduskeskkonnas olenemata sellest, kas parasjagu käib tõusu- või langustsükkel. Need ettevõtted ei näita küll kiiret kasvu, kuid pakuvad head kaitset turgudel valitseva suure volatiilsuse ja võimaliku languse eest.

Tuleb siiski arvestada, et iga kriis on erineva iseloomuga ja need, kes on olnud võitjad eelmistes kriisides, ei pruugi seda olla järgmistes.

Kuna majanduskasvu aeglustumine toob kaasa madalamad kasumid, tuleks vaadata, millised tegevussektorid on kahanevate kasumite tingimustes kõige paremat tootlust näidanud. Viimane periood, mil S&P 500 ettevõtted tervikuna aastavõrdluses negatiivset kasumikasvu näitasid, jäi 2020. aasta viimasesse kvartalisse ning kuni selle ajani on investeerimisfirma Richard Bernstein Advisorsi koostatud ülevaate, kus on välja toodud tegevussektorite koondtootlused üksnes nendel perioodidel, mil kasumid on kahanenud.


Allikas: Richard Bernstein

Tabelist nähtub, et selgelt parema tootlusega sektorid on just need, kus on ülekaalus eelnimetatud iseloomujoontega ettevõtted. Keskmisest, ehkki mitte oluliselt paremini on läinud ka tehnoloogiasektoril, mis peaks languse suhtes just kõige tundlikum olema, kuid suuresti on kasv tulnud ajalooliselt madalatele intressimääradele suurema osa vaatlusperioodist.

Kui majanduse elavnemise ajal näib kaitsvates sektorites tegutsevate ettevõtete kasumikasv investoritele justkui liigagi aeglasena, võrreldes kiiremini kasvavate ettevõtetega, siis vastupidiselt majanduse langusperioodidel muutub see sama kasv hoopis atraktiivseks.

Vaatame lähemalt mõnda ettevõtet, kellel võiks kriisi ajal teiste ees eelis olla.

Üheks selliseks on kinnisvaraarenduses tegutsev GEO Group (GEO), mis tegeleb valitsusasutustele kinnipidamisrajatiste väljaüürimisega, kindlustades oma rahavood pikaajaliste riigilepingutega ja seega pakkudes investorile kriisi korral head turvasadamat.

GEO Groupi on investeerinud ka Big Shortiga tuntuks saanud ja 2008. aasta finantskriisi ette näinud Michael Burry, kelle halduses olev Scion Asset Management investeerib GEO Groupi 38% ulatuses portfelli kogumahust. GEO Groupi võiks pidada üheks kriisikindlamaks aktsiainvesteeringuks, kuna vanglate ja kinnipidamiskohtade järele ei vähene nõudlus isegi majanduslanguse ajal.

45-aastase tegevusajalooga Home Depot (HD) on kodukaupade jaemüügiga tegelev kaupluste kett, mille tooteportfelli kuuluvad peamiselt ehitusmaterjalid, muru- ja aiatooted ning muud kodukaubad. Muuhulgas pakub ettevõte ka remonditeenuseid. Kuna Home Depoti toote- ja teenusevalik koosneb suuresti kodumajapidamistes kasutatavatest esmatarbekaupadest, on ettevõte näidanud lähiajaloo kriisiaastatel häid tulemusi. Home Depoti aktsia ületas 2020. aastal S&P 500 indeksit 5,3% võrra ning 2008. aastal koguni 23,9% võrra.

Ülemaailmselt meditsiinitoodete müügiga tegelev Abbott Laboratories (ABT) on tugeva rahavooga, kuid samal ajal ka kiirel kasvukursil ettevõte. Abbott kuulub dividendiaristokraatide nimekirja, tehes aasta-aastalt suurenevaid dividendimakseid juba 50. järjestikust korda. Lisaks väljamakse 1,8%lisele hetketootlusele on Abbotti aktsia kriisiaastatel 2020 ja 2008 ületanud S&P 500 indeksit vastavalt 9,8% ja 33,6% võrra, andes kindlustunnet ka järgnevateks mõõnaperioodideks. Analüütikute hinnangul peaks Abbotti 2022. aasta müügitulu jääma tugeva 2021. aasta baasiga samale tasemele ja langema 2023. aastal 8,6%, võrrelduna 2022. aastaga. Ka Abbotti kasuminumbrid on pandeemia tõttu 2020. ja 2021. aastal hüppeliselt kasvanud, mis seletab ka alumise rea numbrites 2022. ja 2023. aastal väikest taandumist normaaltasemele.

Abbotti aktsia hinda võiksid toetada ka selle üsna madalad turusuhtarvud, võrrelduna meditsiinitoodete tööstusharu keskmisega. Damodarani andmetel ulatub valdkonna 12-kuu edasivaatav P/E suhtarv 43,15, samas kui Abbott Laboratoriesi vastav kasumikordaja on jaanuari keskpaiga seisuga vaid 25,4.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon