Kuhu investeeriti LHV Kasvukontoga IV kvartalis 2022? - Kasvukonto - Uudised - LHV finantsportaal

Kuhu investeeriti LHV Kasvukontoga IV kvartalis 2022?

Raido Tõnisson

27.01.2023 07:02

LHV

Kuigi suuremad aktsiaindeksid lõpetasid 2022. aasta miinusega, aitas neljandas kvartalis vallandunud karuturu ralli investorite meeleolu mõnevõrra tõsta. Dollari nõrgenemine euro suhtes muutis Kasvukonto fondide tootluse IV kvartalis aga üsnagi erisuguseks, võrreldes USA alternatiividega. Vaadates kuhu on investeeritud uus raha, suurenes juba kolmandat kvartalit järjest ühe kindla fookusega fondi populaarsus.

2022. aasta IV kvartali seisuga on Kasvukonto kasutajate seas jätkuvalt kõige suurema investeeringute mahuga fond USA suurettevõtteid koondav SXR8, mis moodustab 22% kõikidest investeeringutest. Seda on 1,7 protsendipunkti rohkem kui kvartal varem ning ületab aastatagust IV kvartali taset 2,6 protsendipunktiga. Kvartaliga on suurenenud teistegi populaarsemate Kasvukonto fondide osatähtsus - USA tehnoloogiaettevõtteid koondava EXXT osatähtsus on tõusnud 9,8%lt 11,6%le ja maailma ettevõtteid koondava VWRL-i puhul 9,1%lt 10,7%le.

Puhta energia tootjate (INRG) ja Euroopa suurettevõtete (EXSA) osatähtsus näitas kvartaalses võrdluses küll väikest tagasiminekut vastavalt 4,6%le ja 2,9%le, kuid seevastu dividendimaksjate (ISPA) osakaal kogumahust tõusis kvartaliga 1,6 protsendipunkti ja aastaga koguni 2,1 protsendipunkti võrra.

Dividendimaksjate (ISPA) osatähtsuse järsk tõus tuleneb ühelt poolt sellest, et Kasvukonto kasutajad tegid IV kvartalis fondi üsna suures mahus uusi investeeringuid, kuid teisalt andis olulise panuse ka see, et ISPA oli neljandas kvartalis üks parima tootlusega fonde kogu Kasvukonto valikus.

Kõige enam osteti neljandas kvartalis siiski USA suurettevõtteid koondavat fondi SXR8, kuhu läks 22% kogu investeeritud rahast. Seda on 2,7 protsendipunkti rohkem kui kvartal varem ning peegeldab korralikku tõusu 2021. aasta IV kvartali 18,1%lt. Investeeringute mahud USA tehnoloogiasektorit järgivasse fondi EXXT jäid kvartaalses võrdluses üsna stabiilseks, moodustades IV kvartalis 11% kogu investeeritud rahast.

Samas võib märkimisväärsema arenguna välja tuua selle, et Kasvukonto kasutajad on üha rohkem eelistama hakanud dividendifookusega fonde – kokku uute investeeringute osakaal dividendifondidesse SPYD ja ISPA kerkis juba kolmandat kvartalit järjest, jõudes IV kvartali lõpuks pea 7,9%ni (III kvartal: 7,1%; II kvartal: 5,0%). Kuigi IV kvartalis eelistasid Kasvukonto kasutajad enamjaolt laiapõhjalistesse fondidesse investeerida, mahtusid populaarseimate valikute sekka ka spekulatiivsemad väärtpaberid, nagu krüptovarasid järgivad fondid COINXBE ja COINETHE ning üksikaktsiatest elektriautode tootja Tesla.

44 Kasvukonto keskmine tootlus piirdus IV kvartalis üheprotsendilise miinusega, tingituna eelkõige krüptovarade Ether ja Bitcoin järgivate fondide 18% ja 25% langusest kvartaliga. Jättes need kaks fondi välja, olnuks keskmine tootlus marginaalselt positiivne. Lisaks kuulusid kehvemate sekka tehnoloogiaettevõtetest tulvil fondid EXXT ja ISPY, mis alanesid vastavalt 10% ja 14%.

Kvartali lõpuks kujunes parima tootlusega Kasvukonto fondiks füüsilisse hõbedasse investeeriv XAD6 (+19%), ehkki kulla hinna liikumist järgiv XAD5 lõpetas kvartali vaid 2%lise tootlusega. Hästi läks teistelgi konservatiivse riski/tootluse profiiliga fondidel, sh Saksamaa suurettevõtteid koondav EXS1 ning dividendifondid SPYW ja ISPA, mis mõlemad kuulusid kaheksa parima tootlusega fondi hulka.

Kasvukonto üksikaktsiate valik sai neljanda kvartali lõpus olulist täiendust, kui muuhulgas lisandusid nimistusse Eesti päritolu Wise, pooljuhtide tootjad Advanced Micro Devices ja Nvidia Corporation, kuid ka mitmed juhtivad ettevõtted Euroopast. Kõige edukamaks osutus neljas kvartal lennukeid ja kosmosesüsteeme arendavale Boeingule, mis kerkis koguni 57%. Palju maha ei jäänud ka 52% tõusnud ravimite arendaja Moderna, mis on viimastel aastatel koroonavaktsiinide tootmisest üks enim tulu teeninud ettevõte.

Kõige kehvemaks osutus neljas kvartal elektriautode tootjale Tesla, mille väärtus kukkus 45% võrra. Detsembrikuu lõpuks oli Tesla aktsia oma tipust loovutanud 62%, ehkki Kasvukonto kasutajate optimism ettevõttesse veel säilis. Hästi ei läinud ka e-kaubandusgigandil Amazonil, kelle oktoobrikuu lõpus avaldatud III kvartali tulemused ja ootused IV kvartali osas valmistasid investoritele pettumuse.

Kasvukonto valikus olevast 47-st fondist teeb regulaarseid väljamakseid 14 ning ülejäänud 33 fondi reinvesteerivad dividendid automaatselt. Väljamakstavatest fondidest pakub kõrgeimat aastatootlust globaalse dividendifookusega ISPA, mille 5,1%line määr on investoritele korralikku lisatulu andnud, lisaks fondiosaku enda tõusule.

Võrreldes teiste fondidega on ISPA viimase aasta jooksul ka üks enim dividendimakset suurendanud fond, ehkki jääb siiski veidi alla euroala väärtusettevõtteid koondavale fondile VAL. Kolme aasta jooksul on kõige kiiremini oma väljamakseid suurendanud arenenud turgude ettevõtete võlakirjadesse investeeriv CRPH (+16,3%) ja puhta energia ettevõtteid koondav INRG (+16,1%).

Kokkuvõttes olid Kasvukonto kasutajad 2022. aasta IV kvartalis optimistlikud – ostumahtude osakaal tehingute kogumahust ulatus 79%ni, mis on kõrgeim alates 2020. aasta II kvartalist. Kvartalitaguse perioodiga on see tõusnud koguni 9 protsendipunkti ja aastataguse IV kvartaliga võrreldes 3 protsendipunkti. Müügimahud moodustasid IV kvartalis seega vaid 21%, samas kui kogu 2022. aasta arvestuses kujunes keskmiseks tasemeks 26%.

LHV Kasvukonto on üks vanimaid LHV Panga investeerimistooteid, mille kasutajate arv ületab nüüdseks juba 50 tuhandet.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon