Dalio, Icahni ja Loebi hiljutised investeerimisotsused - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Dalio, Icahni ja Loebi hiljutised investeerimisotsused

Raido Tõnisson

23.05.2023 09:08

iStockphoto

2023. aasta esimene kvartal möödus kõigile kolmele fondijuhile mitmeti erisuguselt. Kui kaks neist olid aasta esimesel kolmel kuul netomüüjad, siis kolmas oli turgude osas optimistlikum, olles netoostja. Ehkki esimeses kvartalis puhus tugev turu taganttuul, ei suutnud sugugi mitte kõik kolm fondijuhti oma portfelli väärtust kvartalivõrdluses kasvatada – eelkõige need, kel on vähe investeeringuid tehnoloogiasektoris.

Bridgewater Associates on maailma suurim riskifondide firma, mis haldab kokku 150 miljardit dollarit. Selle asutaja Ray Dalio alustas nagu Buffett investeerimisega juba poisieas ning lõi Bridgewateri 1975. aastal, mille aktiivsest juhtimisest on ta nüüdseks taandunud. 2017. aastal avaldas Dalio enda elutöö kokkuvõtva raamatu „Põhimõtted“, mis on saadaval ka eesti keeles. Dalio isikliku varanduse suuruseks on viimaste andmete põhjal hinnatud 19,1 miljardit dollarit.

Laiapõhjalist turuindeksit meenutav riskifond koondab endas esimese kvartali seisuga 820 positsiooni, millest 10 suurimat moodustavad 35% portfelli kogumahust. Ehkki olulisemate positsioonide järjekord on püsinud kvartalivõrdluses enamasti sama, on Dalio viiendiku võrra juurde ostnud arenevaid turge järgivaid indeksfondi ning seevastu müünud S&P 500 järgivat indeksit. Kolmandat suurimat positsiooni, Procter & Gamble’it müüs Dalio 1% võrra.

Uutest investeeringutest panustas Dalio suuremas mahus kodutarbeid müüvale Home Depotile, soetades 147 tuhat aktsiat hinnangulise turuväärtusega 43,5 miljonit dollarit (0,27% portfellist). Väiksemal määral avas Dalio positsiooni atmosfääris leiduvaid gaase, sh hapniku, lämmastiku ja argooni tootvas ettevõttes Air Products & Chemicals ning teiseski kodukaupade jaemüüjas Lowes Companiesis.

Panganduskriisi valguses väljus Dalio esimeses kvartalis lisaks Hiina tehnoloogiafirmale Baidule mitmest USA suurpangast, sh Bank of America, JPMorgan, Wells Fargo, Carles Schwab ja Goldman Sachs ning vähendas aktsiate arvu väiksemas, peamiselt kodulaene pakkuvas Arch Capital Groupis. Väga väikse osa aktsiatest jättis Dalio alles ka Berkshire Hathaway ja kindlustusteenuseid pakkuva Travelers Companiesi puhul.

Üsna arvestataval määral ostis Dalio juurde maailma suurima liitiumitootja Albemarle’i aktsiaid ning suurendas osakaalu maailma suurima tööstustehnika rendifirma United Rentalsi puhul ja peamiselt pensionikindlustuse teenuseid pakkuva Prudential Financiali puhul. Kuna varasemalt oli Dalio nendesse ettevõtetesse väga marginaalselt investeerinud, võis mõne positsiooni puhul aktsiate arv suureneda isegi rohkem kui 60x.

Kokkuvõttes oli Dalio esimeses kvartalis 3,3 miljardi dollariga aktsiate netomüüja ning tema fondi turuväärtus kahanes kvartaliga 10,4% võrra 16,4 miljardi dollarini. Esimeses kvartalis turge ülespoole vedanud tehnoloogiasektori aktsiate osakaal Dalio portfellis on vaid 4%.

Valdusettevõtet Icahn Enterprises omav Carl Icahn, keda peetakse üheks edukamaks investoriks läbi aegade, on endale teeninud maine aktivist-investori ja suurfirmade taltsutajana. Tema tegevus on keskendunud erinevate suurfirmade ülevõtmisele ning ettevõtete juhtkondade sundimisele tegutseda kasumlikumalt, kuid ühtlasi on ta võidelnud aktsionäride õiguste eest. Icahni isiklik väärtus küündib 10,5 miljardi dollarini.

Esimeses kvartalis suurendas Carl Icahn oma portfelli väärtust 1% võrra 22 miljardile dollarile, olles suuresti mõjutatud portfelli suurimast positsioonist - 70% osakaaluga erinevates tegevusvaldkondades tütarettevõtteid omavast Icahn Enterprisesist, mida fondijuht 3% ulatuses esimeses kvartalis ka juurde soetas. Kahe teise suurima positsiooni, energiafirmade CVR Energiesi ja FirstEnergy Corporationi aktsiate arv püsis muutumatuna.

Uute investeeringute tegemisel jäi Icahn esimeses kvartalis väheaktiivseks, avades positsiooni vaid ühes suuremas ravimimüüjas ja -arendajas Illuminas. Ettevõttesse tehtud  100 miljoni dollari suurune investeering andis talle 430 tuhat Illumina aktsiat ning moodustab portfelli kogu turuväärtusest 0,44%. Lisaks olemasolevatest investeeringutest suurendas Icahn 59% võrra aktsiapakki maagaasimüüja Southwest Gasi puhul, peegeldades investori tugevat optimismi maagaasisektori potentsiaali osas.

Icahn müüs esimeses kvartalis ära suure osa oma 2016. aastal ostetud seadmete ja sõidukite väljarentimisega tegelevast Herc Holdingsist, mida 10% ulatuses müüdi ka 2022. aasta neljandas kvartalis. Kui varem moodustas Herc 2,2% portfelli kogumahust, siis nüüd marginaalselt 230 tuhande aktsiaga vaid 0,1%.

Netoarvestuses oli Carl Icahn esimeses kvartalis müügipoolel 86 miljoni dollariga.

Teistest märksa vähem tuntud, kuid siiski palju jälgitud on 15,9 miljardit dollarit haldava riskifondi Third Pointi asutaja Daniel Loeb. Nagu Icahn, on ka Loeb tuntud aktivist-investorina, kes vahel ettevõtete juhtkondi teravalt kritiseerib ning nende juhtimises muutust püüab saavutada. Selles tegevuses on Loebi sageli ka edu saatnud. Tema isikliku varanduse suuruseks on viimastel andmetel hinnatud 3,5 miljardit dollarit.

Daniel Loebi portfelli turuväärtus suurenes esimeses kvartalis 2,4% võrra 6,1 miljardi dollarini ning positsioonide koguarv 44 pealt 46 peale. Investori kolm suurimat positsiooni on endiselt samad - elektri- ja gaasimüüja PG&E, esmatarbekaupu müüv Colgate-Palmolive ja tööstuskonglomeraat Danaher Corporation, moodustades kolme peale kokku ligi 40% portfelli kogumahust.

Loeb tegi esimeses kvartalis 14 uut investeeringut ja müüs ära 12, avades positsiooni Google’i emafirmas Alphabetis ning meditsiiniasutuste portfelli haldavas HCA Healthcare’is, mida Warren Buffett samal ajal hoopis müüs. Üldiselt domineerisid Dalio esimeses kvartalis tehtud uute investeeringute seas tehnoloogiafirmad, sh Salesforce, National Instruments ja kiibitootjad Advanced Micro Devices ning Micron Technology.

Seevastu müügipool hõlmas ettevõtteid erinevatest tegevusvaldkondadest, eesotsas SentinelOne’iga tehnoloogiasektorist, TJX-ga jaekaubandusest ning Ovintiviga süsivesinike uurimisest ja tootmisest. Lisaks võiks välja tuua voogedastusteenuseid pakkuva Walt Disney positsiooni sulgemise, mis moodustas 1,4% Loebi portfelli kogumahust.

Olemasolevatest investeeringutest suurendas Loeb aktsiate arvu seitsme puhul, soetades juurde torustiku- ja kütteseadmeid pakkuvat Fergusoni, uut tüüpi materjale arendavat DuPonti, ning Hertz Globalit autode väljarentimise valdkonnast. Osaliselt vähendas Loeb aktsiate arvu nelja positsiooni puhul, eesotsas tervisekindlustusfirma UnitedHealthiga, finantsteenuseid pakkuva American International Groupiga ja tehnoloogiasektorist Microsoftiga.

Ühena vähestest oli Loeb 2023. aasta esimeses kvartalis netoostja kokku 347 miljoni dollari ulatuses.

Suuremad positsioonid on võetud väärtpaberite turuväärtuse järgi, numbrid sulgudes tähistavad positsiooni aktsiate arvu muutust. TOP3 uued on reastatud ostetud koguse järgi. TOP3 müüdud on reastatud müüdud koguse järgi. TOP3 lisatud ja TOP3 vähendatud on reastatud aktsiate arvu muutuse alusel. Kõigil sulgudega ridadel on sulgudes positsiooni aktsiate arvu muutus. Allikad: nasdaq.com

Kuidas me seda teame? USA-s on investeerimisfondidel (ehk institutsionaalsetel investoritel) kohustus esitada väärtpaberi- ja börsijärelevalvele (SEC) igas kvartalis aruanne 13F, kus on välja toodud investori kõik positsioonid ning nendega seotud tehingud. Kohustus on raporteerida ainult USA väärtpabereid ja pikkasid positsiooni, seega lühikeseks müüdud aktsiaid need aruanded ei sisalda.

Tuleb veel märkida, et kuna investoritel on kohustus aruanded avaldada 45 päeva jooksul pärast kvartali lõppu (ning üldjuhul nad ka seda varem ei tee), siis ei peegelda kvartalilõpu seisuga kirja pandud info enam investeerimisfondi või –firma viimast seisu. Siiski pakuvad 13F-aruanded väga head võimalust heita pilk fondide (ja nende maailmakuulsate juhtide) mõttemaailma. Neid aruandeid analüüsides võib saada hea aimduse, kus näevad tuntud investeerimisgurud kasvupotentsiaali ja kus pigem mitte.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon