Laulame vabaks, investeerime roheliseks - ESG - Uudised - LHV finantsportaal

Laulame vabaks, investeerime roheliseks

Joel Kukemelk

05.07.2023 12:01

Nädalavahetusel toimus 13. noorte tantsu- ja laulupidu, mis tõi Tallinnasse kokku tuhandeid noori üle kogu Eesti. Neid tantse ja laule vaadates näeme meie tulevast põlvkonda. Eesti on end ajaloos vabaks laulnud ja oleme saanud oma tulevikku ise luua. Ja saame jätkuvalt seda teha.

Kas tahame rohelist ja lootusrikast tulevikku või tahame kinni hoida minevikust ja vaadata, kuidas ülejäänud maailm meist samal ajal mööda kihutab? Väikese, paindliku ja kiiresti reageeriva riigina on meil muutuste tuules võimalik teistest kiiremini liikuda ja endale eelis saada. Kui oleme minevikus end kõlava häälega vabaks laulnud, siis nüüd on meil võimalus enda tulevik rahaga roheliseks investeerida.

Juuni tulemus +4,4%

Juuni oli turgudel tugev kuu ja seda eriti tehnoloogiasektorile. LHV rohefondide investeeringutest puhus hea taganttuul elektriautode, süsinikuemissioonide, vase ning liitiumiga seotud investeeringutele: juunikuu tootlus oli II samba fondil +4,4% ja III samba fondil +4,2%.

Juunis suurendasime portfellis Hiina elektriautode tootja BYDi aktsiate arvu. Möödunud kuul kirjutasime Läti tuulepargi otseinvesteeringu tegemisest, kuid see jäi päris viimasel hetkel siiski pooleli ning raha tuli meile fondi tagasi, millele otsime nüüd uut tulusat paigutust. Kuu lõpu seisuga oli LHV Rohelisel Pensionifondil kokku 44 erinevat investeeringut. 25% fondist oli investeeritud taastuvenergiasse, 19% akutehnoloogiasse, 19% elektrifitseerimisse, 9% CO2 kvoodiõigusesse, 6% energiatõhususse, 5% vesinikutehnoloogiasse, 5% ringmajandusse, 5% metsa- ja põllumajandusse ning 7% oli rahas uute investeeringute ootel.

Maailm on küpsetuse režiimil

Põhjapoolkerale on saabunud taaskord ilus suveaeg – paraku oleme aga kohe näinud juba uusi kuumarekordeid, mis hakkavad iga aastaga enam häirima inimeste tavapärast elukorraldust. Laoses tõusis aprillis temperatuur varjus 43 kraadini, Vietnamis 44 kraadini ja Tais 45 kraadini. Kuna neis riikides käib kuumusega kaasas ka suur niiskus, on selliseid temperatuure eriti raske taluda. Juunis tuli välja Copernicuse raport, mis näitas, et tänavune juuni algus oli ajaloo kuumim. Euroopa on maailma kõige kiiremini kuumenev kontinent ning eelmise aasta rekordkuuma suve järel oodatakse ka selleks aastaks väga kõrgeid temperatuure. Ka Hiinas Pekingis on sel aastal juba temperatuur üle 40 kraadi tõusnud ja uued rekordid püstitanud. Ja Eestit tänavu tabanud põud ja veepuudus muutub üha sagedasemaks kaaslaseks meie igapäevaelus. Maailm on küpsetuse režiimil ja ahju pole veel välja lülitatud.

Elektriautod on liikumas massidesse

Selle aasta 2. kvartalis tarnis Tesla oma klientidele 466 140 autot. Võrreldes aastataguse sama kvartaliga on seda 83% rohkem. Hiina elektriautode tootja BYD tarnis samal ajal täiselektrilisi autosid 352 163 ja koos plug-in hübriidautodega kokku 700 244 sõidukit, mis on 98% rohkem kui aasta tagasi samas kvartalis. Tarbijad on elektriautod omaks võtnud ja kogu autotööstus liigub võidusõidu tempos elektrifitseerimise suunas.

Kui LHV rohefondides tehtud otseinvesteeringud ja börsil kaubeldavate fondide kaudu tehtud investeeringud üksikpositsioonideks lahti võtta, saame öelda, et fondi raha on paigutatud ligi 500 erinevasse ettevõttesse. Neist suurima osakaaluga on juuni lõpu seisuga elektriautode tootja Tesla, moodustades 2,9% kogu fondi mahust. Teistest elektriautode tootjatest BYD on fondi suuruselt kuues investeering 2,1%ga ja Lucid on fondi suuruselt kaheksateistkümnes investeering 1,1%ga.

Joel Kukemelk
Fondijuht

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.

LHV pensionifonde valitseb AS LHV Varahaldus. Fondide osakute väärtused võivad nii kasvada kui kahaneda ja fondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluste kohta. Fondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud. Tutvu LHV pensionifondide prospekti ja põhiteabe dokumentidega lhv.ee ja pea nõu asjatundjaga. Tutvu võrreldud fondide viimase 2, 3 ja 5 kalendriaasta keskmiste tootlustega. Pensionifondi Roheline viimase 12-kuulise perioodi (30.06.2022-30.06.2023) tootlus on -2,01%. Pensionifondi Roheline Pluss viimase 12-kuulise perioodi (30.06.2022-30.06.2023) tootlus on -3,51%. Fondide lühikese ajaloo tõttu andmed 3 ja 5 kalendriaasta kohta puuduvad.


Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon