Kasvukonto eksperimendi II kvartali tulemused - Kasvukonto - Uudised - LHV finantsportaal

Kasvukonto eksperimendi II kvartali tulemused

Raido Tõnisson

11.07.2023 10:02

LHV

2023. aasta teine kvartal on läbi saanud ja aeg on teha ülevaade, kuidas muutusid meie Kasvukonto eksperimendis osalenud Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.

Ülesanne oli sellevõrra raskem, et vahepeal fondivalikut muuta ei saa. Seega tuli portfelli koosseis hoolikalt valida ja proovida ette ennustada parimat tootlust toovad regioonid või sektorid kümne aastases perspektiivis. Sissemaksete summasid korrigeerime vastavalt keskmise palga muutusele. 10% suurus on valitud selle järgi, mis võiks olla sellist palka teenivale töötajale jõukohane igakuiselt kõrvale panna, ilma et elustandard oluliselt kannataks. Teises kvartalis lisasid osalejad oma portfelli igakuiselt 140 eurot ja tänase seisuga on iga investor oma virtuaalportfelli investeerinud kokku 5224 eurot.

Esimese kvartali tulemusi saad vaadata siin.

2023. aasta alguses alanud tehnoloogiaaktsiate ralli kandus edasi ka teise kvartalisse, saavutades kuue kuu tootluseks pea 33%, võrreldes S&P 500 16%ga. Investorite tähelepanu koondumine suuresti vaid ühte sektorisse tähendas Kasvukonto eksperimendis osalevate portfellide väärtuste järske liikumisi nii üles- kui allapoole. Kui võitjateks osutusid tehnoloogiasektorisse investeerijate kõrval ka näiteks krüptovaradesse raha paigutajad, siis oluliselt kehvemini läks neil, kelle portfellis on suur osakaal arenevate turgude fondidel. Nimelt kerkisid teises kvartalis taas päevakorda USA ja Hiina vahelised pinged ning lisaks on turuosalised rohkem muretsema hakanud Hiina majanduse taastumise pärast. Ka puhta energia tootjad tegid teises kvartalis korraliku sõidu allapoole.


Osalejate portfellide väärtuste liikumine teises kvartalis on välja toodud alloleval graafikul.

Marko Oolo

Investeerimisklubi asutaja Marko Oolo investeeris USA 100 suurimat tehnoloogiaettevõtet (EXXT) koondavasse fondi, mis saavutas 2023. aastal parima esimese poolaasta alates Nasdaq 100 indeksi loomisest 1985. aastal. Ettevõtete lõikes olid teises kvartalis eriti silmapaistvad tehisintellekti aktsiad Nvidia (+58%), Datadog (+48%) ja Tesla (+48%), samas kui kehvema poole moodustasid ravimiarendajad Moderna (−23%) ja Illumina (−21%). Nasdaqi kogutud andmete kohaselt tähendab tugev esimene poolaasta sageli veelgi tugevamat teist poolaastat – Nasdaq 100 indeksi 10 parimast esimesest poolaastast on teisel poolaastal tugevam tõus ees oodanud kaheksal juhul, pakkudes keskmiselt 22% tootlust.

Rahapuu blogi (Tauri Alas)

Rahapuu blogi pidava Tauri Alase valikuteks olid maailma ettevõtted 75% (VWRL), USA tehnoloogiaettevõtted 21% (EXXT), Bitcoin 2% (COINXBE) ja Venemaa ettevõtted 2% (DBXV) ulatuses. Kuna kõikide Venemaa väärtpaberitega kauplemine on alates 2022. aasta märtsi algusest peatatud, ei ole alates sellest ajast ka Tauri portfelli uusi DBXV fondiosakuid soetatud. Olemasolevad osakud on viimase sulgemishinna järgi portfellis siiski alles. DBXV fondiosakute ostuks arvetatud 2% on alates 2022. aasta märtsi algusest jaotatud proportsionaalselt ülejäänud valikute vahel. Kokkuvõttes lõpetas Tauri 2023. aasta teise kvartali 5923 euro suuruse portfelliga, mida on 774 eurot rohkem kui eelnevas kvartalis.

Kristi Saare

Kristi portfell koosneb 60% ulatuses USA suurettevõtetest (SXR8), 30% ulatuses dividendimaksjatest (ISPA) ja 10% ulatuses e-spordist (ESP0). Kvartali jooksul kallines Kristi põhiinvesteering 7%, ehkki suures osas ka Euroopa ettevõtteid koondav ISPA pidi leppima 5% langusega. Siiski tõi viimane teises kvartalis Kristile ka 10 eurot dividende, mis tähendab, et teise kvartali lõpuks on investor kogunud fondist kolme aasta jooksul rahavoogu pea 100 eurot. E-spordi ettevõtted kallinesid teises kvartalis 5%.

Jaak Roosaare

Jaak valis oma portfelli ühe laiapõhjalise fondi - maailma ettevõtted (VWRL). Teise kvartali lõpuks ulatus üsna konservatiivse loomuga portfelli koguväärtus 5847 euroni, mis tähendab kokkuvõttes 12% tootlust võrreldes enda investeeritud 5224 euroga. VWRL-i fondiosakuid on investorile enam kui kahe aastaga kogunenud 58 ning selle ajaga on ainuüksi dividendidelt kogunenud 196 eurot, millest 38 eurot 2023. aasta teises kvartalis.

Taavi Pertman

Taavi investeerib 80% ulatuses maailma ettevõtetesse (VWRL), 10% veekäitlusesse (IH2O), 5% automatiseerimisse (RBOT) ja 5% küberturvalisusesse (ISPY). Teise kvartali lõpu seisuga oli Taavi portfelli väärtus kasvanud võrreldes esimese kvartaliga 653 euro võrra, olles kiirem eelneva kvartali kasvust ja ulatudes 5812 euroni (+19%). Valitud fondidest saavutas teises kvartalis parima tootluse RBOT (+5%), kus suurima osakaaluga positsioonide seas troonivad teiste seas ka mitmed tehisintellekti valdkonna ettevõtted ning kiibitootjad, nagu Nvidia ja Lattice Semiconductor. Ka küberturvalisuse ettevõtted püsisid teises kvartalis investorite radaril, vedades ISPY 4% ülespoole.

Märten Kress

Märteni portfell koosneb 60% ulatuses maailma ettevõtetest (VWRL) ning ülejäänud osa moodustavad USA väiksed ettevõtted (XRS2). Kahe fondi tootlusmääraks kujunes esimeses kvartalis vastavalt 4% ja 3%, mille tulemusena kerkis portfell kvartali jooksul 630 euro võrra. Eksperimendi algusest arvestatuna on mõlemal fondil üsna võrdselt hästi läinud, kerkides XRS2 puhul 19% ja VWRL puhul 21%. Viimasele aga lisanduvad juurde ka väljamakstavad dividendid, mis kogutootlust mõnevõrra suurendavad.

Jekaterina Tint

5605 euro suuruse portfelliga esimese kvartali lõpetanud Jekaterina investeerib maailma ettevõtetesse 65% (VWRL), Aasiasse 25% (AASI) ja automatiseerimisse 10% (RBOT) ulatuses, millest portfelli kasvu kvartali jooksul mõnevõrra pidurdas vaid Aasiasse investeeriv fond (−1%). Samas VWRL ja RBOT aitasid Jekaterina portfellil kvartalivõrdluses kosuda tublilt 20%.

Rahakratt

Rahakratt investeerib nii Aasia arenevatele turgudele (AASI) ja ka puhta energia tootjatesse (INRG) kummassegi 30% ning ülejäänu jaguneb võrdselt tervishoiuinnovaatorite (HEAL) ja tehnoloogiaettevõtete (EXXT) vahel. Teises kvartalis kahanes Aasia ettevõtteid koondav fond 1% võrra, samas osaliselt tänu tehnoloogiafirmade võidukäigule tegi investori portfell teises kvartalis enam kui 400 euro suuruse tõusu. Tervishoiuinnovaatorid kauplesid kvartalitaguse ajaga võrreldes samal hinnatasemel.

Investor Toomas

100% ulatuses Hiina ettevõtteid koondavasse fondi XCHA investeeriva Äripäeva väljamõeldud tegelase Investor Toomase portfell tegi teises kvartalis üheprotsendilise tagasimineku, kuna Hiinas on esile kerkinud murepilved sealse majanduse kasvu jätkusuutlikkuse pärast, mille osas investoritel veel pärast riigi avanemist koroonaviiruse järgselt ootused kõrged olid. Tootmine Hiina tehastes on hakanud järsult aeglustuma, kuna tarbijate nõudlus ja eksport on vähenenud intressimäärade tõusu tõttu nii USAs kui Euroopas. Kuigi nõrkade väljavaadete valguses on oma majanduskasvu prognoose kahandanud ka mitmed analüüsimajad, peaks maailma suuruselt teine majandus näitama võrreldes USA ja Euroopaga lähiaastatel siiski oluliselt kiiremat kasvu.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon