Kliimaprobleemid loovad vajaduse Energy Recovery toodete järele - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Kliimaprobleemid loovad vajaduse Energy Recovery toodete järele

Erko Rebane

15.09.2023 11:03

Autor: Robert Anderson

Viimane aasta pole Energy Recovery aktsionäride jaoks olnud lihtne, sest kuigi sagenevad põuad maailmas tingivad pikas plaanis ühe suurema vajaduse hakata merevett magestama, kus Energy Recovery on oma tehnoloogiaga pakkumas olulist energiasäästu, siis suurprojektide venimiste tõttu tuleb lühiajaliselt leppida loodetust nõrgemate majandustulemustega.

Energy Recovery (lähemalt saab ettevõtte kohta lugeda siit) avaldas teise kvartali tulemused 2. augustil. Kolme kuu käive kasvas aastatagusega võrreldes 2% 20,7 miljonile, jäädes alla analüütikute 24,5 miljoni suurusele prognoosile. Tegelikult saatis ettevõte kaupa välja 26 mln dollari eest, aga GAAP raamatupidamisreeglite järgi tuleb 6 mln võtta arvele kolmandas kvartalis. Ka esimene kvartal oli mäletatavasti oodatust palju nõrgem (müük langes toona aastaga 59% 13,4 miljonile), sest mitmete megaprojektide tellimuste täitmised on nihkunud teise poolaastasse.

Et teine poolaasta tõotab tulla palju tugevam, ilmestab juhtkonna püsima jäänud 2023. a prognoos, mille kohaselt peaks kogu merevee magestamise segmendi käive 2023. aastal suurenema 3–7% 125–130 miljoni dollarini. Kui lisada sinna veel ootus, et tööstusvee segmendist saadakse 6–8 mln USD tulu, siis peaks kogu firma 2023. a käive kasvama 131–138 miljonile dollarile (vastavalt 4,3–9,9% kasv).

Megaprojektide (40–60 mln dollarit väärt tehased) nihkumise tõttu teeniti esimesel poolaastal 10,7% mln ärikahjumit (Q1 oli see –8,1 mln) ja 8 mln puhaskahjumit (Q1 –6,3 mln). Teine kvartal lõpetati aktsia kohta nullkasumiga vs. oodatud –0,02 USD. Üsna kõrge valuatsiooni tõttu reageeris aktsia teise kvartali tulemustele 15% langusega, mis tõi hinna 26 dollarile.

Kui varasemalt on merevee magestamise nõudlus tulnud peamiselt Lähis-Idast, siis kliimasoojenemise tõttu sagenevad põuad mujal maailmas muudavad vajaduse merevett puhastada laiahaardelisemaks. Uuteks potentsiaalseteks kasvuallikateks on nii Põhja-Aafrika kui ka Ladina-Ameerika. Viimase puhul paistab silma just Tšiili, kust saadi teises kvartalis tellimusi 8 mln dollari eest. Kahaneva sademevee tõttu on raskusetes kohalik vasekaevandus, kust pärineb kolmandik maailma aastasest vasetoodangust. Sealne kaevandus kasutab vee kogust, mis võrdub 75% Tšiili populatsiooni veevajadusega.

Energy Recovery lõikab nendest arengutest kasu, sest 90ndate teises pooles leiutatud energia vahetuse tehnoloogiline platvorm (pressure Exchanger ehk PX) on aidanud merevee magestamise pöördosmoosi (sea water reverse osmosis - SRWO) protsessis vähendada tehase energiakulu kuni 60%, tänu millele on magestamine muutunud majanduslikult mõttekaks ning seadmest saanud omakorda standardlahendus.

Prognooside järgi peaks merevee magestamise tehaste arv kasvama Tšiilis 2028. aastaks 8 pealt 23 peale, et selle tulemusel oleks kaevanduses kasutatavast veest 50% magestatud merevesi. Magevee kättesaadavuse halvenemine tähendab ka suuremat vajadust tööstuses kasutatava vee taaskasutamise järele, milleks pakub Energy Recovery samuti oma seadmeid. Sestap ootab juhtkond Tšiilist saadava müügitulu kahekordistumist 2026. aastaks.  Stressi vee kättesaadavuse osas kogevad ka Mehhiko ja Argentiinas. Nende kolme riigi populatsioon küündib u 200 miljoni inimeseni, mis on üle kahe korra suurem Lähis-Ida rahvastikust, kust siiani on pärinenud peamine merevee magestamise nõudlus.

Energiavahetuse seadmele on hakatud leidma kasutust ka tööstusvee puhastamise vallas, kust saadi teises kvartalis 600 000 dollarit tulu ja teeniti kahe esimese kvartali peale kokku 2 mln USD käivet. Täitmata tellimuste alusel ollakse üsna kindlad võimes teenida kogu aasta peale sealt segmendist 6–8 miljoni dollarit. Kindlalt tuntaks tuleval aastal selle üksuse müügi kahekordistamise suhtes ja 2026. aastaks on seatud 30-70 mln dollari suuruse käibe teenimise eesmärk.

Vaikselt tehakse oma lahendusega teed ka jahutusseadmete turul, teenides kvartaliga 100 000 dollarit müügitulu. Nende partner Ühendriikides, Vallarta Supermarkets, otsustas Californias ka teises poes PXG seadme paigaldada. Sõltumatu uuring näitas, et 35–41-kraadise välistemperatuuri tingimustes suutis Energy Recovery lahendus Vallarta esimeses poes jahutusseadme energiatarbimist vähendada 30%. See on võrreldav tulemus, mida tuvastati ka Euroopa partneriga Epta.

Positiivse arenguna on Energy Recovery hakanud saama kahelt Euroopa jahutusseadmete tootjalt Epta ja Fieuw Koeltechniek korduvaid tellimusi, lisades tehnoloogiat oma toodetesse. Kolmandas kvartalis plaanitakse paigaldada PXG seade ka ühte Kanada supermarketiketi poodidesse, et aidata vähendada kuumadest ilmadest tingitud koormust jahutusseadmetele. Jahutusseadmete segmendiga loodetakse 2026. aastaks teenida aastas 100–300 mln dollarit müügitulu.

Megaprojektide tellimuste ajastamise tõttu on ka Energy Recovery kolmanda kvartali müügitulu ootus üsna laias vahemikus (25–35 mln USD), mis võib luua taas analüütikute ootustele allajäämise riski, kuid tegemist on puhtalt ajastamise küsimusega ja see ei tohiks mõjutada ootusi 2023. aasta osas tervikuna.

Energy Recovery puhul tuleb paraku arvestada sellega, et väga suur sõltuvus merevee magestamise projektidest ja nende tellimuste täitmisest võib lühiajaliselt muuta tulemused väga kõikuvaks ja seega pole imekspandav investorite teatav närvilisus, kui novembris tulemustejärgsel konverentsikõnel 2024. aastast konkreetsemalt räägitakse. Pikas plaanis on kliimasoojenemisest põhjustatud arengute tõttu vajadus merevett puhastada ja tööstusvett taaskasutada muutumas aina suuremaks ja laiahaardelisemaks, mistõttu tunnevad Energy Recovery juhid üsna kindlalt võimes 2022. aastal teenitud 126 mln dollari suurune müügitulu 2026. aastaks rohkem kui kolmekordistada.

Allikas: Energy Recovery

Ettevõtte bilanss püsib väga tugevana, kuna puudub võlg ja vaba raha maht on kasvanud ligi 100 mln dollarini. Juhtkonna sõnul on nad avatud ostutehingutele, kuid kuna soovitakse oma kõrgeid marginaale kaitsta, siis sobivaid firmasid äri laiendamiseks pole siiani silma jäänud. Sestap keskendutakse praegu tööstusvee puhastamise ja jahutusseadmete vallas oma äri kasvatamisele.

Energy Recovery aktsia USA börsil (USD)

Allikas: Bloomberg

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon