Vahendame kevade põnevat tulemuste hooaega I

Erko Rebane

13.04.2015 8:55

Shutterstock

Viimase mõnekümne aasta sisse pole varem mahtunud palju selliseid perioode, kus USA 500 suurima ettevõtte kvartaalne kasum peaks langema samal ajal kui Ühendriikide majandus liigub ülesmäge.  Kuigi esimese kvartali tulemuste hooaja eel seisavad investorid säärase olukorraga silmitsi, ei pruugi lugu pinna all tegelikult sugugi halb olla.

Analüütikute arvates kahaneb S&P 500 ettevõtete aktsiakasum esimeses kvartalis -4,8% võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Ootust on viimastel kuudel järjepidevalt kärbitud, kui alles aastavahetusel prognoositi Factseti andmetel 4,3% kasvu. Negatiivse muutuse taga on peamiselt aastaga poole võrra langenud naftahind, mis on andnud tugeva löögi energiasektori müügitulule ning kasumile. Laiemalt on mõju avaldanud ka aastaga 24% võrra tugevnenud dollar. Kui jätaksime energiasektori S&P 500 ettevõtetest välja, näitaks esimese kvartali koondkasumi ootus -4,8% asemel 3,3% kasvu.

Võimalik, et ootuste langetamisega on ettevõtete jaoks ületamise latt väga madalaks muudetud. Näiteks neljanda kvartali puhul kukkus S&P 500 ettevõtete aktsiakasumi kasvuootus oktoobri 8,8% pealt jaanuari keskpaigaks 0,6% peale. Tegelikult suurenes ettevõtete neljanda kvartali  koondkasum aastataguse baasil ligi 4%.

Allikas: Factset

S&P 500 ettevõtete esimese kvartali müügitulu peaks konsensuse arvates langema -3,0% võrreldes 2014.a esimese kvartaliga. Kui tegelikkus vastab ootusele, märgiks see suurimat käibelangust alates 2009.a kolmandast kvartalist, mil 500 suurima firma käive kukkus -11,5%.  Valdav osa sektoritest peaks käivet siiski kasvatama, sest languse taga on peamiselt energiasektor ligi -39% müügitulu kukkumisega. Viimast arvestamata kasvaks S&P 500 ettevõtete müügitulu 3,0%.

Allikas: Factset

Mõistagi on allapoole liikunud ka terve 2015.a aktsiakasumi ootus, mis septembris oli kõikide S&P 500 ettevõtete peale kokku 133,5 dollarit aktsia kohta, kuid kahanes aprilli alguseks 120 dollarile. See tähendab, et mullusega võrreldes oleks aktsiakasumi kasv veidi üle 2%.  Kui välja jätta naftahinna languse ja tugevnenud dollari mõju, oleks S&P 500 ettevõtete aktsiakasumi kasv Bank of America Merrill Lynchi kohaselt tänavu 10% ringis võrreldes eelmise aasta ligi 8%ga.  Nagu järgnevalt jooniselt näha, jäädakse 2016.a osas veel suhteliselt optimistlikuks.

Allikas: Factset

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.