Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal
Marten Põllumees 27.01.2022 10:06

Ülimalt populaarne LHV Kasvukonto jõudis eelmise aasta viimases kvartalis pea 34 000 kliendini. Järgnevas artiklis vaatame lähemalt, millised olid kõige populaarsemad fondid investorite seas, millised fondid pakkusid kõige paremat tootlust ning milline on investorite hoiak tuleviku suhtes.

Raido Tõnisson 26.01.2022 13:21

Potentsiaalne intressimäärade tõstmine on praegu üks olulisemaid käimasolevaid arenguid, mida investorid suure hoolega jälgivad ja vastavalt sellele turgudel otsused langetavad. Föderaalreservi intressimäärade tõstmine tähendab ettevõtete jaoks suuremaid kulusid, väljendudes kokkuvõttes madalamas kasumis ning teoreetiliselt ka langevates aktsiahindades. Kuigi intresside muutuse mõju majanduses avaldub pikema viitega, reageeritakse aktsiaturul tihtipeale kiiremini; esialgne reageering ei pruugi aga üldsegi mitte negatiivne olla.

Raido Tõnisson 25.01.2022 14:29

Kui aastaid püsis enamike Tallinna börsiettevõtete aktsionäride arv stabiilselt ühel tasemel, siis viimase kahe aastaga on olukord palju muutunud. Tõusu väikeaktsionäride arvus on vallandanud kolm järjestikku toimunud olulist sündmust: Balti tehingutelt tasude kaotamine ja pandeemiast tingitud langus 2020. aasta alguses, ning teise samba pensioniraha vabanemine 2021. aastal. Lisaks tuli eelmisel aastal Balti börsile palju uusi ettevõtteid, ehkki nende puhul on võimalik aktsionäride arvu muutusi näha alles järgnevatel kvartalitel. Eesotsas Enefit Greeniga on baas vägagi kõrge.

Veebruaris pakuvad LHV Investeerimiskooli esinejad uusi teadmisi nii alustavatele kui ka kogenud investoritele. Tutvustame kauplemisprogramme, võtame kokku turgudel toimuva, vaatame mida on vaja pikaajalise tootluse saavutamiseks ning kuidas deklareerida investeeringutelt saadud tulu. Kuu lõpetab ülevaade krüptovaradest. Järgnevalt anname ülevaate seminarides käsitletavatest teemadest.

Marten Põllumees 21.01.2022 11:25

Taani maaklerfirma Saxo Bank annab igal aastal välja 10 pöörast ennustust, mis võiks olla seotud vähemal või suuremal määral finantsturgudega. Vaatamegi lähemalt, kuidas on läinud eelmise aasta kohta välja antud ennustustel.

LHV pensionifondid alustasid Mustamäel Aiandi tänaval uute modernsete korterite väljaüürimisega. Professionaalse haldusteenusega Lumi Kodude nime kandvad üürimajad on mõeldud neile, kes ihkavad oma kodu kindlustunnet, aga ei soovi ise kinnisvara soetada.

Raido Tõnisson 19.01.2022 11:38

Üleminekut taastuvenergiale võib täheldada pea igas valdkonnas: elektriautod asendavad sisepõlemismootoriga sõidukid ning tuuleturbiinid ja päikesepaneelid vahetavad välja kivisöe ja nafta kui maailma juhtivad energiaallikad. Kiiremale üleminekule avaldavad survet teadlaste hoiatused, et temperatuuritõusu hoidmine 1,5C juures nõuaks heitkoguste vähendamist 2030. aastaks 45% võrra ning süsinikneutraalsuse saavutamist sajandi keskpaigaks. Kuna puhta energia tehnoloogiad nõuavad rohkem metalle kui nende fossiilkütusel põhinevad vasted, on selge, et nõudlus metallide järele kasvab järgneva mõnekümne aasta jooksul.

Föderaalreservi taganemine hoiakust, et kõrge inflatsioon on ajutine nähtus ning sellega seoses ettepoole nihutatud intressimäära tõstmise ootus on küll toonud S&P 500 ja Nasdaqi indeksite sees ettevõtete valuatsioonid allapoole, ent sellele vaatamata jäävad need viimase kümne aasta kontekstis endiselt kõrgeks. Ettevõtete neljanda kvartali tulemuste hooaeg koos juhtkonna prognoosidega võiks aidata näidata, kas investoritel on põhjust jääda müügipoolele või mitte.

Joel Kukemelk 17.01.2022 10:03

Pärast heitlikumat 2020. aastat pakkus 2021 Eestis tegutsevate pensioni indeksfondide jaoks oluliselt stabiilsemat keskkonda ja tootlusi, mis jäid 23% ja 32% vahele. Fondijuht Joel Kukemelk selgitab videoülevaates, mis tingis erinevuse tootlustes ja mida tuleks pensioniturul indeksfonde valides silmas pidada.

Elektriautode laialdasem kasutuselevõtt seisab praegu suuresti puuduva taristu taga: liiga vähe on laadimispunkte, mis suudaksid kasutajale mugavalt auto täis laadida. Kui 2021. aasta seisuga oli USAs vaid 45 tuhat avalikku laadimisjaama, siis Joe Bideni eesmärgi saavutamiseks, mille kohaselt 2030. aastaks moodustaksid vähemalt pooled uutest müüdud autodest elektriautod, peaks laadimisjaamade arv kasvama 500 tuhandeni. See tähendab, et elektriautode tootjatega paralleelselt on välja arenemas veel üks kiiresti kasvav tööstusharu, mida on üles ehitamas laadimispunkte rajavad ettevõtted.

LHV Maailma Aktsiad Fondi investeeringute fokusseeritus Põhjamaade aktsiatele õigustas eelmisel aastal ennast, kuna enim panustasid osaku hinna tõusu antud majanduspiirkonna ettevõtted nagu näiteks Getinge, Swedbank, Epiroc, Valmet, Ponsse, DCM Group, Wärtsilä ja Sampo. Millise strateegiaga minnakse vastu intressimäärade tõusu toovale 2022. aastale, sellest annab videos ülevaate fondijuht Mikk Taras.

Raido Tõnisson 13.01.2022 09:04

Kasvavad hinnad ja arutelu all olev intressimäärade tõstmine on seadnud surve alla paljud kasvuaktsiad, kuid ka võlakirjade ja teiste fikseeritud intressiga investeeringute jaoks on tekkinud olukord ebasoodne. Ajalooliselt on raha väärtuse kahanemise vastu head kaitset pakkunud dividende maksvad ettevõtted, eriti need, kes suudavad pikaajaliselt oma väljamakseid inflatsioonist kiiremini kasvatada.

Raido Tõnisson 11.01.2022 11:21

Väärtpaberitesse investeerides kipub kehtima tõsiasi, et kui turud tõusevad, siis investoritel läheb hästi. Turu langusele panustamisega riskivad reeglina vaid lühiajalised kauplejad, kuna ajalugu on näidanud, et pikaajalise tõusva trendi vastu ei ole kuigi mõistlik lühikese positsiooniga astuda. Siiski võib ka lühikeses positsioonis investorile kasutegureid peituda, eriti kui seda teha riskide maandamiseks mullistunud sektorites või aktsiates.

Rekordilised ekspordi- ja impordikäibed kergitasid novembris Eesti kaubavahetuse kogumahu jooksevhinnas üle 3,6 miljardi euro. Kaubaeksport suurenes 30%, import aga 36%. Sisse veeti kaupu 9% rohkem kui välja, mistõttu ulatus kaubavahetuse puudujääk 149 miljoni euroni. Eestis on kaubavahetuse puudujääk tavapärane nähtus, sest majandus kasvab keskmisest kiiremini ja kodumaine tootmine ei suuda kogunõudlust rahuldada.

Kui 2020. aasta märkis pika rohepöörde sisulist alguspunkti, siis 2021. aasta oli rohepöörde marulise alguse seedimise aasta. Möödunud aasta 253st tööpäevast oli LHV rohefondide päevane tulemus positiivne 127 juhul ja negatiivne 126 juhul. Suurimaks päevaseks tõusuks oli koguni +5,2% liikumine ja suurimaks päevaseks languseks –4,0%. Nagu näha, siis liikumised võivad olla suured.

Kristo Aab 07.01.2022 15:54

Energiahindade kõrge tase saavutas lõppenud aasta viimasel kuul on senise tipu ja mõjutas kogu aasta vältel tarbijahinnaindeksit väga tugevalt. Viimati kasvasid hinnad sama kiiresti 2011. aastal, mil Eesti oli endiselt taastumas äsjasest finantskriisist ja riigis võeti kasutusele euro. Kui toona tugines hinnakasv peamiselt toiduainete kallinemisele, siis lõppenud aastast jääb kõigile meelde erakordne energiakandjate hinnatõus.

2021. aasta lõpus tegi LHV Pensionifond L esimese börsivälise investeeringu Ameerika Ühendriikides. Fond investeeris 5 miljonit dollarit Lõuna-California kliinikute ketti nimega UrgentMED. Pensionifondi L aruannetes kajastub antud investeering QS Urgentmed Holdco nime all.

LHV kliendid on saanud krüptorahadesse otse investeerida nüüdseks juba üle kuu aja, mis tähendab, et välja on kujunenud detsembris enimkaubeldud krüptorahade edetabel. Osaliselt tänu teenuse toomisega samale ajale sattunud krüptorahade laiapõhjalisele langusele ulatub teenusega liitunud klientide arv aasta lõpu seisuga koguni 3700ni. Kuigi hinnalangus on toonud pikaajalisele hoidjale soodsamaid ostukohti, pakkusid mõnede krüptovarade hüppelised hinnatõusud ka häid momente kasumivõtuks.

Raido Tõnisson 06.01.2022 08:45

Sügisel LHV PIK-i avanud investeerijad on nüüdseks saanud oma II samba varasid ise hallata ligi neli kuud. Selle aja jooksul oleme näinud perioode, mil PIK-i portfellid on pensionifonde ületanud, kui ka neile alla jäänud. Detsembri algusest mõõdetuna sai alguse teine selline periood, mil pensionifondide tootlus ületab PIK-i portfelle. Põhjus peitub pigem üksikaktsiatele ja krüptorahadele iseloomulikus volatiilsuses, kui kehvades investeerimisotsustes. Riskantsemate investeeringute tootluspotentsiaal mängib välja palju pikema aja jooksul kui mõned kuud ning see on ka PIK-i eesmärk.

Raido Tõnisson 05.01.2022 09:02

2021. aasta neljas kvartal on läbi saanud ja aeg on teha ülevaade, kuidas muutusid meie Kasvukonto eksperimendis osalevate Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon