LHV 25.05.2018 10:33

AS-i Tallinna Sadam IPO on alanud ja seetõttu on LHV podcastis külas ettevõtte juhatuse esimees Valdo Kalm. LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel küsib aktsia hinna kohta ja kuidas see kujunes, samuti märkimise detailide kohta, Tallinna Sadama tulevikuplaanide, aga ka ettevõttega seotud riskide kohta. Tallinna Sadama aktsiate avalik pakkumine kestab 6. juunini.

Endine börsimaakler, tänane Eesti Energia energiakaubanduse juht Charlie Viikberg on külas LHV vanemmaakler Nelli Jansonil. Jutuks on energiakauplemine, energeetika tulevik, arenguvõimalused ja ka see, kuidas igaüks meist tarbijana saab oma energiakasutust targemalt korraldada. Mida aga arvata Eesti Energia börsile viimise võimalusest?

Hooajalised mustrid võivad börsidel olla üsna tugevad, millest üks tuntumaid on käibele toonud ütluse „Sell In May And Go Away“ (eesti keeles: müü maikuus [aktsiad] ja liigu [börsidelt] eemale).  Põhjuse selleks annab teadmine, et mai algusest kuni oktoobri lõpuni on Ühendriikide aktsiaturul olnud ajalooliselt aasta kõige nõrgem kuuekuuline periood. Kui haaraksime soovitusest kinni, siis kui palju see portfelli tegelikult aitaks?

Tiit Efert, LHV ajakiri Investeeri 21.05.2018 9:59

Tallinna Sadam on aastaid riigile toonud kopsakalt dividende. See poliitika ei muutu ka pärast ettevõtte aktsiate noteerimist Tallinna börsil juuni keskel.

Nelli Janson 18.05.2018 11:30

Kes on vähemalt ühe aktsiatehingu oma elus börsil teinud, teab juba, et aktsiahind on selles protsessis väga oluline. Kust hinnainfot saab, palju see maksab ja kas seda vajab iga investor – neile küsimustele leiame alljärgnevalt erinevate platvormide ja börside lõikes ka vastused.

Suuremad institutsionaalsed investorid kohustuvad Ühendriikides korra kvartalis avalikustama, millistesse firmadesse on nad kapitali paigutanud ning kust otsustanud väljuda, pakkudes nõnda jaeinvestoritele informatsiooni võimalike investeerimisideede leidmisel. Teiste seas kergitas 15. mail loori oma investeeringutelt ka Warren Buffetti juhitud Berkshire Hathaway.

Priit Rum 15.05.2018 10:38

LHV kliendikontorite riiulitele on jõudnud värsked raamatud. Seekord tutvustame teoseid, mis keskenduvad inimmõistusele ja selle arengule ning meie ajule konkurentsi pakkuvale tehnoloogiale.

Tere ja Farmi Piimatööstuse juht Katre Kõvask räägib LHV ettevõtete panganduse juhile Indrek Nuumele Tere piimatööstuse hetkeseisust ja tippjuhi tööst. Millised on Tere saneerimisprotsessi väljakutsed? Miks toidutootjatele on eksport keeruline, kuid eluliselt vajalik? Millised on Katre Kõvaski põhimõtted tippjuhina?

Eelmisel aastal aktsiaturgudele taganttuuleks olnud globaalse majanduse sünkroonsesse kasvu on viimastel kuudel hakanud tekkima mõrad. Esimene seltskond investoreid otsustas veebruari ja märtsi korrektsiooni käigus paadist juba lahkuda, kuid mida peaksid tegema teised?

AS Tallinna Sadam on teada andnud kavatsusest viia läbi ettevõtte aktsiate esmane avalik pakkumine ning noteerida aktsiad Nasdaqi Tallinna börsi Balti Põhinimekirjas.

Aprillis aitasid aktsiaturge rahustada oodatust paremad ettevõtete esimese kvartali tulemused. LHV Maailma Aktsiad Fondi jaoks olid väga positiivsed Soome metsatööstusettevõtete majandustulemused, kuhu oleme sellel aastal teinud mitmeid investeeringuid, millest on täpsemalt juttu meie viimases kuukirjas siin.

Kui märtsis teatas FTSE, et Saudi Araabia tõstetakse arenevate turgude indeksisse, siis sarnane otsus tuleb juunis langetada MSCI poolt. Miks see saab olema märgilise tähendusega nii Saudi Araabia kui ka kogu Lähis-Ida aktsiaturu jaoks, sellest räägib lähemalt LHV Pärsia Lahe Fondi juht Joel Kukemelk.

Ei möödunud päeva ka, kui pärast Brexiti hääletust hakati Briti pangandusmaastikul tegema juba kolimisplaane mõnda teise Euroopa suurlinna, millega kardeti Londoni hääbumist maailma ühe tähtsaima finantskeskusena. Euroopa Liidu liikmelisuse lõppemiseni jääb vähem kui aasta, ent see pole olnud takistuseks nii uute ettevõtete loomisel kui ka kapitali kaasamisel.

Kirke Ruuven 2.05.2018 11:19

Interneti teel jaekaupu müüvate ettevõtete müügitulu oli 2017. aastal kokku 2,3 triljonit dollarit. Statista andmetel peaks see number 2021. aastaks kasvama 96% ehk jõudma 4,5 triljoni dollarini. Et jaemüügis ja e-kaubanduses domineerida, on käibe ja töötajate arvu poolest suurim ettevõte maailmas, Walmart (WMT), ning maailma rikkaima mehe käe all olev Amazon (AMZN) teinud miljarditesse dollaritesse ulatuvaid investeeringuid. Nendevaheline võitlus on muutumas aga veelgi pingelisemaks.

Ühendriikides on S&P 500 ettevõtted jõudnud oma esimese kvartali aruannete esitamisega poole peale ning iga nädalaga muutuvad trendid vaid tugevamaks.

Enesekindlus on hädavajalik omadus, sest see võimaldab võtta vastu tähtsaid otsuseid, olgu need eraelus, tööl või investeerimises. Kindlustunne kasvab läbi õppimise ja kogemuse, kuid paraku käib sellega kaasas ka risk, et me võime hakata oma tegelikke võimeid üle hindama.

Birgit Elken 25.04.2018 10:09

Hiljuti teatas kaubandus-tööstuskoda, et 2018. aasta algas pensionifondide varade Eestisse investeerimise vaates väga positiivselt. Nimelt esmakordselt moodustas Eestisse tehtud investeeringute osakaal enam kui 10% pensionifondide varadest.

Esimese kvartali tulemuste hooaeg on Ühendriikides hoogsalt käima läinud ja kuigi ettevõtted hiilgavad numbritega, ei ole need mõjunud investoritele nõnda rahustavalt nagu loodeti.

LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel ja vanemanalüütik Sander Danil arutavad meie kodubörsi käekäigu üle. Millised on siinsed huvipakkuvad ettevõtted? Kuidas suhtuvad meie regiooni rahvusvahelised investorid ja kuidas kohalikud jaeinvestorid? Jagatakse ka näpunäiteid, kuidas investeerida ja ettevõtteid omal käel analüüsida.

Globaalse M&A ehk ettevõtete ühinemiste ja ülevõtmiste (Mergers and Acquisitions) turu haardesse jäävad nii väiksed kohalikud ettevõtted, innovaatilised startupid kui ka juhtivad hiigelettevõtted. Põhjusel, et ostu- ja müügitehingute tegemine on üsna keeruline ja ajamahukas protsess ning tehingute tegemiseks puudub efektiivne platvorm, on hakatud lahendusi otsima plokiahela (blockchain) tehnoloogiast.