Martin Uutman Eile 9:30

LHV Groupi lisaaktsiate emissioonil saavad olemasolevad aktsionärid eesõiguse uute aktsiate märkimiseks - märkimisõiguse. Eesõiguse kasutamiseks õigustatud isikute ring määrati kindlaks 4. septembri 2019 Nasdaq CSD arveldussüsteemi tööpäeva lõpu seisuga.

Iga olemasoleva 12 aktsia kohta antakse aktsionärile üks märkimisõigus, millega saab märkida ühte uut aktsiat. Kuidas eesõigused täpsemalt jaotuvad, saab lugeda märkimisõiguste tutvustavast artiklist.

Euroopa Keskpank avalikustas neljapäeval „uue“ rahapoliitiliste meetmete paketi, millega hakatakse maha käinud majandust taaskord turgutama. Keskpangas raha hoiustamise intressimäär langetati sügavamale miinusesse ja teavitati varaostudega jätkamisest alates novembrist. Kummagi meetme puhul ei täpsustatud meetme lõppemise tähtaega vaid rõhutati, et oluline on inflatsiooni jõuline kerkimine 2% lähedale. Tundub, et kui eelmise leevendamistsükli algul said kriitikud EKP-le nina peale visata, et tehti pidevalt liiga vähe ja sedagi hilinemisega, siis seekord läks EKP kohe täispangale välja.

Kirke Ruuven 12.09.2019 13:13

Kui inimestel palutakse nimetada suurimaid firmasid maailmas, toovad nad tihti välja nii Apple’i, Walmarti kui Exxon Mobili. Harva mainitakse nimesid nagu Cargill või Koch Industries. Ometi oli Cargilli 2018. aasta käive üle 114 miljardi dollari ja tegemist on ühe tähtsaima ettevõttega USAs. Suuri vähetuntud nimesid on tegelikult väga palju ja antud artikkel annab neist lühikese ülevaate.

Martin Uutman 10.09.2019 9:21

LHV Groupi lisaaktsiate emissioonil saavad olemasolevad aktsionärid eesõiguse uute aktsiate märkimiseks - märkimisõiguse. Märkimisõiguse kasutamiseks õigustatud isikute ring määrati kindlaks 4. septembri 2019 Nasdaq CSD arveldussüsteemi tööpäeva lõpu seisuga.

Martin Uutman 9.09.2019 12:20

Väärtpaberibörsil on võimalik lisaks tavapärastele aktsiatele ka muud tüüpi osalust firmades osta. Üks selline võimalus on Master Limited Partnership, või lühidalt MLP. Kuigi see 1981. aastal Ameerika Ühendriikides loodud ettevõtlusvorm on viimase paari kümnendi jooksul vahelduva eduga populaarsust võitnud ja kaotanud, jääb see sellegipoolest paljudele investoritele huvitavaks variandiks ning seda suuremas osas tänu oma üle keskmise suurtele dividenditootlustele (vähemalt paberi peal).

Siim Näks 5.09.2019 8:00

Augustis, mil maailma kahe suurima majanduse vahelised suhted muutusid veelgi pingelisemaks, tegid LHV kliendid enim tehinguid Tesla, Šiaulių bankase ja Nvidia aktsiatega. Edetabelisse sattus ka üks uus tulija.

Investorid, kes kullaturgu jälgivad, keskenduvad peamiselt kulla hinna kõikumisele, mis sõltub eeskätt kulla nõudlusest ja pakkumisest. Samas on võimalik vaadata ainult ka pakkumise poolt, mille moodustavad kulla kaevandusfirmad. Peab aga tõdema, et pikaajalises vaates tuleb kulla kaevandajatel üha raskemate probleemidega rinda pista, erit just seetõttu, et uued kulla leiukohad muutuvad järjest haruldasemaks.

LHV tegutseb selle nimel, et investeerimine oleks jaeinvestorile võimalikult mugav ja mõistlike kuludega.

 

Lisaks sellele, et Balti väärtpaberid on olnud haldustasuta, hoiab aktiivne investor alates tänasest välisväärtpabereid LHV väärtpaberikontol ilma haldustasuta.

Siim Näks 2.09.2019 9:00

Lisaks aktsiatele on Balti börsil saadaval ka veel mitmeid erinevaid võlakirju. Võlakiri on sobilik instrument investorile, kes soovib saada fikseeritud tootlust, kuid olenevalt võlakirjast võivad need olla kohati riskantsemad investeeringud kui aktsiad. Artiklis vaatame Balti võlakirjaturgu üldiselt ja ka erinevaid võlakirju, mida investoritele pakutakse.

Kristo Aab 30.08.2019 14:58

Majanduskasv aeglustus teises kvartalis 3,6%ni, mis on Eesti kasvuvõimekust arvestades väga korralik näitaja. Kasvu vedas info ja side tegevusala, mis andis kogu majanduskasvust kolmandiku. Aasta algusega võrreldes kiirenes kasv veel kaubanduse ja põllumajanduse tegevusalal, kõikjal mujal majanduskasv aga pigem aeglustus. Viimastel aastatel SKP kasvust kuni viiendiku andnud ehitussektoris jätkus teises kvartalis paigalseis.

LHV ettevõtete panganduse juht Indrek Nuume kutsus stuudiosse Eesti ühe edukaima idufirma Bolti kaasasutaja Martin Villigu. Kuue aastaga on Bolt jõudnud 100 linna rohkem kui 30 riigis. Tänu kiirele kasvule on Boltil tänaseks 25 miljonit tavakasutajat ja üle poole miljoni autojuhi, sõite tehakse aastas rohkem kui 1,2 miljardi euro eest. Kuidas kiiresti kasvavat ettevõtet juhtida ja millised on väljakutsed? Kuidas sättida uusi plaane? Vastuse saab ka küsimus, miks on Eesti hea idufirmade maa.

Nii nagu aitab isiklikus elus eesmärkideni paremini jõuda konkreetne tegevusplaan, kehtib see ka investeerimisel. Paraku ei saa me kindlad olla, kas valitud väärtpaberite tootlus kujuneb ikkagi selliseks, nagu me eeldasime, mis võib pikaajalise investeerimisperioodi korral mõjutada märkimisväärselt  lõppsummat. Abiks võib olla dünaamiline lähenemine.

„Ärge otsige nõela – ostke terve heinakuhi.“ Just see soovitus iseloomustab „Aruka investori käsiraamatut“ kõige ilmekamalt. Raamatu autor John C. Bogle on üks väheseid, kes saab sellist soovitust endale lubada ning selle soovituse eest ka täiel määral vastutuse võtta.

Siim Näks 27.08.2019 9:10

Tihtipeale põhjendavad inimesed investeerimisega mittetegelemist sellega, et neile tundub nagu pole alustamiseks piisavalt raha – siin tuleb appi mikroinvesteerimine. Käesoleva aasta 27. augustil sai Kasvukonto mikroinvesteerimise funktsionaalsus ühe aastaseks ning selle puhul kirjutame täpsemalt mis on mikroinvesteerimine (MI), kes seda peaks kasutama ning vaatame, kuhu on selle abil investeeritud.

LHV Investeerimiskoolil on algamas 19. hooaeg ning hea meel on teatada, et ka sellel hooajal on toimumas juba tuttavad investeerimisalased seminarid, kuid on ohtralt ka uusi teemasid. Oleme pakkunud oma seminaridega teadmisi ja uusi ideid nii algajale kui ka edasijõudnutele, mis on aidanud lõplike investeerimisotsusteni jõuda. Järgnevalt tutvustame, mida osalejatele sel aastal pakume.

Kui börsifirma korraldab uute aktsiate emissiooni, siis tihtipeale annab ta olemasolevatele aktsionäridele õiguse märkida uusi aktsiaid eelisjärjekorras ja üldjuhul turuhinnast odavamalt. Selline praktika pakub aktsionäridele võimaluse suurendada osalust ettevõttes enne, kui uued aktsiad lastakse vabale kauplemisele.

Vaatame lähemalt, mida saab teha LHV aktsiate märkimise eesõigustega.

Siim Näks 23.08.2019 9:00

Praegu tegutseb finantsturgudel neli põlvkonda jaeinvestoreid. Kuna eri aegadel on inimeste mõtteviisi vorminud erinevad globaalsed sündmused, on ka mõistlik eeldada, et põlvkondade hoiakud, arusaamad ja harjumused investeerimise teemal võivad erineda. Käesolevas artiklis vaatleme finantsturgudel tegutseva nelja põlvkonna (vaikne põlvkond, beebibuumerid, X-põlvkond, milleenlased) investeerimisotsuste tegemise uurimuste tulemusi.

Kristo Aab 22.08.2019 8:00

Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu koguneb 12. septembril järjekordsele rahapoliitika arutelule. Prognoositust kehvemate majandustulemuste valguses Euroopas on kohtumiselt oodata uusi meetmeid rahapoliitika leevendamiseks ning seeläbi majanduse ergutamiseks. Sellele on juba vihjanud mitmed kõrged ametnikud EKP nõukogust ning see on ka levinuim seisukoht finantsturgudel.

Kirke Ruuven 21.08.2019 9:26

Üsna hiljuti omas maailma kõige kasumlikuma ettevõtte tiitlit Apple, mille 2018. aasta puhaskasum oli 59,5 miljardit dollarit. Ent värskeima info põhjal kuulub troon hoopis Saudi Araabia naftatootjale Saudi Aramcole, mis loodab järgmise aasta lõpuks börsile jõuda.

Finantsinspektsiooni andmetel kasvas Eesti eraisikute hoiuste jääk 2018. aasta lõpuks 8,3 miljardi euroni. Kuigi hoiuste pealt maksavad pangad hoiustajatele intressi, on see intress siiski viimastel aastatel inflatsioonimäärast olnud väiksem, mistõttu hoiustajate raha kaotab väärtust. 2018. aastal oli inflatsioonimäär Eestis 3,4%, mis oli ühtlasi ka euroala kõrgeim. Pankade lühiajaliste hoiuste intressimäärad Eestis jäävad vahemikku 0,04%-1,80%. Kui võtta keskmiseks hoiusemääraks 1%, siis kaotasid Eesti elanikud 2018. aastal läbi hoiuste ligi 200 miljonit eurot [8,3 + (8,3 * 1%) – (8,3 * 3,4%) – 8,3 = –0,199]. Kuid kuidas saavad inimesed hoiustega raha kaotada, kui nende hoiuste konto jääk kasvab?