Raido Tõnisson Eile 11:36

Nii nõudlust kui ka pakkumist mõjutavate tegurite tõttu on naftabarreli hind maailmaturul viimasel ajal kõikunud kohati isegi rohkem kui mõne riskantse ettevõtte aktsia ning see mõistagi tõstab ka spekulantide ja investorite huvi valdkonna vastu. Kuna meie poole on paljud pöördunud küsimusega, millised võimalused on naftasse investeerimisel, otsustasime koostada ülevaate Eesti jaeklientidele kättesaadavatest börsil kaubeldavatest fondidest.

Koroonaviiruse leviku tõkestamisest tekkinud üleilmsele majanduslangusele on raske leida lähiajaloost sarnast näidet, mistõttu on investorite vajadus praegu eriti kõrge info järele, millega saaks hinnata majanduse värskeimat seisu ning tuvastada võimalikku pöördepunkti paremuse suunas.

LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel ja vanemanalüütik Sander Danil arutavad koroonaviirusest tingitud eriolukorra mõju Balti börsiettevõtetele. Majandused üle maailma on sattunud ootamatusse kriisi. Millised ettevõtted kannatavad kõige rohkem, keda mõjutab majandusseisak vähem? Millega peaksid investorid arvestama? Eriolukorrale vastavalt töötavad osalejad kodukontorites ja podcast salvestatud telesilla abil.

Kuula podcasti LHV Soundcloudi lehelt.

Seoses 2019. aasta kevadel vahetunud välismaakleriga kehtib LHV klientidele alates 2019. aasta aprillist laekunud Soome ettevõtete dividendidele 30% maksumäär. Samal ajal lubab Eesti ja Soome vaheline topeltmaksustamise vältimise leping kohaldada dividendide suhtes 15% maksumäära.

Raido Tõnisson 2.04.2020 15:58

Aktsiate lühikeseks müümine, tuntud ka kui short selling, on investorite kasutatav kauplemistehnika, kus panustatakse väärtpaberi hinna langusele. See võimaldab kasumit teenida ka langeval turul, kuid arvestama peab suuremate riskidega.

Jani Mäenpää 2.04.2020 12:41

Ajalooliselt vaadates on looduse ressursse, nagu näiteks taastuvenergiat, kasutatud juba aegade algusest peale. Uued tehnoloogilised arengud ja suurte, üleilmsete ettevõtete isu rohelise energia järele on olnud viimastel aastatel väga oluline edasiarendav jõud otseste valitsuse subsiidiumiteta turupõhisele taastuvenergiale. Eelkõige USAs ja väiksemas mahus ka Euroopas on ettevõtted hakanud rohelist energiat tarnima ostulepingutega otse tootjatelt  (corporate power purchase agreements). Virtuaalsete ostulepingutega saavad ettevõtted rohelist energiat osta ilma füüsilise võrguühenduseta. Lihtsustatult, näiteks Google ostab kogu tuulepargi tootmise, aga ei võta energiat füüsiliselt vastu. Rohelise energia ostuga kompenseerivad nad oma teistest energiaallikatest ostetud tootmise ja saavad seeläbi näidata CO2 vaba energiakasutust.

Lisaks kauplejate suuremale aktiivsusele möödus eelmine kuu kahtlemata tegusamalt ka passiivsemate investorite jaoks. Kõige rohkem müüsid LHV kliendid Tallinna Kaubamaja Grupi ja Royal Caribbean Cruises aktsiaid ning ostsid Apple’i ja LHV Groupi aktsiaid.

Kui umbes kuu aega tagasi avaldati Hiina erasektori veebruarikuu aktiivsuse näitajad, ei suutnud paljud uskuda, et koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kasutusele võetud meetmed nõnda järsult kogu majanduse nö kaljuservalt alla lükkasid. Nüüd, kui muu maailm seisab sama saatusega silmitsi, on Hiina majandus vaikselt taastuma hakanud.

Kuigi Balti börs on oma olemuselt võrdlemisi väike, esindavad siin tegutsevad ettevõtted mitmeid erinevaid tegevusvaldkondi. Sellest tulenevalt on ka koroonaviiruse mõju Balti ettevõtetele vägagi varieeruv, millele on riskitaseme skaalat kasutades oma hinnangu andnud LHV analüütikud.

Langeval aktsiaturul kulub marjaks ära iga väiksemgi vihje, mis võiks viidata sellele, et müügiga on üle reageeritud ning vaatama võiks hakata ostukohta. Ühte sellist märguannet otsitakse ettevõtete insaiderite tehingutest, arvestades nende paremaid teadmisi, kuidas ettevõttel on kõige värskemate andmete järgi läinud.

Martin Mets 27.03.2020 9:03

Volatiilsete turgudega kaasneb tihtipeale ka investorite huvi kasv võimenduslaenu vastu. Seetõttu avaldame uuesti Gert Siniloo 26.03.2019 artikli, mis kirjeldab läbi lihtsate näidete võimenduslaenu kasutamist LHV väärtpaberikontol börsitehinguid tehes. Lisaks korraldab maaklertegevuse juht Sander Pikkel 02.04.2020 kl 15:00 veebiseminari, kus räägib lähemalt võimenduslaenu kasutamisest väärtpaberite ostmisel ning samuti väärtpaberite lühikeseks müümisest. Seminaril osalemiseks tuleb ennast registreerida, kuna osalejate arv on piiratud.

Arvestades viimase aja volatiilsust aktsiate hinnaliikumistes, on ajakohane anda ülevaade ka kodumaa aktsiaturust ning selgitada välja, milliste ettevõtete väärtpaberid on langenud ja tõusnud kõige enam.

Seoses 2019. aasta alguses toimunud välisaktsiate vahendaja vahetusega, olime sunnitud hakkama Rootsi dividendidelt kinni pidama 30% maksumäära alates 2019. aasta aprillist. Kuna Eesti ja Rootsi vaheline topeltmaksustamise vältimise leping lubab kohaldada dividendide suhtes 15% maksumäära, on igal LHV Eesti residendist kliendil (eraisikul ja ettevõttel) võimalus enammakstud tulumaksu tagasi küsida otse Rootsi Maksuametilt.

2020. aasta koroonaviirus on maailma korraks seisma pannud – sellise viiruse levikut roheline pensionifond ära ei hoia, kuid antud olukord ilmestab hästi, milliseks pikas plaanis maailm muutuda võib, kui me juba täna ei mõtle sellele, kuidas tagada pikaajaliselt jätkusuutlikud ja rohelised mõtteviisid ning investeeringud. 17. märtsil alustanud LHV Pensionifond Roheline märgib uut mõtlemisviisi pikaajalises investeerimises.

Sander Pikkel, Raido Tõnisson 24.03.2020 15:08

Andsime tuntud Eesti väikeinvestoritest blogijatele lähteülesande koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Uuendame portfellide seisu kord kvartalis ja vaatame kuidas neil läinud on. Seekord panid oma portfelli kokku Naisinvestorite klubi asutaja ja eestvedaja Kristi Saare ning isiklike finantside coach ja väikeinvestor Jekaterina Tint.

Raido Tõnisson 24.03.2020 9:28

Nii mõnigi, kes on investeerimisega alustanud viimase aastakümne jooksul, pole pidanud oma portfellis nägema nii suuri punaseid numbreid kui praegu ning seetõttu seistakse teadmatuse ees, mida teha edasi. Ehkki keegi ei tea täpselt, mida toob turgudele homne päev, on olemas hulk viise leevendamaks kriisist tulenevaid kaotusi.

Eelmise nädala pöördumises tõdes Saksamaa kantsler Angela Merkel, et nende riik pole koroonaviirusega võitluses seisnud nõnda raske olukorraga silmitsi alates teisest maailmasõjast ning et sellest jagu saamine vajab solidaarset pingutust.

Raido Tõnisson 23.03.2020 10:35

Kuna USA ETF-id ei ole enam Eesti jaeklientidele kättesaadavad, küsitakse LHV maaklerite käest tihtipeale, et kas Euroopas on ka sarnase fondiga võimalik kaubelda. Vastus on jah. Toome artiklis välja 15 kõige kaubeldavamat USA ETF-i ning nendele vastavad Euroopas kaubeldavad fondid.

Sander Pikkel ja Martin Uutman 21.03.2020 8:20

Lõppenud nädal tõi Tallinna börsile korraliku müügilaine, mis andis nädala alguses juba kerge paanika mõõdu välja. Nädala lõpus olid meeleolud rahulikumad ja aktsiahinnad taastusid. Tegime aktsiaraamatute põhjal suuremate investorite kiiranalüüsi, et näha kes sellistel segastel aegadel on ostmas ja müümas olnud.

Raido Tõnisson 20.03.2020 11:03

P/E suhtarv on investorite seas fundamentaalanalüüsis üks tuntumaid ja sagedamini kasutatud näitajaid, mis seob omavahel aktsia hinna ja kasumi ühe aktsia kohta, näidates nõnda firma suhelist odavust või kallidust kas oma ajaloolise näitajaga, turu keskmisega või konkurentidega võrreldes. Kuigi võimalik majandussurutis loob palju määramatust ettevõtete käesoleva ja potentsiaalselt ka järgnevate aastate kasumite osas, on allapoole kukkunud P/E näitajad osaliselt kriisi juba hakanud sisse hindama.