Eesti sisemajanduse kogutoodang vähenes esimeses kvartalis 0,7%. Suurel määral peegeldub majanduslanguses riigi maksutulu vähenemine, majanduses loodud lisandväärtus kasvas aastavõrdluses endiselt.

Raido Tõnisson 29.05.2020 11:33

Viimastel kuudel on olnud suureks katsumuseks leida ettevõtteid, millele koroonaviiruse pandeemia või tööpuuduse kasv ei ole negatiivset mõju avaldanud. Mõnevõrra lihtsam on aga panustada nendesse sektoritesse, millel on suur kasvupotentsiaal, kuid mis kaose tõttu aktsiaturgudel kauplevad allahindlusega. Üheks selliseks sektoriks on toiduainetööstus.

Pea aasta tagasi sai kirjutatud, kuidas Nvidia soovis osta 6,9 miljardi dollari eest Mellanox Technologiesi, ent Hiina valitsuselt heakskiitu oodates kauples viimase aktsia allpool sellest tasemest, mida Nvidia oli valmis maksma. Tänaseks on see tehing vormistatud ja selle ajaks kadus lõpuks ka hinnaerinevus.

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks on valitsused üle maailma seadnud inimestele ja osadele ärisektoritele tegevuspiirangud, tuues koos ahelreaktsioonidega kaasa majanduse järsu languse ja tööpuuduse tõusu. Paralleele tõmmatakse suure depressiooniga, kuid see pole takistanud aktsiaturgudel veebruari ja märtsi kukkumisest olulisel määral taastuda. Millest selline ebakõla?

Raido Tõnisson 25.05.2020 11:18

Kui naftatööstuses on ülepakkumine ja nõudluse langus paljud ettevõtted raskesse seisu pannud, siis taastuvenergia on jätkamas oma pealetungi. Investorid kogu maailmas on sellele arenevale majandusharule suuremat tähelepanu hakanud pöörama just viimastel aastatel, mis paljudel juhtudel on tähendanud taastuvenergia populaarsuse kiiret kasvu nii investorite kui ka tarbijate seas ning tööstuse märkimisväärset laienemist. Mõned head näited sellest on tuule- ja päikeseenergia tööstused.

1972. aastal Taanis loodud Dansk Naturgas A/S oli veel kõigest kümme aastat tagasi elektri tootmisel üks suuremaid fossiilkütuste kasutajaid Euroopas, ent nüüd pärineb juba 86% firma elektri- ja soojusenergiast taastuvatest allikatest, pälvides ärimudeli nõnda märkimisväärse ümberpööramisega tänavu maailma kõige jätkusuutlikuma ettevõtte tiitli.

Raido Tõnisson 21.05.2020 8:26

Soodne aeg aktsiate soetamiseks on paljusid uusi investoreid meelitanud pea ees vette hüppama, teadmata, mis neid seal ees ootab ja kas nad üldse oskavad ujuda. Kuigi pikaajaline investeerimine ei ole raketiteadus,  tuleks enne orderite turule lükkamist endale selgeks teha mõned investeerimisega seotud põhitõed, eriti arvestades ebakindlust majanduses ja aktsiaturgudel.

Aktsiaselts LHV Varahaldus teatab, et alates 21.05.2020 muutub LHV Pensionifondi Roheline prospekt. Fondi prospektis on tehtud järgnev muudatus: kaotatud on välisvaluuta avatud netopositsiooni piirang, mis senini oli 50% fondi vara väärtusest.

Meil on hea meel teada anda, et nüüdsest on tehingud välisaktsiatega LHV mobiiliäpis ja internetipangas veelgi mugavamad –  aktsiaorderid liiguvad suurematele välisbörsidele automaatselt.

Meil on hea meel teada anda, et nüüdsest on välisaktsiatega arveldamine LHV mobiiliäpis ja internetipangas [ML1] veelgi mugavam – aktsiaorderid liiguvad suurematele välisbörsidele automaatselt.


[ML1]Olen aru saanud, et tekstides kasutame mobiiliäpp eespool kui internetipank. Parandage, kui ma eksin.

LHV majandusanalüütik Kristo Aab ja kinnisvaraekspert Tõnu Toompark räägivad eriolukorra viimaste päevade vaates kinnisvaraturust ja selle lähitulevikust. Kuidas on muutunud aktiivsus turul ning kui palju on hindadel kukkumisruumi? Mis saab üürikinnisvarast ja kas tulevikku vaadata optimistlikult või pigem mitte? Mis edasisi arenguid mõjutab? Usutles Priit Rum.

Raido Tõnisson 18.05.2020 11:32

Võib väita, et koroonaviiruse kriisist suurima löögi saanud sektoritest parimas seisus on praegu hotelliketid ja majutusteenuseid pakkuvad ettevõtted. Kuigi Ameerika Hotellide ja Majutusettevõtete Liidu (AHLA) andmetel langes USA-s aprillikuu teisel nädalal hotellitubade täituvus aastatagusega võrreldes 70% võrra 21%-ni, on mitmed hotelliketid oma uksed taas avanud, näidates viimase kuu aja jooksul alates põhjast iga nädalaga järjest suuremat tubade täituvusprotsenti. Sellest hoolimata on taastumine aeglane ja sektoril jääb iga päev saamata umbes 500 miljoni dollari suurune tulu.

Raido Tõnisson 14.05.2020 8:42

Eriti rängalt on koroonakriis tabanud lennundussektorit – juba praeguseks on kaotused nii käivet kui ka töökohti silmas pidades suuremad kui 2001. aasta 11. septembri terrorirünnaku või 2008. aasta ülemaailmse finantskriisi ajal. Mitmed lennuettevõtted on pannud peaaegu kõik oma lennukid teadmata ajaks angaaridesse seisma. Mõned neist saavad oma reisilennukeid kasutada aga kaubaveoks, vähendades sellega kaotatud tulu. Rahvusvahelise Õhutranspordi Assotsiatsioon (IATA) prognoosis aprilli keskel sektorile müügitulu 314 miljardi dollari suurust vähenemist, mis oleks 55% kukkumine võrreldes 2019. aastaga.

Marten Raudsepp 13.05.2020 9:21

Kuigi suvi terendab peagi ukse ees, ei tohiks oma rahaasju suveks unarusse jätta. Mai jooksul toimub kolm veebiseminari, millest kõik huvilised saavad veebikeskkond Zoomi vahendusel osa võtta.

Ehkki majandusnäitajad on mitmel pool maailmas liikunud järsult allamäge, võib aktsiaturgude taastumisest lugeda praegu välja oluliselt optimistlikumat hinnangut tulevikule võrreldes märtsiga. Kaasa on sellele aidanud koroonaviiruse uute nakkusjuhtumite kasvu aeglustumine, fiskaalne ja rahapoliitiline tugi, võimalike ravimite ja vaktsiinide testimised. Kõigest sellest hoolimata näitavad osad küsitlused, et investorite meelestatus püsib endiselt väga pessimistlikuna

Sander Pikkel 11.05.2020 12:22

Aeg-ajalt tekib tuntav ja massiline entusiasm kindlat tüüpi investeeringute suhtes. 2000. aastate keskel viis see kinnisvarabuumini ja 2017. aasta lõpus krüptovarade plahvatusliku hinnatõusuni. Ühtäkki tundus, et kõik ümbritsevad inimesed räägivad oma edukatest investeeringutest just sellesse ühte mullistuvasse varasse. Äripäeva poolt eesti keeles välja antud raamatus „Arutu õhin“ analüüsib Nobeli preemia laureaat Robert J. Shiller teaduslikult lähenedes tegureid, mis viivad spekulatiivsete mullide tekkeni – arutu õhinani, nagu ta seda nimetab.

Raido Tõnisson 11.05.2020 7:00

Aprillis, kui aktsiaturud enamasti taastusid märtsikuu šokist, eelistasid LHV kliendid enim tehinguid teha juba ka mitmel eelneval kuul võidutsenud Tesla aktsiaga, millele järgnes Microsoft ning Tallink koduturult. TOP 10 lähedale sattus ka üks uus tulija.

Koroonaviiruse pandeemia tagajärjel on vaid mõned tööstusharud langenud turismiga võrdväärselt. Tehnoloogiline progress, mis on muutnud reisimise lihtsamaks ja taskukohasemaks, ei oma praegu mingisugust väärtust ja on justkui ajalugu. Ehkki ülevaadet kogu turismisektori kaotustest on keeruline anda, kuna kahjud suurenevad iga päevaga, mil laevad ja lennukid seisavad, prognoosib üks suuremaid ülemaailmseid reisiettevõtteid esindav kaubandus- ja turisminõukogu World Travel and Tourism Council pandeemia pikemaajalise jätkumise korral kogu maailmas 75 miljoni töökoha kaotust ja 2,1 triljoni dollari suuruse tulu saamata jäämist.

Niin nagu paljudes tööstusharudes, algas ka autotööstuses aasta väga paljulubavalt, ent siis tuli märts, mil müük kukkus kivina. Osad tootjad hoiatavad, et automüük ei pruugi 2019. aasta tasemele tagasi jõuda niipea ja et valmis tuleks panna uueks normaalsuseks, kuid leidub siiski märke, et karantiinist väljuvad tarbijad pole huvi autode vastu täielikult kaotanud.

Ettevõtete tulemuste hooaeg jõudis Ühendriikides eelmisel nädalal poole peale, pakkudes vahelduseks veidi positiivsemaid sõnumeid, mille taga olid peamiselt suuremad tehnoloogia- ja energiasektori ettevõtted.

Suured majanduspiirkonnad on järjepanu tulnud välja värskete hinnangutega esimese kvartali kogutoodangu kasvu osas. Üldine meeleolu on üsna tume, sest kõikjalt vaatavad vastu rekordilised languse numbrid ning edasise osas valitseb endiselt teadmatus. Eesti on selle kõige keskel pääsenud seni veel kergemalt. Ettevaates pole aga meilgi põhjust rõõmustamiseks.