Plastikakirurgia ja esteetiliste protseduuride tehnoloogiline areng, nende teenuste kättesaadavuse paranemine ning teisalt ka sotsiaalmeedia poolt pjedestaalile tõstetud täiusliku ilu kuvand meelitavad inimesi kulutama oma väljanägemise korrigeerimisele aastas miljardeid eurosid.  Sellest kiiresti kasvavast tööstusharust üritab oma tükki haarata ka InMode, kes soovib oma seadmetega pakkuda kirurginoale ja laserprotseduuridele paremat alternatiivi.

Kui 2018. aasta detsembris avaldatud artiklis sai küsitud, kas 2019 kujuneb kulla-aastaks, siis tagantjärele võib väärismetalli untsi 18,3% kallinemise põhjal vastata sellele jaatavalt. Millised on aga väljavaated käesolevaks aastaks?

2017. aastal dollari suhtes 14 aasta madalaimalt tasemelt taastuma hakanud euro vahetuskursi teekond lõppes 12 kuud hiljem kannapöördega, kuna euroala majanduse kasvuhoog aeglustus ning intressimäärade erinevus Ühendriikidega kärises aina suuremaks. Euro viimase kahe aasta nõrgenemisest hoolimata on institutsionaalsed investorid jätkanud panuste suurendamist, mis kõneleb usust Euroopa ühisraha kallinemisse.

LHV Investeerimiskool on tasuta seminaride sari, kus LHV Groupi töötajad jagavad teadmisi investeerimisteemadel. Järgnevalt vaatame, millised seminarid on toimumas märtsis.

Raido Tõnisson 19.02.2020 11:30

Käesolevas artiklis tutvume LHV Kasvukonto valikusse lisandunud uue fondiga, mille fookuses on e-sport ja videomängud. Vaatame, kuidas videomängude turul läheb ning millised on arengusuunad ja investeerimisvõimalused. Selge on see, et valdkond on läbi tegemas suurt muutust tänu aina võimsamatele arvutitele ning mitme mängijaga mängude, sotsiaalmeedia ja mobiilsete mängude rakenduste populaarsuse kasvule.

Elektrisõidukite tööstuse kiire kasv on äratanud paljudes investorites huvi kasvava turuolukorra ärakasutamiseks. Juba 2040. aastaks hinnatakse, et umbes 35% ülemaailmsest uute autode müügist moodustuvad just elektriautod. Üksikaktsiate ostmine on üks võimalus, kuidas potentsiaalsest kasvust osa saada, kuid arvestades valdkonna volatiilsust, tuleks riskide minimeerimiseks kaasata portfelli suurem hulk aktsiaid, mis ei pruugi aga enamustele väikeinvestoritele optimaalseim valik olla. Lahendusena on meil on hea meel teatada, et alates tänasest on võimalik LHV Kasvukonto kaudu investeerida maailma suurimaid elektriautode tootmise ja arendamisega seotud ettevõtteid koondavasse fondi.

LHV pensionifondid investeerisid Tallinna serval Peetri alevikus asuvasse Peetri Keskusesse, soetades 8,5 miljoni euro väärtuses selle võlakirju.

Andsime tuntud Eesti väikeinvestoritest blogijatele lähteülesande koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Uuendame portfellide seisu kord kvartalis ja vaatame kuidas neil läinud on. Järgnevatel nädalatel anname ülevaate sellest, kes on eksperimendis osalemas, ning mis alustel nad oma portfellid on koostanud. Seekord teeme ülevaate portfellidest, mille koostasid dividendinvestor.ee blogi pidav Märten Kress ja Jaak Roosaare.

3. veebruaril 2020 andis Finantsinspektsioon juhatuse otsusega nr 4.1-1/15 loa LHV Pensionifond Eesti ühinemiseks LHV Pensionifondiga L.

Seoses 2019. aasta kevadel vahetunud välismaakleriga kehtib LHV klientidele alates 2019. aasta aprillist laekunud Soome ettevõtete dividendidele 30% maksumäär. Samal ajal lubab Eesti ja Soome vaheline topeltmaksustamise vältimise leping kohaldada dividendide suhtes 15% maksumäära.

Pensionifondide mahtude suurenemisest tulenevalt langesid alates 1. veebruarist 2020 kõikide LHV aktiivselt juhitud teise samba pensionifondide valitsemistasud, jäädes nüüd vahemikku 0,5-0,6% aastas.  II samba pensionifondide kaudu oma pensionivara kasvatamine on üks odavamaid viise pikaajaliseks investeerimiseks.

Pea kolm neljandikku S&P 500 firmadest on saanud neljanda kvartali majandustulemuste avaldamisega ühele poole. Kasumi langus on suudetud viimaks peatada, kuid koroonaviirusest tekkinud määramatus jätab esimeseks kvartaliks kõik kaardid lahtiseks.

Hinnakasv püsis uue aasta esimesel kuul Eestis oodatult alla kahe protsendi. Möödunud aasta lõpuga võrreldes suurt muutust hinnadünaamikas ei olnud. Prognoositud mootorikütuste kallinemine andis hinnatõusu küll märkimisväärse panuse, kuid jäi tegelikult oodatust tagasihoidlikumaks, sest koroonaviiruse leviku hirmus kukkus nafta hind maailmaturul kuu teises poolel ligikaudu 15%.

Andsime tuntud Eesti väikeinvestoritest blogijatele lähteülesande koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Uuendame portfellide seisu kord kvartalis ja vaatame kuidas neil läinud on. Järgnevatel nädalatel anname ülevaate sellest, kes on eksperimendis osalemas, ning mis alustel nad oma portfellid on koostanud. Esimesena jõudsid oma portfelli kokku panna Rahakratt ja Rahapuu blogi autor Tauri Alas.

Sander Pikkel 5.02.2020 9:12

Legendaarse investori Seppo Saario börsivihje nr 96 ütleb: „Turg muutub, samad reeglid ei kehti igavesti.“ Selle põhimõtte järgi on ta kirjutanud ka kõik oma investeerimisraamatud, pakkudes lugejale alati uut ja ajakohast infot.

Saario on investorina tegutsenud üle 60 aasta, millest 25 kahe suure börsiettevõtte teenistuses. See rammus kogemus on soravalt kokku võetud äsja eesti keeleski ilmunud „Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse“ täiendatud trükis, mille lahutamatuks osaks on sada igihaljast börsivihjet. Lisaks jagab Saario ohtralt soovitusi raamatute kohta, mida huvilistel tasuks järgmisena sirvida.

Samal ajal kui turuosalised üritavad juba hinnata koroonaviiruse võimalikku mõju ettevõtete müügitulule ning tarneahelatele, tõdevad S&P 500 indeksisse kuuluvad firmad, et eelmine aasta lõppes arvatust veidi paremini ja ning seetõttu pole ka analüütikud veel kiirustanud ettevaatavalt oma ootusi langetama.

Lõppenud aasta oli maailmamajandusele raske, sest majanduse kasvutempo aeglustus ja protektsionistlike ideede levik põhjustas ettevõtjates ebakindlust tuleviku suunatud investeeringute tegemisel. Aasta lõpp tõi natuke helgemaid noote – USA ja Hiina jõudsid osalisele kokkuleppele kaubandusvaidluse osas ja äsja valitud UK parlament kinnitas Brexiti jõustumise jaanuari lõpus. Lisaks näitasid majanduse ennakindikaatorid, et pessimismi levik Saksamaa tööstussektoris on pidurdunud ja ehk on sellega kõige keerulisem aeg läbi saamas. Globaalse majandustsükli langusfaasi põhjaks prognoositi tänavuse aasta esimest kvartalit, sealt edasi oleks taas olnud põhjust olla optimistlikum.

Kasvukonto jaoks lõppes IV kvartal ja kogu 2019. aasta positiivselt ehk 41-st fondist 40 kasvatas investorite raha terve aasta lõikes. Kasvukonto valikusse lisandus mitu uut fondi nagu näiteks Skandinaavia ettevõtteid järgiv CN1, kogu maailma indeksit järgiv VWRL, kulda järgiv XAD5 ja Saksamaa riiklik võlakirjafond X03G. Järgnevalt vaatame, kuidas Kasvukonto investorid 2019. aasta viimases kvartalis raha paigutasid ning milline fond suutis parimat tootlust näidata.

Seda, milliseks kujuneb aasta finantsturgudel ja majanduses tegelikult, on võimatu täpselt ette näha. Küll aga saame olemasolevatele näitajatele tuginedes anda parima võimaliku hinnangu ja käia välja alternatiivsed stsenaariumid, mis võiksid lihtsustada investeerimisotsuste langetamist.

Factseti andmetel oli oma lõppenud kvartali aruanded jõudnud 24. jaanuariks avalikustada 17% S&P 500 firmadest, kellest 67% suutis ületada analüütikute müügitulu ootust ning 73% lõi aktsiakasumi prognoosi, mis mõlemad on viimase viie aasta keskmisest kõrgemad näitajad (vastavalt 72% ja 59%).