Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal
Raido Tõnisson Eile 09:46

Kuigi nimi SoFi Technologies kõlab kui tehnoloogiaettevõte, on tegemist äsja börsile tulnud finantsteenuste pakkujaga, kelle eesmärk on muuta pangandusega seotud toimingud inimestele lihtsamaks, kiiremaks ja soodsamaks. SoFi toodi börsile 1. juunil, kui see ühines Facebooki ühe endise tippjuhi loodud tühja tšeki ettevõttega (SPAC) Social Capital Hedosophia Holdings.

Päike ja tuul on kaks peamist taastuvat loodusvara, mis on muutunud võtmeks maailma süsiniku jalajälje vähendamisel, kuid üksnes nendele tuginemisest jääb väheks. Järjest rohkem vaadatakse universumi kõige levinuma elemendi ­– vesiniku – suunas.

Raido Tõnisson 17.06.2021 09:16

Vaadates, millised tegevusvaldkonnad on alates eelmise aasta märtsikuu põhjast parimat tootlust näidanud, ilmneb et parimate hulka ei kuulu mitte praegusel ajal kuum tehnoloogia- ega roheenergiatööstus, vaid luksuskaupade tootjad. Valdkonda kuuluvad mitmed tuntud ning ajatud riidebrändid üle maailma, aksessuaaride ja parfüümide valmistajad, aga ka autode tootjad.

Palju räägitakse uuest algavast või juba alanud kõrge inflatsiooniga majandustsüklist, mis kiirendab hoiustajate säästude ostujõu vähenemist. Kuigi inflatsioon puudutab peamiselt igapäevakulutusi, on sellel oma mõju ka investeerimisele ning erinevate varaklasside tootlikkusele. Artiklis vaatame, kuidas on inflatsioon mõjutanud aktsiaturge ja kuhu võiksid pikaajalised investorid, kuid ka raskelt kogutud sääste kaitsta soovivad inimesed inflatsioonilises keskkonnas pilgu pöörata.

2008. a finantskriisist taastumine on Euroopa börsidel olnud selgelt vaevalisem võrreldes Ühendriikidega. Üle mitme aasta võib aga tänavu Euroopa aktsiaturgude 15% soorituse (Stoxx 600) asetada võrreldavale pulgale S&P 500 indeksiga ning nentida, et rekordite purustamisega saadakse väga edukalt hakkama ka siinpool Atlandit.

Eesti ettevõtjad eksportisid aprillis kaupu rekordilise 1,56 miljardi euro väärtuses, mida oli möödunud aasta aprilliga võrreldes 0,5 miljardi euro võrra ehk 54% rohkem. Ligikaudu pool kasvust tulenes madalast baasiefektist, 2019. aasta sama kuuga võrreldes oli kasv 26%. Oma rolli mängis ka hindade tõus, kuid ka hinnakasvuga kohandatud ekspordikasv oli kiirem kui 40%. Sarnast kasvu kirjeldas ka tööstustoodangu ekspordiindeks.

Raido Tõnisson 09.06.2021 10:25

Küberturvalisusest on saanud nii riikide ja majanduse toimimise kui ka sise- ja välisjulgeoleku lahutamatu osa. Sellega tegelevad ettevõtted pakuvad teenuseid, et kaitsta elektroonilist teavet varguste või kahjustuste eest. Tööstus teenindab laia valikut kliente, sealhulgas üksikisikuid, ettevõtteid ja valitsusi. Küberjulgeoleku juhtivate nimede hulka kuuluvad Check Point Software Technologies Ltd. (CHKP) ja NortonLifeLock Inc. (NLOK), kuid konkurentsi on tihedamaks muutnud ka paljud uued tulijad.

Kristo Aab 07.06.2021 12:50

Mais kallines Eesti keskmine tarbijakorv 3,6%. Sellist hinnakasvu nägime viimati 2018. aastal kui sarnaselt tänavusega oli kiire kasvutempo tingitud kütuste ning energia kallinemisest. Suurt hinnabuumi ei tasu maikuu kiirest inflatsiooninumbrist veel välja lugeda, sest see peegeldab rohkem mullusest august välja ronimist ja maksulangetuste mõju taandumist. Laiapõhjalisemat hinnakasvu võib oodata aasta teises pooles.

2021. aasta mais, kui aktsiaturud liikusid üldiselt külgsuunas, eelistasid LHV kliendid kõige rohkem osta stabiilsemaid ettevõtteid ja müüa riskantsemaid kasvuaktsiaid. Kuigi edetabelisse sattusid ka kahe peamise krüptovaluuta hinda järgivad fondid, oli Bitcoini fond ostetuimate hulgas ja Ethereumi ETF müüduimate seas.

Kliimaneutraalsuse saavutamise eesmärgi võtnud Euroopa Liit on roheleppes seadnud olulisele kohale ka ringmajanduse. Praegu liigub keskmiselt kõigest 38% Euroopa Liidu prügist tagasi ringlusesse, ent see näitaja peaks järgnevatel aastatel tõusma. Näiteks peab 70% pakenditest olema 2030. aastaks taaskasutatav ning 65% munitsipaaljäätmetest minema uuesti kasutusse. Teistest eesrindlikumad on Holland ja Belgia, kus jäätmekäitluse turu liidrina tegutseb Renewi (RWI).

Mai lõpu seisuga oli kõige populaarsem pensioni investeerimiskonto (PIK) toode just LHV oma, mille turuosa oli koguni 78%. Artiklis toomegi välja kõige populaarsemad väärtpaberid, kuhu LHV PIK kliendid soovivad oma pensioniraha automaatselt investeerida.

Raido Tõnisson 02.06.2021 09:31

Käesoleva nädalaga pandi punkt LHV poolt kaetavate Balti börsiettevõtete esimese kvartali tulemuste hooajale. Artiklis vaatame, kuidas möödus populaarseimate Balti ettevõtete esimene kvartal ja millised hinnasihid on seadnud neile LHV analüütikud.

Euroopa Liidus on õhku paisatava CO2 lubatud kogused alates 2005. aastast riikide kaupa ära jaotatud – kel jääb kvooti üle, saab seda teistele edasi müüa ning kel on kvooti puudu, peab seda teistelt ostma. Karmistuva kliimapoliitika tingimustes jääb kvooti üha vähemaks. Kui aasta tagasi maksis ühe tonni CO2 õhku paiskamise luba Euroopas 21 €, siis täna maksab see 2,5 korda rohkem ja on juba 52 €. Mida kõrgem CO2 hind, seda suurem avalik ja finantsiline surve ettevõtetele oma tegevust puhtamaks muuta ning roheinvesteeringuid teha.

Investeerimisega alustamisel võidakse seista rohkete küsimuste ees, mille seast leiab tihti ka dilemma, kas paigutada väärtpaberitesse kogu vaba raha korraga või teha seda jupiti teatud intervallidega.

Eelmise aasta lõpus majandusprognoose koostades oli levinuim nägemus, et tänavu esimeses kvartalis peaks majanduse kogumaht aastases võrdluses püsima sarnasel tasemel või pisut langema. Seda toetas fakt, et viiruse levik oli taas kasvutrendis ning riigis kehtis terve hulk majandustegevuse piiranguid, millest polnud aasta varem veel põhjust mõeldagi. Aprillis ja mais avaldatud kuised majandusnäitajad üllatasid pigem positiivselt, kuid nõnda kiiret majanduskasvu siiski kuskilt näha ei olnud.

Enamasti võtab iga ratsionaalne investor eesmärgiks paigutada oma raha elujõulistesse ning optimistlike tulevikuväljavaadetega ettevõtetesse. Börsifirma pankrot ning investeeringust ilmajäämine näivad seetõttu olevat madala tõenäosusega stsenaariumid. Paraku võivad kriisid, kehv makromajanduslik seis või muud ootamatused viia ka pealtnäha tugevad ettevõtted pankrotini.

Raido Tõnisson 28.05.2021 09:19

Börsil olevatest transpordivõrgustiku ettevõtetest on praegu tuntuimad Uber ja Lyft, mis läbi oma mobiilirakenduse pakuvad laia ühiskasutussüsteemi, sealhulgas autosõidu teenused ning tõuke- ja jalgrataste rent. Kindlasti ei jää need ainukesteks ühiskasutusteenuseid pakkuvateks ettevõteteks börsil, sest IPO plaanid on ka Hiinas asutatud DiDil ja Singapurist pärit Grabil.

Raido Tõnisson 27.05.2021 09:01

Kuigi I kvartalis oli keerulisem oma portfelli väärtust vähendada kui suurendada, ei suutnud mitte kõik fondijuhid seda teha. Iroonilisel kombel kahandas kvartali jooksul oma portfelli turuväärtust kolme kuu jooksul kõige rohkem tehinguid teinud fondijuht, näidates, et edukuse ja aktiivsuse vahele ei saa investeerimisel alati võrdusmärki panna. Ühe aktsia suhtes, mille praegune turuhind jääb tõenäoliselt alla fondijuhtide soetushinda, olid ühemeelselt tugevalt ostupoolel nii Appaloosa kui ka Third Pointi juht.

Raido Tõnisson 25.05.2021 09:19

Eelmisel nädalal avaldasid USA kaks tuntud investeerimisfirmat Berkshire Hathaway ja Appaloosa Management aruanded tehingutest, mida tehti 2021. aasta I kvartalis. Kuigi börsid jätkasid aasta alguses oma kiiret tõusu, on kummagi fondijuhi lähenemine praegusel ajal küllaltki erinev. Vastupidiselt Warren Buffettile (Berkshire Hathaway), kes on häid investeerimisvõimalusi tikutulega otsinud juba pikka aega, näeb riskialtim David Tepper (Appaloosa) aktsiates lähiajal veel palju tõusupotentsiaali, suurendades oma positsioonide arvu portfellis märkimisväärselt.

Kevin Koik 24.05.2021 09:37

Vaatame riskide maandamist Apple Inc (AAPL) aktsia näitel. Investor soetas LHV Traderi kaudu 100 aktsiat turuhinnaga 133.48 dollarit (29. aprilli sulgemishind), millele lisandus teenustasu 7 dollarit. Et riske maandada, ostis investor müügioptsiooni hinnaga 4.85 dollarit (optsioonipreemia) aegumistähtajaga 16. juuli 2021 ja strike hinnaga 130. Müügioptsioon võimaldab tal seega hiljemalt aegumiskuupäeval aktsiad soetusmaksumuse lähedase hinnaga tagasi müüa, juhul kui turuhinnas toimub ootamatu langus ning investeerimistees ei realiseeru. Ühe optsioonilepingu (sisaldab 100 aktsia müügiõigust) hinnaks kujunes 485 dollarit, millele lisandus teenustasu summas 4 dollarit. Optsiooni realiseerimiseks kuluv teenustasu on 0.08 dollarit ($0.000119 * aktsiate kogus + $0.0000051 * strike hind).

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon