Praegu tegutseb finantsturgudel neli põlvkonda jaeinvestoreid. Kuna eri aegadel on inimeste mõtteviisi vorminud erinevad globaalsed sündmused, on ka mõistlik eeldada, et põlvkondade hoiakud, arusaamad ja harjumused investeerimise teemal võivad erineda. Käesolevas artiklis vaatleme finantsturgudel tegutseva nelja põlvkonna (vaikne põlvkond, beebibuumerid, X-põlvkond, milleenlased) investeerimisotsuste tegemise uurimuste tulemusi.

Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu koguneb 12. septembril järjekordsele rahapoliitika arutelule. Prognoositust kehvemate majandustulemuste valguses Euroopas on kohtumiselt oodata uusi meetmeid rahapoliitika leevendamiseks ning seeläbi majanduse ergutamiseks. Sellele on juba vihjanud mitmed kõrged ametnikud EKP nõukogust ning see on ka levinuim seisukoht finantsturgudel.

Kirke Ruuven 21.08.2019 9:26

Üsna hiljuti omas maailma kõige kasumlikuma ettevõtte tiitlit Apple, mille 2018. aasta puhaskasum oli 59,5 miljardit dollarit. Ent värskeima info põhjal kuulub troon hoopis Saudi Araabia naftatootjale Saudi Aramcole, mis loodab järgmise aasta lõpuks börsile jõuda.

Finantsinspektsiooni andmetel kasvas Eesti eraisikute hoiuste jääk 2018. aasta lõpuks 8,3 miljardi euroni. Kuigi hoiuste pealt maksavad pangad hoiustajatele intressi, on see intress siiski viimastel aastatel inflatsioonimäärast olnud väiksem, mistõttu hoiustajate raha kaotab väärtust. 2018. aastal oli inflatsioonimäär Eestis 3,4%, mis oli ühtlasi ka euroala kõrgeim. Pankade lühiajaliste hoiuste intressimäärad Eestis jäävad vahemikku 0,04%-1,80%. Kui võtta keskmiseks hoiusemääraks 1%, siis kaotasid Eesti elanikud 2018. aastal läbi hoiuste ligi 200 miljonit eurot [8,3 + (8,3 * 1%) – (8,3 * 3,4%) – 8,3 = –0,199]. Kuid kuidas saavad inimesed hoiustega raha kaotada, kui nende hoiuste konto jääk kasvab?

LHV, Lumi Capital 16.08.2019 10:18

Mais 2019 avasid LHV pensionifondid ja Lumi Capital Tallinnas uue üürikontseptsiooniga Lumi Kodude kaks kortermaja, milles on peaaegu kõik korterid juba elaniku leidnud. Lumi Kodud on mõeldud neile, kes otsivad stabiilset ja moodsat kodu, aga ei soovi Tallinnas kinnisvara soetada.

Siim Näks 15.08.2019 8:10

Investeerimisel on õigete otsuste tegemisel kõige suurema kaaluga tegur informatsioon. Ilma kiire ja kvaliteetse informatsioonita on raske edukalt investeerida. Käesolevas artiklis on välja toodud mõned enimtuntud informatsiooni allikad ja tööriistad, mida investorid võiksid kasutada.

Viimased üheksa kuud on puhunud kullale soodne taganttuul, kuna üleilmse majanduskasvu aeglustumine kutsub keskpanku taganema intressimäära tõstmise plaanist ja kaaluma uuesti vahendeid, millega kogunõudlust virgutada. Lisaraha pumpamine finantssüsteemi peaks turgutama majandusaktiivsust ja kiirendama inflatsiooni, millest johtuvalt näevad investorid taas vajadust otsida kaitset kullast. Ehkki ka hõbedal on vara väärtuse säilitamise omadus, ei ole selle hind teinud läbi kullaga sarnast tõusu.

Käesoleva aasta esimese poole populaarseim aktsia Balti börsil on konkurentsitult Leedus tegutsev pank Šiaulių bankas. Ettevõtte aktsia esimese poolaasta käive börsil ulatus 25 miljoni euroni, mis oli ligi 18% kogu börsi käibest ning aktsia hind tõusis 13,5%. Ka aasta teist poolt on ettevõte börsil alustanud investorite soosikuna. Antud artiklis vaatamegi, mis on Šiaulių bankase muutnud investorite jaoks nii ahvatlevaks ning võrdleme teda ka teiste Leedu turul tegutsevate pankadega.

Rainer Kravets 12.08.2019 8:06

Selle aasta mais tuli Ameerika Ühendriikides börsile taimse liha tootja Beyond Meat (BYND:US). IPO hinnaks kujunes 25  dollarit ja aktsia tõusis vähem kui nädalaga enam kui 300 protsenti üle 75 dollari, käies juuli teises pooles korraks ära ka üle 230 dollari. Artikkel toob välja, mille poolest on nii antud firma kui ka teised taimse liha tootjad erilised ning milleks on taimset liha üldse vaja.

Kristo Aab 10.08.2019 10:31

Kaupade väljavedu Eestist kasvas teises kvartalis 1,5%. Suurem tagasilöök tuli juunis, kui eksporditi koguni 8% vähem kaupu võrreldes aastataguse perioodiga. Kuigi ekspordi vähenemine oli juunis suhteliselt laiapõhjaline, võib suurt osa sellest seostada siiski kütuseekspordi kahanemisega. Lisaks oli juunis aasta varasemaga võrreldes ka vähem tööpäevi. Laiapõhjaline ekspordi langus annab kokkuvõttes siiski alust arvata, et Euroopat ja maailma laiemalt valdav ebamäärasus on Eesti majanduskasvule järjest suuremaks piduriks saamas.

Siim Näks 8.08.2019 14:45

Juulis, kui mitmed ettevõtted avalikustasid oma kvartaalseid tulemusi, tegid LHV kliendid enim tehinguid Tesla ja Netflixi aktsiatega. Tabelisse sattus aga esmakordselt Läti ravimitootja Grindeks.

Kirke Ruuven 7.08.2019 8:53

Uniqlo brändi omav Jaapani ettevõte Fast Retailing kavatseb H&M-ist ja Inditexist ette jõuda, et ühel hetkel maailma suurima moefirma tiitlit kanda. Eesmärgi saavutamiseks avatakse pidevalt uusi poode nii Aasias kui mujal maailmas, võttes samal ajal kasutusele ka üha uuemat tehnoloogiat.

Rainer Kravets 6.08.2019 10:50

Lisaks aktsiatele ja ETF-idele on madalama riskitasemega võlakirjad ja alternatiivse investeeringuna kuld arvestatavad investeerimisobjektid, eriti just teatud majandustsükli etappidel. Nende omamine on aidanud investoritel majanduskriisi aegadel hoida portfelli väärtust stabiilsemana, kuid need võivad olla ka takistuseks kõrgema tootluse saamisel.

Alates 2018. aasta algusest ei saa enam Euroopas asuvad investorid osta USA-s registreeritud börsil kaubeldavaid fonde (ETF), mis ei vasta PRIIPs regulatsioonile, vaid peavad investeerima nende fondide kohalikesse vastetesse. Antud regulatsioonist on veel mõneks ajaks vabastatud UCITS ETF-id. Käesolevas artiklis vaatame lähemalt PRIIPs ja UCITS tähendust ning kuidas need mõjutavad Euroopa investoreid.

Kristo Oidermaa, Romet Enok 2.08.2019 11:09

Keskpankadest on saanud taas investorite päästerõngas, mille abil loodetakse üle elada halvenenud olud üleilmses majanduses. Kasv nii arenenud kui ka arenevates riikides on aeglustunud, ettevõtete kasumid on sattunud surve alla ning lahenduseta kaubanduspinged jätavad väljavaate ebakindlaks.

Merko ja Nordecon on suurimad Eesti ehitusettevõtted. Viimasel kahel aastal on Merko näidanud ühte kõrgeimat dividenditootlust Tallinna Börsil. Üle lahe Soomes ja Rootsis tegutsevad samuti mitmed ehitusfirmad, millega võrdlemine annab parema arusaama, kuidas on läinud nendel kahel Eesti ettevõttel nii börsil kui ka majandustegevuses.

Kirke Ruuven 31.07.2019 10:08

Inimtegevuse käigus – peamiselt fossiilkütuste põletamise tagajärjel – paiskub atmosfääri suures koguses kasvuhoonegaase. See muudab aga Maa keskmise õhutemperatuuri soojemaks, mis viib paljud loodusprotsessid tasakaalust välja ning tekitab ajapikku globaalse kliimakriisi. Üheks parimaks lahenduseks antud kriisile on päikesekiirguse kasutamine energiaallikana.

„Dream big and we live large.“
- Wiz Kalifa & Curren$y “The Life”

 

Pisut üle kolme aasta on möödunud ajast, mil müüsime avalikkusele 2 miljonit uut LHV Groupi aktsiat hinnaga 6.95 EUR/tükk ja kirjutasin aktsionäridele mõeldud pöördumise teemal, mida uuelt börsifirmalt nimega LHV oodata.

Tulemuste hooaeg Ühendriikides läheneb poole peale, kui 26. juuli seisuga oli oma teise kvartali aruande esitanud 44% S&P 500 ettevõtetest.

Teine kvartal möödus Kasvukonto investoritele positiivselt. 28 fondi 38-st näitasid positiivset tootlust ning üks fond suutis kasvada kolme kuuga rohkem kui 150%. Järgnevalt vaatamegi peale, milliseid valikuid 2019. aasta II kvartalis Kasvukonto investorid tegid.