Aktsiainvestorite meeleolu hindamiseks on palju erinevaid mõõdikuid. Neist üks enim jälgitud on USA väikeinvestorite iganädalane küsitlus (AAII Sentiment Survey), mida on koostatud alates 1987. aastast ning näitab, kui suur osakaal vastajatest on aktsiaturu järgmise kuue kuu väljavaates optimistlik, pessimistlik ja neutraalne.

Juuli viimasel nädalal avaldas kokku 192 S&P 500 firmat oma lõppenud kvartali tulemused ehk ligi 40% indeksi koosseisust, tänu millele sai eelnevalt nähtud positiivsete üllatuste trend korraga olulist kaalu juurde ning see jättis ka selgema jälje teise kvartali statistikasse.

Juuli alguses leidis aset juba traditsiooniks kujunenud Investeerimisfestival, mis on aastate jooksul kokku toonud tuhandeid investeerimishuvilisi, et Läänemaa metsade vahel isekeskis ja esinema kutsutud ekspertide abil välja nuputada kõige otsem tee rahalise vabaduseni. Kohal käisin ka mina.

Kristo Aab 31.07.2020 10:30

Maksu- ja Tolliameti andmetel kahanes Eesti ettevõtete käive teises kvartalis aasta varasemaga võrreldes 15%. Suurem ärakukkumine toimus aprillis ja mais kui äritegevust raskendasid mitmed pandeemia leviku takistamiseks kehtestatud piirangud. Juunis, kui lõviosa piirangutest oli juba leevendatud, jäi ettevõtete käive mullusele alla vaid 6% ehk esmane tagasipõrge on olnud üsna kiire.

Raido Tõnisson 30.07.2020 9:49

Sõjatehnikat tootvad ettevõtted ei ole investeerimismaailmas just palju kõneainet pakkunud, kuid tegu on ühe kindlamat kasvu näitava valdkonnaga, mis viimasel aastakümnel on suurelt edestanud USA ettevõtteid koondava S&P 500 tootlust ja ei näita ka pidurdamise märke.

Aina suurenevad koroonaviiruste juhtumid teatud piirkondades, sealhulgas USA-s, tekitavad investorites üha rohkem huvi koroonavaktsiini arengu kohta. Lisaks on see paljude puhul praegu investeerimisotsuste tegemisel ühel olulisemaks mõõdikuks. Kuigi aprillikuus, kui eriolukord valitses enamikus riikides, tutvustasime juba vaktsiini arendavaid ettevõtteid, on olukord rohkem kui kolme kuuga palju muutunud.

Ettevõtete tulemuste hooaeg Ühendriikides kogub tuure ja kuigi läinud reedeks oli oma näitajad teatavaks teinud vaid neljandik S&P 500 firmadest, viitavad esimesed märgid siiani, et viirusest tingitud negatiivsed mõjud võisid osutuda kardetust pisut leebemaks ja allapoole ei pea ülejäänud kvartalite prognoose enam korrigeerima.

Raido Tõnisson 24.07.2020 9:02

Kuigi uusi ettevõtteid tuleb igal aastal börsile kolmekohalise arvu jagu, on paljud 2020. aastal IPO plaane tegevad ettevõtted selle poolest erilised, et nende netoväärtus ulatub juba praegu 30 ja isegi 150 miljardi dollarini. Viimasel ajal on ühe suurima IPO suutnud korraldada Alibaba Group, kui 2014. aastal kaasati investoritelt 25 miljardit dollarit, mille järel ettevõtte netoväärtus tõusis 167 miljardi dollarini. Lähiajal plaanib börsile tulla teiste hulgas ka üks Alibaba sidusettevõte, mille netoväärtus on praegu viimasega samas suurusjärgus.

Kui pandeemia võis Ühendriikides mõneks ajaks ka IPO turu külmutada, siis praeguseks on olukord normaliseerunud ning vahest isegi kuumem kui varem. Eriti hästi lähevad kaubaks kõik, mis vähegi seotud pilvetehnoloogiaga ning erandiks polnud ka nCino.

Ehkki enamik börsil kaubeldavaid ETF-e järgib aktsiaindekseid, on olemas veel mitmeid teisi fondide tüüpe, mida nimetatakse ka alternatiivseteks fondideks. Kuigi ka enamikul alternatiivsetel fondidel on alusindeks, on need fondid aktiivselt juhitud ja nende tootlus ning ülesehitus võib indeksist oluliselt erineda, kuna fondihaldur võib portfellis muudatusi teha oma äranägemise järgi.

Eelmisel nädalal alanud ettevõtete teise kvartali tulemuste hooaeg Ühendriikides juhatati sisse valdavalt kardetust paremate näitajatega, millele aitas paljude juhtide sõnul kaasa majanduse avamine ja valitsuse abiprogramm. Viiruse uuesti hoogustunud levik ja fiskaalstiimuli lõppemine tekitavad aga küsimuse, kui jätkusuutlik saab majanduse taastumine edasi olema.

2020. aasta teine kvartal algas keset koroonakriisi, kus paljudel turuosalistel puudus teadmine, mis edasi saab. Olgugi, et teadmatust on üksjagu ka praegu üleval on viimase kolme kuu jooksul turud teinud märkimisväärse tõusu. Järgnevalt vaatame, kuidas Kasvukontol teises kvartalis läks - milliseid otsuseid investorid heitlikes oludes tegid ning mis fondid suutsid kvartali lõpuks investoreid üllatada.

Raido Tõnisson 20.07.2020 11:26

5G võrkude laialdasem kasutuselevõtt on järgmiste aastate üks suurimaid ja oodatavamaid tehnoloogiamaailma kasvu ajendeid. Kuigi teenuse piiratud kasutuselevõtt algas teatud piirkondades juba 2018. aastal, on käesoleva aasta jooksul oodata palju ulatuslikumat turuletulekut. Viienda põlvkonna traadita võrgud kiirendavad märkimisväärselt ülemaailmset internetiühendust tavakasutajate seas ja loovad tehnoloogiaettevõtetele (näiteks isesõitvate autode arendajatele) uusi võimalusi.

Raido Tõnisson 17.07.2020 10:05

Kuigi juba pikka aega on professionaalse arstiabi osutamine liikunud virtuaalmaailma suunas, on e-tervishoiu valdkond koroonaviiruse ajal näidanud eriti tugevat arengut. Alles mõnda aega tagasi avaldas meditsiiniuuringute firma Parks Associates raporti, mis näitas, et 60% USA leibkondadest on huvitatud veebi või telefoni teel saadavast professionaalsest arstiabist. See tähendab seda, et inimesed saavad oma lihtsamatele muredele lahenduse arsti juurde minemata ning arengud toimuvad selles suunas, et arstiabi oleks inimesele igal hetkel kättesaadav.

Teisele kvartalile vastu minnes otsustas iga viiest S&P 500 ettevõttest neli loobuda kvartaalse prognoosi andmisest ning ligi 40% on kõrge määramatuse tõttu hüljanud ka kogu majandusaasta ootuse, mis loob investorite jaoks hägusa pildi tegelikust olukorrast. Kuna üksikute näidete põhjal võiks pigem arvata, et pandeemiast tingitud kriisi negatiivse mõju kestvust ülehinnati, loodetakse pigem näha positiivseid üllatusi või kuulda vähemalt lootustandvaid kommentaare.

Kristo Aab 10.07.2020 11:27

Eesti kaubavahetuse aeglustumine süvenes mais mõnevõrra kui nii kaupade sisse- kui väljavedu kahanes aasta varasemaga võrreldes veerandi võrra. Eriolukorras kehtestatud piirangud mõjusid pärssivalt kõikides tegevusalades. Enim vähenes kütuste väljavedu (-57%), mis kokkuvõttes moodustas ekspordi langusest ligikaudu kolmandiku. Suurema panuse andis ka masinate ja seadmete ning mööbli väljaveo vähenemine.

Ei ole kahtlustki, et 2020. aasta läheb koronaviiruse tõttu ajalukku üsna unikaalsena, mistõttu ei pruugi paika pidada ka hooajalised mustrid börsidel, millest üks tuntumaid soovitab mais väljuda aktsiaturgudelt ja naasta pärast keskmisest negatiivsemat perioodi uuesti sügisel. Siiani võib öelda, et tark poleks olnudki väljuda, kuid katsumuste aeg võib alles ees seista.

Raido Tõnisson 9.07.2020 10:32

2020. aasta esimeses pooles on aktsiaturg näidanud läbi aegade suurimaid hinnaliikumisi lühikese aja jooksul nii allapoole kui ka ülespoole suunas. Kuigi ajalooliselt on aktsiad olnud kõrgeima tootlusega varaklass, siis alates selle aasta algusest on tootlusega hiilanud muud varaklassid.

Kuigi investeerimisõpikud ütlevad, et aktsia ostmisele tuleks mõelda alles siis, kui ettevõtte fundamentaalnäitajad – eelkõige müügitulu ja kasum – on kasvavas trendis, on juuni alguses börsile tulnud elektriveokite tootja Nikola aktsia hinna tõus ja numbrid aruandes täielikult vastuolus. Mis on Nikola juures nii erilist, et põhjustab sedasorti anomaalia?

Raido Tõnisson 6.07.2020 8:37

2020. aasta teine kvartal on läbi saanud ja aeg on teha ülevaade, kuidas on muutunud meie Kasvukonto eksperimendis osalenud Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.