Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal
Kristo Aab Eile 16:11

Harjumatuid väljakutseid pakkuv 2022. aasta on jõudnud poole peale ja siiani on Eesti majandus muutuste keerises rahuldavalt toime tulnud. Aasta alguses oli majanduskasv oodatust isegi kiirem ning ka teises kvartalis pole taevasse kerkinud inflatsioon majandusel jalgu täielikult alt löönud. Samas pole põhjust ka eriliseks rõõmustamiseks, sest majanduse järk-järgulise jahtumise märgid on selgelt õhus ning mõeldes ees seisva sügise ja talve peale ei ole olukorra paranemist ilmselt oodata.

Põudadest ja rahvastiku kasvust tingitud üleilmselt suurenev vajadus merevett magestada hoiab Energy Recovery äri hea nähtavusega kasvutrajektooril. Koos uute ärisegmentide potentsiaaliga on see aidanud Energy Recovery aktsial pääseda tänavu ilma suuremate kriimustusteta.

Linda Hallika 04.07.2022 16:07

Kui 2022. aasta maikuus püsisid aktsiaindeksid üldjoontes muutumatuna, siis juunis sai taaskord näha laiapõhjalist langust. Peamiste maailmaindeksite langus jäi 8% kanti ning Balti turu indeksi langus 4% juurde. Sellegipoolest kauplesid LHV kliendid aktiivselt, eelistades osta eelkõige välismaised väärtpabereid ning müüa Balti börsi aktsiaid.

Keskpangad ei saa kuidagi leevendada pakkumisahela piiranguid või energiast ja toidust tingitud mõju üdisele inflatsioonile, kuid nende võimuses on rahapoliitilised vahendid nõudluse jahutamiseks, mida kõige usinamalt rakendab praegu Föderaalreserv. Nii nagu hindasid keskpangad inflatsiooni ebakorrektselt ajutiseks, ei ole turuosalised päris veendunud FEDi suutlikkuses vältida ka intressimäära tõstmisega üle piiri minekut ja majandussurutise (märkimisväärne majandusaktiivsuse langus, mis on laiapõhjaline ning vältab kauem kui mõned kuud) põhjustamist. Surutis mõjutaks aga oluliselt ettevõtete kasumiootusi ja sellega pole analüütikud veel arvestanud.

4. juuli hommikul toimub LHV Groupi aktsiate 10-1 (kümme ühe vastu) split ehk jagunemine, et nendega kauplemine senisest kättesaadavamaks muuta. Investorilt see tegutsemist ei nõua – enne jagunemist omandatud aktsiate arv ja hind muutuvad automaatselt ning uue, madalama hinnaga väärtpaberiga kauplemist saab alustada 4. juulil. Kuivõrd koduturul esineb sellist sündmust pigem harva, siis siin on lihtne ülevaade sellest, mida aktsiate jagunemine õigupoolest tähendab ning mis sellega kaasneb.

Heido Vitsur 28.06.2022 11:38

II sambasse raha kogunud inimesel avaneb 65. eluaasta saabudes kolm võimalust. Esiteks võib ta säästud kohe välja võtta, teiseks sõlmida kindlustuslepingu või otsustada viimase variandina fondipensioni kasuks.

Liitium on tarbijaelektroonika akudes ning muudes valdkondades juba pikalt kasutust leidnud, kuid elektrilised sõidukid ja salvestid panevad selle maavara edasise nõudluse hoopis teise perspektiivi.  Kui mullu oli üleilmne liitiumi nõudlus u 0,5 mln tonni, siis McKinsey prognooside järgi läheb 2030. aastal vaja juba 3-4 mln tonni aastas, millest 95% kulub ära akutööstuses.

Raido Tõnisson 20.06.2022 07:55

Investeerimisriskide haldamisel pööravad investorid suurt tähelepanu sellele, kuidas portfell jaguneb regioonide lõikes ning et see ei hakkaks liialt sõltuma vaid ühes riigis või regioonis toimuvast. Kuigi see peab paika väiksemate turgude ja ettevõtete puhul, nagu Baltikum, tegutsevad enamik USA suurettevõtteid ülemaailmselt ning paljude puhul on nende tulude ja kasumi veduriks hoopis Euroopa riigid ja arenevad turud. Sealjuures ettevõtet ennast jääb USAga siduma vaid osake müügist ja peakorteri asukoht.

LHV pensionifondid omavad 0,84 tonni kulda. Eesti Pank 0,26 tonni.

Eesti inimesed ei ole pensionireformiga loodud soodsaid väljamaksevõimalusi veel omaks võtnud: lõviosa pensioniikka jõudnuist võtab pensionifondi kogutud summa välja korraga ja peab maksma sellelt 10% tulumaksu. Et rahaliselt soodsamate võimaluste info jõuaks inimesteni rutem, on LHV loonud fondipensioni kalkulaatori.

Raido Tõnisson 13.06.2022 08:41

Veebruari lõpus Venemaa poolt alustatud sõda Ukrainas on mõjutamas kogu maailma majandust. Eriti on mõjutatud Euroopa ja Balti ettevõtted, millest nii mõnegi puhul on sõjategevuse piirkond üheks olulisemaks turuks. Et teada sõja mõjuga seotud riske oma investeeringutele Balti börsiettevõtetes, on LHV analüütikud määranud kaetavatele ettevõtetele riskitasemed.

Peamiselt Hollandis ja Belgias prügi käitlemise teenust pakkuv Renewi raporteeris märtsis lõppenud FY2022 rekordilised majandustulemused, mis tähendas müügitulu suurenemist aastaga 10% 1,87 miljardi euroni. Lõviosa müügitulust tuleb käitlemise teenuse osutamise eest, ülejäänud 373 mln ehk 20% pärineb käideldud materjalide müügist.

Kristo Aab 09.06.2022 15:49

Aprillis kasvas kaupade väljavedu Eestist 4% võrra ning import koguni 31%. Suure osa käivete muutusest põhjustas ekspordihindade kallinemine. Nii püsis hinnatõusu arvestades sisseveetavate kaupade maht sisuliselt aastatagusega samal tasemel, ekspordimaht aga langes koguni 20%. Selliste arengute taustal kerkis Eesti kaubavahetuse puudujääk 542 miljoni euroni.

Kristo Aab 07.06.2022 12:18

Statistikaamet kinnitas täna juba eelmisel nädalal Eurostati poolt avaldatud hinnangut, et Eesti tarbijahindade kasv jõudis mais aastases võrdluses 20%ni. Hirmuäratavalt kõrge hinnakasvu taga on endiselt eluaseme küttekulud, mis on aastaga kallinenud kuni kolm korda sõltuvalt kütteliigist. Teistest teguritest andsid suurema panuse hinnakasvu nii mootorikütuste (bensiin +41%, diisel +55%) kui toiduainete (+17%) kallinemine. Ka selles osas pole viimaste kuude võrdluses midagi oluliselt muutunud.

Raido Tõnisson 06.06.2022 08:00

2022. aasta mais, kui suuremad aktsiaindeksid püsisid kokkuvõttes muutumatuna, ostsid LHV kliendid välisväärtpaberitest enim S&P 500 indeksit järgivat fondi, samas kui Balti börsilt osutusid populaarseks valikuks energiaettevõtted ja reisimisega tihedalt seotud kontsernid. Müügipoolel asendusid USA ja Balti aktsiad enamasti teiste Euroopa aktsiatega, sh Põhjamaade ettevõtted.

2020. aasta keskpaika võis nimetada aktsiasplit’ide suveks, sest selle korporatiivsündmuse viisid läbi kaks kõrge profiiliga ettevõtet Tesla ja Apple. Sel suvel võtavad sama tee ette Amazon ja Alphabet, kes mõlemad jagavad iga oma aktsia 20ks (Amazon 6. juunil ja Alphabet 15. juulil). Veel üks aktsiate split toimub ka koduturul Eestis, sest 30. juunil saavad LHV Groupi aktsionärid endale igale olemasolevale aktsiale juurde 9 uut aktsiat.

LHV vanemmaakler Nelli Janson väisas hiljuti USA-s Chicagos toimunud Morningstari investeerimiskonverentsi. Mis ettevõte see Morningstar üldse on? Kuidas investorid tänases kiire inflatsiooniga keskkonnas hakkama saavad? Mida öelda uutele investoritele, kes oma portfellis seni ainult punast on näinud? Lisaks räägib Nelli loo ootamatust vahejuhtumist kurikuulsas Chicagos. Küsimusi esitas LHV maakleritegevuse juht Sander Pikkel.

Joel Kukemelk 01.06.2022 15:27

Mu lemmikpuu on kuusk. Kuusk on roheline nii suvel, sügisel, kevadel kui talvel, on metsas viisakas, kasvab sirgelt ega võta enda okstega liiga palju ruumi ära, talub väga hästi külma ning saab hakkama ka varjulistes tingimustes. Leviku järgi on kuusk Eesti metsades männi ja kase järel kolmas puuliik. Lisaks pakub kuusk kasvupinnast enda tüve läheduses maitsvatele kuuseriisikatele ja jänesekapsastele ning vanadest okastest jõukohast ja hinnatud ehitusmaterjali pesadeks sipelgatele.

Kuigi mõned hiljutised majanduskasvu prognoosid on muutnud inimesed ettevaatlikuks oli arvata, et esimeses kvartalis suuri murekohti vähemalt statistikas välja ei paista. Suures plaanis nii ka läks – majandus kasvas eelmise aasta viimaste kuudega võrreldes 0,1% ning aastaga 4,3%. Kummardus tuleb teha info ja side tegevusalale, kus mõne kuuga suudeti lisandväärtust kasvatada 8% võrra. Peamiselt IT teenustele tuginev sektor andis 45% kogu esimese kvartali majanduskasvust ning sektori osakaal Eesti majanduses jõudis 10%-ni.

10 aastat tagasi moodustasid Norras müüdud uutest autodest elektriautod vaid 3%. Tänaseks on see pilt kardinaalselt muutunud. 2021. aastal müüdi 5,5 miljoni elanikuga riigis 176 tuhat uut sõiduautot, millest 65% olid elektriautod, 22% pistikhübriidid ja vaid 13% bensiini-, diisli-, gaasi- ja tavahübriidautod. 2021. aasta Norra enimmüüdud uus automudel oli Tesla Model 3, millele järgnes Toyota RAV4, Volkswagen ID.4, Tesla Model Y, Volvo XC40, Ford Mustang Mach-E ja Audi e-tron.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon