Stabiilne majanduskasv, finantsturgude madal volatiilsus ning aktsiaturgude igapäevased hinnarekordid  – need on märksõnad, mis võiksid viidata viljakale aktsiate avalike esmapakkumiste (IPO) aastale ning seda mõnes mõttes 2017 Ühendriikides ka oli. Bloombergi andmetel noteeriti mullu USA aktsiaturul 182 firmat, kasvades küll 2016. aastaga poole võrra aga 2014. aasta tulemusele ei küünditud ligilähedalegi, kuna siis jõudis börsile 304 ettevõtet. Rikkalik nimekiri potentsiaalsetest IPO kandidaatidest loob hea eelduse aktiivsuse edasiseks paranemiseks 2018. aastal.

Novembris lisandus Tallinna börsi põhinimekirja alternatiivne investeerimisfond EfTEN Real Estate Fund III AS. Avalik aktsia­emissioon kogumahuga 3,5 miljonit eurot oli edukas, kauplemine börsil algas 1. detsembril.

 

8. jaanuaril 2018 andis Finantsinspektsioon juhatuse otsusega nr 4.1-1/153 loa LHV Pensionifondi Intress Pluss ühinemiseks LHV Täiendava Pensionifondiga.

Börsihai XV nädalal jätkus portfellide kasv. Kui S&P 500 indeks kasvas nädalaga 1.57%, siis portfellide keskmine tootlus oli 0.39%. Kolmikjuhtimine on endiselt Mikk Talpsepal, kelle portfell „95%“ on väärt 572 610.96 eurot. Eelmise nädala viienda koha on neljanda vastu vahetanud Lauri Meidla portfelliga „Virtual Reality“, mis tõusis nädalaga 6.16%. Esikümne lõpetab viimati kuuendal nädalal esikümnesse kuuluv Urmas Nõgu portfelliga „TapjaTomat (Pro)“.

2018. aasta esimese üheksa kauplemispäeva jooksul jäi S&P 500 indeks punktitaseme rekordi purustamisega hätta vaid ühel sessioonil, saavutades selle lühikese aja jooksul tootluseks juba 4,2%. Nõnda jõuline oli indeksi start viimati 2003. aastal, kajastades ühest küljest ka investorite kõrgeid ootusi alanud tulemuste hooajal.

Investorid on ettevõtete kvartalitulemustest harilikult otsinud võimalikku katalüsaatorit aktsiaturgude edasisele tõusule.  Peagi on algamas järjekordne aruannete esitamise laviin, kuid sedapuhku võivad tõlgendamist raskendada mitmed asjaolud, mistõttu omavad juhtide kommentaarid alanud aasta osas isegi olulisemat kaalu.

2016. aasta seisuga on maailmas ligi üks miljard suitsetajat. Peamine põhjus, miks inimesed suitsetavad, on tubakataimes leiduva nikotiini sõltuvust tekitav toime. Suitsetamine põhjustab aga rohkem kui kaheteistkümnes erinevas kehapiirkonnas vähki ja on üks peamisi surmapõhjuseid. Kuna sigarettide müük on mitmete riikide poolt karmilt reguleeritud ja maksustatud, proovivad suurettevõtted leida traditsioonilistele suitsudele tervislikumaid alternatiive. Analüütikute arvamusel muudab järgmise kümne aasta jooksul tubakat kuumutavate ehk Heat-not-Burn (HNB) toodete üha laienev tuntus globaalset tubakatööstust mitmest erinevast aspektist.

LHV Pank 9.01.2018 16:09

Muudame alates 11.01.2018 Kasvukonto fondide nimekirja. Muudatus on tingitud Euroopa Liidu õigusaktides sätestatud nõudest esitada tavaklientidele USA indeksfondide osas täiendavat infot, mida USA indeksfondide pakkujad ei ole valmis koostama. Kasvukonto on samas suunatud just tavaklientidele, mistõttu ei ole võimalik neid fonde edaspidi läbi Kasvukonto vahendada.

Jaanuari eelviimasel nädalal alustab LHV Investeerimiskool kevadhooaega, et jagada teadmisi kauplemisest ja investeerimisest. Traditsiooniliselt on kevadhooaja fookus edasijõudnutele suunatud teemadel, kuid siit leiavad kindlasti oma ka investeerimisteekonna alguses olevad investorid.

USA aktsiaturgude hea algus 2018. aastale kandus üle ka Börsihaisse. S&P 500 indeks tõusis jaanuari esimesel nädalal 2.60% ning see väljendus ka portfellides, mis kasvasid nädalaga 2.49%. See on ühtlasi ka suurim nädalane tõus senise mängu vältel. Huvitaval kombel ei läinud tõusuga kaasa esikolmikusse kuulunud portfellid, mis tõusvate turgude najal hoopis langesid või püsisid samal tasemel. Eelmisel nädalal esikohal olnud Mikk Talpsepa portfell „75%“ langes teisele kohale, kaotades nädalaga 3.41% portfelli väärtusest. Esikohale kerkis portfell „jaanuar“, mille väärtus nädalaga ei muutunud. Viiendale kohale kerkis Lauri Meidla portfelliga „Virtual Reality“ ning üheksandale kohale esmakordselt esikümnesse jõudnud Henri Tuulik portfelliga „henritlk“.

Sander Pikkel 8.01.2018 9:54

Sander Pikkel käis hundina lambanahas USA-s uurimas, mida räägitakse ühel juhtival väärtpaberiturgude järelevalvele pühendatud konverentsil ja milliste pettusetrendide pärast maailmas enim südant valutatakse.

LHV Maailma Aktsiad Fondi juht Mikk Taras vaatab tagasi eelmisele aastale, mis pakkus fondi investoritele viimaste aastate parimat tootlust. Globaalne aktsiaturg murrab küll uusi tippusid, kuid Tarase sõnul leidub kasvutsükli hilisfaasis jätkuvalt häid investeerimisideid. Alanud aastal vaatab fond Euroopa aktsiate kõrval rohkem arenevate turgude suunas.

Fondijuht Joel Kukemelk võtab kokku LHV Pärsia Lahe Fondi viimase kahe kuu arengud ning toob välja kaks olulisemat sündmust, mis võiksid 2018. aastal Lähis-Idas investorite tähelepanu enim pälvida.

Juba kümnendat aastat järjest pärisime jaanuaris LHV finantsportaali kasutajatelt, milliseks võiksid järgnevad 12 kuud kujuneda majanduses ning finantsturgudel.  Nüüd, kui 2017. aasta on ajalooraamatutesse jõudnud, on aeg vaadata, kui täpselt erinevaid muutusi ikkagi ette nähti.

Börsihai pühade periood portfellidele kasvu ei tekitanud. Kui S&P 500 indeks suurt muutust viimasel kahel nädalal ei näidanud, langedes 0.08%, siis Börsihai portfellid pidid tunnistama koguni 1.60% langust. Sellest ei jäänud puutumata ka investor Toomas, kelle portfell langes 0.19%. Esikümnes suuri muutusi ei toimunud. Kuus esimest kohta on hõivanud Mikk Talpsepp, kellele järgneb esmakordselt esikümnesse võidelnud Silvia Nafthal ja kahe portfelliga Lauri Meidla. Esikümne lõpetab Mikk Talpsepp portfelliga „75%“. Esikohal olev portfell langes kahe nädalaga 4.85% ning on nüüd väärt 601 277.62 eurot.

2.01.2018 12:42

Head uut aastat! Aasta esimesel tööpäeval on meil rõõm jagada sõnumit uue pensionifondi loomise plaanist.

 

2018. aastal täitub Eesti Vabariigil 100. sünnipäev. Seda olulist verstaposti silmas pidades valmistab LHV pensionikogujatele oma kingituse. Plaanime 2018. aasta esimeses pooles pensionifondide valikut täiendada uue, ainult Eestisse investeeriva II samba pensionifondiga LHV Pensionifond Eesti 100.

Inimene on sotsiaalne olend, ega kannata pikalt üksiolemist. Niisamuti tekitavad pidevad muutused finantsturgudel, majanduses ja poliitikas soovi arutada ning mõttekaalsasi leida. Kellelgi on jagada uut infot, teine käib välja huvitava idee, kolmas lööb lauale vastuargumendi – nõnda loob kommuunina väärtust LHV foorum, mille kollektiivne aju võib olla abiks targemate otsuste langetamisel ka üksikisiku tasandil.

Bigbank AS emiteeris detsembris 5 miljoni euro eest allutatud võlakirju, mille tähtaeg on 10 aastat ja fikseeritud intressimäär 6,5% aastas. Suunatud võlakirjade emissioon korraldati koostöös LHV pensionifondidega ning selle eesmärk on tugevdada Bigbanki kapitalibaasi vastavuses panga strateegia ja kasvueesmärkidega.

Erko Rebane 27.12.2017 9:09

Bitcoin ja mitmed teised krüptovaluutad on varajastele investoritele toonud kopsaka kasumi ning pannud aluse tehnoloogilisele platvormile, millest ihkavad kasu lõigata nii need, kellel on pakkuda edasiviivaid äriideid, kui ka need, kes panustavad inimeste ahnusele ja lihtsameelsusele.

LHV 22.12.2017 16:05

Tagatismäärad vaadatakse regulaarselt üle korra kuus ning need sõltuvad väärtpaberi riskist, likviidsusest ning koondpositsiooni suurusest.