Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Kaubaekspordi äkiline kasv oli tingitud suurest mineraalkütuste väljaveost. Eestis töödeldud kütuste eksport kasvas aastaga ligikaudu kaks korda ehk 117 miljoni euro võrra. Kuna kütuste ekspordi puhul on suures osas tegemist sisse veetud kütuste segamise ja seejärel nö re-ekspordiga, siis on kohapeal loodud lisandväärtus selle tegevuse juures võrdlemisi väike. Rohkem valmistab rõõmu puidusektori taas paranev positsioon – puidu ja puidutoodete väljavedu suurenes aastaga 23%. Tõsi, veebruari kasvu soodustas ka keskmisest nõrgem baas möödunud aastast, kuid veidi pikemat trendi vaadates tuleb siiski selgelt esile, et ekspordimahud on hakanud taas suurenema.

Üks paljudest valdkondadest, mida Euroopa Liit roheleppega sihib, on hoonete energiaefektiivsus. Hooned moodustavad 40% ELi energiatarbimisest ning 36% kasvuhoonegaasidest, millest johtuvalt tahab Euroopa Komisjon 2030. aastaks vähemalt kahekordistada senist renoveerimise määra. Potentsiaalselt tähendab see järgmise kümne aasta jooksul 35 miljoni hoone renoveerimist, kus üheks võimalikuks kasusaajaks võib olla ka Somfy.

Raido Tõnisson 08.04.2021 10:20

2021. aasta esimene kvartal on seljataga ja aeg on teha ülevaade, kuidas on muutunud meie Kasvukonto eksperimendis osalenud Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.

Raido Tõnisson 07.04.2021 09:30

2021. aasta esimesel kevadkuul, kui suuremad börsiindeksid liikusid põhiliselt külgsuunas, eelistasid LHV kliendid Põhjamaade instrumentidest enim tehinguid teha riskantsemate varaklassidega nagu krüptoraha hinnaliikumist järgivad fondid. Kui Taanist ja Rootsist olid esindatud vaid kummagi riigi suurpangad, siis eriti populaarsed olid märtsis Soome ettevõtted.

Raido Tõnisson 06.04.2021 09:07

Roheenergiale ülemineku ja kliimaneutraalsuse saavutamise eesmärkidega seoses on elektriautosid hakanud tootma peaaegu kõik autotootjad, sealhulgas Volkswagen, BMW, Renault, Daimler ja paljud teised. Elektriautode turg ei ole kaugeltki mitte enam vaid Tesla ega NIO päralt ning viimased sündmused näitavad, et „tavalised“ autotootjad suudavad üleminekuga fossiilkütusega autodelt elektriautodele väga hästi toime tulla.

Raido Tõnisson 01.04.2021 09:10

Koroonaviiruse pandeemia on mitte ainult aktsiatele, vaid ka toorainetele põhjustanud üsnagi ulatuslikke hinnakõikumisi, ehkki selle mõju toorainetüüpide lõikes on olnud erinev. Kõige märkimisväärsem on olnud aga kulla- ja naftahinna vastassuunaline liikumine. Esimest näevad investorid kui suurepärast turvasadamat, samas kui nõudluse oluline vähenemine naftatoodete järele kukutas musta kulla hinna viimase 20 aasta madalaimale tasemele.

Vaktsineerimine ja piirangute mõju hakkab juba kajastuma ka nakatumisnumbrites, kuid inimeste hirm viiruse ees on endiselt suur, mõjutades negatiivselt majandustingimusi nii Balti riikides kui ka kogu maailmas. Kuigi kriisi ajaline kestvus ja sellest tulenevalt ka lõplik mõju majandusele ei ole teada, on LHV analüütikud välja tulnud värskeimate riskiskooridega Balti ettevõtetele.

LHV Kasvukonto pakub investoritele mugavat võimalust panna oma raha kasvama juba alates ühest eurost. Aja jooksul on Kasvukonto fondide arv kerkinud 47-ni, mille hulgas leidub mitmeid keerukat sümbolit kandvaid väärtpabereid. Selleks, et teha fondide olemus ja investeeringud selgemaks, muudame sümboleid kümnel Kasvukonto fondil. Muudatus on näha meie kodulehel fondide nimekirjas.  Lisaks näevad uusi sümboleid oma interneti- ja mobiilipangas kliendid, kes on nendesse väärtpaberitesse investeerinud.

Raido Tõnisson 29.03.2021 08:39

Aktsionäridele rahavoogu väljamaksvaid ettevõtteid otsides kiputakse tihtipeale valima oma portfelli neid, kelle dividendi hetkemäär on võimalikult kõrge. Atraktiivselt kõrge dividendimäära võib põhjustada nii ettevõtte aktsia hinna oluline langus, mis olenevalt põhjusest võib kaasa tuua dividendikärpe tulevikus, kui ka ettevõtte liiga kõrge väljamaksemäär, mis pikas perspektiivis ei ole jätkusuutlik. Seetõttu on olulisem pöörata tähelepanu ettevõtte võimekusele iga-aastaselt dividende kasvatada.

Märkamatult on LHV Investeerimiskooli kevadiste seminaride hooaeg jõudnud aprillikuuni. Tuleval kuul vaatame muu hulgas kaugemale traditsioonilistest aktsiainvesteeringutest ning uurime, kuidas on võimenduslaenuga võimalik tulevik tuua kätte juba täna. Lisaks selgitame välja, milliseid võimalusi pakub vanaduspõlve kindlustamiseks pensioni investeerimiskonto. Järgevalt anname ülevaate seminarides käsitletavatest teemadest.

Raido Tõnisson 25.03.2021 08:35

Jätkusuutlikke teemasid oluliseks pidavad ettevõtted said suurema hoo sisse eelmise aasta kevadel ning ületasid tootlusega nii ESG (Environmental, Social, and Corporate Governance) poliitikat mittejärgivaid ettevõtteid kui ka S&P 500 indeksit, näidates, et investorid pööravad üha rohkem tähelepanu sellele, kas ettevõte on kuidagi keskkonnaalaselt, sotsiaalselt või juhtimise poole pealt vastutustundlik. Kuigi ESG poliitikat järgivad ettevõtted on esindatud igas tegevussektoris, on enamik neist seotud pikaajaliste megatrendidega, nagu tervishoiuinnovatsioon, digitaliseerimine ja puhta energia tootmine.

LHV 24.03.2021 16:00

Leedus tegutsev AUGA Group on suurim vertikaalselt integreeritud mahetoiduettevõte Euroopas, mis on spetsialiseerunud põllukultuuride ja seente kasvamise, piimatoodete ja kiiresti liikuvate tarbekaupade segmentidele. Oma sektori teejuhiks peetav ettevõte soovib läbi ambitsioonika äristrateegia tuua tarbijateni mahetoidu loodusele kahju tegemata ning muuta toidutootmise ahelat tõhusamaks ja jätkusuutlikumaks.

Raido Tõnisson 23.03.2021 10:16

Kui suurematele e-kaubandusega tegelevatele ettevõtetele mõeldes tuleb esimesena silme ette eelkõige Amazon ja hiinlaste Alibaba, siis peale nende on veel mitmeid online müügiga tegelevaid ettevõtteid, kelle kasvukiirus ja tulevikuambitsioonid on kahele turuliidrile suureks ohuks. Üheks selliseks on peale paljude teiste Hiina e-kaubandusettevõte Pinduoduo.

Ettevõtte aktsiate börsil noteerimisest on kujunemas järjest tugevnev trend. Kui möödunud aastal sai avalikult kaubeldavaks 480 ettevõtet, siis tänavuse kolme kuuga on neid lisandunud juba enam kui 360. Viimastel nädalatel on mahukamatest IPO-dest investoreid enim köitnud Bumble Inc (BMBL) ja Roblox Corp (RBLX).

Pensionireformi raames avanenud võimaluste tulemusel on osad juba otsustanud hüvasti jätta kohustusliku kogumispensioniga. Tuleks aga jälgida, et liigse kiirustamise tõttu ja põhjaliku kaalumiseta nii-öelda last vanniveega koos välja ei visataks.

Lahkudes pensionifondist ja hakates oma II samba raha pensioni investeerimiskontol ise investeerima, on lihtne langeda „keskmise investori“ lõksu. Pikaajalisel investeerimisel väljendub see olulises mahajäämuses turuindeksitest ja muudest varaklassidest ning tihtipeale isegi inflatsioonist. Kuigi II samba summa suureneb alguses eelkõige sissemaksete arvelt, hakkab pensioniea saabudes tootlus üha suuremat rolli mängima.

Raido Tõnisson 17.03.2021 14:20

Analüütikute soovitused ja hinnasihid aktsiatele võivad investorile heaks abimeheks olla saamaks kinnitust oma investeerimisteesile. Üks populaarsemaid platvorme TipRanks kogub erinevatest avalikult kättesaadavatest allikatest kokku analüütikute soovitused nii USA, Kanada kui ka UK aktsiatele ning reastab analüütikud pingeritta, vastavalt nende eelnevate soovituste edukusele. Lisaks paljule muule kajastab platvorm insaiderite ja riskifondide tehinguid ning parimaid aktsiaid nimetatud turgudelt.

LHV võimenduslaen, mida saab võtta börsil noteeritud väärtpaberite tagatisel ning seda kogu oma portfelli ulatuses, pakub võimaluse osta aktsiaid ka siis, kui parajasti puudub vaba raha jääk. Eelduseks ongi sel juhul juba olemasolev aktsiaportfell, mille tagatisel saab tehinguks laenu võtta.

Raido Tõnisson 16.03.2021 11:48

Berkshire Hathaway asutaja Warren Buffett on oma aktsionäridele iga-aastaseid kirju kirjutanud juba üle 60 aasta, millest viimane ilmus veebruarikuu lõpus koos ettevõtte auditeeritud majandusaasta aruandega. Alates 1977. aastast on kirjad avalikult kõigile kättesaadavad, tänu millele saame vaadata, milliseid mõtteid on fondijuht oma aktsionäridega jaganud ning milles Buffett ise pikemas perspektiivis potentsiaali näeb.

Tiit Efert 15.03.2021 10:33

Bernard Arnault on Prantsuse miljardär, kelle varanduse suuruseks hinnatakse üle 100 miljardi dollari, mis teeb temast ühe rikkama inimese maailmas ja rikkaima eurooplase.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon