Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Roheline keskkond, eriti päikeseenergia on viimastel aastatel üheks kuumimaks valdkonnaks, mida mõned nimetavad isegi buumiks. Olgugi et aktsiad on lühikese ajaga läbi teinud suure tõusu ja on oma kõigi aegade tipus, on ka päikeseenergia väljavaated pikemas perspektiivis head ning parem nimetus sellele oleks revolutsioon. Kui fossiilkütuste varud võivad ühel hetkel otsa lõppeda, siis päikesest on energiat võimalik lõpmatuseni saada, kui on olemas vastavad tehnoloogiad.

Romet Enok, Birgit Elken 14.01.2021 10:25

LHV II samba pensionifondid suutsid 2020. aastal teenida osakuomanikele investeeringute tootlusega tasudejärgselt 65 miljonit eurot. LHV kahe suurima ja kõrgeima investeerimisriskiga teise samba pensionifondide L-i ja XL-i puhul tähendas see vastavalt 4,95% ja 7,57% tootlust. Selle taga olid kiired strateegilised otsused aktsiaturgude kevadise languse ajal ning uued börsivälised investeeringud.

Raido Tõnisson 13.01.2021 12:11

2020. aasta alguses levima hakanud koroonaviirus ja juba samal aastal arendatud, testitud ning müügiloa saanud vaktsiinid on mõnedele ettevõtetele kindlustanud juba miljardeid dollareid müügitulu. Normaaloludes oleks mõeldamatu, et vaktsiiniarendajad hakkavad enne ravimiameti heakskiitu juba tootmismahte planeerima, kuid koroonavaktsiini arendamisega alustanud ettevõtetele oli eelmine aasta kõike muud kui normaalne.

2020. aasta märtsis loodud LHV Roheline pensionifond pani aastale väga tugeva punkti, seda nii tootluse kui ka investorite arvu kasvu mõistes. Detsembris tõime turule selle sõsarfondi Roheline Pluss III sambas, kuhu hakkas vähem kui kuuga täiendavalt tulevikuks maksuefektiivselt koguma 7600 inimest.

Kuigi Balti börs on paljudele välisinvestoritele veel nähtamatuks jäänud või ei ole tundunud investeerimiseks piisavalt atraktiivse kohana, on enamiku Balti börsiettevõtete puhul aktsionäride arv viimastel aastatel siiski tublisti tõusnud. 2020. aasta ning eriti selle I kvartali numbritest rääkides on aktsionäride lisandumise põhjuseks peamiselt 1. veebruarist kehtima hakanud tasuta Balti aktsiatehingud koos koroonakriisi mõjuga kevadel.

Raido Tõnisson 08.01.2021 08:30

2020. aasta neljas kvartal on läbi saanud ja aeg on teha ülevaade, kuidas on muutunud meie Kasvukonto eksperimendis osalenud Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.

Raido Tõnisson 07.01.2021 10:42

2020. aasta viimasel kuul, kui suuremad börsiindeksid jätkasid oma kiiret tõusu, eelistasid LHV kliendid enim tehinguid teha autondusega seotud ettevõtete aktsiatega, hõlmates elektriautotootjaid Tesla ja NIO ning liitiumakude müüjat QuantumScape. Balti nimekirjast kogusid kuuga kõige rohkem kauplemiskäivet pangaaktsiad LHV Group ja Siauliu Bankas.

2020. aastasse sisenedes olid paljud turuosalised juba pikalt oodanud katalüsaatorit, mis käivitaks järgmise suurema korrektsiooni või koguni krahhi, ent need olid pigem erandlikud nägemused ning laiem konsensus uskus pullituru jätkumisse. Sestap tuli pandeemia piirangutest tingitud majanduslangus ja börside järsk kukkumine ootamatult, kuid täpselt sama üllatav on olnud ka taastumise kiirus, jätttes 12 kuu näitajatesse kohati marginaalseid jälgi pandeemiast.

LHV on pakkunud investeerimisalaseid seminare üle 20 aasta. Eelmisel aastal osales neil pea 7500 investeerimishuvilist. 2021. aasta alguses on huvi investeerimise vastu saavutanud enneolematud mõõtmed. Hoogu on juurde andnud äsja jõustunud pensionireform, mis annab soovijatele oma pensioniraha investeerimisel senisest vabamad käed. Investeerimine on igaühele kättesaadavamaks muutunud tänu LHV poolt välisväärtpaberite teenustasude alandamisele ja nende kaotamisele Baltikumi aktsiate puhul. Järgnevalt tutvustame jaanuaris toimuvate seminaride kava.

Vahur Vallistu 04.01.2021 16:24

2020. aasta peamised märksõnad olid koroonaviirus, majandustegevust ja isiklikke vabadusi takistavad piirangud, suurenenud tööpuudus ning enneolematu rahatrükk majanduse riiklikuks turgutamiseks.

Selleks, et kliendid saaksid soovi korral kasutada pensionireformiga loodud võimalust ise oma II pensionisamba vara juhtida, võimaldab LHV Pank juba 1. jaanuarist pensioni investeerimiskonto (ehk PIK-i) lepingu sõlmimist. Sõlmides lepingu vahemikul 1. jaanuar–31. juuli saab pensioni investeerimiskontot kasutama hakata 2021. aasta septembris.

Raido Tõnisson 04.01.2021 09:22

Suvel mõnevõrra vaibunud ja hilissügisel taas uutesse kõrgustesse sööstnud koroonaviirusse nakatumise kõver sunnib valitsusi kehtestama üha uusi ja karmimaid piiranguid, mis omakorda mõjutavad väga negatiivselt teatud sektorites tegutsevate ettevõtete igapäevategevust. Oleme varasemalt avaldanud riskitasemete skoore Balti ettevõtetele ka eelmise aasta kevadel ja sügisel, millega võrreldes sel korral tõstsime riskitaset kolme ning langetasime ühe ettevõtte puhul.

Arenevatest turgudest on Hiina üks kiiremini kasvavaid majandusi, kuigi sisemajanduse kogutoodangu (SKT) absoluutarvu poolest on ta maailmas teisel kohal, jäädes alla vaid USA-le. Võttes lisaks sellele arvesse ka asjaolu, et mitmed Hiina ettevõtted pakuvad korralikku konkurentsi maailma suurimatele ettevõtetele, on see ka üsna atraktiivne koht investeerimiseks. Siiski on Hiina börsiindeksite tootlust tagasi hoidnud hoopis muud tegurid, samal ajal kui USA ja ka Balti indeksid on näidanud kindlat kasvu.

LHV foorumist võib leida tihti arutlusi teemadel ja viiteid börsifirmadele, millest räägivad homsed lehed ja pajatab mõni aeg hiljem laiem investorite kommuun. Võtkem kasvõi jaanuaris loodud pandeemia teema, kus kasutaja abesiki juhtis tähelepanu tol hetkel vaid Hiinas levinud koroonaviiruse võimalikule ulatuslikuma leviku riskile ja suurele ohule maailmamajanduse jaoks. Väikeseks kummarduseks kõikidele postitajatele mõttevahetuste eest on siin taas põgus kokkuvõtte lõppevast aastast.

Podcastis on külas ortopeed ja spordiarst Mihkel Mardna, kes arutleb LHV ettevõtete panganduse juhi Indrek Nuumega tervishoiu, meditsiinikorralduse ja ettevõtluse teemadel. Millise pitseri on koroonaviirus Eesti tervishoiule ja inimeste tervisele jätnud? Kui hea üldse on Eesti rahva tervis ja suhe spordiga? Milline on meditsiinis eraettevõtluse roll? Mida arvab dr Mardna aga Eesti tervishoiusüsteemi seisust ja rahastusest ning miks ei ole kõigil võrdseid võimalusi kvaliteetseimale ravile, kuula podcastist.

Sisuliselt 1993. aastast alates, mil loodi maailma kõige populaarsem börsil kaubeldav fond SPDR S&P 500, on raha voolanud aktiivselt juhitud fondidest madalamate tasudega passiivsetesse fondidesse, kasvatades viimaste ärimahu üleilmselt üle 7 triljoni dollari. Klientide tagasivõitmiseks on aktiivselt juhitud fondide haldurid hakanud pakkuma oma toodete ETFi versioon ja seda kavatseb teha ka Fidelity maailmakuulus Magellan fond.

Raido Tõnisson 21.12.2020 09:03

Võib kindlalt väita, et tehnoloogia on olnud viimase kümne aasta perspektiivis üks enim arenenud valdkondi ning uusi läbimurdeid on oodata ka lähitulevikus. Selle kiire areng on tekitanud ka mitmeid uusi alamsektoreid, mille hulgast üheks suurimaks megatrendiks võib nimetada pilveteenuseid. Kuigi pilveteenused on iga aastaga kogu tarkvaraturust üha suurema osa moodustanud, kasvas ettevõtete vajadus pilveteenuste järele veelgi koos koroonaviiruse laiaulatusliku levikuga kevadel.

Raido Tõnisson 18.12.2020 11:04

Palju on räägitud elektriliste sõiduautode tootjatest nagu Tesla, NIO, või isegi General Motors, kuid tähelepanuta on jäänud elektrilised tarbesõidukid, millest mõnede puhul näib müük liikuvat vähemalt sama kiires tempos sõiduautodega. Rääkides aga bussidest, siis see segment on elektriliste sõidukite müügiga sõiduautode omast juba mitmekümne aasta jagu ees.

Tuleval aastal avaneb pensionivara kasvatamiseks uus võimalus pensioni investeerimiskonto näol, mis võimaldab II samba omanikul investeerida iseenda valitud instrumentidesse. Kuigi see tähendab mõnevõrra aktiivsemat aja panustamist investeeringute haldamiseks, on pensionifondi ise valitsedes võimalik koostada isikupärane portfell, võttes arvesse nii oma pensionini jäänud aastaid, riskitaluvust kui ka tootlusootust.

Tiit Efert 15.12.2020 08:01

Kullatükil ei pruugi seda omava isiku jaoks olla otsest füüsilist väärtust, sest see on vaid tükike metalli, mida ei saa süüa ega juua. Kuid kui ühiskond nõustus, et kuldmüntide eest saab kõike, omandas see koheselt hoopis uue väärtuse. Selle eest sai osta mida iganes, kasvõi wagyu prae.