LHV pensionifondid on viimastel aastatel suurendanud investeeringuid alternatiivsetes varaklassides nagu kinnisvara, mets, kohalikele ettevõtetele väljastatud laenud ja erakapitalifondid. Millist eesmärki see täidab, kui suureks on alternatiivsete investeeringute osakaalud portfellist kasvanud ning kuidas mõjutab pensionireform fondide strateegiat, sellest räägib lähemalt fondijuht Kristo Oidermaa.

Aktsiate liikumised ei pruugi alati olla ratsionaalselt selgitatavad, sest 2018. aastal, mil S&P 500 firmade aktsiakasum suurenes osalt tänu tulumaksu langetamisele üle 20%, lõpetas aktsiaturg 6% langusega ja eelmisel aastal, mil need samad ettevõtted näitasid aktsiakasumi nullkasvu, võidutses S&P 500 ligi 30% tõusuga.

2019. aasta oli riskivarade jaoks väga edukas, mis tähendab seda, et ka indeksfondide investoritel oleks olnud raske paremat tahta. Milliseks kujunesid Eestis teise samba indeksfondide mullused tootlused, millised muudatused tulemust mõjutasid või on mõjutamas ning mida võiks selle baasil oodata tänavu, sellest räägib videos LHV Varahalduse juhatuse liige ja fondijuht Joel Kukemelk.

LHV võimenduslaen, mida saab võtta börsil noteeritud väärtpaberite tagatisel ning seda kogu oma portfelli ulatuses, pakub võimaluse osta aktsiaid ka siis, kui parajasti puudub vaba raha jääk. Eelduseks ongi sel juhul juba olemasolev aktsiaportfell, mille tagatisel saab tehinguks laenu võtta.

LHV Maailma Aktsiad Fondi 2019. aasta tõusu taga olid peamiselt investeeringud Põhjamaade börsidel, kus head tootlust pakkusid mitmed Soome, Rootsi ja Taani aktsiad. Madalama tootlusega olid Tallinna börsi aktsiad, millel oli küll hea dividenditootlus, kuid puudus hinnatõus.

USA aktsiaturg keeb nagu tulele unustatud veepott, kuhu ei tahaks oma näppu torkida, sest hinnatasemed on pärast eelmise aasta ligi 30% tõusu ning tänavu jaanuari esimeses pooles jätkunud osturallit muutunud ajalooliselt juba üsna krõbedaks.

Viimastel aastatel on Eesti investorite hulgas üha populaarsemaks muutunud Skandinaavia aktsiaturg. Oleme varasemalt LHV klientide Skandinaavia lemmikaktsiatest kirjutanud siin. Kasvukonto fondide nimekiri on nüüd täienenud just Skandinaavia ettevõtete indeksit jälgiva ETF-iga, mis pakub võimalust ühte-kahte Skandinaavia aktsiasse paigutamise asemel luua regiooni panustav hajutatud aktsiaportfell.

LHV pensionifondid omandavad Tallinnas Tartu mnt 63 paikneva Valge Maja büroohoone. Tegemist on LHV neljanda kinnisvara otseinvesteeringuga.

Siim Näks 9.01.2020 9:39

Kõige paremini õpitakse ikka enda tehtud vigadest, kuid tihtipeale võib see minna kalliks maksma (eriti finantsotsuste puhul), mistõttu on targem õppida teiste vigadest. Sellest johtuvalt toob järgnev artikkel välja ühest uuringust selgunud inimeste suurimad finantskahetsused.

Detsembris olid Eestis hinnatõusu komponendid veidi erinevad eelmistest kuudest, kuid nii kuu kui aasta kokkuvõttes püsis inflatsioon mõõdukas. Püsivalt kiire palgatõusu toel on inimeste sissetulekud kasvanud ja see oli möödunud aastal üks olulisemaid tegureid hindade kasvus. Suuremaid sissetulekuid ja paranevat elujärge iseloomustab hästi fakt, et vaba aja veetmiseks mõeldud teenuste hinnakasv oli möödunud aastal kõige stabiilsem inflatsiooni kannustaja.

Nagu Warren Buffett ja Charlie Munger on öelnud, kogunevad aeg-ajalt majanduses pilved, kust sajab lühikest aega kulda ja siis ei peaks mitte lusikatega välja tormama, vaid vanniga.  2018. aasta lõppu jäänud aktsiaturgude u 20% korrektsioon säärase olukorra tekitas, ent tihti on psühholoogiliselt väga raske näha siis tulevikku optimistlikumates toonides.

LHV finantsportaali jõuab aasta jooksul kokku mitusada artiklit, arvamuslugu, videoklippi ja podcasti, kuid suure lisaväärtuse annab lehele foorumi kogukond, kes päevakajalistel teemadel argumenteerib ning informatsiooni jagab.  Suure kummardusena foorumi u sajakonnale aktiivsemale kaasarääkijale ja kordades suuremale regulaarsele kasutajabaasile olgu siinkohal välja toodud iga-aastane statistika.

25. jaanuaril algab Hiina astroloogia kohaselt metalliroti aasta. Kuna väidetavalt mõjutab sündimine erineval looma-aastal inimese iseloomu, siis ehk võib teatud eripärasid silma paista ka aktsiaturgude liikumise kohta.

Nii nagu konkureerivad maailma tuntuimad ülikoolid iga-aastastes edetabelites parima haridusasutuse tiitlile ning ülikoolivahelistes spordivõistlustes säravaimatele medalitele, reastatakse nende tulemusi ka investeeringute juhtimises, kust ühtteist on kasulik kõrva taha panna ka jaeinvestoritel.

2019. aasta algus polnud kõige mugavam aeg prognooside tegemiseks: S&P 500 indeks oli lõpetanud kvartali 14% langusega, Föderaalreserv kergitas intressimäära ja lubas rahakraani kinnikeeramist jätkata ning tariifisõda USA ja  Hiina vahel oli kestnud juba ligi aasta.  Kuigi kaubanduses muutus seis intensiivsemaks ja maailmamajandus jahtus, tulid aktsiaturud tänavu negatiivsete teguritega paremini toime kui paljud arvasid. Millisena nähakse aga 2020. aastat?

LHV ,,Investeerimiskool" on pakkunud investeerimisalaseid seminare üle 19 aasta ning eelmisel aastal külastas meid ligi 6000 investeerimishuvilist. 2020. aasta ei möödu teisiti ning seminare leidub igale maitsele. Oleme pakkunud oma seminaridega teadmisi ja uusi ideid nii algajale kui ka edasijõudnutele, mis on aidanud lõplike investeerimisotsusteni. Järgnevalt tutvustame, mida osalejatele jaanuaris ja veebruaris aastal 2020 pakume.

Dividendi aristokraadiks nimetatakse üldjuhul ettevõtteid, kes on vähemalt 20 aastat maksnud stabiilseid või kasvavaid dividende. Artiklis olen välja toonud neli parima dividendiajalooga Soome börsiettevõtet. Firmad on võetud indeksifondist SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF (SPYW), milles hoitakse euroala 40 suurimat dividendi maksvat ettevõtet, kes on vahetpidamata maksnud või järjepidevalt suurendanud dividende vähemalt kümnel järjestikkusel aastal.

Võitlus kliimasoojenemise vastu on olnud aktuaalne aastakümneid, kaasates ökoloogilise jalajälje vähendamisse järjest rohkem osalejaid. Olulise teemana on see tõusetunud ettevõtetes nõukogu laual, aga ka investeerimises. Kuid kas investorina planeedist ja sotsiaalsetest küsimustest hoolides võiksime saada ka rohkem premeeritud?

Karl Tiit 12.12.2019 10:13

Leidub indikaator, mis on juba viimased 60 aastat aktsiaturgude langust edukalt ennustanud ja eksinud ainult ühel korral. Selle nimi on intressikõver (inglise keeles yield curve) ning seda peetakse üheks kõige täpsemaks indikaatoriks, mida kasutab mudelites isegi USA Föderaalreserv. Intressikõver on leidnud palju kajastust, sest möödunud suvel andis see esimest korda pärast 2007. aastat järjekordse kriisihoiatuse.

Viimase poole aastaga on konflikt meeleavaldajate ja riigi vahel lükanud Hongkongi majanduse kaosesse. Turistid hoiavad linnast eemale, poed ja restoranid panevad uksi kinni, koolid on suletud ja inimestel soovitatakse turvalisuse huvides pigem kodudes püsida.