Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

2020. aasta III kvartal möödus koroonakriisi keskselt. Kuigi piirangud osaliselt veel kehtisid, siis turud taastusid ning see väljendus ka Kasvukonto investorite portfellides. Järgnevalt vaatame, kuidas Kasvukontol kolmandas kvartalis läks - milliseid otsuseid üle 15 000 investori tegid ning mis fondid suutsid kvartali lõpuks investoritele suurimat tootlust pakkuda.

Tänasest saab end kirja panna Eesti populaarseimale aktsiamängule „Börsihai“, kus kolme nädala jooksul selgitatakse välja parim virtuaalkontol aktsiatega kaupleja.

Juba 19. korda toimuv „Börsihai“ aktsiamäng saab tänavu alguse novembris. Mängu eesmärgiks on kolme nädala jooksul teha virtuaalselt väärtpaberitehinguid ning kasvatada oma portfelli päris rahaga riskimata. Mängu võitjaks ja peaauhinna 3000 euro omanikuks saab see, kelle portfell on mängu lõpuks kõige suurema kasvu teinud.

Chicagos toimub igal aastal Morningstari konverents, kuhu tulevad kohale esindajad USA suurimatest pankadest, fondivalitsejad, finantsnõustajad ja teised sektoriga seotud inimesed. Kuid oma pitseri vajutas koroonaviirus ka konverentsi korralduslikule poolele ja see aasta toimus Morningstari konverents esmakordselt üle interneti. Käisin minagi kuulamas, mida üle ookeani elust ja olust, kuid eelkõige majandusest arvatakse.

Tiit Efert 15.10.2020 10:25

Kui kohtate Eesti raudteedel porgandi hüüdnime kandvaid ronge, siis teadke, et need on toodetud Šveitsi ühe silmapaistvama edulooga tööstusettevõttes Stadler Rail.

Raido Tõnisson 14.10.2020 10:14

Võimalusi, kuidas ettevõtted ennast tänapäeval börsil noteerida saavad, on mitmeid. Lisaks tavapärasele IPO-le, mille käigus palgatakse investeerimispangad juhtima avaliku aktsiate pakkumise protsessi, on viimasel ajal üha rohkem populaarsust kogumas SPAC ettevõtete loomine. Investorile on oluline teada, kuidas talle huvipakkuv ettevõte end börsil noteerida kavatseb, sest see võib oluliselt mõjutada aktsiahinda ja selle volatiilsust esimestel kauplemispäevadel.

Pärast seda, kui USA presidendivalimiste esimene debatt 29. septembril lõppes ja ilmnes, et Joe Biden oli jätnud Donald Trumpist veenvama mulje, valmistuti Ühendriikide aktsiaturul järgmisel päeval hinnalanguseks. Kuid kas Valges Majas vahetuv võim oleks Ameerika Ühendriikide majanduse jaoks ikkagi halvem stsenaarium?

LHV majandusanalüütik Kristo Aab ja Merko Ehituse finantsüksuse juht Priit Roosimägi analüüsivad ehitussektori käekäiku 2020. aastal. Kuula, kui palju on suuri ja väikeseid ehitusfirmasid räsinud koroonakriis ja kui palju juba varem alanud mahtude kahanemine. Kas avaliku sektori tellimused võiksid asendada erasektori huvi vähenemist, kuidas on seis tööjõuga ja miks on tulevikuarenguid võimatu prognoosida? Küsimustega suunas vestlust LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.

Märtsis tegevust alustanud LHV Pensionifondis Roheline kogub oma pensioni nüüdseks juba üle tuhande inimese. Ka fondi maht on selle lühikese aja jooksul hoogsalt kasvanud, millele on kaasa aidanud järjest aktuaalsemaks muutunud roheteema tuules kerkinud investeeringute väärtused.

 

Fondijuht Joel Kukemelk annab videos ülevaate fondi kolmanda kvartali tulemusest ja investeeeringutest, viimase aja poliitilistest uudistest ning valitsuste ambitsioonikatest eesmärkidest kliimasoojenemisega võitlemisel.

Evert Edesi, Raido Tõnisson 7.10.2020 9:19

Mõni aeg tagasi kirjutasime börsil kaubeldavatest kinnisvarafondidest kui võimalusest investeerida varaklassi ilma seda füüsiliselt omamata. Arvestades, et artiklis toodud näited hõlmasid peamiselt ärikinnisvara, huvitab paljusid investoreid kindlasti ka elukondlikkusse kinnisvarasse investeerimine. Ehkki Eestis on jaeinvestorile selleks võimalused üsna piiratud, on Euroopas valik küllaldane.

Taastuvenergia ja keskkonnasäästlikkus laiemalt on aasta-aastalt järjest rohkem esiplaanile kerkinud, kuid nii nagu on pandeemia kujundanud ümber paljude inimeste igapäevased harjumused ning kiirendanud tehnoloogiliste lahenduste omaksvõttu, võib 2020. aastat lugeda mõnes mõttes murranguliseks ka rohelise energia seisukohast.

Kooliaasta esimesel kuul, kui aktsiate kiire taastumise järel hakkasid investorid kasumeid välja võtma, eelistasid LHV kliendid enim osta Apple, Tesla ja Tallinna Kaubamaja aktsiaid. Enimmüüdud aktsiate tabeli esikolmikusse sattusid pangaaktsiad Swedbank AB ja Siauliu bankas ning Eesti suurim kauba- ja reisisadamate kompleks Tallinna Sadam.

Raido Tõnisson 2.10.2020 9:16

2020. aasta kolmas kvartal on läbi saanud ja aeg on teha ülevaade, kuidas on muutunud meie Kasvukonto eksperimendis osalenud Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.

Raido Tõnisson 1.10.2020 10:14

Võrreldes paari kuu taguse ajaga, kui avaldasime viimase ülevaate vaktsiine arendavate ettevõtete kohta, on koroonaviiruse osas toimunud nii halbu kui ka häid arenguid. Negatiivse poole pealt on kahe kuuga haigusjuhtumite arv maailmas tõusnud üle kahe korra 16 miljonilt 33 miljonini, kuid surmade arv on kasvanud 55% ühe miljonini. Lisaks surmajuhtumite aeglasemale kasvule võrreldes haigusjuhtudega on positiivne see, et mitmed ettevõtted jõuavad üha lähemale vaktsiini väljatöötamisele ning siiani on kogu protsess kulgenud kordi kiiremini kui mõne teise vaktsiini puhul.

Raido Tõnisson 30.09.2020 14:33

Mõistlikult hajutatud aktsiaportfell on eduka investeerimise üks alustalasid. Ühelt poolt võimaldab see investori tootlust suurendada tõusutsükli ajal, kui osa varadest on paigutatud sektoritesse, mis arenevad teistest kiiremini. Teisest küljest aga pakub kaitset languste eest, kui need hõlmavad mingit kindlat valdkonda või piirkonda. Eriti oluline on hajutamist meeles pidada Eesti jaeinvestoritel, kellest paljude puhul kipub aktsiaportfell koosnema vaid ühe piirkonna, Balti riikide, väärtpaberitest.

Märtsis hakati Euroopa riikides koroonaviiruse leviku tõkestamiseks piirama majandustegevust, millega põhjustati äride jaoks nõudluse vähenemist või täielikku kadumist. Pikalt stabiilset majanduskeskkonda nautinud tarbijal tekkis üleöö mure töökoha ja sissetuleku pärast, mis omakorda kukutas kindlustunnet.

Raido Tõnisson 28.09.2020 9:15

Videomänge arendavad ettevõtted on küll tehnoloogiaettevõtetega üsna sarnased ning suuremad kuuluvad isegi tehnoloogiaindeksisse Nasdaq 100, kuid sellegipoolest on viimane tootluse poolest oluliselt maha jäänud e-spordi ettevõtteid koondavast fondist VanEck Vectors Video Gaming and eSports ETF (ESPO).

Raido Tõnisson 25.09.2020 9:34

Viimane poolaasta on kaasa toonud suured kõikumised põhilistes aktsiaindeksites, põhjustades olulisi erinevusi ka investorite tootlustes. Võitnud on eelkõige need, kes on oma strateegiale kindlaks jäänud ja positsioone suurendanud olenemata sellest, kas hinnad parasjagu langesid või tõusid. Üks parimaid tooteid stabiilse ja pikaajalise investeerimisstrateegia jaoks on LHV Kasvukonto, sest investor saab ise paika panna kindlad osakaalud talle meelepäraste fondide vahel ja tänu sellele, et investeerida saab kasvõi kümne euroga, on oste võimalik ajas suurepäraselt hajutada.

Raido Tõnisson 24.09.2020 14:40

Balti börsile ei tule just tihti uusi liikmeid, eriti nii suuri nagu seda on Leedu energiaettevõtte Ignitis Group, mille märkimisperiood praegu käib. Vaatame lähemalt, millega on ettevõte hakkama saanud siiani, millised on edasised plaanid ja millega meelitatakse investoreid.

Aktsiaselts LHV Varahaldus teatab, et Finantsinspektsiooni juhatuse 21. septembri 2020. a otsustega nr 4.1-1/133 kooskõlastati LHV Pensionifondi Indeks tingimuste muudatused.

Raido Tõnisson 23.09.2020 11:18

Ehkki kulda on alati peetud turvaliseks varaklassiks, kuhu varjuda aegadel, mil veri on tänavatel, võib kulda investeerida ka kaudsemalt. Üheks võimaluseks on kullakaevandusettevõtete aktsiad, mis ise tegelevadki kulla ja teiste väärismetallide tootmisega. Võrreldes puhta kulla kui varaklassiga on neil mitmeid erinevusi nii tootluse iseloomu, kui ka riski suhtes.