Kirke Ruuven 19.07.2019 10:16

Vanguard on üks suurimaid investeerimisfirmasid maailmas, kus hallatakse täna kokku üle 5,3 triljoni dollari varasid. Ettevõtte asutas 1975. aastal John Bogle, kes küll kahjuks käesoleva aasta alguses meie seast lahkus. Bogle’i teenete hulka kuulus esimese indeksfondi loomine, mis mõjutas positiivselt kogu investeerimistööstust, toetades eriliselt väikeinvestorite huve.

Eesti riigis moodustab keskmine vanaduspension kõigest ühe kolmandiku keskmisest palgast (448 vs 1341 eurot), mis tähendab, et pensionile jäädes peab elukvaliteedis tegema suuri mööndusi, kui pole just muud moodi pensioniiga kindlustatud. Lisaks selgub Kantar Emori 2018. aasta finantsseire uuringust, et vaid iga kümnes pensionär hindab enda majanduslikku seisu heaks või väga heaks. Seega, et pensioniiga mööduks murevabalt, tuleks hakata võimalikult varakult selleks valmistuma.  Liitintressi mõju tõttu on laialt levinud ütlus, et parim aeg investeerimisega alustada oli eile ja paremuselt teine aeg on täna. Kuid enne alustamist on veel mõned toimingud, mis peaksid olema tehtud.

Aktsiaturgude jaoks on makromajanduslik vastutuul olnud siiani heaks uudiseks, kuna sunnib keskpankasid rahapoliitikaga uuesti abikäe ulatama, kuid kas mööda suudetakse vaadata ka ettevõtete tulemuste hooajast, mis võib Ühendriikides välja tuua kasumite kiirenenud languse?

2018. aasta detsembris Riigikogu poolt heaks kiidetud investeerimisfondide seaduse muudatused annavad Eestis tegutsevatele pensionifondidele võimaluse võtta suuremat aktsiariski ja toovad allapoole paljude pensionifondide valitsemistasud. Kahe olulise teguri koosmõjul suureneb osakute omanike jaoks tootluse potentsiaal.

Selle aasta mais tegi Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) oma tavapärase külastuse Eestisse, kus muuhulgas väljendati sügavat muret valitsuse populistliku II samba pensionireformi plaani pärast, tuues välja selle pikaajalise negatiivse mõju Eesti sotsiaalsüsteemi ja rahandusliku jätkusuutlikkuse väljavaadetele. Loe lähemalt IMFi Eesti külastuse kommentaare ja esitatud mõtteid täispikkuses.

2019. aasta esimene pool on kujunenud aktsiaturgude ja ka LHV Maailma Aktsiad Fondi jaoks väga edukaks, peegeldades USA börsidel meie hinnangul juba liialt optimistlikuks muutunud meeleolu. Turuindeksid teevad uusi tippe, kasvuaktsiad on kallid, väärtusaktsiad moest läinud ning börsil noteeritakse ettevõtteid, millest 81% on kahjumis.

Siim Näks 5.07.2019 14:30

Juunis, mil maailmaturud hoogsalt tõusid, eelistasid LHV kliendid enim Tesla, Facebooki ja Apple'i aktsiaid - kõigi kolme kuine hinnatõus ületas turu keskmist. Tabelist leiab ka mitmeid kodumaiseid ettevõtteid.

Kirke Ruuven 4.07.2019 9:51

Suures osas maailmas on kanepi tarvitamine ebaseaduslik, kuid üha rohkemate riikide valitsused on oma meelt muutmas, mille tulemusena suureneb kanepi kasutus nii meelelahutusliku uimasti, erinevate haiguste ravimi kui ka paljude toodete koostisainena. Arvatakse, et 2028. aastaks ulatub kanepituru suurus ligi 272 miljardi dollarini.

Samal ajal kui suur osa investoritest ootab lahendust USA ja Hiina tariifisõjale ning ihkab Föderaalreservilt  madalamaid intressimäärasid, tähendab kätte jõudnud juulikuu ühtlasi seda, et börsifirmad võtavad kokku oma teise kvartali tulemused ning värskendavad vajadusel tulevikuprognoose.

Rainer Kravets 28.06.2019 10:08

Tallinna Kaubamaja Grupp on üks populaarsemaid ja pikemalt Tallinna börsil olnud ettevõte, olles ajalooliselt ka üks kõrgemat tootlust pakkuv aktsia Tallinna börsil. Kuna tegemist pole ainukese börsil kaupleva ja kohalikul turul tegutseva jaekaubandusettevõttega, siis vaatame lähemalt, milliste konkurentide aktsiatesse on veel võimalik investeerida.

Ei leidu kuninglikumat börsiindeksit maailmas kui S&P 500, koondades endasse Ühendriikide börsil noteeritud pool tuhat suurfirmat, mis mitte ainult ei esinda läbilõiget Ameerikast, vaid peegeldavad oma rahvusvahelise haarde tõttu ka globaalse majanduse käekäiku. Sestap öeldakse, et kui tahad ilma suurema eeltööta raha aktsiaturgudel pikaajaliselt kasvama panna, siis kaalu S&P 500 indeksfondi. Nii muljet avaldav, kui selle pikaajaline tootluskõver ka ei ole, leidub börsil grupp ettevõtteid, kes on teinud S&P 500 indeksile silmad ette.

LHV 25.06.2019 15:14

Kuna LHV Pärsia Lahe Fondi poolt kasutatav Swedbanki Luksemburgi fondihotell lõpetab oma tegevuse, siis oleme otsustanud ka LHV Pärsia Lahe Fondi sulgeda. Fondi sulgemiskuupäevaks on 27.06.19  palun tutvu ka ametliku teatega investoritele, mis on kättesaadav siin.

Herty Tammo on ingelinvestor, riskikapitalist ja ettevõtja. LHV vanemmaakler Nelli Janson uurib tema käest idufirmadesse investeerimise, kiirendite ja startupide maailma kohta. Kuidas ikkagi esimeste seas investeerida tulevastesse tipptegijatesse? Mis teeb riskikapitali riskantseks ja kuidas kiirendi kiirendab? Kuula, millistele idufirmadele on hetkel turul tee valla ja miks surevad või võidavad uued Silicon Valley firmad kiiremini kui meie regiooni startupid.

Rainer Kravets 21.06.2019 16:00

Täna kella neljani sai märkida LHV allutatud võlakirju. Kokku pakkus LHV kuni 15 000 allutatud võlakirja nimiväärtusega 1000 eurot, intressimääraga 6,0% aastas ja lunastustähtajaga 28.11.2028. Kogu pakkumise mahuks kujuneb sel juhul 15 miljonit eurot.  LHV-l on võimalus suurendada pakkumise mahtu 5 miljoni euro võrra, lastes välja kuni 5000 täiendavat allutatud võlakirja, misjärel oleks pakkumise maht 20 miljonit eurot. Küsisime märkimise käigus finantsportaali kasutajatelt arvamust märkimise tulemuste kohta. Kokku ennustas 57 kasutajat, kelle hulgas on nii investoreid, kauplejaid kui ka lihtsalt börsimaailma huvilisi.

Aasta on alanud USA jaemüüjate jaoks võrdlemisi nutuselt, kui umbes pooled ettevõtetest ei suutnud esimeses kvartalis täita analüütikute seatud müügiootusi. Seejuures toodi valdavalt põhjusena välja lisaks ilmale ka juhtkonna möödalaskmisi alates kesisest tootevalikust ja lõpetades valearvestusega nõudluse prognoosimisel. Spordi- ja vabaajarõivaste tootja Lululemon Athletica aga jätkab investoritele positiivsete uudiste pakkumist, tänu millele on aktsia hind tegemas ka uusi tippe.

LHV hakkas pakkuma oma eraklientidele uut tasuta teenust, mis võimaldab internetipanga koondvaates tutvuda ka alternatiivsete rahapaigutuste infoga. Esimesena saab näha EstateGuru ja Coinbase’i kontode infot.

Podcasti stuudios on külas tippkoolitaja Alar Ojastu, kes räägib LHV ettevõtete panganduse juhile Indrek Nuumele juhtimisest, õppimisest ning enda teekonnast ettevõtluse ja koolituste juurde. Alar jagab huvitavaid mõtteid enesearengust, töötajate, juhtide ja omanike suhetest ja sellest, mis meid motiveerib. Miks keskenduda juhtimisel tugevustele, mitte vigadele? Kuidas hoida staartöötajaid? Millised on Alari põhimõtted koolitamisel ja miks oli ta pettunud külastades esimest korda koolitusguru Tony Robbinsi esinemist?

Kirke Ruuven 14.06.2019 10:00

Kiiret kasvu nautinud Slacki sõnumirakenduse looja Slack Technologies on võtnud suuna börsile, kuid tavapärase IPO asemel teeb ettevõte seda otsenoteeringuga. Firma IPO toimub kõigi eelduste kohaselt 20. juunil.

LHV vanemanalüütik Sander Danil ja maaklertegevuse juht Sander Pikkel vaatavad tagasi 2019. aasta esimesele poolele Balti börsidel. Kõne all on viimased rahakaasamised, Läti ravimifirmadega seonduv, uus kord dividendide maksustamisel ja börsiettevõtete 2019. aasta I kvartali tulemused. Käime üle ka LHV-ga seonduvad viimased investeerimisuudised.

 

Podcasti saab kuulata LHV Soundcloudi lehelt.

Siim Näks 11.06.2019 7:30

Mais tegid LHV kliendid enim tehinguid ka varasemalt populaarsete Tesla, Apple ja Nvidia aktsiatega. Tabelisse sattus ka üks uustulija Qualcomm, kes sai tähelepanu peamiselt negatiivsete uudiste tõttu.