Kuigi Balti börs on oma olemuselt võrdlemisi väike, esindavad siin tegutsevad ettevõtted mitmeid erinevaid tegevusvaldkondi. Sellest tulenevalt on ka koroonaviiruse mõju Balti ettevõtetele vägagi varieeruv, millele on riskitaseme skaalat kasutades oma hinnangu andnud LHV analüütikud.

Langeval aktsiaturul kulub marjaks ära iga väiksemgi vihje, mis võiks viidata sellele, et müügiga on üle reageeritud ning vaatama võiks hakata ostukohta. Ühte sellist märguannet otsitakse ettevõtete insaiderite tehingutest, arvestades nende paremaid teadmisi, kuidas ettevõttel on kõige värskemate andmete järgi läinud.

Martin Mets 27.03.2020 9:03

Volatiilsete turgudega kaasneb tihtipeale ka investorite huvi kasv võimenduslaenu vastu. Seetõttu avaldame uuesti Gert Siniloo 26.03.2019 artikli, mis kirjeldab läbi lihtsate näidete võimenduslaenu kasutamist LHV väärtpaberikontol börsitehinguid tehes. Lisaks korraldab maaklertegevuse juht Sander Pikkel 02.04.2020 kl 15:00 veebiseminari, kus räägib lähemalt võimenduslaenu kasutamisest väärtpaberite ostmisel ning samuti väärtpaberite lühikeseks müümisest. Seminaril osalemiseks tuleb ennast registreerida, kuna osalejate arv on piiratud.

Arvestades viimase aja volatiilsust aktsiate hinnaliikumistes, on ajakohane anda ülevaade ka kodumaa aktsiaturust ning selgitada välja, milliste ettevõtete väärtpaberid on langenud ja tõusnud kõige enam.

Seoses 2019. aasta alguses toimunud välisaktsiate vahendaja vahetusega, olime sunnitud hakkama Rootsi dividendidelt kinni pidama 30% maksumäära alates 2019. aasta aprillist. Kuna Eesti ja Rootsi vaheline topeltmaksustamise vältimise leping lubab kohaldada dividendide suhtes 15% maksumäära, on igal LHV Eesti residendist kliendil (eraisikul ja ettevõttel) võimalus enammakstud tulumaksu tagasi küsida otse Rootsi Maksuametilt.

2020. aasta koroonaviirus on maailma korraks seisma pannud – sellise viiruse levikut roheline pensionifond ära ei hoia, kuid antud olukord ilmestab hästi, milliseks pikas plaanis maailm muutuda võib, kui me juba täna ei mõtle sellele, kuidas tagada pikaajaliselt jätkusuutlikud ja rohelised mõtteviisid ning investeeringud. 17. märtsil alustanud LHV Pensionifond Roheline märgib uut mõtlemisviisi pikaajalises investeerimises.

Sander Pikkel, Raido Tõnisson 24.03.2020 15:08

Andsime tuntud Eesti väikeinvestoritest blogijatele lähteülesande koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Uuendame portfellide seisu kord kvartalis ja vaatame kuidas neil läinud on. Seekord panid oma portfelli kokku Naisinvestorite klubi asutaja ja eestvedaja Kristi Saare ning isiklike finantside coach ja väikeinvestor Jekaterina Tint.

Raido Tõnisson 24.03.2020 9:28

Nii mõnigi, kes on investeerimisega alustanud viimase aastakümne jooksul, pole pidanud oma portfellis nägema nii suuri punaseid numbreid kui praegu ning seetõttu seistakse teadmatuse ees, mida teha edasi. Ehkki keegi ei tea täpselt, mida toob turgudele homne päev, on olemas hulk viise leevendamaks kriisist tulenevaid kaotusi.

Eelmise nädala pöördumises tõdes Saksamaa kantsler Angela Merkel, et nende riik pole koroonaviirusega võitluses seisnud nõnda raske olukorraga silmitsi alates teisest maailmasõjast ning et sellest jagu saamine vajab solidaarset pingutust.

Raido Tõnisson 23.03.2020 10:35

Kuna USA ETF-id ei ole enam Eesti jaeklientidele kättesaadavad, küsitakse LHV maaklerite käest tihtipeale, et kas Euroopas on ka sarnase fondiga võimalik kaubelda. Vastus on jah. Toome artiklis välja 15 kõige kaubeldavamat USA ETF-i ning nendele vastavad Euroopas kaubeldavad fondid.

Sander Pikkel ja Martin Uutman 21.03.2020 8:20

Lõppenud nädal tõi Tallinna börsile korraliku müügilaine, mis andis nädala alguses juba kerge paanika mõõdu välja. Nädala lõpus olid meeleolud rahulikumad ja aktsiahinnad taastusid. Tegime aktsiaraamatute põhjal suuremate investorite kiiranalüüsi, et näha kes sellistel segastel aegadel on ostmas ja müümas olnud.

Raido Tõnisson 20.03.2020 11:03

P/E suhtarv on investorite seas fundamentaalanalüüsis üks tuntumaid ja sagedamini kasutatud näitajaid, mis seob omavahel aktsia hinna ja kasumi ühe aktsia kohta, näidates nõnda firma suhelist odavust või kallidust kas oma ajaloolise näitajaga, turu keskmisega või konkurentidega võrreldes. Kuigi võimalik majandussurutis loob palju määramatust ettevõtete käesoleva ja potentsiaalselt ka järgnevate aastate kasumite osas, on allapoole kukkunud P/E näitajad osaliselt kriisi juba hakanud sisse hindama.

Kui 2016. aasta novembris tõi LHV Eesti pensioniturule esimesed II ja III samba indeksfondid, siis 2020. aasta 17. märtsil toob LHV turule Eesti esimese rohelise pensionifondi. Usume, et tänaseks on Eestis piisavalt roheliselt mõtlevaid inimesi, kes tahaksid, et ka nende pensioniraha järgiks jätkusuutliku ja rohelise mõttemaailma printsiipe. Kui igaüks meist oleks pisut rohelisem, oleks meil kõigil pisut parem.

Mikk Taras ja Kaius Kiivramees 17.03.2020 12:27

16. märtsil LHV portfellihalduse klientidele saadetud turuülevaade:


Koroonaviirus tõi esimest korda pärast 2008/2009 aastat finantsturgudele korraliku paanika. Maailma suurim aktsiaturg USAs kukkus kolme nädalaga tippudest 27%, mis jäi küll 2008. aasta 50%-sele langusele alla, aga ületas seniseid tõusuturule omaseid languseid.

Algne versioon käesolevast artiklist sai valmis kirjutatud juba märtsi alguses pärast aktsiaturgude 10% langust veebruari keskel saavutatud tipust ning ilmus siin (https://www.lhv.ee/et/pension/uudised/2020/5). Arvestades viimase kahe nädala jooksul toimunud uusi arenguid, on alljärgnev selle täiendatud versioon.

Raido Tõnisson 11.03.2020 13:40

Teatavasti saavad LHV Panga kliendid alates 1. veebruarist teha Balti aktsiatehinguid tasuta. Tasude kaotamine on selgelt suurendanud ka kauplemisaktiivsust Balti turul, tuues rohkem inimesi investeerima ja elavdades Tallinna börsielu.

Andsime tuntud Eesti väikeinvestoritest blogijatele lähteülesande koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Uuendame portfellide seisu kord kvartalis ja vaatame kuidas neil läinud on. Võistlustulle astus ka Äripäeva väljamõeldud tegelane Investor Toomas.

Kui eelmises artiklis vaatasime, milliseid tehinguid tegid David Tepper ja Warren Buffett 2019. aasta viimases kvartalis, siis nüüd heidame pilgu Ray Dalio juhitud Bridgewater Associatesi, Carl Icahni endanimelise fondi Icahn Enterprisesi ja Daniel Loebi Third Pointi tegemistele samal ajaperioodil.

Raido Tõnisson 6.03.2020 8:55

Veebruaris, kui koroonahirm jõudis ka aktsiaturgudele, eelistasid LHV kliendid enim tehinguid teha kodumaiste aktsiatega, kuid esikoht kuulub jätkuvalt ka mitmel eelneval kuul võidutsenud Teslale, millele juba järgnevad meile lähedamal asuvad ettevõtted nagu Siauliu Bankas ja LHV Group.

Andsime tuntud Eesti väikeinvestoritest blogijatele lähteülesande koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Uuendame portfellide seisu kord kvartalis ja vaatame kuidas neil läinud on. Järgnevatel nädalatel anname ülevaate sellest, kes on eksperimendis osalemas, ning mis alustel nad oma portfellid on koostanud. Seeria kolmandas artiklis vaatame, millised portfellid panid kokku Rahafoorum.ee keskkonda juhtiv Taavi Pertman ja Investeerimisklubi üks asutajatest Marko Oolo.