Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Tee tööd ja näe vaeva, siis saab pensionipõlves puhata – nõnda võiks A. H. Tammsaare tsitaati modifitseerides võtta kokku traditsioonilise hoiaku pensioniea saabumisest. Värske uuring näitab, et millenniumi põlvkond (sündinud 1980-2000) tahab seda kontseptsiooni muuta.

Kristo Aab 26.05.2022 16:18

Eesti ehitusettevõtted ehitasid tänavu esimeses kvartalis 14% rohkem kui mullu samal ajal. Sarnane tempo on ehituses püsinud juba viimased 12 kuud. Osaliselt peegeldab see tavapärasest madalamat ehitusmahtu 2020. aastal, kuid kindlasti survestab ehitussektorit ka enneolematu defitsiit elamukinnisvaraturul. Kinnisvarapakkumiste arv portaalides on kukkunud ligikaudu kolm korda tasemele, kus ta oli 2006. aastal enne tohutut buumi. See on ka peamiseks põhjuseks, miks kinnisvara hinnad on viimastel aastatel stabiilselt kiiresti kasvanud. Viimase aasta jooksul on hinnatõus saanud muidugi tuge ka mujalt ja väljunud igasugustest raamidest.

Sekretäriametit pidanud Grace Groneril õnnestus lihtsa investeerimisstrateegiaga koguda suur varandus. Aktsiatesse kasvama pandud 180 dollarist oli tema surmahetkeks saanud seitse miljonit dollarit. Tõsi on, et selleks kulus tal tervelt 75 aastat ning aastaid oli talle antud. Grace Groner suri 2010. aastal 100 aasta ja seitsme kuu vanuselt.

Kaius Kiivramees 25.05.2022 14:37

Passiivsel investeerimisel on oma selged plussid. Investorid saavad indeksitesse investeerides laiapõhjalise hajutatuse üle eri majandusharude, mida läbi üksikaktsiate on keskmisel investoril kuluefektiivselt raske saavutada. Lisaks võtab passiivne investeerimine ära investeerimisotsustest emotsiooni, kuna üksikaktsiate lühiajalised kõikumised toovad investeerimisel mängu lisakihi investeerimispsühholoogiast, millega on algajal investoril raske toime tulla.

Raido Tõnisson 25.05.2022 10:47

Eelmisel nädalal avaldasid USA riskifondide juhid aruanded tehingutest, mida tehti 2022. aasta esimeses kvartalis. Artiklis vaatame, milliste väärtpaberite osas oldi enim ostupoolel ning milliseid aktsiaid omavad tuntud investorid kõige rohkem.

Podcastis on külas Enefit Greeni juht Aavo Kärmas, kes vestleb LHV investeerimisteenuste juhi Andres Suimetsaga arengutest taastuvenergia turul ja Enefit Greeni käekäigust pärast üliedukat IPO-t. Juttu tuleb ka juhtimisest. Kuula, millised investeeringuid on Enefit Green peale börsile tulekut teinud, kuidas edenevad meretuuleparkide arendused ning mis teeb aasta juhi tiitli nominendi arvates kellestki hea juhi.

Raido Tõnisson 23.05.2022 10:07

Praegu USA aktsiaturgudel aset leidev langusperiood on ilmselt muretsema pannud nii mõnegi investori, eriti kes on investeerimisega alustanud alles hiljuti. Kuigi nii pikka langust ei ole USA aktsiaturgudel nähtud alates 2001. aastast, ei tohiks pikaajaline investor, kes investeerib järjepidevalt, punasest aktsiaportfellist end heidutada lasta. Pigem loob see hea võimaluse osta sama summa eest rohkem osakuid ning vähendada aktsiaturgude kõikumise mõju enda investeeringutele.

USA majapidamistele installeeritud päikesepaneelide maht kasvas eelmisel aastal 4,2GW (514 tuhat süsteemi) ehk ligi 30% võrreldes 2020. aastaga. Kuigi mahud on teinud aasta-aastalt uusi rekordeid, on paneelid endale katusele pannud alla 6% nendest potentsiaalsetest ühepereelamutest, kes võiksid päikeseenergiast tegelikult kasu lõigata. Sellel pikaajalise potentsiaaliga, kuid tiheda konkurentsiga turul üritab SunPower erinevate sammudega tagada keskmisest kiiremat kasvu.

Raido Tõnisson 19.05.2022 09:34

Paindlikke majutusteenuseid vahendav Airbnb on toonud olulisi muutusi inimeste puhkuseharjumustesse, pakkudes ühelt poolt külastajatele kodust peatuspaika ning võõrustajatele võimalust oma eluaseme väljaüürimiselt tulu teenida. Puhkusevaldkond on elavnema hakanud eelkõige tänu koroonapiirangute kadumisele, mida peegeldasid ka Airbnb äsja avaldatud kvartalitulemused. Pikemas perspektiivis on Airbnb aga enda järgi ümber kujundamas kogu reisitööstust.

Inimpsühholoogia ebaloogilisus tuleb LHV fondijuhi Kristo Oidermaa sõnul kõige ilmekamalt välja aktsiaturgudel, kus erinevalt tavaloogikast ostetakse aktsia, kui selle hind on kõrgeimal tasemel, ja müüakse, kui hind on kolinal kokku kukkunud. Kuid kriisis investeerides tuleb täielikult muuta oma mõtteviisi: teenimise asemel hakata säilitama.

Vaatame lähemalt kuidas targalt LHV Groupi aktsiate märkimise eesõigustega käituda. Lisaks toome välja kolm võimalust mida ei tasu teha.

Raido Tõnisson 16.05.2022 09:28

Pärast suurte kõikumistega märtsikuud, mil aktsiaturud otsisid suunda kas üles või alla, otsustati kohe aprilli alguses viimase kasuks. S&P 500 indeksi põhjal osutus aprill kõige kehvemaks kuuks alates pandeemia algusest, samas kui tehnoloogiaindeksi Nasdaq 100 jaoks ei ole nii halba kuud alates 2008. aasta finantskriisist nähtud. Börside liikumisi aprillis mõjutasid ettevõtete avaldatud neljanda kvartali tulemused, kuid jätkuvalt ka hirm inflatsiooni ja intressitõstete osas ning geopoliitilised pinged. Kõik see jättis jälje ka LHV PIKi kasutajate portfellide väärtustele.

Uute aktsiate emiteerimisel on tavapärane praktika anda olemasolevatele aktsionäridele õigus neid märkida eelisjärjekorras ja üldjuhul turuhinnast odavamalt. See annab võimaluse suurendada osalust ettevõttes enne, kui uued aktsiad lastakse vabale kauplemisele. Vaatame lähemalt, mida saab teha LHV Groupi aktsiate märkimise eesõigustega.

Hooajalised mustrid võivad börsidel olla üsna tugevad, millest üks tuntumaid on käibele toonud ütluse „Sell In May And Go Away“ (eesti keeles: müü maikuus [aktsiad] ja liigu [börsidelt] eemale).  Põhjuse selleks annab teadmine, et mai algusest kuni oktoobri lõpuni on Ühendriikide aktsiaturul olnud ajalooliselt aasta kõige nõrgem kuuekuuline periood.

AS LHV Group teatas täna investoritele, et plaanib kaasata 25 miljonit eurot täiendavat kapitali plaanitud investeeringute rahastamiseks ja LHV Groupi ettevõtete kapitalipuhvrite suurendamiseks. Valdav osa täiendavast rahastusest kulub Ühendkuningriiki rajatava uue panga kapitaliseerimiseks pärast krediidiasutuse litsentsi saamist.

Raido Tõnisson 06.05.2022 15:08

Möödunud kuu ei pakkunud aktsiaturgudele leevendust, jätkates oma laiapõhjalist langust eelkõige geopoliitiliste pingete, intressitõstete ja maailmamajanduses valitseva ebakindluse tõttu. Tehnoloogiaindeks Nasdaq 100 langes aprillis 13%, tähistades halvimat tulemust alates 2008. aastast, samas kui USA suurettevõtteid koondava S&P 500 indeksi jaoks on 2022. aasta alanud kõige kehvemini alates 1939. aastast. Negatiivsest sentimendist hoolimata ostsid LHV kliendid aprillis ennekõike USA tehnoloogiaaktsaid, aga ka Balti börsi väärtpabereid.

Viimaste päevade ehmatavad teated hinnakasvu järsust kiirenemisest muutsid paljud analüütikud nõutuks, sest inflatsiooni vedavate kaubarühmade (elekter, gaas, naftatooted, toit) hinnad pole maailmaturul kuuga sedavõrd palju muutunud. Pigem on börsihinnad võrdluses märtsiga isegi veidi odavnenud. Sellest hoolimata kallines keskmine tarbijakorv kuuga 3,6% ja aastases võrdluses koguni 18,8%.

Igasugune jutt oma raha investeerimisest tekitab paljudes inimestes segadust. Jõud raugeb juba siis, kui hakatakse rääkima tootlustest, riskidest ja sellest, kui palju kulub aega oma portfelli haldamiseks. Samas on ainus viis saavutada finantsvabadus panna oma raha enda heaks tööle.

Teeme Ära talgupäev toimub sel laupäeval 7. mail. Praeguseks on kirjas üle 1000 erineva talgu ja vabatahtlikuna on üles andnud end üle 12 tuhande talgulise. Kes saab ja tahab ka aidata, siis pange end kirja – või tehke niisama kevadkoristust oma koduaias, kodukülas, lemmikul jalutusrajal, spordiplatsi ümbruses, keldriboksis või garderoobikapis. Puhtam ümbrus = mõnusam elukeskkond ja parem enesetunne.

Hoolimata kallinenud sisendhindadest ja ebakindlatest tarnetingimustest kasvatasid tööstussektori ettevõtted märtsis oma toodangumahtu 8%. Toodang suurenes nii töötlevas tööstuses kui mäetööstuses ja energeetikas. Kiirenenud hinnatõus on ettevõtete käivet suurendanud aga märkimisväärselt rohkem – müüdud tööstustoodangu väärtus oli märtsis koguni 30% suurem kui aasta varem. Seejuures oli kodumaise müügitulu kasv kiirem kui eksporditurgudel, mis on hästi kooskõlas ka üldise inflatsioonistatistikaga. Tugev märtsikuu kergitas ka esimese kvartali koondkasvu 4%ni.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon