Forbes - Uudised - LHV finantsportaal

Alati on majanduslanguse juures võimalik aktsiatega teenida korralikku kasumit. Koroonakriisi esimene laine, mis maailma lukustas ja saatis seeläbi riikide majandused langusesse, ei erine sellepoolest mitteraasukestki.

Oleme tänaseks juba üle poole aasta pakkunud oma klientidele tasuta Balti aktsiatehinguid ja nende hoidmist. Tänu LHV suurele turuosale Balti börsidel (augustis tehti 49% kõigist põhinimekirja aktsiatehingutest läbi LHV) on uus hinnastamine mõjutanud positiivselt ka Balti börside üldist aktiivsust ning toonud turule tuhandeid uusi investoreid. Eelkõige võidavad sellest alustavad investorid, kelle jaoks on kasvõi mõne aktsia ostmine täiesti arvestatav stardipunkt investeerimisega alustamiseks. Kuigi Balti börs võib tunduda pööraste USA tehnoloogiaaktsiate kõrval igavana, on see alustajale esimese kogemuse saamiseks suurepärane koht.

Raido Tõnisson 15.09.2020 8:48

Tesla olulisimaks konkurendiks peetud NIO Inc. on Hiina elektriautotootja, millel on mitmeid eeliseid võrreldes teiste riikide tootjatega. Kuigi ettevõte ei ole investorite ja kauplejate seas nii populaarne kui Tesla, on tal autode müügis ette näidata üsna stabiilselt kasvavaid numbreid ning viimase kvartali tulemuste põhjal võib arvata, et ka kasumlikkus ei ole enam mägede taga.

Balti börsidel on kolm ettevõtet, mille puhul on kaubeldavad nii aktsiad kui ka võlakirjad. Kuidas käituvad aktsiate ja võlakirjade hinnad, kui tervishoiukriis on majandusse toonud palju määramatust?  Võtsime vaatluse alla LHV, AUGA ja PRFoodsi aktsiate ja võlakirjade hinnamuutused viimase aasta jooksul või alates võlakirjade noteerimisest, et vaadata, kuidas tervishoiukriisist tingitud ebamäärasus on mõjutanud nende hindu.

Palju räägitakse koroonaviiruse teisest lainest ja uuest löögist majandusele, olgugi et mitmel pool ei ole suudetud veel esimesestki toibuda. Aktsiaturgudel lähtutakse pigem optimistlikust stsenaariumist, mis avab riski uueks kukkumiseks, kui valitsused ja keskpangad jäävad toetamise ja turgutamisega hätta. Mida saavad investorid teha selleks, et oma portfell järgmiseks kukkumiseks paremini ette valmistada?

LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel ja vanemanalüütik Sander Danil vaatavad üle, mida võib järeldada Balti börsiettevõtete käekäigu kohta pärast II kvartali tulemuste avaldamist. Kõne all on, millised sektorid on koroonakriisis paremini hakkama saanud ja keda on raskused enam räsinud. Miks aga võib väita, et kriis pole läbi ja keerulised valikud seisavad veel ees? Kuidas läheb võlakirjaturul? Podcast on salvestatud 3. septembril 2020.

Sügise saabumist ja septembri alguses võrreldes augustikuuga mõnevõrra kasvanud koroonajuhtumeid arvesse võttes on aeg teha ülevaade koroonaviiruse mõjust Balti börsiettevõtetele. Eelmisest ülevaatest on möödas juba üle kahe kuu ning võrreldes selle ajaga oleme tõstnud mitme kaubandusettevõtte, aga ka ühe kinnisvarafondi riskiskoori.

LHV Investeerimiskoolil on sügisel algamas 20. hooaeg, mis annab põhjuse väikestviisi tähistamiseks. Käesoleva aasta volatiilne aktsiaturg on kindlasti ligi meelitanud palju uusi investoreid. Ainuüksi viimase kuue kuu jooksul oleme näinud aktsiaturu ajaloo üht kiireimat langust kui ka sellele järgnenud tõusu. Ühtlasi on investeerimisaktiivsust eestlaste seas kergitanud veebruarikuus jõustunud tasuta Balti aktsiatehingud LHV-s. Oleme pakkunud oma seminaridega teadmisi ja uusi ideid nii algajale kui ka edasijõudnutele, mis on aidanud lõplike investeerimisotsusteni jõuda. Järgnevalt tutvustame, mida osalejatele sel aastal pakume.

Raido Tõnisson 4.09.2020 9:48

Augustis, kui USA aktsiaturg tegi läbi tugeva tõusu ja Balti indeks oli miinuses, eelistasid LHV kliendid enim tehinguid teha populaarsete välisaktsiatega nagu Tesla, Microsoft, Facebook ja Nvidia. Kümne enimkaubeldud väärtpaberi tabeli teine pool on peamiselt kodumaiste aktsiate päralt, kuhu oleks peaaegu sisse mahtunud ka üks Tesla konkurent, mis jäi 11. kohale.

Raido Tõnisson 3.09.2020 9:38

Kuigi röntgenpildistamine võib tunduda väga kitsa ja väikese meditsiinilise haruna, on tänu tehnoloogia arengule mitmed ettevõtted hakanud valdkonda uuele tasemele viima ja teenust laiemale inimkonnale kättesaadavamaks muutma. Üheks selliseks paljulubavaks ettevõtteks on hiljuti börsile tulnud Nano-X, mis plaanib meditsiinilise pildistamise valdkonda muuta eelkõige läbi masinate hinna allapoole toomisega.

Kui harilikult on august Ühendriikide aktsiaturgudel hooajaliselt aasta üks nõrgemaid, siis koroonaviiruse järgset rallit ei pidurdanud tänavu isegi seegi teadmine. Pigem näis suvepuhkustest tingitud madal likviidsus soosivat kõrgemaid hindasid, tänu millele tõusis S&P 500  indeks lõikuskuu jooksul 7% (eurodes mõõdetuna 5,6%), saavutades sellega parima augusti tulemuse alates 1986. aastast.

LHV pensionifondidele kuuluv Tallinnas TalTechi teaduslinnakus Akadeemia tee 15b aadressil asuv Microsofti büroohoone sai rahvusvahelise BREEAM sertifikaadi, mis kinnitab kõrgete keskkonnanõuete täitmist. Ökoloogilise jalajälje vähendamiseks investeerisid LHV pensionifondid ärihoone vee ja elektrienergia säästlikkuse tõstmisesse.

Seda, et kevadised sünged prognoosid ei realiseeru täies mahus, oli tunda juba mõnda aega tagasi. Esimesena andis sellest märku jaekaubanduse ootamatult kiire taastumine, seejärel üllatas positiivselt ka väliskaubanduse statistika. Kokkuvõttes vaid 6,9% suurune majanduslangus oli aga sellele vaatamata ootamatult väike.

Raido Tõnisson 28.08.2020 11:32

Kui veel mõned aastad tagasi sai rääkida S&P 500-st kui üsna tasakaalustatud ja hea hajutatusega indeksfondist, millesse ka paljud investeerimisgurud on soovitanud pikaajalise investeerimise eesmärgil oma varad suunata, siis nüüd on hakanud indeksi tootlust üha rohkem mõjutama vaid fondi viis kõige suuremat positsiooni, mis moodustavad arvestatava osa kogu fondi kuuluvatest ettevõtetest.

11. augustil teatas Tesla, et kavatseb 28. augustil igale aktsionärile jagada dividendina neli täiendavat aktsiat ja Apple andis 31. juulil teada, et jagab oma aktsionäridele 31. augustil kolm täiendavat aktsiat. Kuigi tegemist on vaid tehnilise muudatusega, on Tesla aktsia alates uudise avalikustamisest jõudnud kallineda 57% ja Apple 19%

Raido Tõnisson 25.08.2020 11:37

Kui eelmises artiklis vaatasime, milliseid tehinguid tegid David Tepper ja Warren Buffett 2020. aasta teises kvartalis, siis nüüd heidame pilgu Ray Dalio juhitud Bridgewater Associatesi, Carl Icahni endanimelise fondi Icahn Enterprisesi ja Daniel Loebi Third Pointi tegemistele viimastel kuudel.

Veebruarikuu artiklis sa välja toodud, kuidas 1,08 dollarile langenud EUR/USD vahetuskurss võis olla teelahkmel, kus ühes nurgas seisid aastaid euroala ühisvaluuta tõusule panuseid suurendanud varahaldurid ning teisel pool võimendusega fondid, kes omasid euros suurimat lühikest positsiooni alates 2017. aastast.

Raido Tõnisson 21.08.2020 10:16

Praegune ebakindel aeg majanduses, kuid kindlas tõusutrendis aktsiaturg jagab investorid kahte leeri. Ühed usuvad, et lähitulevikus saabub suurem majanduskriis ning nad hoiavad aktsiatest eemale või isegi müüvad lühikeseks. Teised aga lähevad vooluga kaasa ja neid ei kõiguta tõsiasi, et mitmed indikaatorid viitavad peatsele majanduslangusele.

Raido Tõnisson 18.08.2020 10:34

Eelmisel nädalal avaldasid USA investeerimisfirmad ja riskifondid aruanded tehingutest, mida tehti 2020. aasta II kvartalis. Käesolevas artiklis vaatame üle, mida ostsid-müüsid Appaloosa juht David Tepper ja ilmselt kõigile tuttav Berkshire Hathaway juht Warren Buffett.

Raido Tõnisson 14.08.2020 10:48

Aasta alguse üks suuremaid langejaid oli kahtlemata energiasektor, tekitades paljudes investorites hirmu, et naftaettevõtete aeg võib sootuks läbi olla. Kuigi paljud neist on praeguseks mõnevõrra taastunud, püsib investorite usk naftaaktsiatesse endiselt madal. Teisest küljest aga näivad nad praegu võrreldes teiste sektoritega alahinnatud tänu oma tugevale bilansile.