Arvamusplats - Uudised - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Uudised Arvamusplats

Üle poole minu II samba varast on täna paigutatud LHV rohefondi. Kui fondi väärtus tõuseb, on mul hea meel nagu Sinulgi, ja kui langeb, on mul ka samamoodi valus. Eelmisel aastal nähtud pöörane tõus rohenimedes on selle aasta alguses kaasa toonud väikese puhkepausi ja külgsuunas liikumise. See on tavapärane – börsidel ei toimu liikumised kogu aeg ühes suunas. Kuid tugevat pikaajalist trendi tabades, nagu roheinvesteerimine täna on, kipuvad sellised puhke- ja languspausid olema tervitatavad ostukohad.

Juulis 2020 peatas riik 14 kuuks omapoolsed 4% II samba maksed lubadusega need koos tootlusega alates 2023. aastast kompenseerida. Oma majandusliku sisu poolest tähendas see, et riik võttis pensionikogujatelt suures mahus muutuva intressiga laenu. Laenult makstava intressi suurus selgub alles 2023. aasta alguseks.

Andres Viisemann 12.03.2021 15:56

Veebruar oli rahvusvahelistel aktsiaturgudel taas edukas kuu. USA suurimate ettevõtete aktsiaid järgiv S&P500 indeks ning Saksamaa suurimaid ettevõtteid koondav indeks DAX parandasid veebruaris oma rekordtaset, kerkides eurodes mõõdetuna vastavalt 3,1% ja 2,6%.

Andres Viisemann 15.01.2021 15:22

Väga dramaatiline, kohati isegi sürreaalne 2020 on lõpuks seljataga. Nii inimesed kui ka ettevõtted olid sunnitud tegema raskeid valikuid, kuidas oma elu ümber korraldada. Läinud aasta õpetas, et ise hakkama saamise võime võib olla tähtsam kui lühiajaline tõhusus, ning seda, et reserve on vaja kas või selleks, et ära oodata saabuv abi.

Lõppenud aasta oli nii ettevõtjate kui tarbijate jaoks täis kannatamist ja ootamatusi, kuid pakkus kindlasti võimalusi ka õppimiseks ja enesearenguks. Erandiks ei olnud ka majandusanalüütikud, kes pidid aasta jooksul korduvalt nentima, et seni kehtinud arusaamine majanduse toimimisest  vajab kohendamist. Näiteid võib tuua üksikutest sündmustest nagu negatiivseks muutunud nafta hind maailmaturul või kuuga kolmekordistunud töötuse määr USA-s. Kuid kukalt panid kratsima ka mõned pikemaajalised trendid nagu kõigutamatult kasvavad kinnisvarahinnad, ennenägematu rahatrükk või täielikult kõrvale heidetud eelarvereeglid.

Andres Viisemann 16.12.2020 13:02

Pärast kaht languskuud tõi november aktsiaturgudel kaasa korraliku tõusu. USA suurimate ettevõtete aktsiaid koondav S&P 500 indeks kerkis eurodes arvestades 7,9% ja Euroopa 50 suurimat ettevõtet hõlmav Stoxx50 indeks lausa 18,1%.

Andres Viisemann 20.11.2020 17:31

Oktoober oli rahvusvahelistel väärtpaberiturgudel võrdlemisi närviline kuu ja jättis tähtsamad aktsiaturud miinusesse, nagu see oli olnud ka septembris. Euroopa suurimaid ettevõtteid koondav Euro Stoxx 50 indeks kaotas kuuga 7,3% väärtust ja Saksamaa ettevõtete väärtus vähenes isegi 9,4%. USA aktsiaturg (S&P 500 indeks) kukkus eurodes mõõdetuna 2,1%.

Raske on praegu kadestada prognoosimisega tegelevaid majandusanalüütikuid. Lisaks tavapärastele sisenditele tuleks midagi arvata ka viiruse leviku ja teiste riikide reaktsioonide kohta. Poliitikud on leidnud lahenduse ning ümardavad vastumeetmete puhul miljardites. See on tekitanud olukorra, kus toetudes ainult finantsilisele loogikale, peaksid Eesti ettevõtted valmistuma järgmiseks majandustõusuks.

Rahvusvaheline Valuutafond hindas vastvalminud majandusülevaates tänavuseks üleilmseks majanduslanguseks 4,4%. Tegemist on konkurentsitult suurima globaalse majanduslangusega maailmasõdade järgsel perioodil. Ometi sisaldas fondi sõnum endas omajagu optimismi – võrreldes eelmise prognoosiga on tänane hinnang veidi paranenud ning suvised hirmud ei ole täies ulatuses realiseerunud. Teise kvartali majandustulemused olid kõikjal kardetust paremad ning ka viimaste kuude kohta avaldatud indikaatorid viitavad pigem oodatust kiiremale majanduse taastumisele. Tuleval aastal peaks majandus kasvama veidi üle 5% ning jõudma nõnda tagasi kriisieelsele tasemele.

Andres Viisemann 15.10.2020 15:05

Suurimad rahvusvahelised väärtpaberiturud olid septembris suhteliselt rahulikud. Põhja- Ameerika ja Lääne-Euroopa aktsiaturud andsid väikese osa suvisest tõusust kuu jooksul tagasi, samal ajal kui Jaapani börsiettevõtete väärtus isegi kasvas veidi.

Riiklik pensionikindlustus on olnud defitsiidis järjepanu viimased 12 aastat. See tähendab, et laekuvad sotsiaalmaksutulud on olnud väiksemad kui välja makstavad pensionid. 2020. aastast kujuneb 13. järjestikune defitsiidis aasta.

Andres Viisemann 18.09.2020 17:03

August oli rahvusvahelistel väärtpaberiturgudel suurepärane kuu. Seda ei mõjutanud ka tõsiasi, et Covid-19 viirusega nakatumiste arv oli pööranud nii Euroopas kui ka paljudes USA osariikides uuesti tõusule ning seetõttu valmistuti taaskehtestama piiranguid viiruse leviku takistamiseks.

Andres Viisemann 19.08.2020 14:01

See aasta on olnud täis ootamatusi ja suuri pöördeid nii igapäevaelus kui ka finantsmaailmas, mis peaks peegeldama päriselu majanduslikku toimimist. Ka kõige lennukama fantaasiaga koolijüts poleks suutnud aasta alguses ette kujutada näiteks seda, et koolimajad pannakse peaaegu kõikjal maailmas mitmeks kuuks lukku.

Andres Viisemann 15.07.2020 14:12

Aktsiahindade tõus jätkus ka juunikuus. Euroopa ettevõtete väärtust järgiv Euro Stoxx 50 indeks kerkis dividende arvestades kuuga 6,4% ja USA suurimaid ettevõtteid koondav S&P 500 indeks tõusis eurodes mõõdetuna 0,7%. Aktsiaturgude kiire taastumine märtsikuu madalseisust on olnud ootamatu ja muljet avaldav: nimetatud kaks indeksit olid juuni lõpu seisuga aasta algusega võrreldes kõigest vastavalt 12,4% ja 3,2% madalamal tasemel. Tõusu ei ole takistanud ka asjaolu, et maailmamajanduse taastumise kiirus ja ulatus on endiselt ebaselge.

Kristo Aab 19.06.2020 09:02

Kliimasoojenemine ja selle tekkepõhjused on viimastel aastatel pakkunud väga palju jutuainet. Osaliselt on selle põhjuseks markantsete isikute esile kerkimine (Greta Thunberg, Donald Trump), teisalt on aga probleemi tõsidusest viimaks aru saadud ning astutud ka esimesi resoluutseid samme selle vastu võitlemiseks. 2015. aastal sõlmitud Pariisi Kliimakokkuleppe kohaselt töötavad kõik allakirjutanud riigid selle nimel, et vähendada kasvuhoonegaaside (CO2) emiteerimist ning hoida kliima soojenemine 2 kraadist allpool võrreldes tööstusrevolutsiooni eelse ajaga. Mis saab aga juhul kui riigid ebaõnnestuvad? Kui suur on potentsiaalne majanduslik kahju, mis võib kaasneda kliimasoojenemisega ja kas seda on võimalik täna üldse mõõta?

Andres Viisemann 12.06.2020 15:34

Praegune aeg on vaieldamatult erakordne. Märtsikuu lõpus oli kõigi suurimate riikide majanduselu osaliselt erirežiimil ja paljud majandussektorid sisuliselt suletud. Need, kes said, töötasid kodus, kuid mitte igat toodet ja teenust ei ole võimalik virtuaalselt luua ja kliendini toimetada.

Andres Viisemann 15.05.2020 15:44

Kuigi päriselu ja reaalmajandus olid aprillis peaaegu kõikjal maailmas alalhoiurežiimil, näitasid aktsiaturud pärast veebruari ja märtsi järsku langust uhket kasvu. Maailma suurimate ettevõtete väärtust mõõtev MSCI indeks tõusis kuuga 11,1%.

Käesolev majanduskriis on haavanud kõige tugevamalt majandusharusid, mis on seotud inimeste füüsilise liikumisega: turism, transport, kultuur, ka kaubandus. Turismisektor tundis viiruse mõjusid juba veebruaris kui hakati tühistama esimesi sõlmitud broneeringuid. Viimasel kahel kuul on sektori käive olnud juba sisuliselt nullilähedane. Ka kultuuriinimesed on jäänud tühjade pihkudega, sest liikumispiirangud on hoidnud inimesi kodudes ja lisaks on valitsus kehtestanud selged keelud rahvakogunemiste osas. Transpordi ja kaubanduse valdkonnas tegutsevatel ettevõtjatel on läinud veidi paremini, kuid ka nemad on senini endiselt ühed suurimad kannatajad.

WTI nafta futuuride hind kukkus esmaspäeval USA turul üle 300% ning langes esimest korda ajaloo jooksul miinusesse. Sisuliselt tähendas see, et futuuride omanikud olid valmis peale maksma, et keegi neile mõeldud nafta endale võtaks. Naljakas olukord, arvestades et viimase poolesaja aasta jooksul on nafta olnud maailmas üheks enim nõutud maavaraks ning sõna otseses mõttes peamiseks käima panevaks jõuks.

Andres Viisemann 21.04.2020 14:12

30. jaanuaril 2020 nimetas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) koroonaviiruse üleilmseks probleemiks (PHEIC). 11. märtsil kirjeldas WHO viirusepuhangut esimest korda pandeemiana. Jüri Ratas kuulutas Eestis eriolukorra välja 12. märtsil ja päev hiljem kehtestas Donald Trump eriolukorra Ameerika Ühendriikides.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon