Haldusreform
Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse
-
Rootsi:
290 "kommuner", 20 "landsting" (tervisehoid)
Soome:
348 "kommuner"/"kunta"
Eesti
227 omavalitsust (neist ühes elab 400 tuhat inimest)
_____
«Soomes plaanitavate muudatuste eesmärkideks on tagada omavalitsuste ametkondlik ja rahaline suutlikkus avalikke teenuseid pakkuda. Analüüsid on näidanud, et hästi toimivas omavalitsusüksuses peaks elama vähemalt 20 000 inimest,» väitis Kiisler.
«Eesti kontekstis tähendaks see, et omavalitsusjaotus võiks kattuda praeguste maakonnapiiridega. Taolise 15 valla süsteemi eelis oleks kindlasti praeguste maakonnakeskuste tõmbekeskuste rolli säilimine ja tugevnemine, mis omakorda aitaks kaasa kogu riigi tasakaalustatud arengule,» lisas minister.
Eestis on praegu 227 omavalitsust, neist 70 protsendis elab alla 3000 inimese. Vahe suurima ja väikseima omavalitsuse elanike arvu vahel on 4000 korda.
http://www.postimees.ee/?id=30832&print=1 -
Kuulsin just raadiost mees, kes leidis et Rootsi kommun'id alla 30 tuhande inimese on mõttetud ja kallid. Sel juhul oleks äkki Eesti jaoks tõepoolest parim variant teha maakondadest omavalitsused.
Huvitav kuidas lahendatakse igal pool omavalitsustes näiteks IT-küsimusi. Kas iga omavalitsus ostab sisse oma pea järgi kõrgete hindadega, või kas minnakse kokku... -
haldusreform on hädavajalik. Elades ise üle keskmise elanike arvuga, edukas vallas näen, kui vähe on valda isegi üle keskmiselt aktiivsele elanikule vaja. Seni on väikevaldade ainus õigustus mõne sooja töökoha olemasolu. Sotsiaalvaldkond on muidugi eraldi teema (vajab ilmselt territoriaalset lähedust). Kõik muud teenused võiksid olla kättesaadavad maakonna keskuses.
-
stefan, IT kohapealt niipalju, et lõpuks on suudetud valdade kodulehed ühe põhja peale saada. Enne oli keeruline neid isegi leida :)
Äkki midagi liigub selles vallas. -
Haldusreform on tore ja vajalik kuid tekitab kohe sotsiaalse probleemi. Eestis puudub piisav haldusvõimekus, et vältida nn. ääremaade sündroomi. Riigil ei ole mingit plaani ega nägemust kuidas tagada selle tekkiva haldusterritooriumi äärealadele jäävatele inimestele teenuste kättesaadavaus. IT on tore asi kuid 70 aastasele pensionärile see kuidagi vajalikke teenuseid lähemale ei too. Lõppkokkuvõttes võivad haldusreformi tulemusel hoopis kulud suureneda.
-
Haldusreformi osas oli kunagi õlle kõrvale jutuks väga hea süsteem kuidas seda läbi viia.
Tuleb vähendada riigipoolset finantseerimist.
Omavalitsuse raskustesse sattumisel korraldada vähempakkumine naabrite vahel mille sisuks oleks kes naabritest on väiksema ühekordse riigi toetuse eest nõus üle võtma raskustesse sattunud naabri jne.