Küsimus USA riigieelarve kohta - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Küsimus USA riigieelarve kohta

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Mul on küsimus USA riigieelarve kohta- mis pärat on see nii väike?

    CIA World Factbooki andmetel kogus USA ainult 2.524 triljonit dollarit makse 2008. aastal. Ma kasutan siin sõna "ainult" kuna see tundub olema proportsioonidest väljas võrreldes teiste suurte arenenud riikide nagu UK, Jaapani, Saksamaa ja Prantsusmaaga.
    .
    (Andmed siit: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2056.html)
    Võrdle seda USA 2.524 triljonit $ teiste riikidega:
    UK: 1.107 triljonitt $
    Prantsusmaa: 1.439 triljionit $
    Saksamaa: 1.614 triljionit $
    Jaapan: 1.672 triljionit $

    Need riigid on muidugi USAst kordades väiksemad (nende kombineeritud elanikkond vaid napilt ületab USA oma) aga ma räägin siin proportsioonidest.

    Siin on SKT andmed nende riikide kohta, nii absoluutarvud kui ka elaniku kohta: (dollarites)
    USA: 14.29 triljonit/47,000
    UK: 2.23 triljonit/36,600
    Prantsusmaa: 2.1 triljonit/32,700
    Jaapan: 4.35 triljonit/34,200
    Saksamaa: 2.86 triljionit/34,800
    (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2001rank.html
    ja https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2004rank.html)

    USA on siin selge liider mitte ainult kogusummas (mis on siililegi selge) vaid ka SKTs elaniku kohta.

    Tegin väikseid arvutusi ning vaatasin mida kogutaks maksudes, kui kasutataks vastavate riikide maksusüsteemi (räige lihtsustus, ma tean) ning kui viia nende SKTde suurused vastavusse USA omaga.
    Minu valem= (USA SKT/riigi SKT) X riigi eelarve
    Jaapani maksusüsteem: 5.49 triljonit $
    Saksamaa maksusüsteem: 8.06 triljonit $
    UK maksusüsteem: 7.09 triljonit $
    Prantsuse maksusüsteem: 9.79 triljonit $

    NIng need arvutused siin ei võta arvesse seda, et USAs on ka SKT elaniku kohta oluliselt kõrgem kui ühesgi neis riigis.

    Minu arvutuste järgi teenib USA maksutulu nii mitu korda vähem kui need riigid:
    Jaapan: 2.175 korda
    Saksamaa: 3.19 korda
    UK: 2.81 korda
    Prantsusmaa: 3.87 korda

    Kas keegi oskab ära seletada kuidas saab riik, mis on rikkam nendest teistest mida olen välja toonud teenida 2-4 KORDA vähem maksutulu?
    Ilmselgelt on erinevusi riikide maksusüsteemides ja maksukoormus varieerub aga kas see tõesti varieerub kordades? Kas SKT ei olegi nii tugevalt seotud maksutuludega nagu ma arvan?

    Vaatasin ka Eesti andmeid:
    SKT: 27.7 mld $
    SKT inimese kohta: 21,200
    Riigieelarve: 8.92 mld $

    Kui viia Eesti SKT oleks sama suur kui USA oma ja oletades, et ka maksud kasvaksid SKTga proportionaalselt, siis Eesti maksusüsteemi järgi peaks USA riigieelarve olema 4.6 triljonit $ ning ka see veel arvesse võtmata fakti, et Eesti SKT inimese kohta on enam kui 2x väiksem.

    Oskab keegi kõike seda lahti seletada?
  • Lahti seletada on lihtne - bilanssi kuulub peale aktiva ka passiva.
    Lahenduse leidmiseks vean kihla, et jälle mõni neeger, kes kooli sai, OIbama edulugu silme ees, selle ka leiab
  • lihtsalt hüpoteetiline mõtted (ei oma infot), et:
    1) äkki USA riigieelarve puhul jutt nn. "keskvalitsuse" kuludest ja mingi ports osariikide eelarvekulusid ei ole arvestatud
    2) USA-s äkki ei kajastu ka riigieelarves tervisekindlustus/haigekassa samas mahus mis Euroopas (erasektori hallata)?
  • 1) Federal/State level maksusüsteem on ikkagi natuke erinev Eestist kus maksud eksisteerivad ainult riigi tasandil. Kui kõikide osariikide eelarved lisada, oleks tulemus ka suurem.
    2) Social Security ja Medicare on minuteada eelarve arvestusest väljaspool. Eesti eelarvele panevad need umbes ~35% otsa.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon