Ajuvabadused, lollused nõuka ajast - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Ajuvabadused, lollused nõuka ajast

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Mõtlesin, et oleks ehk huvitav teema.

    Teade raadiost: Tööstustarbijatele kehtib 27. elektritarbimise režiim.
  • no küll varsti jälle selliseid teateid kuulma hakkab. :-)
  • Mulle ikka meeldis see, kuidas traktoristid nõuka ajal lasid kütust niisama maha soriseda. Kuna tehtud tööd arvestati kulutatud nafta järgi. Iga kord kui ma seda mõnele väljamaalasele räägin ajab see silmad punni ja pomiseb: "Ei ole võimalik!". Eks ma siis näitan metsa all suurt lohku kus maapind on räbuks paatunud ja kus ilmselt veel lähemad 50 aastat libleti ei kasva :)
    Tore oli ka see kuidas külmade ilmadega jäeti traktor ööseks "tuksuma"
  • Üks tore asi nõuka ajal oli aianduskooperatiiv.
  • Mnajh, mulle meenub veel, et minu ema ostis mustalt turult Žiguli 2105 ja maksis selle eest 15 000 rubla. Sõitis sellega 10 aastat, müüs maha ja sai jälle... 15 000 rubla.
    80286 protsessoriga "täsivarustuses" arvuti aga maksis 1988 aasta hindades 80 000 ettevõtete vahelist arveldusrubla.
  • Offf, mitte ainult traktor ei jäetud ööseks "tuksuma" vaid nii umbes Murmanskiga samal laiuskraadil tõmmati "Kamza" sügisel käima ja uuesti seisma jäeti kui kellukesed õitsema hakkasid.
    Veel meeldib mulle see kuidas 05 sai peale ostmist selgrooni lahti roogitud, põhjad ja küljekarbid vahaga üle lastud, kaks sentimeetrit heliisolatsiooni termatiinist polsterduse alla pandud, ja lõpuks puuduolevad kruvid-poldid kaa külge kruvitud. Ja korra aastas tuli "põhjala" kalamehekostüümist jälle uus bensupumba membraan lõigata ja karbussi düüsi läbi puhuda.
  • Aga null-üks oli see-eest aus auto. Veel 15 aastat pärast tootmist, tuli aeg-ajalt mõni Pirelli või Fiati kirjaga osa kuskilt välja ;)
  • Kaugel Põhjas võis ehk masinate ööpäevaringne käimashoidmine kohane ollagi. -40..-50 külmaga sa jee tolleaegsetest akudest enam mingit särtsu kätte said.
  • Ajuvabadus ehitusvallast.
    Isa ehitas omale maja. Tahtis paekivist vundamenti kuid paekivi ei müüdud. Aga õnneks üks ehituskontor pakkus individuaalehitajatele vundamente: tulevad kohale ning ehitavad sellise vundamendi nagu tellitakse. Ole ainult mees ja maksa selle eest. Läks siis isa ehituskontorisse jutule, et talle paekivist vundament ehitataks. Nood vastasid, et materjaliga probleeme pole, ainult et ehitajaid ei ole. Isa vastu, et see talle sobib: müüdagu talle paekive ja tsementi, küll tema ise ehitab. Ehituskontor vastu, et ega nemad materjali müügiga tegele, nemad pakuvad ikka teenust. Isa siis vastu, et äkki kuidagi ikka saab? Saigi: isa vormistati ajutiselt kohakaasluse alusel ehituskontorisse tööle. S.t. ehitas omale vundamendi, sai selle eest palka ja maksis siis selle ehitamise ning materjalide eest ehituskontorile raha.
  • See masinate sügisel käivitamine ja kevadel seismajätmine toimus Murmanskiga samal laiuskraadil kõikidel pikkuskraadidel. Riigikorraga on siin suhteliselt vähe pistmist.
  • Mul isa ostis 01-le plekist garaazhi, sest talvel ta ju autoga ei sõitnud. No garaazhile oli tarvis mingit kindlamat alust. Asi oli väga lihtne. Aasta oli siis umbes 83 või 84. Isa selgitas mulle, et tuleb osta killustikku. Paldiski mnt-l parasjagu tehti teetöid, isa ostis töölistelt (summat kahjuks ei mäleta) koorma killustikku ja see toodi kenasti koju ära.
  • Bensiin. Bensiinitalongid. Osades tanklates müüdi talongide, osades sularaha eest. Ja talonge sai osta eraldi putkadest, mis ei asunud bensiinijaamades.
  • Breznevi pakike raamatupoes Nahksuka sarjale. (Sisaldas mul "Väike maa" eksemplari).
    Mis oli ka juhtumisi keskkooli kohustusliku kirjanduse hulgas.:)
  • See on väga väärt teemapüstitus, sest ehkki 20 aastat pole pikk aeg, hakkavad asjad meelest ära minema ning nõuka ajal oli palju imetabaseid asju, mis väärivad kirja panemist.
    On terve rida mõisteid, mis 1992. aastal sündinud inimesele ei ütle suurt midagi. Tänavu saab täisealiseks põlvkond, kes pole elanud tolles riigis.

    valuutapood
    defitsiitkaup
    leti alt müüma
    Viru ärikas
    kooperatiivi esimees
    majavalitsus
    seltsimehelik kohus
    ülemnõukogu
    rahvaste sõprus
    rahvusvaheline imperialism
    TASS teatab
    räim tomatis
    hoiukassa
    vigri
    punane kaelarätt (ehk kalts)
    komsomol
    lääne botased



  • Kui mu mälu ei peta, siis 27. energia tarbimise rezimi ei olnud, raadiost teatati 25. reziimi kohta ja see tähendas, et tarbida võis ilma piiranguteta. Energeetikud lõõpisid 26. reziimi teemal -- see on siis kui elektrit ei anta ja töötama peab NLKP XXVI kongressi otsuste valguses...
  • U.G., Sa pole poes kalakonservi letti vaadanud -- räim tomatis on ka tänapäeval täiesti olemas. Nõuka ajal oli see küll enam-vähem ainus, mis konserviletil näha oli.
  • Uraani nimekirja läheks hästi ka:
    Ühis korter.
    Korter mugavustega 20m kaugusel.(Välikäimla)
  • Johhannes Hint leiutas ime-tervisejoogi AU aga see keelati ära kuna läks vastuollu tollaste loosungitega nagu näiteks AU PARTEILE
  • AU - 8 oli see jook. ja siis oli mingi I nimeline asi ka sealt samast Desinegraatorist.
    No suur jaburdus oli suuremates poodides, Valisid leti taga kauba, said paberilipiku, sellega läksid kassasse, sealt saaduga jälle kauba järele leti taha.
  • Korterijärjekord (samas, korter (kui sa selle kord said) ei olnud sinu oma, aga välja tõsta, kehtiva sissekirjutuse olemasolul oli sind pea võimatu)
    Autoostuluba (kontseps mida mina ei olegi suutnud ühelegi välismaalasele arusaadavalt seletada)
    Hoiukassa ja hoiukassaraamat (0ldsk00l!)
    Ülemnõukogu valimised (98,9%)
    Agitaator
    partei ja komsomolirakuke
    rakukese sekretär
    boonid ja serdid (lisaks UG valuutapoele)
    SORVVO
    Julgeolek
    "Lubja tänavale kutsumine"
    Mittetöine(sic!) tulu
  • Ise olin kooperatiiviesimehe poeg, mäletan kuidas kevadeti enne koolide lõpuaktusi hakkas uksest sisse voorima perekonnasõpru, tuttavaid ja vähemtuttavaid kelle võsukestel ülikonda või kleiti tarvis oli. No kust veel kui kooperatiivist.
  • Tervitatav teemapüstitus selles kontekstis, et tekkinud on suur hulk inimesi, kes leiavad, et ideoloogia ja majanduspoliitika, mis viisid sellise absurditeatrini, on igati tõsiseltvõetav.
  • tööpõlgurlus ja parasitism olid kuriteod...
  • ateistlik töö kohta koolis, kommunismiehitaja põhisuunad aastateks 1969/70

    http://www.vorusoo.werro.ee/ajalugu_huvitav.htm
  • UG, Tartu botas ikka.

    Väärt asju ka: Edasi "Viimane veerg" (üks väheseid asju, mida sealt lugeda oli)
  • rahvamalev= abipolitseinik
    rahvamaleva "tööst" on hea filmilõik- Opratsioon Õ ja Šuriku teised seiklused
  • Kõrvaklapp läbi dioodi ühendatuna radiaatori külge kuulati tunni ajall kell 10.10 algavat muusika "Soovisaadet".
    Võis ka otsa ühendada seinakontakti, kui olid kindel, et see on "null". Vastupidisel korral: AI AI AI. :)
  • Luksemurgi :) raadio hitid , kesklaine sagedusala lõpus
  • Onu saatis Ida-Saksamaalt paki Stimiroli nätsu. Viimast nätsutasin vist pool aastat :)
  • ...ma hakkan tasapisi aru saama, et siinse foorumikülastaja keskmine vanus...on mõnevõrra teistsugune kui ma arvasin.. :-D
  • good news or bad news Karumõmm? :-)
  • Ratsionaliseerimine ja ratsionaliseerimise normid. Töötlemiskõlblikute jäätmete kogumispunkti tuli teinekord viia tükeldamata plaati, et utiili norm täis saada.
  • Kinopilet oli 40 kopikat, aga kui tahtsid neljandast reast ülespoole istuda siis oli 60 kopikat. Ei saa aru kuidas sellist asja lubati.
  • ÜKT tunnid koolis - sügisel korjasid kohalikus sovhoosis 2 nädalat katuleid, talvel vanapaberit ja suvel näiteks pärnaõisi ja teelehti.
  • Mõnel pool sai kartulite asemel peete võetud või vikatiga kehalise kasvatuse tunni asemel kooli parki niidetud. Anna praegu vikat kätte mõnele, kui lihtsalt maasse lööb on hästi veel läinud. Alustuseks hea kui aru saab millega tegemist:)
  • Ei taha sellest nüüd hetkepoliitilist porgia loopimise tandrit teha, kuid ajuvabaduse alla lähevad sellised sünavõtud küll.

    Noorsooprobleemidest tänapäeva maailmas. «Eesti Kommunist» 2/1983 Edgar Savisaar.

    Vastandlike ideede võitlus noorsoo pärast on kompromissitu. Kommunistid on selles võitluses eelisseisundis, olles relvastatud marksismi-leninismi õpetusega, näevad nad kõigist sügavamini ja õigemini maailmas toimuvate protsesside olemust ja perspektiivi ning teevad sellest õigeid järeldusi võitluseks oma maade töölisklassi ja kõigi töötajate huvide eest, demokraatia, rahu ja sotsialismi eest.
    Lõpetuseks võib ütelda, et maailmas ei hoogustu mitte ainult noorsoo demokraatlik, vaid ka kommunistlik liikumine. Ja seda vaatamata imperialismijõudude ägedale antikommunistlikule, oma olemuselt inimvihkajalikule propagandale.
  • Kelle nimi oli raiutud rahva rinda? Kes elas heinasaadus, pani tarkusi kirja ja jagas lastele komme?
  • Sööklad, sh alumiiniumlusikad, klaasitäie kaupa müüdav hapukoor, lehmaleib..
  • Kui juba läks sinna suunda, Kristjan1, siis ma ei näe olulist (õigemini mitte mingit vahet) tekstil mida võis lugeda tollasest parteikirjandusest ja tekstil mida anno 2010 ajab suvaline müügimees. Arvata, et miski Eesti Kommunisti kirjasaatja või tänane autokaupmees oma juttu uskus/usub on lapsik. ISEASI on muidugi see, et ES hüüdnimi enne aspirantuuri astumist oli Põlvpükstes Pioneer ja see hüüdnimi kirjeldas teda päris tabavalt. Õnneks tema õppejõud ta enam-vähem ümber kasvatasid, ISEASI et 1983 ta juba oligi ümber kasvanud. Aga see selleks.
  • 48l aastal keelati džäss muusika, täna mängid saksofoni, homme reedad kodumaa….
  • Kolmekohalised elektrimõõdikud, me kütsime korterit tudengipliidiga just niipalju, et aasta alguses oleks taas ring nullis. Elektrit maksti korra aastas :D
  • Gazeeritud vee automaadid kus üheltpoolt tuli siirupivett ja teiseltpoolt gazeeritud vett. Klaasi pesu käis tavalise külma veega ja ühte ning sama klaasi kasutasid kõik, huvitav, siiani elus.

    Vanapaberi eest sai endale "asju" valida teatud vastuvõtu putkadest
  • nostalgia.
    Astusime Põlvas kaubamaja taga asuvasse kondiitripoodi-puhvetisse. (mõnikord oli seal saiakesi) Letid-riiulid olid täiesti tühjad, klaasvitriinis vedeles keedetud punapeet. Müüja lobises sõbrannaga....
    Sõbranna: "mis sa vahid siin, pane pood kinni ja lähme minema!"
    Müüja (mureliku häälega): "Ei saa kinni, panna, siis panevad minu ka kinni"

    Meenub ka see, kuidas üks õpetaja kasutas (korduvalt) füüsilist vägivalda ühe minu klassikaaslase vastu, kes ei tahtnud pioneeriks astuda. See õpilane sellegipoolest ei murdunud.

    Eelpool mainitud bensiinitalongid on muide venemaal praegugi kasutuses. Talongiga saad kütust odavamalt.
  • tqnism kirjutas:
    #tööpõlgurlus ja parasitism olid kuriteod...

    Just. Siinkohas tuletame meelde, et oli paragrahv "ilma kindla töö- ja elukohata" ehk nn. "hulkurluse paragrahv".
    Töötu olemine ja kodutu olemine oli Nõukogude Liidus KURITEGU.
  • Tööde teostamise kuldreegel: mõõda mikromeetriga, siis märgi kriidiga ja lõpuks raiu kirvega. Kui järele mõelda siis vist sobis igale elualale, sobib siiani!
  • selle sissekirjutuse koha üpealt oli asi nii: sattusin ise korra arestikambrisse nõuka ajal huligaansuse eest, soolaputkad olid täis inimesi, kes olid vanglast vabanenud, kui tööd polnud leidnud ja istusid ainult selle eest päevade peal, et neil polnud sissekirjutust.

    CharlieF: ma ei astunud ise omal ajal pioneeriks, klassijuhataja püüdis survet avaldada minuga peale tunde rääkides, tõin põhjenduseks, et ei meeldi kaelarätti kanda ja isa ei luba astuda, mingit füüsilist vägivalda ei kasutatud minu vastu.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon