Kirjalik maksegraafik, et laenu tagasi saada - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Kirjalik maksegraafik, et laenu tagasi saada

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Tervist,

    Üks seltsimees on mulle mõned eurod võlgu. Juba mõnda aega on.
    Olen talle rahulikult aega andnud, et võlg tasuda. Nüüd hakkab kätte jõudma meie kokkulepitud tasumise aeg.
    Seltsimees arvab, et ei saa ikkagi summat kokku selleks ajaks, ning pakkus välja, et maksaks kirjaliku maksegraafiku alusel.
    Endal ei ole sellise asjaga aga kogemusi. Kas selle graafiku võib ise kirjalikult koostada, ning seejärel notaris kinnitada? Või saab ka ilma notarita, kui lepingust kinni ei peeta siis oleks see kohtus tõendiks?

    Ehk siin liigub mõni teadjam mees, kes teaks aidata :)

    Tänud
  • Henri944
    Tervist,

    Üks seltsimees on mulle mõned eurod võlgu. Juba mõnda aega on.
    Olen talle rahulikult aega andnud, et võlg tasuda. Nüüd hakkab kätte jõudma meie kokkulepitud tasumise aeg.
    Seltsimees arvab, et ei saa ikkagi summat kokku selleks ajaks, ning pakkus välja, et maksaks kirjaliku maksegraafiku alusel.
    Endal ei ole sellise asjaga aga kogemusi. Kas selle graafiku võib ise kirjalikult koostada, ning seejärel notaris kinnitada? Või saab ka ilma notarita, kui lepingust kinni ei peeta siis oleks see kohtus tõendiks?

    Ehk siin liigub mõni teadjam mees, kes teaks aidata :)

    Tänud


    Laenulepingut ei ole vaja notaril tõestada. Tee tagasimaksegraafik ja vormista laenulepingu muudatuse või lisana. Üldisemalt - ära laena sõpradele kunagi rohkem kui meeleoluka õhtu maksumus Tallinnas.
  • Ajakirjandusest on lugeda, et mõned noorsandid suutsivad "meeleoluka õhtu" käigus oma 10 KEUR laiaks lüüa.
  • No siis neile ei tohi üle 10K laenata ju!
  • Rõuge vanasõna ütleb, et kirjalik maksegraafik ei maksa võlgniku eest laenu tagasi

    Igal juhul jõudu võla kättesaamisel, aga ka minu kogemus ütleb, et kõige raskem on võlgu kätte saada sugulastelt ja sõpradelt. Seetõttu on mõistlikum neile mitte laenata.
  • Las paneb mõni oma väärtuslik asi panti. Näiteks auto. Korteri mööbel kõlbaba kah - võtad pandis olemise ajaks kaasa ja tagasi saab siis kui on raha käes. Mõjub.
  • Mulle on jäänud mulje, et kui lähete nüüd notari juurde ja koostate dokumendi, kus võlgnik oma võlga tunnistab ja lubab selle teatud kuupäevaks ära maksta ja lubab alluda sundtäitmisele pärast tähtaja kukkumist, siis selle dokumendiga võib peale tähtaega minna otse kohtutäituri juurde - see kuulub samamoodi täitmisele nagu jõustunud kohtuotsus.

    http://www.omanikud.ee/oigusbyroo/mis_on_volatunnistus

    Kui teete maksegraafiku niisama ilma notarita, siis pead enne kohtutäituri juurde minekut võlglase kohtusse kaebama.
  • Ei saa selliselt otse kohtutäituri juurde minna. Lihtkirjaliku ja notariaalse laenulepingu vahe on sisuliselt vaid selles, et võlgnik ei saa nii suvaliselt väita, et tema pole lepingule alla kirjutanud.
  • Täitemenetluse seadus:

    § 2. Täitedokumendid

    (1) Käesoleva seadustiku alusel täidetakse nõuded, mis tulenevad järgmistest täitedokumentidest:

    1) jõustunud või viivitamata täitmisele kuuluv kohtuotsus ja -määrus tsiviilasjas;
    ...
    18) rahalise nõude kohta notariaalselt tõestatud kokkulepe, mille kohaselt on võlgnik pärast nõude sissenõutavaks muutumist andnud nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele;

    Omanike lehel oli info, et see säte tähendab, et ei ole võimalik kohe lepingu sõlmimisel leppida kokku sundtäitmises. Aga kui võlgnik tähtajaks tagasi ei maksa, samas tunnistab võlga ja lepitakse kokku uus tähtaeg elik maksegraafik, siis sellisel puhul on lubatud sundtäitmise punkt lisada. Tasub äkki mõnelt notarilt küsida.
  • Tänud kõigile, kes aitasid!

    Esimene makse võlgniku poolt laekus mõned päevad tagasi. Loodetavasti laekuvad maksed ka tulevikus,
    Kui kedagi huvitab, kuidas asjad lõpuks jooksma hakkasid, siis püüan lühidalt seletada.

    Algne leping oli suusõnaline ja juriidilisele isikule firma osaluseks. Aga kuna firma lõpuks ei käivitunud, siis kajastus see laenuna. Pärast pikka võlgniku lubadusi maksta hakkas juba laenuaegumise tähtaeg lähenema.

    Leppisin kokku aja notaris ja palusin võlgnikul kohale ilmuda.
    Sõlmisime Võlatunnistuse. Mis tähendab nõusolekut kohesele sundtäitmisele. Ehk selle dokumendiga saab minna otse kohtutäituri juurde, kui maksed ei laeku. Tegin annuiteetgraafiku ja sidusime igakuise makse võlatunnistusega.

    Veider on minu jaoks see, et võlgnikul oli vaja ikkagi kolmandat osapoolt sisse segada ja selle eest lisaks maksta.
    Selle asemel, et iga kuu iseseisvalt võlga tasuda.

    Kokkuvõttes midagi keerulist ei olnud. Murekoht oligi pigem võlgnik notarisse saada :)

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon