Viimane kustutab lennujaamas tuled - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Viimane kustutab lennujaamas tuled

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Mõtlesin juba mõnda aega eraldi teemast, kuhu kanaliseerida frustratsioon riikliku käpardlikkuse, tölpluse, ülbuse ja pahatahtlikkuse ilmingute üle, mis panevad Mõtleva Kodaniku endalt küsima, kas sellist Eestit tahtsimegi, milleks ma siin üldse pingutan, kas soovin enda lastele paremat tulevikku ning on see siin võimalik?

    Seemneks sarikäkkija Enefit Connecti / kontsern Eesti Energia järjekordne vägivald Eesti ettevõtjate motivatsiooni kallal:

    Riikliku internetiprojekti uskumatu pööre: ettevõtetele määratud eurotoetusi hakatakse tühistama

    „Kuulutasin kogu Lääne-Virumaal – ajalehes ja Facebookis –, et hakkame ehitama. Inimesed viidi kurssi, vallad viidi kurssi, hakkasin juba inimeste käest raha küsima, geouuringud on tehtud. Ja järsku hakkavad 2023. aasta jaanuaris kliendid ja vallad helistama: „Igor, mis toimub?“ Toimus see, et Enefit oli hakanud pakkuma sundvalduse lepinguid, tegema klientidele omi pakkumisi,“ räägib Aksjonov.
    Ja mida ütles ettevõtjale riik? Seda, et kui Enefit Connectil peaks mis tahes neile määratud aadressi vastu tekkima endal huvi, siis võetakse väikeettevõtjalt toetus lihtsalt ära – mis siis, et konkursil oli võitnud väikeettevõtja ja kaotanud suur Enefit Connect.
    Aksjonovi sõnul on ta kattuvate aadressidega aladel teinud ainuüksi otseseid kulutusi juba vähemalt 15 000 euro eest ja tal pole mingit kindlust selle kohta, kas riik kompenseerib talle nüüd selle summa. Seda hoolimata asjaolust, et Enefit Connectil oli väga hästi teada, kus hakkavad konkurendid tänu meetmele töid tegema. Riigiettevõte läks ikkagi nende töömaale.

    TTJA sideosakonna juhataja Oliver Gailan tõdeb, et olukord, kus konkursile pandi aadressid, kus Enefit Connect juba tegutseb või hakkab tegutsema, sai juhtuda, sest töös on kaks toetusmeedet, mis mõlemad viivad kiiret internetti nendele aadressidele, kus seda pole.
    „Sellised aadresside kattuvuse olukorrad võivad esineda ja on korrigeeritavad,“ ütleb ta.
    Korrigeerima – nagu eespool selgus – tähendab Enefit Connecti konkurentidelt toetuse äravõtmist.

    Enefit Connect on lubanud viia TTJA esimese toetusmeetmega saadud 20 miljoni euro eest valguskaabli 40 000 aadressini. Tal on veel üks aasta aega, et seda teha, ja praeguseks on neli aastat väldanud töö tulemusel loodud internetiühendustega liitunud kõigest 9901 majapidamist.
  • Teema täpne ajastamine?
    Riigikogu kiitis bürokraatiat suurendava EL-i direktiivi heaks enne selle mahu selgumist
    Samas võiks selle mitme teema peale laiali laotada. Tambiks ELi, rohepööret, KEd, ...

    Tookord oli komisjoni esimees keskerakondlane Erki Savisaar. Ta tõdes istungil, et selle ebamäärasuse tõttu peaks Euroopa Liidu asjade komisjon riiklikke seisukohti täpsustama, enne kui nendega Euroopa Liitu läbirääkimistele minna.
    [...]Selle vaatamata, vaid kolm päeva hiljem, kiitis Euroopa Liidu asjade komisjon valitsuse seisukohad heaks, samuti ühehäälselt.
    [...]"Me ei taha kohe algul minna välja suurte hõigetega ja avaldustega, kuidas miski ei meeldi, et siis pärast astuda mitu sammu tagasi ja leppida kusagil kokku. Sellist taktikat kasutavad paljud lõunapoolsemad liikmesriigid. Eks nad on ka vahel soovitanud seda, et öelge kohe välja, kui mingisugune probleem on, mitte niimoodi, et seal läbirääkimiste lõpujärgul tuleb, et meil on see väike mure ka," rääkis Savisaar.

    WTH?
  • Interneti kaablite aeg on läbi. Hetkel Starlink on kohal, küllap tuleb teisi ka. Traadi tehnoloogia on juba täna minevik.
    Ilmselt uuritakse hetkel võimalusi kuidas elektrit ilma traadita edasi anda. Me siin oleme tarbija rollis, innovatsioon toimub mujal.
    Nii et "Mõtlev Kodanik" pigem ehitab endale mänguma, kus ta oskab tulevikku ennustada ja teenib seal, mitte ei tegele vanade tehnoloogiate ja toetuste kerjamisega.
  • Valige aga reformi ja nende pikendusi!

    Internetiühendus maapiirkondadesse on olnud üks riiklik käkk teise järel.

    Ma olen siin juba 100 korda vist rääkinud, kuidas 1999. juba, järelprojektina Tiigrihüppele, läks käima projekt hõredamalt asustatud alade ühenduste väljaehitamiseks nii, et peamised tegijad oleks olnud piirkondlikud ISP-d. Kui Mart Laari 2. valitsus tuli (pmst mõni kuu hiljem), siis tõmmati sellele kõigele kriips peale ja asi läks riigifirmale, kellel aga tegelikku huvi polnud, peale raha taskuajamise. Seda siis RE ja sotside juhtimisel.

    Pärast seda on just RE ja sotsid kordamööda neid üllatavaid käkke korraldanud selles vallas, mulle tuleb vähemalt 5x meelde, kus ettevõtjaid ja lootusrikkaid kliente on alt veetud. 24 aastat (!) on möödas ja ikka samad probleemid ja stagnatsioon.
  • "raulir"
    Valige aga reformi ja nende pikendusi!

    Internetiühendus maapiirkondadesse on olnud üks riiklik käkk teise järel.

    Ma olen siin juba 100 korda vist rääkinud, kuidas 1999. juba, järelprojektina Tiigrihüppele, läks käima projekt hõredamalt asustatud alade ühenduste väljaehitamiseks nii, et peamised tegijad oleks olnud piirkondlikud ISP-d. Kui Mart Laari 2. valitsus tuli (pmst mõni kuu hiljem), siis tõmmati sellele kõigele kriips peale ja asi läks riigifirmale, kellel aga tegelikku huvi polnud, peale raha taskuajamise. Seda siis RE ja sotside juhtimisel.

    Pärast seda on just RE ja sotsid kordamööda neid üllatavaid käkke korraldanud selles vallas, mulle tuleb vähemalt 5x meelde, kus ettevõtjaid ja lootusrikkaid kliente on alt veetud. 24 aastat (!) on möödas ja ikka samad probleemid ja stagnatsioon.


    Oleks EKRE võimul, oleks valguskaabel igas metsatalus, pension 1200€, elekter 3s/kWh jne
  • "tonis"
    Interneti kaablite aeg on läbi. Hetkel Starlink on kohal, küllap tuleb teisi ka. Traadi tehnoloogia on juba täna minevik.
    Ilmselt uuritakse hetkel võimalusi kuidas elektrit ilma traadita edasi anda. Me siin oleme tarbija rollis, innovatsioon toimub mujal.
    Nii et "Mõtlev Kodanik" pigem ehitab endale mänguma, kus ta oskab tulevikku ennustada ja teenib seal, mitte ei tegele vanade tehnoloogiate ja toetuste kerjamisega.


    Traaditehnoloogia ISP ja lõpptarbija vahel on praegu veel olevik. Kaabliühendus kui selline ei kao ka tulevikus kuhugi, vahetub lihtsalt füüsiline kandja - vask optilise kiu vastu.
    Kogu artikli point aga, nagu sa tegelikult vast ikka aru said, pole kaugeltki mitte üht või teist tüüpi kaabli eeliste vaagimises.
  • "tonis"
    Interneti kaablite aeg on läbi. Hetkel Starlink on kohal, küllap tuleb teisi ka. Traadi tehnoloogia on juba täna minevik.
    Ilmselt uuritakse hetkel võimalusi kuidas elektrit ilma traadita edasi anda. Me siin oleme tarbija rollis, innovatsioon toimub mujal.
    Nii et "Mõtlev Kodanik" pigem ehitab endale mänguma, kus ta oskab tulevikku ennustada ja teenib seal, mitte ei tegele vanade tehnoloogiate ja toetuste kerjamisega.

    Loll jutt suhu tagasi. Starlink diskvalifitseeriti USA-s maapiirkondade ühendamise hankest, kuna nad juba praegu ei suuda pakkuda vähemalt 20Mbps ühendusi. Piirkondades, kus neil oli rohkem kliente, oli keskmine kiirus 7 Mbps.

    Erinevalt siis individuaalsest valguskaablist, mis ei mädane ja mille kaudu saab juba praegu 10+ Gbps läbi lasta jaetarbijale jõukohase hinnaga. Tehnoloogiliselt saab ühest odavast kiust vähemalt suurusjärgu rohkem andmeedastuskiirust läbi lasta kui tervest Muski satelliidist, mis maksab suurusjärke rohkem ja mille tihedus on piiratud 1/ tuhandete km2-ga.

    Jaetarbijale energia traadita edastamine (üle meetri mõõtkavas) ei saa kindlasti veel niipea toimuma. Takistavaks teguriks on füüsika ja avalik tervis.
  • "Kuldar1"
    "raulir"
    Valige aga reformi ja nende pikendusi!

    Internetiühendus maapiirkondadesse on olnud üks riiklik käkk teise järel.

    Ma olen siin juba 100 korda vist rääkinud, kuidas 1999. juba, järelprojektina Tiigrihüppele, läks käima projekt hõredamalt asustatud alade ühenduste väljaehitamiseks nii, et peamised tegijad oleks olnud piirkondlikud ISP-d. Kui Mart Laari 2. valitsus tuli (pmst mõni kuu hiljem), siis tõmmati sellele kõigele kriips peale ja asi läks riigifirmale, kellel aga tegelikku huvi polnud, peale raha taskuajamise. Seda siis RE ja sotside juhtimisel.

    Pärast seda on just RE ja sotsid kordamööda neid üllatavaid käkke korraldanud selles vallas, mulle tuleb vähemalt 5x meelde, kus ettevõtjaid ja lootusrikkaid kliente on alt veetud. 24 aastat (!) on möödas ja ikka samad probleemid ja stagnatsioon.


    Oleks EKRE võimul, oleks valguskaabel igas metsatalus, pension 1200€, elekter 3s/kWh jne

    EKREt siis ei olnud, küll aga oli nende eelkäija valitsustes siis kui Tiigrihüpe, ID-kaart, X-Tee jt IT eduprojektid tehti, mida RE need aastad lüpsnud on, hoolimata sellest, et nad nende sisulise arendamise seisma on pannud või üldse ära on lõpetanud.
  • "Kuldar1"

    Oleks EKRE võimul, oleks valguskaabel igas metsatalus, pension 1200€, elekter 3s/kWh jne


    Oleks EKRE võimul, algaks kohe meedias nõiajaht ministrile, kes püüaks kobarkäki korraldajat liistule tõmmata.
  • "tonis"
    Interneti kaablite aeg on läbi. Hetkel Starlink on kohal, küllap tuleb teisi ka. Traadi tehnoloogia on juba täna minevik.


    Teil, härra tonis, on muidu olnud vägas asjalikud kommentaarid, aga SELLE väitega panete te küll puusse. Füüsiline meedia oli, on ja jääb. Ja ÜLETAB oma kvaliteedilt ja stabiilsuselt ja läbilaskelt alati "jagatud eetri". Vähemalt senikaua kuni me räägime elektromagnetlanetest. Kvantside või ansible on juba tera teine tükk.
  • "Offf"
    "tonis"
    Interneti kaablite aeg on läbi. Hetkel Starlink on kohal, küllap tuleb teisi ka. Traadi tehnoloogia on juba täna minevik.


    Teil, härra tonis, on muidu olnud vägas asjalikud kommentaarid, aga SELLE väitega panete te küll puusse. Füüsiline meedia oli, on ja jääb. Ja ÜLETAB oma kvaliteedilt ja stabiilsuselt ja läbilaskelt alati "jagatud eetri". Vähemalt senikaua kuni me räägime elektromagnetlanetest. Kvantside või ansible on juba tera teine tükk.


    Võibolla härra tonis elab 1 toalises korteris, kus ISP wifi ruuter on piisav, et traadita elada.
    Pane aga betoonlagi korrustele vahele ja wifist signaalist jääb suhteliselt riismed alles.
  • Milles teema - ka Telia on öelnud et eestlastele lihtsalt ei meeldi kiire internet.
  • Puhta pekkis jälle, RIIGIKAPITALISTIDE sigaduste teema võiks see küll olla, mitte faking IT tuba jälle kus jutt kaablitest, ruuteritest ja protokollidest. Räme kopp on ees iga teema muutumisest IT-teemaks LHV foorumis.
  • "raulir"
    "Kuldar1"
    "raulir"
    Valige aga reformi ja nende pikendusi!

    Internetiühendus maapiirkondadesse on olnud üks riiklik käkk teise järel.

    Ma olen siin juba 100 korda vist rääkinud, kuidas 1999. juba, järelprojektina Tiigrihüppele, läks käima projekt hõredamalt asustatud alade ühenduste väljaehitamiseks nii, et peamised tegijad oleks olnud piirkondlikud ISP-d. Kui Mart Laari 2. valitsus tuli (pmst mõni kuu hiljem), siis tõmmati sellele kõigele kriips peale ja asi läks riigifirmale, kellel aga tegelikku huvi polnud, peale raha taskuajamise. Seda siis RE ja sotside juhtimisel.

    Pärast seda on just RE ja sotsid kordamööda neid üllatavaid käkke korraldanud selles vallas, mulle tuleb vähemalt 5x meelde, kus ettevõtjaid ja lootusrikkaid kliente on alt veetud. 24 aastat (!) on möödas ja ikka samad probleemid ja stagnatsioon.


    Oleks EKRE võimul, oleks valguskaabel igas metsatalus, pension 1200€, elekter 3s/kWh jne

    EKREt siis ei olnud, küll aga oli nende eelkäija valitsustes siis kui Tiigrihüpe, ID-kaart, X-Tee jt IT eduprojektid tehti, mida RE need aastad lüpsnud on, hoolimata sellest, et nad nende sisulise arendamise seisma on pannud või üldse ära on lõpetanud.

    EKRE täna ja Rahvaliit siis on nagu siga ja kägu.
  • "zuckerblaum"
    "Kuldar1"

    Oleks EKRE võimul, oleks valguskaabel igas metsatalus, pension 1200€, elekter 3s/kWh jne


    Oleks EKRE võimul, algaks kohe meedias nõiajaht ministrile, kes püüaks kobarkäki korraldajat liistule tõmmata.


    Kui ma võtan aluseks selle teema esmapostituse, siis ju tegelikult on mureks Riigikogus viibivate inimeste totaalse võimetuse aru saada või jälgimisvõime, et mis paska läbi lastakse, ning osa sellest murest peale Õnne 13 Allani, Savika poja on ka tegelikult Grünthali ja Kingo laadsed limukad, kes sisulise töö asemel keskenduvad mingile absoluutsele pasale.Selles suhtes on minu jaoks igasugune liistule tõmbamine suure meediakisa saatel üks põnev strateegia, eriti olukorras, kus sinu rolliks tegelikult peaks olema, et tagada asjada sisuline toimimine.

    See, et Valitsus sellist totaalset paska teeb on üks asi, aga see, et opositsioon seda tuimalt läbi laseb, ja pärast esimeste kisajate hulgas on - see on pask.

    Arvestades, mis määral mõjutab EL Eestis toimuvat, on üks alatistest komisjonidest, siis no andke andeks aga kas pink on tõesti nii perses, et selle komisjoni esimeheks on pandud kuradi faking Õnne13 Allan, ning aseesimeheks alati ehmunud Poolamets ning eelmised koosseisud on olnud sama saamatud. Ma rõhutan, et siin on olnud tegu ühehäälse heakskiitmisega, ehk siis terve komisjon in corpore on endal püksid täis teinud.
  • Eestis on normaalne, et valguskaablitaristu osas käib alati shenanigan shenanigani otsa. Selles valdkonnas on EBANORMAALNE, kui kõik toimib nii, nagu mõistlik inimene eeldaks.
    Näiteks ELASA: kui seda kunagi aastaid tagasi loodi, müüdi seda kui "kogu maa internetiseerimine". Reaalselt oli see algusest peale operaatorite magistraalvõrk, mille puhul selleks, et 93% rajamise maksumusest EL eelarvest saada, lohistati paar optilise kaabli otsa ka Kükametsa vallamajja ja Antsupeksu kooli. Sisuliselt läks kogu aur maapiirkonna mastideni optika viimiseks. Tänaseks on ELASA puhul kõik kosher - iseseisev asutus pakub teenuseid läbipaistva hinnakirja alusel kõigile huvilistele. Tõenäoliselt täiesti juhuslikult on asutuse kontrollorganid mehitatud kohalike telkode töötajatega ja samuti täiesti juhuslikult hinnastab asutus oma teenuseid ja seab tingimusi hämmastava kokkusattumusena TÄPSELT NII, nagu on kasulik kolmele suvaliselt valitud Eesti suurele telkole.

    Või näiteks Lõuna-Eestis on üks era- ja avaliku sektori koostöös toimiv imepisike "mini-ELASA", kus on mängus nii MTÜ kui ka sama nimega AS ja kus on 50% omanikuks millegipärast üks Tallinna advokaat. Äri ise on NII VÄIKE, et tuul puhub ära, aga osanikestruktuuris istub millegipärast keegi, kes tahab NII VÄGA oma identiteeti varjata. Miks?
  • Mul on kaks erinevat valguskaablit kahe erineva lepiguga. Turvalisuse mõttes.
    Aga ma jään oma oletuse juurde, et kaablid on surnud tehnoloogia. Ja raske uskuda ,et keegi seda hetkel veel arendab. Oletuse ja usu baasil ma muidugi ei investeeri.
  • "opex"
    Puhta pekkis jälle, RIIGIKAPITALISTIDE sigaduste teema võiks see küll olla, mitte faking IT tuba jälle kus jutt kaablitest, ruuteritest ja protokollidest. Räme kopp on ees iga teema muutumisest IT-teemaks LHV foorumis.

    Moodsamad asjad ongi kõik kuidagipidi IT-ga seotud.

    See oli nii 24 a tagasi kui ka veel isegi praegu (nagu juuresolevalt illustratsioonilt näha) probleemiks, et tavainimene ja tavapoliitik ei tajunud seda sidet.
  • Ma olen võibolla täiesti valesti asjadest aru saanud, aga kas tõesti on riigikogu komisjoni rida näpuga järge ajada, milline aadress missugusele internetiseerijale kontsessioonilepingus on välja jagatud?
    Siiani on mu ettekujutus, et sellised küsimused on täittevvõimu, ehk täpsemalt mingi konkreetse ministeeriumiametniku vastutus.
    // püüdmata vähimalgi määral varjata oma masendustunnet erakondade taburetipikkuste pinkide osas, kus EKRE on küll kõige värvikam, kuid kahjuks kaugeltki mitte ainuke esindaja.
  • JOKK ja raha omadele? Teadlased kahtlustavad teadusrahade jagamisel huvide konflikti ja korruptsiooni

    Prokuratuur - 75 000 000 EUR on nii pisike summa, et uurimist ei tasu alustada - uurimine on väga kallis toiming ja maksumaksja raha ei tasu nii pisikeste asjade peale kulutada. Oleks siis, et oleks ebaseadusliku 9 EUR juukselõikuse kahtlus!
  • "opex"
    Puhta pekkis jälle, RIIGIKAPITALISTIDE sigaduste teema võiks see küll olla, mitte faking IT tuba jälle kus jutt kaablitest, ruuteritest ja protokollidest. Räme kopp on ees iga teema muutumisest IT-teemaks LHV foorumis.

    Nohikuuuuuud!
    "raulir"
    [...]
    See oli nii 24 a tagasi kui ka veel isegi praegu (nagu juuresolevalt illustratsioonilt näha) probleemiks, et tavainimene ja tavapoliitik ei tajunud seda sidet.

    ...ütleb raulir enesekindlalt, sest kuna ta on elukutseline IT-line, keerleb kogu maailm muidugi ümber tema - ja postitab neli minutit hiljem uudise, kus pole IT-st sõnagi
  • "raulir"
    JOKK ja raha omadele? Teadlased kahtlustavad teadusrahade jagamisel huvide konflikti ja korruptsiooni

    Prokuratuur - 75 000 000 EUR on nii pisike summa, et uurimist ei tasu alustada - uurimine on väga kallis toiming ja maksumaksja raha ei tasu nii pisikeste asjade peale kulutada. Oleks siis, et oleks ebaseadusliku 9 EUR juukselõikuse kahtlus!


    Paistab, et toimiva lingi postitamine ei ole IT-spetsialistile jõukohane, aga ma lahke inimesena aitan ....

    JOKK ja raha omadele? Teadlased kahtlustavad teadusrahade jagamisel huvide konflikti ja korruptsiooni
  • Nagu lusikas kõrvaauku on tänane jama Frankfurdi lennujaamas, kus kopp kaevas netikaabli juppideks ja kõik lennud on tühistatud. Ei saabu ega välju loomulikult ka Tallinna lend. Lubatakse ööpäeva jooksul korda teha. Ja seejärel tuleb otsa reedene lennujaamatöötajate streik.
  • Uhuh. Dubleeritud sõltumatute teenusepakkujate side, mõlemad (kõik?) samas kraavis. Seilasime, teame.
  • "zuckerblaum"
    Ma olen võibolla täiesti valesti asjadest aru saanud, aga kas tõesti on riigikogu komisjoni rida näpuga järge ajada, milline aadress missugusele internetiseerijale kontsessioonilepingus on välja jagatud?
    Siiani on mu ettekujutus, et sellised küsimused on täittevvõimu, ehk täpsemalt mingi konkreetse ministeeriumiametniku vastutus.
    // püüdmata vähimalgi määral varjata oma masendustunnet erakondade taburetipikkuste pinkide osas, kus EKRE on küll kõige värvikam, kuid kahjuks kaugeltki mitte ainuke esindaja.


    [quote]Euroopa Liidu asjade komisjon on alatine komisjon, millel on Riigikogus Euroopa Liidu küsimustes otsustav ja koordineeriv roll. Erinevalt teistest alatistest komisjonidest võivad Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed kuuluda samal ajal mõnda muusse alatisse komisjoni. Samuti võivad sellesse komisjoni kuuluda Riigikogu juhatuse liikmed. Komisjoni seisukohtadest juhindub Euroopa Liidu küsimustes ka Vabariigi Valitsus.[/quote]

    Nende komisjonidesse kuuluvate päkapikkude ülesanne on konkreetselt olla kursis, saada aru mis mõju mingil teemal võib olla ning siis vastu võtta suunavaid otsuseid. Kuna koalitsioonil on enamus, siis komisjoni arvamus on valitsuse nägu. Ehk siis mis seos on jpedro poolt lingitud artikliga.

    Mis puutub nt internetiseerijaid jne - kui sul Riigikogus tantsivadki pehmelt öeldes debiilikpäkapikud, kes sisulise töö tegemise asemel lolli mängivad, siis on igasugustel kõrvalistel tegelastel selle võrra lihtsam oma Riik-riigis süsteeme sisse seada. Realistina saan aru, et mingi ports sellist rehepaplust on oodata, kuna elu on selline aga teatud valdkondades paneb imestama, et mis kuradi värk toimub. Selektsioon kergesti ära tinistatavaid inimesi võinii.
  • "Henno Viires"
    "raulir"
    JOKK ja raha omadele? Teadlased kahtlustavad teadusrahade jagamisel huvide konflikti ja korruptsiooni

    Prokuratuur - 75 000 000 EUR on nii pisike summa, et uurimist ei tasu alustada - uurimine on väga kallis toiming ja maksumaksja raha ei tasu nii pisikeste asjade peale kulutada. Oleks siis, et oleks ebaseadusliku 9 EUR juukselõikuse kahtlus!


    Paistab, et toimiva lingi postitamine ei ole IT-spetsialistile jõukohane, aga ma lahke inimesena aitan ....

    JOKK ja raha omadele? Teadlased kahtlustavad teadusrahade jagamisel huvide konflikti ja korruptsiooni

    Tänan.
  • "jpedro"
    "opex"
    Puhta pekkis jälle, RIIGIKAPITALISTIDE sigaduste teema võiks see küll olla, mitte faking IT tuba jälle kus jutt kaablitest, ruuteritest ja protokollidest. Räme kopp on ees iga teema muutumisest IT-teemaks LHV foorumis.

    Nohikuuuuuud!
    "raulir"
    [...]
    See oli nii 24 a tagasi kui ka veel isegi praegu (nagu juuresolevalt illustratsioonilt näha) probleemiks, et tavainimene ja tavapoliitik ei tajunud seda sidet.

    ...ütleb raulir enesekindlalt, sest kuna ta on elukutseline IT-line, keerleb kogu maailm muidugi ümber tema - ja postitab neli minutit hiljem uudise, kus pole IT-st sõnagi

    Raha on tänapäeval ka IT :)

    Aga ju siis seda probleemi ikkagi pole, mille üle opex kurtis. Ma isegi ei saa aru, mile üle sa kurdad?
  • Siin tegutseb väike, aga häälekas rahvuslastest itineegrite patriarhaalne sootsium (offf, raulir, zuckerbaum, ziff, jne), kes muudab iga teema vältimatult mingiks tüütuks tehnojuraks, segatuna reformierkonna tampimisega.
    Sest kõik taandub lõpuks ühtedele ja nullidele ning elu mõte on 42
  • "tonis"
    Mul on kaks erinevat valguskaablit kahe erineva lepiguga. Turvalisuse mõttes.
    Aga ma jään oma oletuse juurde, et kaablid on surnud tehnoloogia. Ja raske uskuda ,et keegi seda hetkel veel arendab. Oletuse ja usu baasil ma muidugi ei investeeri.


    Loodetavasti tulevad ikka mööda sama kanalit? :)
    Mul butiik pakub teenust, kus on vajalik 24/7 kättesaadavus ka pimedas ja elektrita olekus. Selleks sai 1 optika tellitud otse suure telco majast, kus on 24+h generaatoriga toide tagatud tema seadmetele, omal on upsitud ja genekaga toide ning lisaks erinevate operaatorite xG ruuterid Wifi tekitamiseks. Teist optikat pole mõtet tellida, kuna tuleks ikka samas kraavis ja optika katkeb enamasti 2 põhjusel:
    - kopa või labidamees
    - hiired
    Enamus mäletab aega, kui tuli EDGE (2G data) ja alustati 3G ehitust (siin samas foorumis võib leida sõnavõtte, miks sellist kiirust telefoni on vaja) ja kuidas tundus, et see on jube kiire. Siis said kõik naabrid ka endale moodsa telefoni ja oligi antennist tulev maht täis, tulid 4g ja tuleb 5g ja võibolla veel mõned geed. Küll see õhus olev riba saab kohe varsti taas täis, kuna see on suuresti jagatud kasutajate vahel mingi km2. Optika on ainult SINU kuni ISP-ni, ehk jagamise koht on tunduvalt hiljem ja garanteeritud maht parem.
    M@ sidemees aastast 1993

  • mykoloog, tegelikult taandub kõik lõpuks direktiividele ja elu mõte on banaanikõverus?
  • "Mardike"
    Teist optikat pole mõtet tellida, kuna tuleks ikka samas kraavis ja optika katkeb enamasti 2 põhjusel:
    - kopa või labidamees
    - hiired

    Sekundeerin. Kunagi sai ühe suurettevõtte IT ja andmeside lahendustega natuke sekeldatud ning neil oli täitsa tõsine probleem sekundaarse ühenduse loomisega. Telkod pakkusid küll, aga kõik kiud jooksid samades kraavides-torudes.
    Pika pusimise peale õnnestus neil lõpuks luua mingi lahendus mis jooksis mingis teises kraavis :)
  • No üks võimalus on torgata optika ots MITTE-Telia külge ja teine ots susata Telia L1 peal 5G laadse tootega realiseeritud MPLS pilve. Viimati venitas see MPLS ilusti 500M välja ja redundantsus peaks juba tehnoloogiaga tagatud olema.

    P.S. ma loodan, kui parafraseerida klassikuid, et kolonel Opex lõhkeb metiskust vihast.
  • "Mardike"
    Jep. Saan aru küll, et kaitse on mu tänavate ja kodu tehnika piires. Aga on olnud juhuseid, kui need kõrbevad vms. Eks moblaga saaks ka midagi arvutisse läbi 5g. Aga sessiooni ajal katkemine võib olla väga närvesööv.

  • Mardike: Sa palju traatidega tegelenud, mis sinu arvates on mõistlikum, kas kaableid vedada või satelliitside?
    Pool Eestit ei saa interneti, Starlingi taoliseld lahendavad asja kohe, ühe foorumikülastaja jutu järgi kaablid viibivad 24 aastat. Ma ei saa kaabli loogikast aru. See tundub nagu akveduktide ehitamine peale toru leiutamist.
  • MPLS puhul võib su dubleeriv ühendus joosta isegi samas kius! Nähtud :)

    Kunagi töötasin ET-s ca 3a ja mu ülesandeks oligi suurklientidele erinevate eriti kindlate ja läbipaistvate lahenduste ehitamine ja tehniline haldamine, VPN, high availability jne. Ütleme nii, et see teine osakond, kes ühendusi pakkus, see ikka valetas küll, et mis kus jookseb ja kas neil tegelikult ka asjad dubleeritud olid.

    Samas see ei ole Eesti spetsiifiline probleem.

    Aga räägiks nüüd lennujaamast ja tuledest?
  • "tonis"
    Mardike: Sa palju traatidega tegelenud, mis sinu arvates on mõistlikum, kas kaableid vedada või satelliitside?
    Pool Eestit ei saa interneti, Starlingi taoliseld lahendavad asja kohe, ühe foorumikülastaja jutu järgi kaablid viibivad 24 aastat. Ma ei saa kaabli loogikast aru. See tundub nagu akveduktide ehitamine peale toru leiutamist.

    Kuskil kaugel metsas on andmeside läbi õhu (sat, 4g, 5g vms) paratamatus. Kohtades, kuhu kannatab traati või klaasi vedada on see alati ja igal juhul parem lahendus.
    Eeter on jagatud ressurss ning vaatamata tehnoloogia arengule jääb see nii olema. Sinu juurde laekuv traat/klaaskiud on ainult Sinu kasutuses kuni järgmise võrgusõlmeni. Ja see on arvestatav erinevus, eeldusel loomulikult, et võrk on vähegi normaalselt ehitatud.

  • Sekundeerin raulir - le. Andmeside tehnilise poole arutelu võiks jätkuda tehnika/it sektori kurilkas.
  • Siseruumides on kõigil wifi, kuigi traat oleks ju kiirem? Miks see loogika mujal ei kehti?
    Ma väidan et tehnoloogia on peagi seal, kus läpakas ja telefonis on satelliitside ja traadid unustatakse. Paljud leiutised on alguses harjumatud, aga see mõte siin pole eriline leiutis vaid fakt mis ju osaliselt juba töötab. Natuke on lihtsalt veel aega vaja.
    Ma pole mingi eetri teadlane aga ilmselt saab eetrit tehnoloogiaga lõpmault jagada.
  • Tõstsin tonise viimase kommentaari kurilkasse. Vastused ja edasine arutelu palun simna.
  • "tonis"
    Interneti kaablite aeg on läbi. Hetkel Starlink on kohal, küllap tuleb teisi ka. Traadi tehnoloogia on juba täna minevik.
    Ilmselt uuritakse hetkel võimalusi kuidas elektrit ilma traadita edasi anda. Me siin oleme tarbija rollis, innovatsioon toimub mujal.
    Nii et "Mõtlev Kodanik" pigem ehitab endale mänguma, kus ta oskab tulevikku ennustada ja teenib seal, mitte ei tegele vanade tehnoloogiate ja toetuste kerjamisega.

    Füüsiline kandja optilise kaabli näol lahendab ära nii palju probleeme, et selle ärakadumist ei ole niipea ette näha.
  • Riigikapitalistide mängumaalt.
    https://ekspress.delfi.ee/artikkel/120142342/intervjuu-heiti-haal-me-pole-veel-tunda-saanud-kui-valusaks-laheb

    "Eleringi poliitika üks suurimaid puudusi on aga see, et nende arvates ei ole energia hind varustuskindluse osa. Peaasi, et lamp hõõgub. See, mis elekter maksab, pole tähtis!
    Elektri hinnal on riigi majandusele väga suur mõju. Elekter peaks olema võimalikult roheline ja tarbijale taskukohase hinnaga. Tootmise suunamine naaberriikidesse ja toetumine vaid välisühendustele on tulevikuta tupiktee.
    Meie energiajulgeoleku eest vastutava Eleringi toimimise puhul on huvitav unikaalne ettevõtlusvorm: juhataja, nõukogu ja aktsionäride üldkoosolek on tegelikult ühes, Taavi Veskimägi isikus. Tema otsustab, mis on Eesti majandusele õige, ja viib selle siis ka ellu.
    -------------
    Milline on seis Alexela ja Eleringi tülis Paldiski LNG-kai pärast?
    Riik on teinud meile ettepaneku müüa meie rajatis umbes 25% protsenti alla omahinna neile maha. Tegime selle peale natuke nägusid. Seejärel esitas Elering Lääne-Harju vallale taotluse, et üldrahvalikust huvist lähtudes tuleb nende kasuks seada meie kinnistutele ja sadamarajatisele sundvaldus kompensatsiooniga alla 400 euro aastas. Praegu menetleb kohalik omavalitsus seda taotlust. Kui meil on valida, kas säilitada kai omand, omamata õigust seda kasutada, või saada enamik investeeritust tagasi – siis tõenäoliselt on mõistlikum kai riigile müüa. Leppida suurusjärgus 10miljonilise kaotusega pärast neljateist aasta pikkusi püüdlusi ja minna eluga edasi.
    Elering küsib vallalt õigust kasutada eksklusiivselt meie poolt rajatud vesiehitist nii palju, kui tahab. Praktiliselt tähendaks see kai natsionaliseerimist! Formaal-juriidiliselt jääb kai meile alles, aga kasutada saab seda vaid Elering.
    ------------
    Läti ja Soome on väga ettevõtjasõbralikud ja meist suuremad riigid. Seal saadakse aru, et vaid oma riigi pinnal toimivad ettevõtmised panustavad majanduskasvu, millest omakorda täitub riigieelarve ja saab lunastada valimislubadusi. Eesti on ju tegelikult üks väike konnatiik, täna geopoliitiliselt erakordselt suure riskiga piirkonnas. Lääne suuremad finantsasutused ja investorid hetkel kindlasti siia tulla ei taha, nemad vaatavad, et see on sisuliselt sõjatanner. Sellised näited nagu meie Paldiski LNG projekt, kus riigijuhid nimetavad toimunut ettevõtja realiseerunud äririskiks, aga investorite maailm tunneb „riigi riski“ nime all, tuleviku investeerimiskliimat kindlasti ei soodusta.
  • Paneks siis mingi ammendava nimekirja kokku viimase 4 aasta "kobarkäkkidest" koos autoritega. Oleks hea enne valimisi meenutada
    1. Vaktsiiniladu
    2. II sammas
    3. Elektirbörs
    4. LNG Terminaal
    5. Interneti püsiühendused maapiirkondades
    6 ... ?
  • Elektribörs vist on vanem kui 4 aastat?
  • 2. Sammas on ka veits vanem, kui 4 aastat
  • Omalt poolt lisaksin hea meelega sotside alkoaktsiisigigakobarkäki ja sellele saaks isegi konkreetse nime - Jevgeni Ossinovski - külge panna, aga jääb ka (napilt?) 4 aasta künnise taha.
  • "Uus-Kiviõli kaeveluba hakkasime me taotlema 2004. aastal. 15 aastat hiljem saime me selle loa. Viimased neli-viis aastat oleme tegelnud planeeringute ja maapealse infrastruktuuri ehitusega. Ja kui nüüd novembris taotletud tehnilisele küsimusele saame allkirja asemel hoopis märtsis rahvusringhäälingu raadiosaate kaudu teada, et meie tegevus tuleks lähiajal peatada, siis on see kindlasti ootamatu. Ootamatu on isegi väga pehmelt öeldud," ütles VKG juhatuse esimees Ahti Asmann."

    Ministri idee keelata uute põlevkivikaevanduste rajamine tuli tootjatele ootamatult
  • "Offf"
    Paneks siis mingi ammendava nimekirja kokku viimase 4 aasta "kobarkäkkidest" koos autoritega. Oleks hea enne valimisi meenutada
    ..
    3. Elektirbörs
    ..
    5. Interneti püsiühendused maapiirkondades ... ?

    Küsiksin, miks sa need kaks on kobarkäkkide alla liigitad?
    - elektribörs toimib, kui elektrit vähem on, siis on hind kõrgem - aga elektrit on. Kui elektrit on rohkem on hind odavam.
    - paarkümmend tuhat interneti püsiühendust on linnalähedal maal valmis ehitatud, moblaoperaatorid mõned tugijaamad juurde teinud fiibri otsa, mitmed muidu firmad on raha saanud, raha on suht väike olnud, alla 100 milli

    Pigem liigitaks need kaks valeootuste tõttu tulnud pettumuse alla ?
  • "taavi talvik"
    - elektribörs toimib, kui elektrit vähem on, siis on hind kõrgem - aga elektrit on. Kui elektrit on rohkem on hind odavam.
    - paarkümmend tuhat interneti püsiühendust on linnalähedal maal valmis ehitatud, moblaoperaatorid mõned tugijaamad juurde teinud fiibri otsa, mitmed muidu firmad on raha saanud, raha on suht väike olnud, alla 100 milli

    Pühapäevased trolliminutid? :D

    o Kas Sa tõsimeeli arvad, et nn. "elektribörsi" hinnakujunduse põhimõtted on midagi sellist, et seda kannatab ka päriselt millekski börsi sarnaseks nimetada?

    o Kas Sa tõsimeeli arvad (eriti arvestades Sinu tausta ja seotust netiühenduse pakkujatega), et maapiirkondades andmeside ühenduste loomisel on käinud kõik läbipaistvalt ning vastavalt kokkulepetele?
  • "ziff"
    "taavi talvik"
    - elektribörs toimib, kui elektrit vähem on, siis on hind kõrgem - aga elektrit on. Kui elektrit on rohkem on hind odavam.
    - paarkümmend tuhat interneti püsiühendust on linnalähedal maal valmis ehitatud, moblaoperaatorid mõned tugijaamad juurde teinud fiibri otsa, mitmed muidu firmad on raha saanud, raha on suht väike olnud, alla 100 milli

    Pühapäevased trolliminutid? :D

    o Kas Sa tõsimeeli arvad, et nn. "elektribörsi" hinnakujunduse põhimõtted on midagi sellist, et seda kannatab ka päriselt millekski börsi sarnaseks nimetada?

    o Kas Sa tõsimeeli arvad (eriti arvestades Sinu tausta ja seotust netiühenduse pakkujatega), et maapiirkondades andmeside ühenduste loomisel on käinud kõik läbipaistvalt ning vastavalt kokkulepetele?

    Täpselt, trolliminutid. Tegelt päriselt ei saa aru, miks nimetatakse kobarkäkiks asju, mis ei meeldi aga etteantud reaalsuse piires toimivad? Ja tõesti oleks huvitav, et nende "kobarkäkkide" õhku viskaja natuke seletaks, miks ta need kobarkäkkide hulka arvas.

    - Võtame kasvõi elektribörsi. Selle toimimise ajal on ainult 2 korral üldse piirajasse jooksnud. Esimene kord üle kümmne aasta tagasi miski 2020 kui läks 2000 EUR/MWh piirajasse ning teine kord eelmine aasta kui läks 2 tunniks 4000 EUR/MWh piirajasse. Kogu ülejäänud aja on alati pakkumised turule tulnud ja alati on elektrit osta õnnestunud.

    - andmeside maal, päriselt, sellise väikse raha eest nagu sinna reaalselt on pandud - peaks kõikjal interneti püsiühendus välja ehitatama? See sinna pandud rahasumma on tõepoolest rohkem nagu trollimine ;)

    PS. mis ei tähenda nagu poleks valitsus mõlemaga piirnevatel teemadel rituaalseid käkktantse läbi viinud :)
  • taavi talvik,
    mul on küll väga raske nimetada töötavaks turgu, kus turukorra tulemusena võivad paar suuremat pakkujat omatahtsi hinda liigutada nagu pähe tuleb. Nüüd, kus meil on reaalsed kinnitatud manipulatsiooni näited analoogselt toimivalt turult olemas, oleks sellise turuga jätkamine ikka päris suurt enesekindlust nõudev ettevõtmine.
    Andmeside maal. Sina paned rõhu kulutatud "vähesele" rahale. Kuidas aga on ajaga?! Aastaid lubatakse lahendust aga tulemus on pehmelt öeldes tagasihoidlik. Ma olen täiesti nõus, et kaabli vedamine iga eraldi asetseva majapidamiseni olekski liialt kallis aga vähemasti mõistlikult lähedale 5G saatjad ei tohiks probleemiks olla (või alternatiivina kasutada viimasel kilomeetril iga majapidamiseni juba jooksvaid elektriliine).

    Kas neid just kobarkäkiks saab nimetada aga käkid on kohe päris kindlasti.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon