Tehingutasud Eesti pankades ja maaklerite usaldusväärsus - Investment topic - Forum - LHV financial portal

LHV financial portal

Forum Investment topic

Tehingutasud Eesti pankades ja maaklerite usaldusväärsus

Log in or create an account to leave a comment

  • Lugesin äripeävast lugu "Börsitehingutelt makstavad teenustasud vähenevad"
    seal on selline lõik "Tepper lisas, et kuna börsi ja Eesti väärtpaberite keskdepositooriumi (EVK) poolt kehtestatud tasud jäävad alles, ei saa tehingu pealt makstav komisjonitasu langeda alla 125 krooni. Praegu tuleb Hansapanga vahendusel aktsiaid ostes või müües maksta teenustasuna minimaalselt 195 krooni."
    Mulle nagu meenus, et olen kuulnud madalamaid kui 100 krooniseid tasusid.
    leidsin sellise huvitava lingi.
    VAADAKE, hoiab kõvasti aega kokku.
    http://www.tse.ee/liikmed/tehingu.html

    PS. veelgi uurides selgus, et evk tasu on tehingu eest 20 krooni ja börsi oma 35 krooni, kokku justkui 55 krooni, kas Tepperi lausutud minimaalne 125 krooni tähendab, et hansa minimaalne kasumimarginaal on üle 100%?
    Või ei tea maaklerid börsi/evk reegleid?
    või on ajakirjanikud valesti aru saanud asjast?
    või arvestasin ma midagi valesti?
  • Panga (või ka ükskõik millise teise maakleri) jaoks ei ole EVK ja börsi teenustasud kaugelti kogu tehinguga seotud kulu. Maaklerid ja backoffice tahavad palka, ruume tuleb kütta ja valgustada, kauplemiseks on vaja hinnafeede ja arvutisüsteeme koos tarkvaraga, custody nõuab oma investeeringuid jne. jne.

    Isiklikult kaldun ma küll arvama, et tänastest hindadest oleks võimalik mõnevõrra alla küll tulla, kui lubada veidi suuremat konkurentsi kui see tänase turu tööpõhimõtte juures võimalik kipub olema. Ja loodetavalt saab tulevikus inimestel olema rohkem valikut selles osas, kas ja kui palju nad maaklerite pakutavaid teenuseid üldse vajavad.
  • Ilmselt on tegemist kõigi kolme PS's toodud põhjustega. Pank paneb üldjuhul kliendiga tehtud tehingu kulu kliendile sest 20+35 eeki on börsiliikme poolt ühe tehingu poole eest makstav tasu. Seega kulu juba 110 eeku, lisaks ei saa pangad võtta kliendilt käibemaksu, mille EVK ja TVB lahkelt börsiliikmetelt sisse nõuavad, siit veel 19.8 eeku lisaks. 55 eeguga saab tehingut pakkuda keegi kes paneb kõik turule edasi ja ka siis peaks kliendilt võtma käibeka ning muude börsikulude (vt. TVB hinnakirja muud alalõigud)katmiseks tuleb loota jumala abile.

    Poleks ka päris nõus Tarmoga - enamus hinna alandamisest tuleks tõenäoliselt dumpingust, eesmärgiga võita kliente. Pikas perspektiivis on kulutused infrastruktuurile suhteliselt püsivad ja tehingu tasu on selle kulu ja tehingute arvu jagatis. Küsimus on kuidas suurendada tehingute arvu uute investorite arvelt või kuidas panna olemasolevad investorid aktiivsemalt kauplema. Selle turukapitalisatsiooni ja emitentide juures erilisi shansse selleks küll ei tundu olevat.
  • Aga kui me nüüd korraks ette kujutame, et maakler ei kaupleks läbi oma raamatu, vaid vahendaks kliendi orderi börsi orderbooki, mis matchiks automaatselt. Või, kujutame korraks hoopis ette midagi nii jumalavallatut, kui seda, et klient läheks ise otse börsi kauplemissüsteemi külge ja paneks sinna ise oma orderi, mis matchitakse ja setteldakse süsteemi poolt, ja ongi meil 55 eeki pluss käibekas.

    Tehingutasudest rääkides oleks oluline ka muuseas meeles pidada, et transaction fee ei ole ka kliendi poolt vaadatuna sugugi kogu kulu. Lisaks börsi-, evk- ja maakleritasudele on meil ka veel selline asi nagu spread.
  • Yaagu point on õige, kui oled selline broker, et ostad mingit aktsiat turult ja müüd selle kliendile, pead ära maksma 55*2*0.18 = 130 EEK. Oleks nagu dumping? Tegelikkuses muidugi matchitakse enamus tehinguid in-house, seega on võimalik ka kliendilt madalamat komisjonitasu küsida. Minu meelest pole siin usaldusväärsusega küll pistmist, börsi/EVK reeglid ei sätesta, kui palju üks või teine maaklerfirma võib kliendilt teenustasu võtta.
  • Huvitav, kas romett on sama romet kes äripäevas arvamust avaldas, sellisel juhul kahtlemata ei näe sa siin usaldusväärsuse probleemi.
    selles ei ole tõesti probleemi, palju sa võtad, kyll aga palju sa ytled et börs sult võtab. kui sa tahad tingimata kõike läbi oma booki kaubelda nagu tarmo ytles, on see sinu probleem, pealegi minu teada ei tohiks seda yldse teha. kysid madalamat tasu, aga paned spreadi vahele.
    aga usaldan ma sind kyll mees!
    kui ei ole sama romet, siis vabandan mõlema ees.
  • Hanza.net'i Investoris on läbi weebi kaubeldes tehingutasud madalamad kui kontoris, iseenesest tänuväärne. Huvitav kui operatiivselt nad suudavad kaubelda?
  • Kui turu avanedes on Hanzanet juba pool tundi maas - LHV õnnitlused. Võitsite ühe kliendi endale.
  • 10.20 sai käima jah - 9:45-10:20 oli maas.
  • Alates 2008. aastast alanevad kauplemistasud Tallinna, Riia ja Vilniuse börsil, teatas Tallinna börs.

    kas on oodata et LHV-s midagi muutub ka?
  • Pole korrektset arvutust veel teinud, aga esialgu tundub, et LHV jaoks tehingutasud pigem tõusud. LHV orderid on 99% juhtudel automatch ehk automaatselt sobituvad. Tallinnas nende hind ei muutunud, samas Riias ja Vilniuses langes see 0,05% pealt 0.045% peale. Samal ajal kehtestatakse miinimumtasu 0,3 eurot ehk 4.69 krooni, mida varem ei eksisteerinud.
  • Ma ka ei saanud sellest kommentaarist aru, kui soovitati selle uudise peale ka maakleritel teenustasusid alandada.

Threads list

Cookies

LHV website uses cookies to provide you with the best user experience. By clicking "I accept", you consent to the use of all cookies. Read more about the principles of using cookies.

pirukas_icon