Tulumaks väärtpaberitelt - Investment topic - Forum - LHV financial portal

LHV financial portal

Forum Investment topic

Tulumaks väärtpaberitelt

Log in or create an account to leave a comment

  • Läheneb aastalopp ja peab mõtlema ka tulude maksustamise peale. Sellepärast ka järgnev arutluskäik. Ehk oskab keegi kommenteerida.
    Ostan HP aktsiaid hinnaga 130 EEK. Müün need isikule A (käest-kätte müük) hinnaga (näit) 1 EEK . Isik A müüb aktsiade börsil hinnaga 140 EEK-i.
    Seega olen saanud kahju 129 EEK-i ja isik A sai kasu 139 EEK-i.
    Mõte on selles, et ühtlustada oma ja isiku A tulusid. Millel ühel on kirjas kahjum ja teisel kasum. Kas selline käik on maksuameti poolt aktsepteeritav, voi saavad nad millegiga siin ninna karata?

    tänades.
  • Riskid ainult maksuameti ebaterve huviga...
  • loomulikult saavad ninna karata väites, et...noh, midagi nad ikka välja mõtlevad. Oleneb summa suurusest, aga väikeste koguste puhul selline trikitamine ei tasu ära. Ja tulude puhul üle 100k on skeemid juba hoopis teised. Nii et ei ei soovita!
  • soovitaks mone maksukonsultandiga raakida...
  • Ma arvan, et selline tegevus ikka pole päris õige. Igatahes on pikemalt juttu sellest ühes teises foorumis:
    http://www.lhvdirect.com/forums/index.cfm?id=15318#72
  • Pigem võiks siin kasutada optsiooni, üks saab preemiast tulu, teine kahju.
  • Ma nagu kunagi nii tegin ja mingit jama ei tulnud. Muidugi ma ei teinud nii naglalt ja TVB õieti ei olnud, see oli 96 kevadel.
    Kui sa hakkad 1 krooniga jamama - saad tõesti ebaterve huvi osaliseks. Mõtle parem midagi targemat välja. Näiteks koosta oma passiva dollari laenudest. Tegin nii 1999 aastal ja läksin vee alla, nii et mürises. Omakapital on ilmselt negatiivne pikemaks perioodiks.
  • Nii vastasid asjatundjad!
    Nii et ruttu oma kasumeid ja kahjumeid omavahel õgvendama!!!

    EESTI MAKSUMAKSJATE LIIT - MAKSUKÜSIMUSED

    Küsimus väärtpaberite tulu maksustamise kohta?
    Näiteks: Ostan Hansapanga aktsiaid a' 140 EEK tk.
    Nüüd müün need otsetehingus a' 1 EEK tükk teisele isikule.
    Seega olen saanud kahju 140-1=139 EEK-i . Kui nüüd teine isik müüb oma aktsia 145 EEK, siis tema on saanud kasu 145-1=144 EEK-i.

    Kuidas tulumaksuseadus vaatab sellise tehingu peale?

    Vastas: Martin Huberg
    13.12.2000, 10:59
    Kui nimetatud tehingud toimuvad füüsiliste isikute vahel, siis hetkel tulumaksuseadus
    selle kaasuse väärkasutusi ei reguleeri. Tulumaksuseaduse muudatustesse, mis
    Riigikogu poolt on EV Presidendile väljakuulutamiseks saadetud ja mille jõustumine on
    kavandatud 2001.a algusesse, on aga toodud sisse sätted, mis välistavad teatud
    tehingud.
    Muudetavas §-s 39 lg 1 (lisatakse lause) sätestatakse, et kahju, mis tekkis
    väärtpaberite turuhinnast madalama hinnaga võõrandamisest maksumaksjaga seotud
    isikule (§ 8) või temalt turuhinnast kõrgema hinnaga omandatud väärtpaberite
    võõrandamisest, maha ei arvata.
    Dividendi saamiseks õigustatud isikute puhul on see ka praeguses versioonis
    reguleeritud (TMS § 50 lg 3 p-d 1-2). Juriidilise isiku ja temaga seotud mitteresidendi
    või residendist füüsilise isiku puhul on see reguleeritud TMS §-s 50 lg 4.
    Erisoodustuste puhul on see reguleeritud TMS §-s 48 lg 4 p-d 7-8.
  • way to go!

    samale järeldusele jõudsime ka selles threadis, millele robi ülalpool viitas.

    aga kas saaks selle seisukoha mml-st ka allkirjaga ja blanketil? ma mõtlen, see oleks heaks aluseks kentmanni tänavale mml-i vastu hagi esitama joosta, kui maksuameti ettekirjutus postkastis.

    formaalselt, ma möönan, on mml-i seisukoht korrektne. küll aga näitab praktika, et maksuamet suudab kohtuid veenda igasugustes huvitavates asjades. nii on ju üheks eredamaks nn. tamme & tenno asi, kus riigikohus sisuliselt ütles, et tehing võib õiguslikult tähendada üht, aga majanduslikult teist. ja kuuluda ikka maksustamisele. absurd? ei tea, lugege ise:
    www.nc.ee/rkis/lahendid/tekst/3-3-1-31-99.html


  • Kysimus: aga kui ma naiteks suutsin aasta kokkuvottes ainult yhe aktsia kasumiga maha myya, portfell ise oli aga punane, kas ma pean maksma voi ei (s.t. iga komponendi eest eraldi)?
  • to isotamm:

    kui kohus mingi tehingu tõlgendamise osas mingile järeldusele jõuab, mis maksumaksjale kahjulik on, siis on see maksumaksja probleem, et ta nõu küsimise ajal osa infot enda teada jättis.
    Maksustamisel kehtibki just majandusliku tõlgendamise põhimõte (tehingu sisu on tähtsam kui vorm), ja kui keegi teeb mingeid 1-krooniseid fiktiivseid tehinguid maksude vältimiseks, on täiesti normaalne, kui ta maksuametilt ettekirjutuse saab ja kohus ka suudab tuvastada, et tehtud on jama mitte tehinguid.
    Mis te arvate et mõnede jaoks maksuseadused ei kehti või?
    Kui sa 100000 oled teeninud ja selle tarbimisse võtnud, siis on normaalne tulumaks ära maksta.
    Võiks pigem õnnelik olla, et sotsiaalmaksu ei pea maksma.
  • kalle, ega me mingid riigipetturid pole, et maksu ei taha maksta...tahaks maksta voimalikult vahe - selles on point.
  • Sa pead maksma nagu seadus nõuab, seal erilisi variante polegi. Kas teed tünga või siis ei tee. (Variant A läheb seejuures kriminaalkoodeksi alla).
    Kui sa hakkad sõber Juhaniga 1-krooniseid ostumüügitehinguid tegema, siis asi haiseb.
    Tee siis juba parem OÜ, siis tulu ei maksustata.
    Auto on firma nimel, bensiin läheb kuludesse.
    Toidu- ja riieteraha võtad dividendina välja, maksad ainult sellelt summalt tulumaksu.

    Ja kõik on õnnelikud.
  • ma teen veel kavalamalt - maksan konsultatsioonitasusid :)
  • ...tynga on ka voimalik mitut moodi teha:
    koige oigem on teha nii,et jaaks mulje et yldse ei tee. yhesonaga maksta maksu seaduse kohaselt (26%) ainult et marksa vaiksema summa pealt -
    maksuamet onnelik, ise onnelik.
  • Antud juhul ei olnudki mõte maksuametile tünga teha!(Seetõttu ei saa ka Tenno asjaga seda võrrelda). Küsimus on kasumite-kahjumite ühtlustamises (näiteks sõbraga). Kui ta on selle Hansapanga aktsia 1 EEK eest ostnud, siis mahamüümisel saab ta 140 -1 = 139 EEK-i kasumit ja deklareerib ka maksuametile!!!!
  • ja siis saad ju veel rohkem kahjumit! :)
  • Kas USA aktsiate tehingud lähevad aastalõpus selle T+3 reegli alusel arvesse? Et siis järgmise kolmapäeva tehing kajastub 2007?
  • Kui palju saab tulumaksu vähem maksta kui oled töötu?
  • sirtom,
    sisestasin LHV otsinguväljale "kauplemispühad", aga kahjuks ei andnud vastust. Minu mäletamistmööda oli USA turul kauplemispüha vaid 25.dets. See tähendab, et ka 26.dets. saab tehinguid teha ehk teisipäeval teostatud müük läheb veel selle aasta sisse. Kuna 30.dets on juba laupäev, siis T+3 põhimõttel ei tohiks kolmapäevane tehing enam selle aasta arvestuses olla, sest raha laekub juba uuel aastal.
  • Sisesta uuesti ja jäta "Uudised", mitte ära vali "Foorum".
  • lissabon,
    aitäh, jutt jumala õige. Ei tea miks ma uudistest ei otsinud, aga tundub, et mäluga on siiski kõik korras.
  • Kas LHV teeb tuludeklaratsiooni tarvis mingi kokkuvõtte 2006 aasta tehingutest?
  • Küsisin, aga vastust ei saanud. Kas keegi LHVst oskaks kommenteerida?
  • Maksuraport on asja nimi. Otsi portfelli alt.
  • Mis värk sellega on et sellest aastast pidi automaatselt minema börsil kaubeldud maksuraport maksuametisse? Või olen ma millestki valesti aru saanud. Vaatasin enda kohta ja ei ole maksuametis midagi selle kohta. LHV-st ka vist digitaalsel kujul automaatselt saata ei saa, peab kõik read käsitsi sisestama?
  • madman_zz:
    Ma ei ole nüüd raudpolt kindel aga arvan nii, et kui Sul on tulu vähem kui maksuvaba miinimum, siis pakun, et seda ei kajastata.

    Parandage kui eksin. Endal ka see koht suht selgusetu.
  • LHV ja pangad (maaklerid) ei saa neid andmed maksuametile esitada, kuna inimene võib tehinguid sama väärtpaberiga teha erinevate maaklerite vahendusel ning sellisel juhul ei toimi korrektselt soetamismaksumuse arvestus.
  • nii või naa neil see arvestus metsas... vähemalt mina teen ikka kõik ise, see nende arvestus on väga imelik ja ei anna ülevaadet.
  • Mina sisestasin eelmisel aastal MA elektroonilisele deklaratsioonile LHV maksuraportist ainult koondsummade read ja sellest piisas täiesti. See tähendab ainult kolme-nelja rida, ei midagi keerulist.
    Väärtpaberi nime asemele kirjutasin "LHV maksuraport"
  • Tallinna börsi mõned tehingud olid naisel ilusti eeltäidetud deklaratsioonis olemas.
    Küll ilma soetusmaksumuseta, aga väga bro
  • Praegu saab juba tulu deklareerida ... :)))
    Välis aktsiate infot ikkagi ei ole :S
  • Kas võõrandamisega seotud kulude alla võib panna ainult müügiga seotud tehingukulud või ostu-müügiga seotud tehingukulud kokku?
  • ok, mõttetu küsimus sai... sain juba aru
  • Nii...deklar esitatud.... leivaraha saab tgasi:)
  • sai kahh esitatud, osa asju jäi segaseks, aga eks näis kui neil kobisemist on - aga mis neil ikka kobiseda kui neile makstav summa ikka ei muutu :)
    Õnneks on nad alati kaunis kiiresti vastanud... varem rahakandmise näol, aga nüüd tahtmise...
  • Väga lihtne on tuludeklaratsiooni täita, kasutades LHV maksuraport linki. Copy paste teema ainult ja tehtud nigu nipsti. Saadava raha eest ilmselt TEO-d juurde muretsema.

  • TEO'st rääkides. Kas Leedu aktsiate puhul võetakse maksud automaatselt maha või tagab Maksuamet neid näha ja võtab ka sealt maksud?
  • Minul on üks küsimus LHV-le maksuraporti asjus:
    Nimelt punkti "6.1 Kasu või kahju väärtpaberite võõrandamisest" all peaks olema ju tehingud kodumaiste aktsiate/optsioonidega, ent minul figureerivad seal ka näiteks Mazeikiu optsioonid, näiteks "MNF1C9: MNF1L call Jan 2006 9".

    Et kas see peabki mingil põhjusel nii olema? (a la et LHV on optsiooni müünud seega kodumaine?) või peaks tõstma need "välismaalt saadud tulu alla"?
  • Kohe tuli teine küsimus ka otsa - missugusele vormile paigutada USA aktsiatele saadud dividendid, millelt on 30% tulumaks juba kinni peetud? Kas "Välismaalt saadud tulu / Palk ja muud tasud, mida Eestis tulumaksuga ei maksustata" oleks õige koht?

    Snip maksuameti abiinfost:
    Siia tuleb märkida andmed välismaalt saadud tulude kohta, mida Eestis ei maksustata. ... Dividendi ei maksustata tulumaksuga, kui seda maksti maksustatud kasumist või dividendilt on tulumaks välisriigis kinni peetud. Tulu ja tulumaksu summa kohta peab olema välisriigi maksuhalduri või maksu kinnipidaja väljastatud dokument....

    No vot seda dokumenti nüüd dividendidelt maksu võtmise kohta küll kusagilt võtta pole. Võib äkki ignoreerida :) (dokumenti).
  • Võta maksuraport LHV-st, seal punktipealt olemas, mis kuhu läheb (paragrahvipunktid isegi juurde märgitud)

  • Vastus viimasele küsimusele igaks juhuks (äkki pole LHV investor):

    USA aktsiatele saadud dividendid, millelt on 30% tulumaks juba kinni peetud läheb punkti 8.8 alla
  • Küsimus. MTA raportis on väärtpaberitehingute kuvamiseks ca 8 välja ning nende juurdetekitamise võimalust ei leidnud. Kuidas deklareerida kui tehinguid on kordades rohkem?
  • Üldjuhul nii, et kui täidad olemasolevad ära ja salvestad, siis ta tekitab jälle teatud arvu ridu juurde.
  • Ei leidnud paremat teemat küsimiseks...
    Kui soovin firma aktsiate seisu 31.12.2006, siis kustkohast ma selle leian? Proovisin nii ja naa, aga....
  • Argosgroup, kui on soov leida Eesti ettevõtte aktsiahinda, siis ajaloolisi kauplemispäevi on võimalik leida OMX Groupi leheküljelt. Näiteks Olympicu 2006. aasta viimane kauplemispäev.

    USA aktsiate puhul on võimlaik kasutada yahoo finance't ja vasakul menüüst valida 'Historical Prices', kust omakorda on juba võimalik soovitud kuupäev valida ja vastav hinnainfo saada.

  • Tänud Joel - need sain ma ise kätte... seletasin ehk veidi kehvalt.

    Aastaaruande jaoks on vaja teada ettevõtte kontol 31.12.2006 olnud aktsiate arvu. Kustkohast saan sellised numbrid - kas pean lappama läbi selleks kõik ettevõtte 2006.a. tehingud?
  • Praegu oskaks välja pakkuda jah tehingute käsitsi kokkuliitmist. Kuid ehk on ka mõni teine võimalus...

Threads list

Cookies

LHV website uses cookies to provide you with the best user experience. By clicking "I accept", you consent to the use of all cookies. Read more about the principles of using cookies.

pirukas_icon