Farmaatsiatehas - Investment topic - Forum - LHV financial portal

LHV financial portal

Forum Investment topic

Farmaatsiatehas

Log in or create an account to leave a comment

  • Sel suvel jäi püsima. Suurim küsimus seisneb selles, mida toob kaasa tabletitootmise üleviimine Grindeksisse või mujale. On see lihtsalt suvaline kantimine ning milline on mõju tulemustele. Väljaviimine tähendaks koondamist ja sellega seotud kulusid. Kvartal kahjumit. Teisalt keskendumine salvidele ja ampullidele ning GMP saamine võib avada ukse Euroopasse. Miks mitte? Ka sealsed vahendajad on huvitatud odavast toodangust, millele saab rohkem hinnalisa panna. Selle aasta märksõna on samuti kontserni moodustamine Grindeksi ja TFT vahel. Aga noh, võrreldes Telekomiga on TFT aktsia paari aasta jooksul ikka väga tubli olnud. Ja ikka odav. Mina olen ka selle investeeringuga rahul.
  • Juunis ütles Sampo Panga Värk, et müügis on Farmaatsiatehas, Grindeks ja Orto. Lähiaja eesmärk oli leida investor Grindeksile. “Korraldame Grindeksile rahvusvahelise pakkumise,” rääkis Värk. Huvilisi olevat.

    Võib välja lugeda, et Grindeksi ja Farma teed võivad ka lahku minna.
  • Farma aktsia käitumine viimastel päevadel on veidi kahtlane. Kerkivad ostuhinnad ja kadunud müügipool. Täna pandi veidi müüki ja kohe läks 500 tk. Ja ostuhind aina tõuseb.

    13:56:49 FARMA 200 @ 23.60 D
    13:56:31 FARMA 200 @ 23.60
    12:50:37 FARMA 8 @ 23.50
    11:26:40 FARMA 500 @ 25.50 D
    11:26:21 FARMA 500 @ 25.50

    Keegi on huvitatud. Kusagil on ehk põhjus ka?
  • Võib-olla ainult väike likviidsus selle taga.

    Võib-olla keegi teab täpsemalt tänast Farma võrdlushinda, millest tellimuste hinnad kuni 15% erineda võivad. Börs andis 14.01.2001 välja määruse selle arvutamiseks ja rakendamiseks, kui veidi on ebaselge.

    2.2. kui käesoleval börsipäeval toimus vähem kui kolm nõuetele vastavat tehingut, on järgneva börsipäeva võrdlushind TEHINGUTE hindade ja asendushinna keskmine hind.

    Milliste tehingute? Kas kõigi või ainult nõuetele vastavate?
  • Ja ost 25. Tehingute arv siiski 0.

    Veidi valgust kvartalitulemustele heidab Grindeksi poolaastatulemus. Kuigi seal ei konsolideerita Farma tulemusi, sisaldub Grindeksi müügis minu meelest Farma müük. Kogukäive teises kvartalis suurenes. Samuti oli 2. kvartal Grindeksi jaoks rekordkasumlik ROE 37% ja 10 mln kasum. Farma müük käib sama firma kaudu ja sektor on ka sama.
  • Kui ma õieti mäletan siis suhted olid neil sellised et Grindeks müüb Farma toodangut. Seega kuna tütarettevõte müüb toodangu emaettevõttele, kes selle oma kanaleid kasutades edasi müüb on oht et hind millega liigub kaup tütarettevõttest emaettevõttesse ei ole kaugeltki toodangu turuhind vaid pigem omahind.
    Kõik oleneb asjaolust, milline on Grindeksi aktsionäride huvi - kas võetakse kasum välja Lätis või Eestis Farmast. Esimesel juhul ei ole Farma aktsionäril suurt midagi aktsiaga peale hakata. Samas ei näe ma mingit mõtet kasumit jätta Farmasse, kuna see ei tohiks kuidagi olla Grideksi aktsionäride huvides.

    Mis arvate?
    Kas keegi teab äkki ülevaadet nende seltside omanikeringist?
  • Grindeksi tegelik suurim aktsionär on Sampo Pank, kes tahab osalust müüa.

    Eestisse võiks kasumi jätta näiteks tulumaksuvabastuse pärast. Või eesmärgiga müüa osalus Farmas kunagi kallimalt. Eestis on teisigi ettevõtteid, kus emafirma võib kasumi välja viia. Näiteks Norma, kas mitte isegi HP puhul ei tule kõneks? Näiteks ebasoodus krediidiliin Swedist.

    Kontserni finantsseisu parandamiseks tundub siiski mõistlik kasum praegu Farmasse jätta. Aastal 2001 toimuva kontserni moodustamise lõpptulemuseks võib ikkagi olla Farma aktsiate vahetus Grindeksi omade vastu. Või Grindeksi müügi järel pakkumine GRDX ja FARMA vähemusomanikele. Vähemusaktsionärid saaksid maksimumi kui Farma hind juba varem tõuseks.
  • Farma tulemustes ei olnud küll midagi erilist. Tavaline keskmine kasum ja ootustele alla jäänud müügimaht. Omakapitali suhe varadesse on juba päris hea 29% (2 a. tagasi 4%). Võlakoorem on seega peagi väiksem kui näiteks Soneral.

    Farma Z-skoor tõuseb jätkuvalt ja on juba 7.3, mis on lähedane Vene-kriisi eelsele ajale. Current Ratio e. likviidsussuhe on samuti rekordiline tubli 2.11.

    Kõige olulisemaks jääb ärikasumi ja käibe suurus.

  • Farma omanikud on nüüd avaldatud. Huvitav on see nimekiri. Suhteliselt odav on tõusta 10 või 20 suurema aktsionäri sekka. Tegelikult on Farma aktsionärid sel aastal ühed kõige õnnelikumad olnud. Aktsiahind pole langenud, hoopis tõusnud. Globaalne jahenemine ei puuduta veel tugevalt ka ettevõtte põhiturge.
  • Ma vaatasin ka aktsiaraamatut ja arvutasin, et TOP 10-sse võib vabalt jõuda. Kuid ostuorderiga on aktsiaid suht raske kätte saada, ostes tuleb lõivu maksta spreadile. Kuid kõigi eelduste kohaselt FARMA tõuseb edasi, tegu on ju ühe odavama aktsiaga, P/E 2-3, kõrge ROE, P/B natuke üle ühe. Muret teeb käibe langus, kuid see pole kasumit mõjutanud ja võrreldes eelmise aastaga on kasumikasv suur.
  • Spreadile ei tule lõivu maksta, kui hoiad pikalt ostutellimust sees, teistest alati natuke parema hinnaga. See hakkab juba müügimehe jutu moodi tunduma. :) Aga ehk sellepärast ei saagi suurt kogust sel tasemel kätte, et suurte omanike jaoks on tasakaaluhind, millega on nõus loobuma, kõrgem.

    Veel võiks korrata 96. aasta kommet, mille järgi väikeaktsionäridele saadeti koju kiri, et soovin sinu aktsiaid osta. Siis püüdsid enne suurt aktsia tõusu osta Farma aktsiaid nii Magnum kui Pindi. Selge inside ostusignaal oli tookord ju.

    Praegu on paar põhjanaabrit päris kiiresti suuremate omanike sekka kerkinud, seega on ostetav.

  • Kui kõik tegutseksid BUY idee järgi, tõuseks Farma 10 sendi kaupa taevasse. Pealegi oleks sel juhul suhteliselt suur tõenäosus saada pidevalt 106-aktsialisi tykke.

    Diskleimer. Aga kui ainult BUY yksi nii teeb, siis on muidugi ok.
  • Seda ma mõtlesingi. 106-aktsialine tükk on veel hea. Aktsionäride nimekirja järgi võid saada rohkem hoopis 13-aktsialisi tükke. Tee tööd ja näe vaeva...

    Jutt oli sellest, kas ja kuidas seda kõige odavam osta on. Kui plaan osta juba valmis.

  • Uurisin kohalike ravimite hulgimüüjate hinnakirjade järgi kes on TFT peamised konkurendid Eesti turul. Need on kõrgelt arenenud farmaatsiatööstusega maade kompaniid - geneeriliste ravimite tootjad:

    Cox Pharmaceuticals (Alpharma), Inglismaa
    Nycomed, Taani
    Ratiopharm GmbH, Saksamaa
    Sterop, Belgia

    Kusjuures TFT toodang on keskmiselt 2,5 korda odavam. Kui TFT pääseks EL turule... Hiljemalt Eesti ühinemisel EL-ga võiks see juhtuda. Eesti tööjõukulud jäävad selles liidus suhteliselt madalateks veel kuni 50-60 aastaks (EKI).

    Suuremal ja olulisemal SRÜ turul on olukord erinev.

  • Selline uudis:

    TFT JA GRINDEKS ALLKIRJASTASID LITSENTSILEPINGU

    8. veebruaril 2002 toimunud Tallinna Farmaatsiatehase AS nõukogu koosolekul
    võeti vastu otsus litsentsilepingu sõlmimiseks PJSC Grindeks ja Tallinna
    Farmaatsiatehase AS vahel, mille kohaselt viiakse Tallinna Farmaatsiatehase AS
    tabletitootmine üle emaettevõttesse Grindeks, Läti Vabariiki.

    Mõlema ettevõtte juhatuse esimehed allkirjastasid litsentsilepingu 8. veebruaril
    Tallinnas. Leping jõustub pärast Tallinna Farmaatsiatehase AS aktsionäride
    üldkoosoleku otsuse kinnitamist.

    Eesti Vabariigi seadusandlus nõuab alates 01.07.2001 Hea Tootmistava vastavust
    Euroopa standarditele. Et täita nimetatud nõudmisi on Tallinna Farmaatsiatehas
    ning emafirma Grindeks arendanud mitmeid projekte Tallinna Farmaatsiatehase
    tootmise ümberorganiseerimiseks. Võttes arvesse finantskalkulatsioonid ning
    tootmise spetsialiseerituse, on majanduslikult kasulik TFT tabletitootmise
    üleviimine Grindeksisse.


    Ja milline on mõju TFT kasumile? See vist sõltub pigem konkreetsetest tingimustest, mitte juhusest. Suvel räägiti kompensatsioonist TFT-le. Viimane pole tarvilik, kui litsentsi eest tasu makstakse. Huvitav, mida ülejäävate töötajatega tehakse? Ja kui toimub kontsernisisene spetsialiseerumine, siis tuleks midagi Lätist TFT-sse ka tuua? Ootaks TFT-lt ROHKEM SELGITUSI.
  • Mõju kasumile on ilmselt hävitav, tegemist ju sisuliselt kõige kasumlikuma tootegrupi väljaviimisega Lätti. Hmm, ja kuidas on selline asi üldse võimalik, Grindeks toimetab nagu oleks tal üle 90% osalust ja mingist pakkumisest väikeaktsionaridele pole juttugi. Sisuliselt need kes kunagi ostsid Farmat ravimitootja/turustaja firmat, saavad ilmselt olema lähitulevikus uhked Grindeksi salvitootmistsehhi osanikud.
  • No ikka ei tea selle kasumlikkuse kohta. Ilmselt on seadmed saavutanud amortisatsiooni viimase piiri ja peapõhjus on selles, et Eesti ravimiametil on kops üle maksa läinud, et asi ikka nii käib nagu ta käib. Põhijama polegi ilmselt pressimises vaid granulaadi valmistamises aga need tehnoloogiad on oi oi mis kapatsiteediga.

    Lisaks on tabletibusiness Farmale ka suhteliselt raskem kui salviäri. Konkureerivaid geneerikuid on turg täis. Tootearendus on tabletis nullilähedane. Seadmepark on vana vana, uued seadmed niivõrd kallid ja samas nii suure kapatsiteediga, et mõistlikum on lihtsalt Grindexi masinad panna täismahus või kui vaja ka kolmes vahetuses tööle ja ikkagi edukam. Ning sellest vahest võib ka mingit ilusat 'litsentsimaksu' maksta.

    Farma tabletitootmiskapatsiteet on Euroopa keskmise tabletitootjaga võrreldes apteegi tagatuba. Aitab juba. Suure tõenäosusega tehakse ka palju re-worki ning see pluss mõned muud kasutatavad tehnoloogiad võivad kasumlikkust alla tuua. Pakun et tehase kogu müügvolüüm võib ju langeda aga ära kukub ka paras jagu overheadi ning suurt häda polegi. Pigem taandub küsimus sellele kui palju ja mida suudetakse teha salvi turunduslikuks pushimiseks. Milliseid turge võetakse. Farmal on Mobilat aga keegi ei tea seda. Mis teha?
  • Farma nõrkus, mis takistas kiiremat kaasajastamist viimastel aastatel, oli ja on suur võlakoormus. Oma osa siin võib olla ja ehk ongi esialgsel metsa läinud erastamine. Kas Farma 35 mln, mis jäi Prometheusele oli ikka nii nagu paistma pidi?

    Praegu on suurem mure kulude kärpimine. Tehas peab vähendama kulusid paljudel rinnetel. Kaasaarvatud administratsiooni. Loota võib, et kuna see asi on juba pea kolmveerand aastat ka avalikkusele teada olnud, saavad nad soovi korral seda asja sujuvalt korraldada. Kasumit peaks veel tulema 4. ja 1. kvartalist. 2. ja 3., millal tootmine välja viiakse polegi tavaliselt tulusad. Ja miks ei võiks nad aasta peale ette toota. Piirang vist kehtis tootmisele, mitte laost müügile. See kõik peaks tegema vähemalt teoreetiliselt võimalikuks pehme ülemineku.

    Kasum kujuneb sellel ettevõttel sellest rahast, mis jääb üle peale otseste kulude ja intressikulu mahaarvamist. Kas litsentsitasu aitab laenuintresse tasuda? Grindeks oleks võinud tablettide ülevõtmise eest kustutada Farma võla Grindeksi ees.

    Kas mingit audiitorkontrolli poleks vaja seda tehingut jälgima?

Threads list

Cookies

LHV website uses cookies to provide you with the best user experience. By clicking "I accept", you consent to the use of all cookies. Read more about the principles of using cookies.

pirukas_icon