Linas Agro Group AB IPO - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Linas Agro Group AB IPO

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Märkimisperiood: 25 jaanuar 2010 - 5 veebruar 2010
    Hinnavahemik: 2.05-2.53 LTL

    lisainfo: https://newsclient.omxgroup.com/cdsPublic/viewDisclosure.action?disclosureId=380534&messageId=456001
  • IPO on suunatud nii Leedu kui Eesti jaeinvestoritele, täpsustame infot ning avaldame märkimise kohta informatsiooni LHV lehel.
  • Kui IPO-hind tuleb kusagile keskpaika, näiteks 2,3 LTL, tuleks trailing P/E 9,8 ning P/B 1,7. Oma- ja võõrkapitali suhe kusagil pooleks, müüakse ca 55,6 miljonit aktsiat ning vajadusel ~8 miljonit aktsiat over-allotmenti korras. Kui emissiooni täis ei märgita, ei saa aktsiaid keegi.

    Esialgu paistab, et aktsiakapitali ei laiendata, vaid omi aktsiaid müüb tuumikaktsionär.

  • http://www.linasagro.lt/en

    Linas Agro Group AB – a holding of agribusiness companies.
    Põllumajandusel Leedus võiks olla perspektiivi, kui seda juhitaks rahvusvaheliselt ja keskendutaks konkreetsetele niššitoodetele, näit. keskmisest kõrgema kvaliteediga tooted nõudlikumale kliendile.
    Nõudlus põllumajandustoodete järele ei kao, vaid kasvab ajas, küsimus on spetsialiseerumises tugevustele, kvaliteedis ja loomulikult finantseerimises.
  • http://www.ap3.ee/article/2010/01/13/Restart_Baltimaade_borsil
  • Prospektist lähtuvalt saab aktsiaid märkida Swedbank kontorites. Jaeinvestor LHV-s antud ettevõtte IPO-s osaleda ei saa.
  • Kas LHV ei võiks kõik oma klientide märkimissoovid kokku korjata ja siis ise nende esndajana Swedbanki kaudu asjad ära ajada?
  • Sellist teenust saame pakkuda ainult portfellihalduse klientidele. Jaeklientide puhul pakkumise tingimused seda ei võimalda (ülemärkimise korral oleksid LHV poolt kokku koondatud kliendid antud juhul tunduvalt kehvemas situatsioonis).
  • Mis prognoosid on LHV seotud IPOGA
    Mulle tundub suht önnestunud IPO olema
  • angelike,

    Enne märkimisperioodi lõppu on meil plaanis analüüsiga välja tulla (mh saame veel enne ka ettevõtte juhtkonnaga kokku). Siis anname ühtlasi ka omapoolse nägemuse IPOs osalemise kohta. Seniks veel kannatust...
  • Ettevõtte bilanss näeb jube välja. kõik varad on pankadele panditud. kogu IPOst loodetava rahaga ei saaks isegi pooli lühiajalisi kohustusi katta.
  • Ma nüüd võib olla teen leedulastele veidi liiga, aga minu arusaamist mööda on nii, et kui buumi ajal läksid mindi Eestis peamiselt kinnisvarasektoris laenurahaga hulluks, siis Leedus oli neid sektoreid rohkem...
  • Kurat, suffiksi ja minu tõeterad on kadunud!

    Aga minu meelest näeb ettevõtte bilanss suhteliselt solid välja. Net debt/EBITDA < 2. EBITDA number sealjuures on suhteliselt tugev ja pole ära vajunud. Soovitan eristada trade financingu (mille vastaspooleks on inventory & receivabled) pangalaenudest. Kui tradingu poole välja kupatad (mis on hedged instrument peale muu), siis ülejäänud kraami eest küsitakse ca. 1.7-2x P/B & ca. 6-7x EV/EBITDA. Pole küll steal, aga pole ka väga kallis. Kaalun igatahes märkimist.
  • Blink Re: Linas Agro Group AB IPO 26/01/10 15:15
    Kurat, suffiksi ja minu tõeterad on kadunud!
    _____________________________________________

    kui nüüd Kalev Jaik jms. teemad ka ära ei kao, siis on tegu ilmselt miski algaja moderaatori näpuveaga



  • Muu Leedu turu foonil võiks minu arust soodsam olla, aga eks maitse asi, kuidas keegi konkreetset äripoolt enese jaoks lahti mõtestab ja vastavaid arenguperspektiive näeb.
  • Linas Agro marginaalid on väga õhukesed ja pisike error võib põhjustada suuri losse. Täna on see error ka kergem tulema, sest firma ei saa hetkel ilmariski hedgeda - nii väidavad juhatuse liikmed. Või näiteks hanketurgudel on kehv aasta (kokkuostuhinnad tõusevad) ja müügiturgudel on hea saagiaasta (müügihinnad langevad), siis võib üldse kasumiga müügiga raskeks minna.

    kuigi käibevara on küll 226 miljonit on 119 sellest debitoorne võlgnevus. Kui seda taandada maksmata arvetega (39,9 miljonit), jääb ikka päris suur ports õhku rippuma. Lühiajalisi liisingukohustusi ja laene on ikka 122 miljonit (lisaks muud kohustused 25 miljonit). IPOst saadakse 112-140 miljonit, millest on selgelt abiks lühiajaliste kohsutuste tasumiseks, kuid kasvule ei aita see kuidagi kaasa. Kui samamoodi edasi lastakse oleme 3 aasta pärast samas seisus tagasi.

    Häirivad ka laenud seotud isikutele.

  • SideKick,
    Ma ei ole praktiliselt ühegi su väitega peaaegu mitte mingis ulatuses nõus. Kui kellelgi on tõsisemat huvi, võin selgitada. Niisama tühja panna ei viitsi kui keegi nagunii märkida ei kavatse.
  • Sektor on huvitav ja seetõttu oleks tõsisem huvi kui valuatsioon tunduks selgelt soodne. Pealtnäha aga 2x booki maksta selle businessi eest praeguses keskkonnas, on minu meelest natuke ahead of the curve, kuid ma pole ka piisavalt prospekti süübinud (peamiselt eeltoodud põhjusel). Minu meelest peab praegu omanik investorite kaasamiseks ikka mingit maasikat pakkuma. Kui meedia vahendusel õigesti meelde jäi, siis Trigon Agri märkida ei kavatse. Minu unintelligent hinnangul oli see fond ka Agrowilli aktsia IPO-järgses agressiivses tõusus olulisel määral süüdi. Eks muidugi, siinkohal võivad põhjused olla ka likviidsusest, mitte fundamentaalsest huvist tiivustatud.
  • Likviidsusest tingitud ralli on hoopis teine teema. IPO ülemisest äärest on maht ainult 633 miljonit krooni. See on peanuts institutsionaalse huvi korral. Aga institutsioonide huvist võime me lugeda alles pärast märkimisperioodi ja hetkel peab seda ennustama ainult kohvipaksu pealt.
  • TaivoS,
    Kui sul mõni isiklik e-maili aadress oleks, kuhu kirjutada saab, siis ma võtaks selle.
  • Blink
    kui oled lahkelt nõus, siis tänud ette kui saadad oma arvamused Linas Agrost ka minu mailile e-mail@solo.ee ... kaalun-mõtlen samuti kas osaleda või ei..
  • ka mina olen kaalumas. kui tükki küljest ei võta ehk saab mindi meililisti panna mart@pby.ee
  • Blink, sa kodus kah käid presentatsiooni tegemas? ma mahutaks su tolmuimeja- ja toidulisandite müüja vahele ära!
  • Siin on mingi arusaamatus tekkinud. Ma küsisin TaivoS'i mailiaadressi hoopis teisel eesmärgil, mitte et talle mingit researchi saata.

    SideKick - Halb bluff. Ma tean, et sul pole tolmuimejat kodus.
  • Brokeback Mountainis Ennis Jacki käest küll mingit iimeili aadressi ei küsinud. Ma ei tea, kuidas see täpselt kõige siinsega haakub, aga pidasin vajalikuks mainida...
  • Pean siikohal nii vajalikuks kui ka sobilikuks täpsustada, et mingi Brokeback Mountaini teemaga siinkohal kindlasti tegemist ei ole.
  • Film karjakasvatajate raskest aga romantiliselt elust haakub väga hästi agraarettevõtte IPOga.
    Samuti võib tsiteerida sobivaid kohti "Ülesküntud uudismaast".
  • 2,35 pealt EV/EBITDA 10 - krõbedavõitu.
  • Arvestades konkreetset sektorit ja hetke majandusseisu oleks minu jaoks krõbedavõitu isegi EV/EBITDA 7. Ostu kaaluksin EV/EBITDA 5,5 alt.
  • SideKick,
    Kust sa sellise numbri saad, kui küsida tohib?
  • Novembris suurendati ettevõtte aktsiakapitali ca 80 MLIT. Samas kogutakse IPO-ga 114 - 140 MLIT, seega osalt on ikkagi tegemist müüva aktsionäri cash outiga, mitte vaid täiendava kapitali kaasamisega.

    Samas oli juuni lõpus omakapitalis ka ülekurss vääringus 123 MLIT. Kas vanad aktsionärid tegid aktsiakapitali laiendamist ikka reaalsete kapitali juurdemaksetega, mitte ei kasutanud mingit omakapitali erinevate ridade vahelist maagiat (näiteks aktsiakapitali tõstmine ülekursi arvelt)? Kahjuks värsketes majandustulemustes on vaid kasumiaruanne, kuid mitte bilanss. Viimane asjaolu tundub mulle veider, normaalses ettevõttes peaks bilanss justkui peale kasumiaruannet koguaeg selge ning kättesaadav olema.
  • St antud hetkel ei tohiks ettevõtte aktsiakapital üldse muutuda, müüakse olemasolevaid aktsiaid, kuid neid emiteeriti siis novembris kindlasti IPO pärast juurde.
  • PeaLiK möllab isepankuris
    http://www.isepankur.ee/est/auction/Show/36d8edf4-4e5a-4052-b760-9d0d00b2de23/Linas-Agro-Group-AB-IPO
  • Ka LHV ei soovita IPOs osaleda, kuna märkimisvahemikus on ettevõte liiga kallis (võrreldes teiste sarnaste ettevõtetega).
  • Nii, so far siis soovitused järgmised:

    sidekick - full avoid
    lhv - ei soovita
    tark investor - soovitab
    blink - yeah, baby, yeah (kui olen postide tonaalsusest õieti aru saanud)

    stefan, omad arvamust?
  • Minu arvamus oli lihtsalt, et SideKicki ja teiste toodud numbrid ei ole õiged, Linase valuation on ca. 6.5x EV/EBITDA (nats alla range midpointi) a tema earnings quality on üsna hea. Ise ei ole märkimise osas otsust teinud.
  • Mulle tundub, et Baltikumis ollakse praegu aktsiate poolel üsna palju sellise vaatega, et "good money, fast". Potentsiaali selleks siin võib olla eriti palju ei ole (mis ei tähenda ka seda, et kohe allapoole IPO-hinda kauplema hakkama peaks).

    Ise siiski ei märgi. Arvestasin, et pingutused lihtsalt selleks puhuks Swedi kliendiks hakata, on minu puhul liiast. LHV vahendusel oleks võib olla isegi märkinud, peamiselt mõõduka kiire profiti lootuses.
  • Blink,
    väikeinvestorid saavad märkida ainult maksimaalse hinnaga.
    ega sul juhuslikult isiklikku agendat pole Linase IPOga ja/või on sulle rahaliselt oluline, et Linase IPO oleks edukas?
  • Kui kange valu märkida ja maksimaalse hinnaga ei soovi siis võib ju mõne sõbraliku institutsionaalse investoriga kaupa teha.
  • SK,
    Väikeinvestorid saavad selle hinna, mille institutsioonid paika panevad. See ei saa olema maksimumhind. Aga jah - nad ei saa seda riski eriti juhtida. Su teise küsimuse osas - Ei ole mul sooja ega külma, kas see IPO on räme success või flop. Vähemalt kuni ma ise ei ole märkimas. Kui ise otsustan märkida, siis loomulikult on rahaliselt oluline, et IPO edukaks osutuks. Kui märkimist kaaluksin, siis hind läheks range alumisse kvartiili.
  • WN, lisa eelnevatele veel, et:
    PeaLiK - all in
  • Tegelikult osalen siiski üsna kasina summaga ja sedagi paljuski igavusest. :) Kui kedagi huvitab, siis mõttekäik, mis mind osalemiseni viis, nägi välja umbes selline:

    Fundamentaalselt pole märkimisvahemik ei väga kallis, ega väga odav. Muljet avaldab ettevõtte võime teenida stabiilset kasumit ka keerulistel aegadel ning see, et põllumajandussaaduste hinnariski tundlikkus on madal. Kahtlemata pole tegemist ereda leegiga põleva tähega, aga pole ka karta, et ta niipea visisedes kustuks. Ikaagi oma valdkonna bluechip hetkel Leedus/Lätis. Minu arust võiks selline ettevõte huvitada ennekõike institutsionaalset ja "rahulikku" raha, kes võtaks seal pigem strateegilise positsiooni, kui haistaks kiiret spekulatiivset kasumit. Seega on minu arust risk, et aktsia hind IPO järgselt kiirelt mutta tambitakse, kaunikesti piiratud (kui just kohe mingi kole luukere kapist välja ei kuku). Oletan, et emissioon märgitakse mõõdukalt üle ning hind jääb kuhugi 2,21-2,37 liti vahemikku. Suuremate võimalike ostjatena näen DI ja EC Baltikumi fonde; miks mitte paari pensionifondi ja ehk ka mõnd Linase partnerettevõtet, kes võib soovida firma tegemistes hakata kaasa rääkima.

    What about upside? Kipub olema nii, et esimestesse kriisijärgsetesse emissioonidesse suhtutakse tihti ülemäärase ettevaatusega. Ettevõtte vastu tuntakse küll huvi, aga pigem ostetakse positsioon hiljem turult üles, kui hüpatakse IPO sogasesse vette. Kui Trigon Agri teatas, et emissioonil nad ei osale, ei tähenda see sugugi, et nad ei võiks hiljem, peale suitsu hajumist oma portfelli Linasega täiendada. Ka võib sedalaadi mõttekäik mõlkuda mõningase osa "hoiuseraha" meelel.

    Seega kokkuvõttes näen üsna piiratud langusriski ja rohkem tegureid, mis võiksid aktsia hinna tõusule viia. Erinevalt eelkõnelenuist üsna tehniline vaade seega. Taktika ka vastav - kui märkimishind jääb minu prognoositud 2,21-2,37 vahemikust ükskõik kummale poole välja, annab see esmase indikatsiooni, et minu eeldused võivad olla valed ja olen valmis väga kiirelt väljuma. Kui läheb plaanipäraselt, hakkan müümist kaaluma kuskilt +10-20% hinnatõusu juures. Kõhutunne ütleb, et nii-või-.teisiti olen kuu-kahe pärast sellest positsioonist jälle väljas.
  • aga miks selle idee realiseerimiseks peab isepankurist raha laenama intressiga ~25% p.a.?
  • Seal saab ilma trahvita laenu ennetähtaegselt tagastada. Hetkel vaba raha mujal kinni.
  • Ma nägin igatahe unes 11% IPO-järgset tõusu. Krt tööasjad juba trügivad "vaba-aja-ellu":)

    Ei osale

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon