Energia salvestus - The Next Big Thing
Log in or create an account to leave a comment
-
Kuna storage teemad trügivad vägisi Tesla ja päikeseenergia teemadesse sisse, on 2016. a alguses paslik ka vastav eraldi teema teha.
Alustuseks natuke lugemist:
http://seekingalpha.com/article/3794516-energy-storage-the-next-big-thing
https://www.climatecouncil.org.au/uploads/ebdfcdf89a6ce85c4c19a5f6a78989d7.pdf -
Sonnenbatterie'l on Saksamaal ultramoodsad plaanid. Tuleb käesoleval kvartalil välja peer-to-peer elektrienergia kauplemisplatvormiga. Liituda saavad ettevõtte kliendid, kellel on PV süsteemid ja/või akud (tootjana) ja need, kellel ei ole kumbagi (tarbijad). Akud liidetakse ühtseks virtuaalseks akupangaks, kust siis elektrit välja müüakse, kui aku omanikul seda parasjagu tarvis ei ole või aku juba täis on ja elektrit jääb üle. Energia tootjad ja salvestajad saavad selle müügi eest tasu ja väidetavalt saavad elektri ostjad seda elektrit turuhinnast madalamalt osta.
As part of this new business model, Sonnenbatterie GmbH will be renamed sonnen GmbH. sonnen will serve as the umbrella brand for its intelligent battery storage system sonnenBatterie and its networked electricity community sonnenCommunity.
http://www.energy-storage.news/news/rebranded-sonnenbatterie-hopes-community-energy-trading-can-make-it-bigger
http://www.prnewswire.com/news-releases/sonnencommunity-connects-households-and-makes-conventional-electricity-suppliers-obsolete-through-self-generated-power-300184496.html
Ettevõte on alles 5 aastat vana ja põhineb erakapitalil. -
Samal ajal tuleb energiasalvestus Saksamaale ka utility-scale tasemel. Saksa elektritootja STEAG Energy Services paigaldab oma elektrijaamade juurde 140 MWh mahus akusid, mis annavad välja kuni 90 MW võimsust. Akud tarnib LG Chem ja need lähevad käiku hiljemalt 2017. a alguses.
http://www.businesswire.com/news/home/20151123005914/en/LG-Chem-Batteries-Power-World%E2%80%99s-Largest-ESS -
Huvitav, kas tõesti liitiumakud on ka suuremas skaalas hinnalt konkurentsivõimelised soojussalvestitega võrreldes? Lugesin just et tulevikus maailma suurim päikesejaam Ouarzazates Marokos kasutab mingit soola sulatamise tehnoloogiat, seal muidugi on see nüanss, et enne salvestamist ei tehta energiat üldse elektriks vaid läheb akusse otse soojusena, ehk siis elektrina sisse tulnud energiast saab natuke alla poole tagasi. Aga samas seade ise on ka põhimõtteliselt suur isoleeritud tünn + auruturbiin, mille eluiga on kordades pikem akude omast ja mille kõrvalsaaduseks on soojus kaugkütte jaoks.
Huvitav oleks mingit uuringut või asja lugeda selle kohta, kui keegi äkki teab mõnda. -
Kas keegi teab, kas mõni liitiumakudest NExtGen tehnoloogia kusagil laborites ka juba on ?
-
NextGen Li tehnoloogia mind ei huvita eriti, neid on kümneid kui mitte rohkem ja ei jõua kõike jälgida, aga soola sulatamise kohta tean küll öelda, et tegu on vähemalt 10 a tagasi väljatöötatud tehnoloogiaga, mida aastaid on katsetatud ja põhimõtteliselt leitud, et jah saab suures skaalas kasutada. Mõned projektid on ka üle maailma püsti pandud, sool aetakse mingi 500-600 kraadini ja annab ööpäevaringselt stabiilset toodangut. Hiljuti jõuti ka Saudi Araabias mingi läbimurdelise tulemuseni, et soola asemel saab sulatamiseks kasutada ka kõrbeliiva täitsa edukalt ja neil valmib millalgi ka pilootprojekt. Saudid tajuvad vajadust naftale lisaks arsenali laiendada ja nii nad kulutavad summasid muuhulgas ka uuringutele innovaatiliseks elektritootjaks saamise nimel. Päikest on neil seal ju pöörases koguses, mida elektriks muuta ja see oleks uueks tugevaks ekspordiartikliks ükskord tulevikus, kui nafta pole enam eriti teema.
Aga kui küsida, kumb on odavam, kas soola/liivaga akumuleerimine või Li tehnoloogia, siis jään vastuse võlgu. Li on igal juhul massidesse minemas, kui vedela soola teema on siiski nišiks jäänud läbi aastate. -
Ilmselt saudidel on sama teema mis Marokos, et kuna maad on laialt käes, siis päikeseenergiat ei toodeta mitte päikesepaneelide vaid peeglitega, mis tähendab et soojuse salvestamine ei too kaasa erilist energiakadu. Ma lihtsalt mõtlen pigem sedapidi, et üks asi on energiasalvestus kui konseptsioon, mis kindlasti tuule- ja päikeseenergeetika leviku puhul vajalikuks osutub, teine asi on optimaalne salvestusjaama suurus ja optimaalne tehnoloogia selle realiseerimiseks.
Hetkel need salvestusmahud on üldise energiatootmisega võrreldes veel nii tühised, näiteks seesama Maroko jaam on oma lõplikus planeeritud mahus välja ehitatuna umbes 1/5 Eesti soojusjaamade koguvõimsusest ning salvestab umbes ühe öö jagu energiat. Liitiumaku on selle pärast kindlasti väga mugav tehnoloogia konseptsiooniga edasi liikumiseks, et skaleerub lõpmatult alla kuni mobiiliakuni välja :) -
http://spectrum.ieee.org/green-tech/solar/a-tower-of-molten-salt-will-deliver-solar-power-after-sunset
At present, solar thermal makes the most sense in markets where, unlike the United States, natural gas is pricey enough to make gas-fired plants less attractive for managing peak demand.
Et siis mõnes riigis suudab konkureerida küll. -
Siinne teema - "Energiasalvestus" (üks sõna) või "Energia salvestamine" - peaks hõlmama tehnoloogiaid, kuidas elektrienergiat salvestada, et hiljem salvestatud energiahulgast elektrit tagasi saada.
Soolabasseinid peeglitega päikeseenergijaamade juures on päikeseenergia teema rida. -
Ära ole selles soolas nii kinni, see oli lihtsalt näide. Game changer on see, kui tuulevaikuse/pilvise ilma puhuks saab energiat (vahet pole mis kujul) mahutisse toppida ja vajadusel sealt välja võtta, mitte ei pea elektrivarustuse tagamiseks mingeid gaasiturbiine käivitama hakkama.
No ja ideaalne oleks kui suvepäikesega saaks talvel tuba kütta. -
jesper
No ja ideaalne oleks kui suvepäikesega saaks talvel tuba kütta.
Hüdrolüüsid suvel vesinikku ja talvel põletad seda? Räägitakse mingitest läbimurretest kunstliku fotosünteesi teemadel, mis pidi vesiniku tootmise kulusid langetama. Toyota panustab ka sellele, et vesiniku tootmine on tulevikus märksa odavam. Pumped storage oleks teine lahendus ja seda kasutatakse nii EU-s kui mujal, aga võimsused on siiski väikesed olnud. Liitiumitehnoloogia võimas tulek lööb kindlasti pildi kõvasti segi lähiaastatel ja eksponentsiaalne kasv on ees ootamas, nii nagu praegu on päikeseenergia vallas.
Storage võimsuste ajalooline kasv senini:
Allikas: http://www.energystorageexchange.org/ -
Kas keegi teab kui suur on hürdolüüsitud vesiniku kasutegur? Lisaks veel seadmete-rajatiste maksumus.
Kui suur on pumped storage kasutegur? Lisaks veel seadmete-rajatiste maksumus. -
Tänane seis:
vesinik: 30-40%
pumped-storage hydroelectricity: 70-80%
Li-ion akud: PowerWall 92%, Sonnenbatterie: 98% (tuleb läbi korrutada inverterite efektiivsusega, mis on ca 95-96%). -
Schneider Electric siseneb energiasalvestuse turule.
Nende liitumiaku EcoBlade skaleerub alates 5kWh kuni >1MWh ja hind on väidetavalt Tesla toodetest madalam.
Esmane sihtgrupp on kommertskliendid.
http://www.forbes.com/sites/peterdetwiler/2016/01/13/schneider-electric-promising-battery-at-lower-cost-than-tesla/
http://www.datacenterdynamics.com/power-cooling/schneider-electric-is-building-battery-packs-for-data-centers/95385.fullarticle -
Huvitav artikkel SMA inverterite ja Saksamaa teemadel. Väidetavalt kasvas Saksamaal koduakude süsteemide arv aastaga 15 000 pealt 30 000 peale, ehk siis 100% kasvu aastas.
http://www.solarserver.com/solar-magazine/solar-news/current/2016/kw03/sma-launches-high-voltage-battery-compatible-solar-pv-inverter-for-private-households.html -
http://www.pv-magazine.com/news/details/beitrag/uk-planning-for-1-gw-of-storage-by-2020_100022915/
"Large scale decentralised energy resources, especially demand response and storage, are already economic in certain circumstances." -
Üks keerukas teema, aga tundub, et oluliste tagajärgedega USA energiamajanduses ja võib sillutada teed targa maja lahenduste juurutamisele, mis ühtlasi tähendaks ka koduakude leviku kasvu. Märksõnaks Demand Response.
Lühidalt, USA Ülemkohus otsustas, et elektrienergia tarbimise reguleerimine päeva lõikes (peak shifting) on legaalne tegevus ja tarbijad võivad selle eest mingit kompensatsiooni saada.
Kuna tipptundidel vähem tarbimine tähendab ka madalamat tipptunni elektrihinda ja väiksemat käivet tootjatele, pani see asjaolu USA elektritootjate liidu kohtuuksi kulutama ning esmaspäeval tuli pikale protsessile lõpuks lahend - kõik on legaalne ja võib jätkuda, kuna vaidlustatud seaduse eesmärk oligi elektrihinda tipptundidel allapoole saada, kuigi see lööb valusalt elektritootjate rahakoti pihta.
http://www.vox.com/2016/1/26/10835042/supreme-court-energy
www.powermag.com/ferc-order-745-and-the-epic-battle-between-electricity-supply-and-demand/
https://en.wikipedia.org/wiki/Demand_response
Lisaks targa maja lahendustele võib see positiivselt ka päikeseenergia tootjatele mõjuda. Nemad saaksid oma tipptunni tarbimise nulli lähedale viia keskpäeval ja selle eest lisakopikagi teenida, kui neil tunni- või minutipõhine hinnaarvestus käib, kui ma asjadest õigesti aru sain. Üsna segane teema. Kui keegi selle paremini lahti harutab, ootaks kommentaare. Kes kellele ja kui palju maksab tarbimise piiramise või siis madaltundidel ka tarbimise suurendamise eest, sellest hetkel suurt sotti ei saa.
Rohkem levinud viis päevast tarbimist öisele lükata on 2-tariifne elekter, mis meil Eestiski uudis pole, aga nüüd see uus tunnipõhine arvestus on märksa dünaamilisem ja loob tingimuse targa maja lahenduste tulekuks. Nende süsteemide hinnad olevat viimasel ajal korraliku languse läbi teinud, kui alguses olid hinnad müstilises kõrguses ja suurt huvi selle vastu pole olnud. Mõned arvavad, et ka see valdkond võib olla koos akudega "uus suur asi" lähiaastatel. -
SCTY ja TSLA PowerPacki uudis siia ka.
http://www.pv-tech.org/news/solarcity-picks-tesla-for-52mwh-of-dispatchable-solar-plus-storage-in-hawai
Nii suurt storage lahendust vist kuskil USA-s veel polegi, kuigi Sonnenbatteril on USA elektritootjatega suured plaanid ja soov Teslale tugevaks konkurendiks hakata. -
Rohkem kui aasta tagasi koduakude turule sisenemisest teatanud Daimler alustab aasta teises pooles Saksamaal uue akutehase ehitust, kus ehitatakse ka Li baasil autoakusid.
Koduaku pole neil siiski turule veel jõudnud, praegu võtavad ainult tellimusi vastu, aga "varsti" pidid esimesed akud kliendini jõudma.
http://www.pv-magazine.com/news/details/beitrag/daimler-to-follow-tesla-with-new-500-million-lithium-ion-battery-factory_100023484/ -
Jaapanis valmis seni maailma suurim akudega energiasalvestussüsteem - 300 MWh mahtuvust ja 50 MW max võimsust.
http://www.mitsubishielectric.com/news/2016/0303-b.html
Akutehnoloogiaks on seal mitte liitium vaid Na S:
http://www.eetimes.com/author.asp?section_id=36&doc_id=1323091 -
GreenTechmedia tegi USA energy storage sektori 2015. aasta kokkuvõtte ja prognoosi järgnevaks 5 aastaks. Tasuta lühiülevaade siit:
https://www.dropbox.com/s/3hvqftyite3mmoa/US-Energy-Storage-Monitor-YIR-2015_Exec-Summary.pdf?dl=0 -
Mitte just rõõmustav uudis.
Tesla on voolukatkestuste jaoks mõeldud 10 kWh PowerWalli tootenimekirjast maha tõmmanud, kuigi alles aasta alguses öeldi, et USA-s esialgu ainult 10 kWh versiooni pakkuma hakataksegi.
7 kWh igapäevakasutuseks mõeldud akust sai äkitselt 6.4 kWh. Hind jäi samaks.
Samas algselt toote esitlusel väljakuulutatud 2 kW asemel mõni kuu hiljem lubatud 5 kW võimsuse asemel on veebilehel näidatud nüüd hoopis 3,3 kW võimsust. Kas trükiviga või ei õnnestunudki 5 kW pakkuda, jääb selgusetuks.
https://www.teslamotors.com/powerwall
Suvel pidi PowerWall 2.0 välja kuulutatama. Tundub, et koduaku on neil tegelikult ikka veel alles arendusfaasis ja 2 aastat testiperioodi jäi liiga väheks.
Investors' day peaks millalgi juunis toimuma, siis ehk saab rohkem aimu, mis trall Teslal selle koduaku ümber käib. -
Elon Musk võiks James Bond'i filmi The Man with the Golden Gun vaadata, seal on kõik ilusasti näha kuidas energiasalvestus töötab. :-)
-
Oppenheimer&Co valis 3 potentsiaaliga tegijat energiasalvestuse sektorist:
http://blogs.barrons.com/stockstowatchtoday/2016/03/22/three-stocks-to-play-stationary-energy-storage/ -
4 erinevat stsenaariumi päriselus läbi mängitud Austraalias. Päris huvitavad graafikud, annab selgema pildi, kui palju saab akudega demand peak-i siluda + sellest tulenev kokkuhoid varuvõimsuste (mitte)ehitamisel. Ja tundub, et kõige otstarbekam pole seda teha mitte kodus vaid alajaama/asumi tasemel üldvõrgu haldaja poolt suurte akudega.
http://www.ausnetservices.com.au/CA257D1D007678E1/Lookup/ManagingUsage/%24file/Case%20study%20Residential%20Storage%20Trial.pdf -
Koduakude hinnavõrdlus Austraalia turul (1 AUD = ca 0,66 EUR)
https://www.solarquotes.com.au/battery-storage/comparison-table/ -
Samsung SDI lõpetab kõik kütuseelementidega seotud projektid ja keskendub elektriautodele ning nende akudele.
The money that will be saved from the sale of the fuel cell business will be used to boost energy solution-related businesses such as batteries for electric vehicles (EVs) and energy storage systems,” said an official.
Samsung SDI plans to invest more than 3 trillion won in batteries for EVs and the EV-related parts businesses over the next five years in what the company believes is enough to become the world’s top battery supplier by 2020.
“We should burn fat in our tissues and bulk up muscles to win from heated competition with our chief rivals,” Cho Nam-seong, chief executive of the company, said in his New Year message to employees.
http://m.koreatimes.co.kr/phone/news/view.jsp?req_newsidx=202485 -
"Samsung SDI plans to invest more than 3 trillion won in batteries for EVs and the EV-related parts businesses over the next five years in what the company believes is enough to become the world’s top battery supplier by 2020."
Samsung järelikult näeb sellise eesmärgi valguses turul peale Tesla veel mõndasid elektriautode tootjaid, mis plaanivad aastal 2020 toota kokku suurusjärgus 400-500 000 mudelit ca 70kWh akupakiga. Teisiti nad seda eesmärki ju ei saavutaks, kui nad just ise Panasonicu asemel Teslaga koostööd tegema ei hakka. Liitiumiturul läheb siis päris palavaks. -
laurit
Samsung SDI lõpetab kõik kütuseelementidega seotud projektid ja keskendub elektriautodele ning nende akudele.
Elektriauto akutootjate 2015. a TOP10 ja globaalne turuosa (muud akud välja arvatud):
http://ev-sales.blogspot.com.ee/2016/02/batteries-december-2015.html
BYD tuleb võimsalt Panasonicule järele, samas viimane peaks 2017. aasta alguses akuelemente ka Tesla Gigafactorys tootma hakkama ja püüab esikohta säilitada. -
Naftakompanii Total ostab ära akutootja Saft-i.
http://www.pv-tech.org/news/oil-giant-total-values-battery-maker-saft-at-950-million-as-pair-agree-take
Kuna Total omab ka SunPoweri enamusaktsiaid, siis ilmselt plaanitakse selle ostuga siseneda koduakude sektorisse. -
Nääh, suured õlinäpud panevad aeg-ajalt peenraha mingisuguse alt energy peale, oamamata vähimatki eemärki midagi muuta või siduda või nii või naa.
-
Kui Totali Q1 net income oli 1606 MEUR, siis 950 milli selle kõrval päris peenraha moodi välja ei näe. Investoritel on kindlasti õigustatud küsimus, miks selline investeering tehti ja millal see sisse tooma hakkab. Saft nüüd vaevalt riiulile tolmu koguma jääb.
-
Saft teeb seda edasi, mida ta teeb.
Ja see on Totalile peenraha. Samasugune investeering oli nüüd juba aastaid tagasi SPWR suure preemiaga stake. Kõik, kes sellest mingeid stsenaariume hakkasid kirjutama, lükkasid need hiljem sahtlisse. -
ymeramees
Näed siis, ei märganudki enne. Eelmisest nädalast. Solarcity loobub Tesla akude paigaldamisest.
1. Kuna on kallis.
2. Kuna on mõttetu.
3. Aga ennekõike sellepärast, et Solarcity kliendid ei soovi seda kallist ja mõttetut omale lisaks kaela.
Sobiks paremini energiasalvestuse teema alla.
Jah, Elon ütles juba eelmisel aastal, et USA-s koduakud esialgu ära ei tasu, põhiline turg hakkab olema Austraalia, Saksamaa ja Lõuna-Aafrika Vabariik. Nüüd siis sai SolarCity ka lõpuks aru, et ongi nii.
Hoopis teine teema on 100 kWh PowerPackiga. Nõudlus nende järele tundub olevat suur, ilmselt see oli ka põhjus, miks uus CFO või keegi juhtkonnast otsustas hiljuti Powerpacki väljamüügihinda oluliselt tõsta. Sellega tõuseb siis ilmselt ka marginaal tublisti.
Q1 müüs Tesla PowerWalli ja PowerPacki globaalselt kokku 25 MWh jagu. Saab päris huvitav olema, millised numbrid sel kvartalil tulevad.
PowerPacki ostab SolarCity Teslalt siiski edasi, sel aastal vähemalt 52 MWh - Havai saarte elektrijaama projekti tarbeks, mis aasta lõpuks käiku pidi minema.
Koduakude globaalne nõudlus tõuseb lähiaastatel analüütikute hinnangul eksponentsiaalselt. Aga sellest omakorda kordades tugevamaks osutub elektrijaamade akuparkide nõudlus. Peak shaving, frequency regulation ja demand response on oluliselt mõttekam elektrijaama juures või vähemasti alajaama tasemel ja akusid hakatakse üha rohkem paigaldama ka teistele elektrijaamadele mitte ainult taastuvenergia puhul.
http://www.utilitydive.com/news/storage-in-2016-utility-scale-long-duration-markets-take-the-lead/411232/ -
Sonneni kiire kasv pole jäänud märkamatuks:
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-06-06/ge-ventures-buys-stake-in-german-sonnen-to-boost-solar-storage -
http://arileht.delfi.ee/news/uudised/elektrilevi-ostab-ligi-10-miljoni-euro-eest-trafosid?id=74871929
Eestis pannakse posti otsa trafosid. Kas pole aeg juba sinna lisada ka Muski patarei. Energiamaailmas täielik profaan,
kuid tundib.et need igasugu kolakad on mingist eelmisest ajajärgust.(GOERLO plaan?) -
noblesse
http://arileht.delfi.ee/news/uudised/elektrilevi-ostab-ligi-10-miljoni-euro-eest-trafosid?id=74871929
Eestis pannakse posti otsa trafosid. Kas pole aeg juba sinna lisada ka Muski patarei. Energiamaailmas täielik profaan,
kuid tundib.et need igasugu kolakad on mingist eelmisest ajajärgust.(GOERLO plaan?)
Need on keskpingetrafod ja nendest ei pääse. Li akud jäävad alla 1000 V.
Aga jah, USA-s hakatakse vaikselt aru saama, et alajaamadesse aku paigaldamine on vägagi efektiivne ja perspektiivikas lahendus. Seetõttu ennustatakse just tööstuslikele akudele väga suurt edu ja koduakud jäävad rohkem nišikaubaks, kuniks koduakude omahind ca poole võrra madalamaks kukub ja tasuvusaeg mõistlikule tasemele tuleb.
Elektrilevil oli muidu 1 pilootprojekt küll PV paneelide, diisligeneka ja akudega. Aga pole kuulda olnud, kuidas neil läheb sellega. -
Tesla was selected last week to provide a 20 megawatt/80 megawatt-hour Powerpack system for public utility Southern California Edison.
http://www.fool.com/investing/2016/09/15/tesla-to-complete-massive-lithium-ion-battery-sto.aspx
See peaks alles teine suurtellimus Havai 52 MWh kõrval olema USA-s. Tesla äsja langetas natuke PowerPacki hinda, mida ta 2015. lõpus peale uue CFO tulekut oluliselt tõstis. Praegu on hind $445/kWh, kui toote avalikustamisel 2015. aprillis lubati $250/kWh. -
34 MWh storage tellimus lisandunud Teslale. Eitea kas PowerPack pääses nüüd paisu tagant välja ja masstootmine saadi käima.
http://www.advmicrogrid.com/assets/docs/press/pr-irwd.pdf -
Mõistele community solar on tekkimas lisaks uus mõiste - community storage.
http://www.theverge.com/2016/9/30/13119690/save-on-tesla-powerwall-home-batteries-by-joining-a-virtual-power
http://news.eneco.com/network-of-home-batteries-forms-sustainable-backup-for-national-power-grid/
Lühidalt on ärimudel selline, et firma müüb sulle soodsalt aku, sina täidad seda oma katusel või aias olevate PV paneelidega. 30% täis aku energiast loovutad, vastu saad mingi summa pappi igal aastal. Loovutatud elekter müüakse üldvõrku maha just sel hetkel, kui võrguoperaatoril sellest kõige suurem puudus käes ehk siis peak-time ajal, kus ka elektri tunnihind on kõrge. Demand response ärimudel põhimõtteliselt, selle omapäraga, et firma ei oma storaget ega tooda elektrit, vaid laseb oma klientidel seda toota ja salvestada ja ammutab sealt siis kui parasjagu vaja.
Eestis võiks põhimõtteliselt sama ärimudelit kaaluda Elering või Elektrilevi, kuigi meie börsihindade juures ei pruugi see tasuv olla. Kuidas juriidika sellega kooskõlas oleks, ei oska paraku öelda. Võib-olla meil vastav seadus puudub. -
kindsigo
Mõistele community solar on tekkimas lisaks uus mõiste - community storage.
http://www.theverge.com/2016/9/30/13119690/save-on-tesla-powerwall-home-batteries-by-joining-a-virtual-power
http://news.eneco.com/network-of-home-batteries-forms-sustainable-backup-for-national-power-grid/
Lühidalt on ärimudel selline, et firma müüb sulle soodsalt aku, sina täidad seda oma katusel või aias olevate PV paneelidega. 30% täis aku energiast loovutad, vastu saad mingi summa pappi igal aastal. Loovutatud elekter müüakse üldvõrku maha just sel hetkel, kui võrguoperaatoril sellest kõige suurem puudus käes ehk siis peak-time ajal, kus ka elektri tunnihind on kõrge. Demand response ärimudel põhimõtteliselt, selle omapäraga, et firma ei oma storaget ega tooda elektrit, vaid laseb oma klientidel seda toota ja salvestada ja ammutab sealt siis kui parasjagu vaja.
Eestis võiks põhimõtteliselt sama ärimudelit kaaluda Elering või Elektrilevi, kuigi meie börsihindade juures ei pruugi see tasuv olla. Kuidas juriidika sellega kooskõlas oleks, ei oska paraku öelda. Võib-olla meil vastav seadus puudub.
Ma ei leia mitte kuidagi paremat sõna sellele kui totrus. Ärimudel? Äri? -
Miks peaks üldse katuselt päikesepaneelidest elektrit akudesse korjama? Elektit võib korjata ka üldvõrgust kui hinnad on madalal. Ja akuelektrit üldvõrku müüa, kui hinnad on kõrgel.
Eestisse on kavandamisel 500MW võimsusega Pump-hüdroakumulatsioonijaama (PHAJ), mis peaks sama asja tegema. http://www.tuuleenergia.ee/2013/03/muuga-sadamasse-rajatakse-siinmail-ainulaadne-elektrijaam/
Kui selline jaam valmis saab ning tegelikult osutub ka kasumlikuks, siis väikepatareide omanikel pole turul suurt midagi peale hakata - selle elektrijaama tegevuse tulemuseks on, et elektri hind ühtlustub päeva lõikes. -
ttrust
Miks peaks üldse katuselt päikesepaneelidest elektrit akudesse korjama? Elektit võib korjata ka üldvõrgust kui hinnad on madalal. Ja akuelektrit üldvõrku müüa, kui hinnad on kõrgel.
Päris nii vist ei saa. Võrku müümiseks on vaja mingit "tootmiselementi" - paneel, tuulik. -
laurit
ttrust
Miks peaks üldse katuselt päikesepaneelidest elektrit akudesse korjama? Elektit võib korjata ka üldvõrgust kui hinnad on madalal. Ja akuelektrit üldvõrku müüa, kui hinnad on kõrgel.
Päris nii vist ei saa. Võrku müümiseks on vaja mingit "tootmiselementi" - paneel, tuulik.
Nii ei saa jah, see on keelatud, isegi USA-s.
OÜ Energiasalve hüdroakujaam on tõesti põnev projekt. 500m maa alla rajatakse bassein.
"Eestis on arendamisel 500 MW Muuga PHAJ hinnangulise ühikvõimsuse maksumusega 640 EUR/kW." (Allikas: http://www.tuuleenergia.ee/2013/01/pump-hudroakumulatsioon-elektrijaama-roll-elektrisusteemis/)
See on tõepoolest kordades odavam kui Li akudega sama asja tegemine. Ainuke häda selle projekti juures on, et nad teevad seda juba mingi 3 aastat ja koppa pole ikka veel maasse löödud. Aga kui peaks kunagi valmis saama, siis tõesti päevase ja öise elektri hinnavahe börsil ühtlustub. Ööpäeva keskmine hind peaks sellega tulema veidi allapoole ja see on löök allapoole vööd põlevkivitööstusele. -
kindsigo
Kuivõrd antud jaama efektiivsus on 80%, siis loogiliselt võttes jääb ööpäevase tipu ja põhja vahele vähemalt 20%, vastasel korral pole mõtet seal jaamas solgutama hakatagi.
... Aga kui peaks kunagi valmis saama, siis tõesti päevase ja öise elektri hinnavahe börsil ühtlustub. -
2korda2
kindsigo
Kuivõrd antud jaama efektiivsus on 80%, siis loogiliselt võttes jääb ööpäevase tipu ja põhja vahele vähemalt 20%, vastasel korral pole mõtet seal jaamas solgutama hakatagi.
... Aga kui peaks kunagi valmis saama, siis tõesti päevase ja öise elektri hinnavahe börsil ühtlustub.
Eestis on öise miinimumi ja päevase tippaja elektri hinnavahe laias laastus kahekordne, niiet ka 80% efektiivsusega salvestusjaam tasub ära, kui selle ehitamise kulud üle mõistuse kõrged pole. Öine toodangu ülejääk
läheb päeval müüki kahekordse hinnaga, 20% efektiivsuse kadu pole probleem. -
LG Chem teatas hiljuti, et nad sisenevad koduakuga USA turule Sonnebatterie ja Tesla Powerwalli kõrvale konkureerima. Tesla Powerwall 1-ga võrreldes on LG Chem toode konkurentsivõimeline, aga Powerwall 2 tundub olema game-changer. Ilmselt ka Sonnenbatterie peab ennast turul koomale tõmbama. Nende tootevalikust saab $6000 eest kõigest 4kWh aku koos built-in inverteriga, mis jääb isegi LG Chem pakkumisest maha.
Ainus õlekõrs, mis mõlema käibeid USA akuturul võiks päästa, on lootus et kui Tesla ei jõua kogu nõudlust rahuldada, ostetakse ehk ka teisi. Samas ma pole kuulnud, et USAs mingi tohutu nõudlus oleks koduakude järele.
Investorid peaks fookusesse võtma rohkem Austraaliat, Saksamaad ja võib-olla ka Jaapanit, kus viimasel ajal residential solar on populaarsust kogunud. -
Kõik 3 rivaali joonele pandud.
https://electrek.co/2016/10/31/tesla-powerwall-2-comparison-lg-resu-sonnenbatterie/