BÖRSIKRAHH 2017 - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

BÖRSIKRAHH 2017

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Tallinna Börsi indeks on hetkel all time high 1088,64.
    S&P500 on 2270,75 rekord oli 2277,53.
    Mida kõrgemale lendad, seda valusamalt kukud?

  • Südamel kohe kergem, et teema ära tehti.
    Elagu Börsikrahh 2017, uute võimaluste aasta!
  • Ühel indeksil on vaja jõuda 20K-ni. Peale seda.
    Samal ajal.
    We believe that our performance during the holiday season reflects the broader challenges facing much of the retail industry,” said Macy’s CEO Terry Lundgren in a release.
  • Ptüi, kas tabasingi TB tipu ära? Lipulaev Baltika on juba -4,59%, tõmbab teised ka kaasa:)
  • Mul on kahju, et me ise eestlased ei saa aru kui odavad meil kõik asjad veel on suures pildis - aktsiad, kinnisvara. Mis ei tähenda, et short term lakse ei või tulla. Aga in long run. 2 kordse keskmise palgaga üldiselt korterit osta ei saa, aga meil veel saab. Renditakse ja tehakse rendi nimel hullult tööd.

    Me alles valmistume majanduskasvuks aga pole seda näpuotsagagi näinud peale kriisi. Me oleme unustanud mis on inflatsioon ja rahvastikukasv.
  • a'la Tallinna Kaubamaja on selline asi, millele võiks mõni suurinvestor 25% preemiaga takeoveri teha ja 3 aastat hiljem öelda, et was a good deal.

  • abesiki

    Me alles valmistume majanduskasvuks aga pole seda näpuotsagagi näinud peale kriisi. Me oleme unustanud mis on inflatsioon ja rahvastikukasv.

    just, ehk räägid lähemalt, kust see rahvastiku kasv tuleb?
    Ilmselt sa räägid Talinnast, sest sinna tõesti rahvast kolib juurde, sest mujal Eestis elu vaikselt sureb lihtsalt välja.
    Mis kinnisvara jne puutub, siis peale Tallinna pole mujal jõutud buumiaegsete hindadenigi, keskmine palk on aga suurem, st 10a on elamise ostmine odavamaks läinud. Kui meile inflatsioon külla tuleb, siis kindlasti hinnad tõusevad, muidu ju see poleks inflatsioon, aga õelda, et vaat kus 20a. tagasi sai odavalt asju osta: kes sai, kes ei saanud, keskmisele inimesele käis isegi teleri ost tihti üle jõu, täna võib ta iga kuu uue osta kui soovi on.
    Abe, ma siiani oleb koguaeg lugenud, et ruudu hind võrdub keskmine palk, on normaalne hinnatase, jätame siin igasugu "eksklusiivsed arendused" välja, me kahjuks ei ole Manhattan ega isegi mitte Helsingi.
    Hetkel on Tallinnas hinnad ikka totaalselt ajast ette sõitnud, kindlasti ei pruugi need alla tulla oluliselt, aga antud tasemete püsimiseks peab meil palk ikka duubelduma suht kiirelt.
  • Rinja
    Ptüi, kas tabasingi TB tipu ära? Lipulaev Baltika on juba -4,59%, tõmbab teised ka kaasa:)


    Baltika tulemused sõltuvad ju alati ilmast ja ilm pööras...


  • Ära jää rongist maha.
    Tänapäeva bõrsidel pole võimalik enam raha kaotada.
    2016 aasta olid 80% inimestest võitjad kes börsile raha paigutasid.
    Ära maga maha võimalust rikkaks saada.
    Mina paigutaksi isegi sellised reklaamid selveri kassadesse ja taksodesse
  • tore, et mõned asjad siin ebakindlas maailmas ei muutu

    13.01.2016 harley kirjutas ... maailmalõpu ennustusi aastatest 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 jne. ei viitsinud otsida hetkel

    harley
    Siin foorumis mõned härjad ei taju jätkuvalt tsükli lõppu.
    Aga mind huvitab kaua see omxt suudab hoida võrreldes muu maailmaga.

  • Jah , sihuke linnriigi Eesti=Tallinn mõõde on juba viimased 7 aastat.
    Kõikse KV , mis jääb vaäljapoole Tallinnat, eriti aga väljapoole Harjut on sisuliselt väärtusetu (v.a. põld ja mets) ja oma iseloomult selline "hobikinnisvara". Ise teen ja ise olen.
    Aktsiaturg? See nn finantsturg a´la Tallinn pole ellu ärganudki peale 97ndat.
    Võtke rahulikult, siinkandis rikkaks ei saa. Pole mõtet isegi tõmmelda.
  • Kriisiootajatele, tr ma ei või.
    Kriis tuleb nii kui nii. Mitte keegi ei tea millal ja kuidas ja kust.
    Ta tuleb ootamatult. Kriisi areng on kiire.
    6 kuuga on pupu käes. Kui kõik teaks oodata , siis see ei oleks ju kriis?
    Kriis on valus ainult siis, KUI SUL ON LAENUD. Muul juhul on suht savi.
    Mine puhka, ,võta endale sabati aasta.
    Tee lapsi, tegele hobidega.
  • Henno

    See sinupoolt viidatud näide on nüüd küll kontekstist välja rebitud.
    2016 alguses oli justkui teravam langus kuid Omxt ei liikunud niipalju kaasa.
    Vastavalt sellele oli ka minu postitus.

    Palju sa ise naftahindade langusest teenisid.
    Üldlevinud tõde on see, et need kes toimetavad need ka eksivad. Aga nohh Henno sa ju ei tee midagi ja ei eksi ka eksju.
    Ma ei viitsi siin läbipõlenud maakleritega vaielda.
  • harley, palju siis OMXT meil ülehinnatud on? Enamus aktsiaid on dividenditootlikkuselt väga head hoiused, kuna pangas ju instrumenti nimega "hoius" põhimõtteliselt pole. Mõned väikesed a'la Baltika või Arco võivad ju ülehinnatud olla, kuid nende osakaal on olematu.
    Seega eelmise kriisi mastaabis OMXT langust ei tasu kindlasti isegi oodata.
  • Juhin tähelepanu ka asjaolule, et OMXT indeksi koosseis on oluliselt muutunud. Mitmed aktsiad on eelmisest tipust endiselt 60-70% madalamal.
  • 15.01.2016 sai kirjutatud nii:
    suffiks
    Panen natuke oma mõtteid kirja, pärast hea vaadata, kas panen:
    - kõigest üldse vapsee mööda
    - suund õige, aga ajastusega mööda
    - kõik enam vähem õige, aga lihtsalt testikulaarne defitsiit õigel hetkel renderdab kõik selle sooja õhu võngutamiseks

    Natuke tausta, portfelli struktuuri ja sihte ka, et otsused ja valikud konteksti panna:
    Portfell hetkel:
    - 65% rahavooga vara, sellega mingeid liigutusi ei tee
    - 15% ilma rahavoota vara, sellega mingeid liigutusi ei tee
    - 20% cash

    Portfelli eesmärk ei ole tootlust maksimeerida vaid pikaajalist ostujõudu kaitsta.
    - Võimendus - 0% (tippajal 4 aastat tagasi 20%, isoleeritult kinnisvarakonteinerites).
    - Aktsiaturul - sisuliselt 0% (tippajal 5 aastat tagasi 25%).
    - Võlakirjad - 0% (tippajal 6 aastat tagasi 15%).
    - Toorained, hekifondid, intressispekulatsiooni instrumendid, unlimited downside instrumendid - NEVER.

    Siin ja edaspidi on jutt ainult sellest 20%'st cashist ja mis sellega teha.

    Nüüd mõtted:
    Esiteks vabandan kaasfoorumlaste ja eelkõige Henno ees, kuna valdav osa järgnevaid seisukohti põhinevad persetundel mitte hard datal, on tihti üldistavad, ülelihtsustavad ja põhinevad tugevalt ebatäielikul informatsioonil.

    Mis ma arvan juhtuvat:
    Ma arvan, et järgneva 12 kuu jooksul näeme me ära S&P 500 taseme 1300 - 1100. Esiteks saab kohe täis 7 aastat eelmisest turupõhjast, nii et oleks nagu aeg ka juba. Teiseks - mul on kahtlus, et Glencore'i jamad mõni aeg tagasi oli eeltõuge nagu eelmine kord Bear Stearns High-Grade Structured Credit Fund. Sealt edasi oli aasta aega kelgusõitu ja siis pool aastat vabalangust. Seekord, ma pakun, läheb kiiremini, kuna kuigi ühelt poolt on maailmas palju rohkem raha*, mis kohta otsib, siis teisalt on HFT hinnaleidmise protsessi kiirendamas, võimendamas ja kui eriti halvasti läheb, siis ka vigu tegemas (a la Flash crash). Samuti eeldan ma pauku seekord sektorist, mida on palju keerulisem moraalsete argumentide ("greater good") alusel valitsuse poolt backstoppida. Minu hinangul potentsiaalne esimene doominokivi tõenäosuse järjekorras:
    (1) Toorainesektori laenud
    (2) Laiemalt kogu HY universum
    vähemtõenäolisena:
    (3) massiivne SWF'ide müügilaine, seotuna eelarvekriiside ja ebakindlusega nende omanikriikides
    (4) Unicornindus

    (1) => (2) => (3)&(4)
    (2) => (1) => (3)&(4)
    (3) => (1)&(2)&(4)
    (4) allikana saab olla ainult sümboolseks triggeriks, mis forsseerib Risk-Off'i, pigem on ta ikka collateral damage.

    *palju rohkem raha - kui vesi taandub, võib minu arvates vabalt selguda, et seda nii palju polegi (likviidsuse ja mobiilsuse mõttes), kui arvatakse. Ehk mark-to-market on, aga likviidsust pole, kurask ja hinda ei taha ja ka ei lubata liigutada! Sul võib ju pool triljonit USA võlga olla ja päevane kauplemismaht võib ka sarnane olla, aga kui müüma hakkad, siis võib vabalt selguda, et 97% sellest kauplemismahust on edasi-tagasi võngutamine ja rahavoogude juhtimine ja NET buying on minimaalne (minupoolne spekulatsioon). Ja kui isegi midagi müüa õnnestub, siis kodus on kari näljaseid muidusööjaid, kellele enne maksid naftatuludest vait olemise eest, aga nüüd pead selle raha eest seda tegema. Vaevalt, et sa sel juhul investeerima hakkad, kui sul on vaja kalleid sotsiaalprogramme finantseerida.

    Kuidas positsioneerida:
    Kuna ma viimast kriisi hakkasin ennustama laias laastus 2 aastat liiga vara ja põhja magasin 3 kuud maha, siis mul erilist sügavat veendumust oma ennustusvõime osas ei ole. Kaalun kuni 1-2% ulatuses SPY LEAP PUTTE aga pole kindel, ei tunne end mugavalt IN SIZE derivatiivides. Peamiselt plaanin üritada tabada ära seda momenti, kui endal põlved kõige rohkem värisevad, et siis madala laenukoormaga tooraine-ettevõtteid (puurijad, kaevandajad, tugiteenused, mis minu teesi kohaselt peaks tol hetkel odavad olema ja tõenäoliselt kõige suuremat riskiga kaalutud upside pakkuma) osta. XOM, CVX, NOV - sellised.

    Ootan hea meelega soovitusi ja asjalikku kriitikat mõtete ja potentsiaalsete strateegiate osas. Portfelli struktuuri ega poliitika osas - not so much. Mitteasjalik ja asjasse mittepuutuv kriitika võiks oodata umbes cox taste good, kui on selge, et täiesti nihu läks, järjekordselt.


    Manifesteerus alljärgnev reaalsus:
    Kõigest üldse vapsee mööda. Ikka totaalselt. Bet pmst -100%.
    Edasi:
    Usk, et kriis on ukse ees, on jätkuvalt olemas, aga veendumus on vähenenud. Seega uut betti samas või suuremas suuruses hetkel ei tee, aga igaks juhuks hoian väikest (avamisel ~0,5% NAV) pikka SPY puti positsiooni lahti ja üritan sobival hetkel lisada. Pean võimalikuks, et enne kui perse majja saabub, tuleb veel mingi märgiline tipulipuke seoses epideemilise kasvuoptimismiga, mille on põhjustanud ootused järgmise USA presidendi fiskaalpoliitiliste meetmete osas. Näiteks Dow 22222 koos Barronsi kaanega vms. Ja siis püksid maha.

    Katalüsaatorite osas on mu ootused läinud natuke abstraktsemaks. Kõik ülalmainitud võivad seda jätkuvalt olla, aga siia juurde lisaks ühe üpris makro nähtuse: rikkus = kaubandus ja rahvusvahelise kaupade vaba liikumise kuldaeg on selgelt läbi. Lisaks on valuutakursside ja intressimäärade dünaamika minu meelest selline, et essjapeeviissada lihtsalt ei saa võita. $ üles tapab nende kasumeid (domestic & foreign), intressimäärade liikumised aga tingivad tugeva surve $ jätkuvaks tugevnemiseks (€ ja ¥ on suhteliselt sitemas seisus).

    Lisaks veel soliidne kogus määramatust seoses sellega, et 15 päeva pärast saab ühe anonüümseks jääva suurriigi - (suhtelise) globaalse rahu ja (suhtelise) vabakaubanduse tagaja - presidendiks maailma kõige parem müügimees, kel on kõige suurem peenis, kõige suurem aju, kõige ilusam kodu ja kõige paksem nahk. Ta küll mõnitab oma enda riigi jõustruktuure, kiidab ja kaitseb autoritaarse võõrriigi juhti nende samade oma riigi jõustruktuuride eest ja peab normaalseks seda, et aastakümneid ehitatud rahvusvaheliste suhete süsteemi võib näiteks kell kolm öösel 140 tähemärgiga lammutama hakata, aga sest vast pole hullu.
  • Aitäh. Pihta või mööda, aga piisavalt konkretiseeritud ja põhjendatud nägemusi on alati huvitav lugeda.
  • Henno Viires
    tore, et mõned asjad siin ebakindlas maailmas ei muutu

    13.01.2016 harley kirjutas ... maailmalõpu ennustusi aastatest 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 jne. ei viitsinud otsida hetkel

    harley
    Siin foorumis mõned härjad ei taju jätkuvalt tsükli lõppu.
    Aga mind huvitab kaua see omxt suudab hoida võrreldes muu maailmaga.



    Stock Market in 2017?


  • Ma ausaltöeldes väga ei näe, kust see börsikriis oma klassikalisel kujul tulla saaks hetkel.
    OMXB ettevõtete käibed ja kasumid on valdavalt mõistlikul tasemel, laenukoormused samuti.

    Võlakirjaturg on surnud. Hoiuseturg on surnud. Laadung raha istub pankades ja ootab, et leiaks rakendust. Iga väiksemgi korrektsioon alla ostetakse kohe üles.
    Investorid on õppinud ära, et kui kukubki, siis tõuseb taas ja väljapääsu poole tormata pole vaja. Isegi Brexit ei suutnud verd tuua. Mis siis suudaks?

    Mulle tundub, et ainus asi, mis tooks hetkel kaasa tõsise korrektsiooni, on maailmakaardi ringivaatamine (jätan hindamata selle sündmuse tõenäosuse).
    Aga sel juhul ei ole suurt vahet, kas sa oled aktsiates või rahas.

    Kui ma saaksin valida, kas turud sel aastal +50% või -50%, siis isiklikult ma *sooviksin* viimast. Aga ma ei näe seda tulemas.
  • Chair12
    Ma ausaltöeldes väga ei näe, kust see börsikriis oma klassikalisel kujul tulla saaks hetkel.
    OMXB ettevõtete käibed ja kasumid on valdavalt mõistlikul tasemel, laenukoormused samuti.

    ee..
    ma siiani olen arvanud, et jutt käib antud teemas börsikrahhist. Kas OMXB on börs maailma mastaabis? Likviidsust pole, isegi optsioone ei ole, hedgeda ei saa, millest me räägime. Eestis võib rääkida üksikute aktsiate tulevikust, krahh tuleb ikka börsidel, mitte siin.
  • Erinevad arvamused võimalikust tulevasest kriisist Äripäeva lehel.
    Viisemanni sõnul tuleb kindlasti aeg kus kõiki varaklasse saab soetada tänastest hindadest madalamal.
    Minu jaoks on küsimus vastuseta, et kas ta mõtles homset päeva (mõni protsendikümnendik odavamalt) või kahe aasta pärast mõnikümmend protsenti odavamalt?
    Dilemma on selles, et kui mõne aasta pärast, siis kui palju peaks täna rahas olema? Või kui selle mõne aastaga varade hinnad võiksid veel paarkümmend prossa kasvada, siis kui suur see krahh peaks tulevikus olema, et tänastest hindadest saab odavamalt?
    Mõni ettevõte läheb kindlasti prankrotti, aga kui investeerida indeksaktsiatesse, siis ilmselt järjepidevat rahapaigutust ei ole mõtet suure kriisi ootuses pooleli jätta.
    Jätame siis tänas päeva meelde ja hindame antud tulevikuprognoose siis kui tõsine jama käes.
  • Mis te siin muidu kõvatate, lugege BÖRSIKRAHHe 2007 ja 2008, siis oli veri tänavatel ja foorumisse kirjutajatel tõsi taga. Muideks 90% neist ei ole enam meie seas siin foorumis.
  • Mõned Tallinna Börsi aktsiad riskivad korralikku kukkumist 2017 aastal. Seevastu arvan, et "Aasta investeering 2017" on Tallinna kesklinna korter. Nii nagu Stockholmis ja Helsingis kus korterihinnad on tõusnud meeletult palju viimasel aastakümnel, siis peaks tulema sama areng Tallinnas. Siiamaani on aga ehitustegevus Tallinna kesklinnas olnud väga tugev, kuna on olnud palju vaba ruumi. See olukord peaks aga samm-sammult muutuma, samamoodi kui inimeste arv kes tahavad sinna kolida muudkui jätkub aastakümneid veel.
  • abesiki
    a'la Tallinna Kaubamaja on selline asi, millele võiks mõni suurinvestor 25% preemiaga takeoveri teha ja 3 aastat hiljem öelda, et was a good deal.



    TKMi kinnisvara läbi renditulu arvutuse üksi on väärt ca 177mEUR 8.0% yieldi peale pannes. Mis jätaks Selverite jm väärtuseks ca 168mEUR, äri mille puhul on netovõlg negatiivne -19mEUR, ehk saad Selverid+Autod+jm sisuliselt 150mEURi eest. Vara, mis teeb rahavoogu 30mEUR+ aastas. Sisuliselt lisaks kinnisvarale saad Selverid&co ca 5 aasta rahavoo eest. Võrdluseks mujal sarnased asjad kauplevad pigem 10-11a rahavooge, seega jah, kui asjad turihinda ümber panna, siis oleks need tükid eraldi väärt ca 40-50% rohkem, kui tänases poti koos.

    Seega, ega Sa tõest kaugel ei ole (=

  • Fake McCoy
    Mis te siin muidu kõvatate, lugege BÖRSIKRAHHe 2007 ja 2008, siis oli veri tänavatel ja foorumisse kirjutajatel tõsi taga. Muideks 90% neist ei ole enam meie seas siin foorumis.


    Tänud Face McCoy tänase lugemissoovituse eest! Nooremale börsihuvilisele on BÖRSIKRAHH 2008 väga põnev lugemine.
  • kaiuskiivramees
    abesiki
    a'la Tallinna Kaubamaja on selline asi, millele võiks mõni suurinvestor 25% preemiaga takeoveri teha ja 3 aastat hiljem öelda, et was a good deal.



    TKMi kinnisvara läbi renditulu arvutuse üksi on väärt ca 177mEUR 8.0% yieldi peale pannes. Mis jätaks Selverite jm väärtuseks ca 168mEUR, äri mille puhul on netovõlg negatiivne -19mEUR, ehk saad Selverid+Autod+jm sisuliselt 150mEURi eest. Vara, mis teeb rahavoogu 30mEUR+ aastas. Sisuliselt lisaks kinnisvarale saad Selverid&co ca 5 aasta rahavoo eest. Võrdluseks mujal sarnased asjad kauplevad pigem 10-11a rahavooge, seega jah, kui asjad turihinda ümber panna, siis oleks need tükid eraldi väärt ca 40-50% rohkem, kui tänases poti koos.

    Seega, ega Sa tõest kaugel ei ole (=


    mis ruudu rendihinnaga need arvutused sul tehtud on?
  • Vaatasin kah huvi pärast seda BÖRSIKRAHH 2008 ja jäi mulje, et suurem osa on endiselt elus ja terved. Lihtsalt, näiteks Kristjanid, vist lihtsalt on tüdinenud foorumis aja raiskamisest.
    Eks see ole vist normaalne, et uued tulijad on aktiivsemad kirjutajad.
  • pahurik
    kaiuskiivramees
    abesiki
    a'la Tallinna Kaubamaja on selline asi, millele võiks mõni suurinvestor 25% preemiaga takeoveri teha ja 3 aastat hiljem öelda, et was a good deal.



    TKMi kinnisvara läbi renditulu arvutuse üksi on väärt ca 177mEUR 8.0% yieldi peale pannes. Mis jätaks Selverite jm väärtuseks ca 168mEUR, äri mille puhul on netovõlg negatiivne -19mEUR, ehk saad Selverid+Autod+jm sisuliselt 150mEURi eest. Vara, mis teeb rahavoogu 30mEUR+ aastas. Sisuliselt lisaks kinnisvarale saad Selverid&co ca 5 aasta rahavoo eest. Võrdluseks mujal sarnased asjad kauplevad pigem 10-11a rahavooge, seega jah, kui asjad turihinda ümber panna, siis oleks need tükid eraldi väärt ca 40-50% rohkem, kui tänases poti koos.

    Seega, ega Sa tõest kaugel ei ole (=


    mis ruudu rendihinnaga need arvutused sul tehtud on?


    Arvutus on tehtud "labidameetodiga", EBIT kv-st on 14.2 / 0,08 = 177,5mEUR. Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS haldab ca 130,000 m2 nende endi andmete pealt (http://www.nginvest.ee/tallinna_kaubamaja/), seega kui need nr korrektsed, siis ca 9.1 euri / m2 on lepingud neil tehtud, aga siin peaks arvatavasti täpse nr jaoks vaatama detailsemat aruannet. see on ebit / pinnaga.
  • TKM kinnisvaraosa on alati näidanud korralike kasumeid, aga kuna peamine üürnik on TKM ise, siis on raske nendest kasumitest järeldusi teha kinnisvara väärtuse kohta.
  • stefan
    TKM kinnisvaraosa on alati näidanud korralike kasumeid, aga kuna peamine üürnik on TKM ise, siis on raske nendest kasumitest järeldusi teha kinnisvara väärtuse kohta.


    Ma arvan, et need varad annaks @ 8-9% yieldi pealt suht kergelt mehele panna, rentnikud tulevad ja lähevad, hea asukoha kinnisvara väärtus jääb. Rendid on turutingimustel, grupiväliste rentnike osakaal on ca 1/4.

    Mõni agresiivsem aktsionär/juht teeks KV-le spinni, tõstaks eraldi listitud kehasse, et jaeäri value välja tõsta. Aga TKMi tänane investorbaas pigem välistab selle, nende jaoks pigem oluline sealt dividende võtta, mitte lühiajaliselt aktsiahinda pushida.
  • kaiuskiivramees
    stefan
    TKM kinnisvaraosa on alati näidanud korralike kasumeid, aga kuna peamine üürnik on TKM ise, siis on raske nendest kasumitest järeldusi teha kinnisvara väärtuse kohta.


    Ma arvan, et need varad annaks @ 8-9% yieldi pealt suht kergelt mehele panna, rentnikud tulevad ja lähevad, hea asukoha kinnisvara väärtus jääb. Rendid on turutingimustel, grupiväliste rentnike osakaal on ca 1/4.

    Mõni agresiivsem aktsionär/juht teeks KV-le spinni, tõstaks eraldi listitud kehasse, et jaeäri value välja tõsta. Aga TKMi tänane investorbaas pigem välistab selle, nende jaoks pigem oluline sealt dividende võtta, mitte lühiajaliselt aktsiahinda pushida.

    ee...turutingimustel? Grupisised rendihinnad on turutingimustel? Kindlasti annab kogu potti finantsinvestoritele müüa kui Selverid ise pikaajalised rendilepingud sõlmiksid pindade peale, hetkel on tegu ikka sünergiaga, grupivälised pinnad toovad sisse, lisaks on need renditud välja kallimalt kui grupisisesed.
  • pahurik
    kaiuskiivramees
    stefan
    TKM kinnisvaraosa on alati näidanud korralike kasumeid, aga kuna peamine üürnik on TKM ise, siis on raske nendest kasumitest järeldusi teha kinnisvara väärtuse kohta.


    Ma arvan, et need varad annaks @ 8-9% yieldi pealt suht kergelt mehele panna, rentnikud tulevad ja lähevad, hea asukoha kinnisvara väärtus jääb. Rendid on turutingimustel, grupiväliste rentnike osakaal on ca 1/4.

    Mõni agresiivsem aktsionär/juht teeks KV-le spinni, tõstaks eraldi listitud kehasse, et jaeäri value välja tõsta. Aga TKMi tänane investorbaas pigem välistab selle, nende jaoks pigem oluline sealt dividende võtta, mitte lühiajaliselt aktsiahinda pushida.

    ee...turutingimustel? Grupisised rendihinnad on turutingimustel? Kindlasti annab kogu potti finantsinvestoritele müüa kui Selverid ise pikaajalised rendilepingud sõlmiksid pindade peale, hetkel on tegu ikka sünergiaga, grupivälised pinnad toovad sisse, lisaks on need renditud välja kallimalt kui grupisisesed.


    Kui väidad, et selveri poolt makstav rent on alla turuhinna, siis on see kv oluliselt rohkem väärt kui täna minu arvutuses, ehk veel suurem value peidus. Pigem tundub turuhind see mis ruutude ja ebiti arvutusest välja tuleb. Ankur maksab alati vähem kui pudinad, see on igal pool sama. Lisaks ei tasu unustada südalinna prime kinnisvara city plaza kõrval ja selle uut detaili.
  • ma ei ole õelnud, et alla turuhinna, võib olla ka hoopis vastupidi. Sellised väikesed Selveri keskused ei tööta ilma ankurrentnikuta, seega ei ole kaugel ajad, kus tuleb pind minimaalse hinnaga ankrule anda, kütte ja muud kulud maksab see niikuinii ja korraliku ankru puhul saab teistele normaalse hinnaga ülejäänu välja rentida, st pole head ankrut, surevad ka ülejäänud. Ma absoluutselt ei vaidle su arvutustega, ütlesin ise ka, e ilmselt pole paha preguste intresside juures maha lükata investorile, samas kui konkreetse projekti jaoks raha pole vaja, siis sobib see yield aktsionäridele ka.
  • pahurik
    ma ei ole õelnud, et alla turuhinna, võib olla ka hoopis vastupidi. Sellised väikesed Selveri keskused ei tööta ilma ankurrentnikuta, seega ei ole kaugel ajad, kus tuleb pind minimaalse hinnaga ankrule anda, kütte ja muud kulud maksab see niikuinii ja korraliku ankru puhul saab teistele normaalse hinnaga ülejäänu välja rentida, st pole head ankrut, surevad ka ülejäänud. Ma absoluutselt ei vaidle su arvutustega, ütlesin ise ka, e ilmselt pole paha preguste intresside juures maha lükata investorile, samas kui konkreetse projekti jaoks raha pole vaja, siis sobib see yield aktsionäridele ka.


    Mu arvutuse võib ka teisipidi panna, et kui selverile panna hind, mille peal sarnased varad mujal ida-euroopas kauplevad, siis saad kinnisvarast ca 33% yieldi, ehk kõik nende kv varad kolme aastaga tasuta käes, mh nii Tartu, Tallinna südalinna varad, kui muud väiksemad.
  • Märgin siin eraldi ära ka Andres Viisemanni kommentaari.
    „Minu hinnangul on nii aktsiad, võlakirjad kui ka kinnisvara hetkel väga kõrgelt hinnastatud,“ leiab LHV Groupi suuraktsionär Andres Viisemann.
    usun, et pea kõikidesse varaklassidesse on võimalik tulevikus madalamalt hinnatasemelt siseneda,“ märkis ta.

    Andrese mõtlemine meeldib mulle väga. Raha tehakse ikka siis kui indexid künnavad põhjasid mitte ei püstita rekordeid.
    Keegi siin küsis, et kus kohast see kriis alguse saab? Minu vastus oleks Usa võlakirjad.
    (Trump pole veel ametisse vannutatud.)
    See, et meil praegult mulliga tegemist on pole kahtluski. (nii kinnisvaras kui ka finantsturgudel)

  • harley
    „Minu hinnangul on nii aktsiad, võlakirjad kui ka kinnisvara hetkel väga kõrgelt hinnastatud,“ leiab LHV Groupi suuraktsionär Andres Viisemann. Usun, et pea kõikidesse varaklassidesse on võimalik tulevikus madalamalt hinnatasemelt siseneda,“ märkis ta.

    Nojah, kas ta ei öelnud seda juba 2014. aastal või juba varem? DAX oli siis üle 15% madalam ja S&P EUR-is ca 40% madalam... Tagantjärele tark olles ei tundu nii arukas, aga samas on tootlus olnud rahas istudes konkurentidega võrreldav, mistõttu ei saa ka otseselt midagi ette heita. See kriisiootus on selline ebamugav widowmaker, kus sageli on S&P tasemed kriisi tipphetkel kõrgemad kui ootuste väljakuulutamise hetkel. Aga eks juba Greenspan rääkis oma irrational exuberance'st S&P ühe parima viisaastaku keskel.

    Teisest küljest kriisid tekivad keskmiselt korra 8-11 aasta tagant. See on nagu loodusseadus. Tulevase kriisi kõige tõenäolisemaks trigger-ks on intressimäärade tõus. Keskpangad võivad intressimäärasid veel kaua all hoida, aga iga täiendav aasta tähendab seda, et (ettevõtete/inimeste) laenukoormus kasvab ja mull läheb suuremaks. Ajastuse kohta ei tea, aga eks ta tuleb kindlasti (ärge unustage vaadata eelmist paragrahvi).



  • Üldiselt hakkab mind see turgude roosa manna ära tüütama.
  • 200 st üks teenib pappi langeval turul.
    Oodake, oodake, et teie palka vähendataks , iga kolmas lahti lastaks jne.
    Korter müüki pandaks ja kodulaen üles öeldaks.
    Head unistamist sitast elust.
    Uskumatu!
  • TNT
    200 st üks teenib pappi langeval turul.
    Oodake, oodake, et teie palka vähendataks , iga 3 lahti lastaks jne.
    Korter müüki pandaks ja kodulaen üles öeldaks.
    Head unistamist sitast elust.

    kuidas on USA aktsiate käekäik seotud meie palga ja töötajatega? Kui liiga hästi läheb mujal ja intresse tõstetakse, sis see võib jah kodulaenu maksjate rahakotti tühjendada:D
  • Onju, kriis ja korrektsioon on erinevad asjad.
    Teema nimi on lausa krahh.
    Krahhile järgneb tavaliselt kriis või vastupidi.
    USA börsikrahhile , mis neil seal nina veits vesiseks tõmbab järgneb siinkandis kooma laadne olukord.
    Btw, mis meil oli pistmist mingi Lehmaniga. Mul polnud mingit aga tehase käive kukkus pärast Lehmani Pankorottot näituseks kahe kuuga mingi 50%. Sürr , eks?
    Ahjah, olenemata sellest, et ma ei olnud oma kv asjadega võlgu jäänud liigutati see koheselt halbadesse laenudesse.
    Ilgelt lahe oli olla.
    See 200-300 000 turult oli pisihüvitis selle kepi eest, mis läbi tuli elada.
  • TNT. Ma räägin siin roosa Trumpi mannast. Krahhi ei oota, kuid meile meeldib ju kaupa madalamalt osta. Kas sa ei tahaks?
  • Pigem arvan, et toorained ja tööstus olid allahinnatud. Pangad sh. Ja muu umbluu liiga kallis.
    Ma olen vana inimene, ma ei saa midagi hetkel osta, mul pole rahagi.
    Pangad ka ei anna, ju siis pole usaldusväärne.
    Ise teen , ise olen.

  • Kõik turud on nagu koomahaiged keskpankade tilgutite otsas, niikaua turud aina tõused, sest raha aina odavneb. Huvitav, kas jäävadki, igaveseks. Kui tilgutid ära võetakse, siis vast tuleks see kauaoodatud krahh aga kellel seda vaja on?


  • Tere! Ma olen küll Postimehe välja mõeldud algaja investeerija, aga hakkan tegema reaalseid investeeringuid päris rahaga.

    Ma lihtsalt ei saanud enam kauem kõrvalt pealt vaadata, kuidas kõik tuttavad aktsiaid ostavad ja silmade särades mõne ettevõtte dividendipoliitikast räägivad.
  • Mõtlesin alguses, et mingi pilauudis, aga vist ei.
    Pean oma reedest arvamust korrigeerima: krahhi tõenäosus kasvas olulisel määral.
  • Liblika tiivalöök Tallinnas võib põhjustada üleilmse orkaani.
  • Jep, kõik õige. Seniks aga kui peale tuleb nautigem sõitu. Ei ole mõtet närveldada.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon