LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Energeetika

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Meil on olemas päikeseenergia teema, kuid vaataks siin energeetikat laiemalt, sealhulgas nii tootmist, ülekannet, kui ka jaotamist, miks mitte ka kasutamist ajamites.
  On selge, et päikeseenergia tootmise mahud kasvavad, kuid sellesse sektorisse investeerimine tundub mulle keeruline nii hinna- kui tariifisõdade tõttu, raske võimalikke võitjaid välja valida.
  Mitmed aastad tagasi ostsin Fortumit, pidades silmas investeeringut pikas ajaks, kui aga venelased hakkasid relvi täristama, siis arvestades soomlaste Siberisse ehitatud jaamasid, müüsin kahjutundega 2014 aastal ära (täna vaatasin, et aktsia sel sügisel +30% teinud) . Energia tootjaid ja võrke polegi enam vaadanud. Mõeldes, mis võiks siis tulevikus toimuvatest arengutest võita, tuleb esimesena pähe GE – ning tundub kallis esmapilgul, ABB samuti. Järgmine suurem eurooplane on Siemens. Aga temaga on nii, et mõnedes oma valdkonna sektorites saab ta kasvada ja võita ning samas mõnedel aladel on juba mahud kuivamas, eelkõige siis soojusjaamade turbiinid. Siemensit lugedes jääb muidugi ette tema tuulikute äri ning hiljutine ühinemine hispaanlaste Gamesaga, uus nimi siis Siemens Gamesa, mida saksas kaubeldakse GTQ1.DE lühendi all. Siemens Gamesa on graafikukõverikel viimase poole aastaga 22 eur hinnatasemelt tublisti allapoole liikunud ning olles avaldanud viimase kvartali kehvad tulemused, jõudnud 11 eur juurde. Probleemid on Indias ning võimalik toetuste kadumine USA-s. Paistab, et kerge pole sel turul kellegil ning pärast seda, kui ka Vestas Wind (VWS.DE) täna kehvad tulemused avaldas ning päevaga -18% tegi, sulgus ka Siemens Gamesa sümpaatiast allpool 11 eur. Kel tuuleenergia vastu huvi ning usku Siemensi võimesse restruktureerimised lõpule viia, võib vaadata viimast tutvustust.
  http://www.gamesacorp.com/recursos/doc/accionistas-inversores/informacion-financiera/resultados-trimestrales/2017/aa-results-presentation.pdf
  Eks nad ise peavad raskusi ajutiseks ning väljavaateid siiski heaks. Aga võib-olla on tuuleenergia jaoks paremad ajad Euroopas läbi, nagu Kristjan Velbri kaks aastat tagasi kirjutas?
  https://fp.lhv.ee/news/4892066
  Mina ostsin veidike.
 • Siemens väärib kindlasti tähelepanu. Tänases Financial Times'is hea lugu energeetika/elektri konglomeraatide maailmas toimuvast, eelkõige siis läbi GE ja Siemensi võrdluse.
  Ühe korra lugeda lasi, pärast seda rahamüüri taga.
  https://finance.yahoo.com/m/225deb9d-e030-33f5-9a53-0657a8b7e965/%5B%24%24%5D-ge-and-siemens%3A-power.html

 • Alstom on saanud valmis Fuell Cell rongi, kasutusse alates 2021.
  http://www.railway-technology.com/news/alstom-build-fuel-cell-trains-lnvg/
  Samas Siemens on ühendamas Alstomi rongiäri anda omaga, loodavas ettevõttes peaks 50,X protsenti sakslastele saama.
 • Mulle tundub Siemens investeerimiseks üsna hea asi. Kaks üksust on peksa saanud ja täna on Saksa lehtedes pealkirjad , kuidas nad töötajaid koondavad - paha. Kui lõppenud finantsaasta tulemusi vaatan, siis suurte raskuste tingimustes ettevõte tervikuna kasvatas käivet ja kasumit ning suurendab dividende( täna veidi üle 3% dividenditootlust). Aktsia kaupleb ca 16 P/E juures. Kui veidi väiksemaid sõpru vaadata, siis ABB ning Schneider Electric on stabiilsemad, ilusamad ning justkui probleemideta, aga hinnastatud oluliselt kõrgema P/E ( ABB näiteks 24) juures. Siemensil on valdkondi laialt käes ja riskid hajutatud. Resursse ja vahendeid jagub ühendamisteks ning ülevõtmisteks, mida energeetikamaailmas toimuvate eelseisvate muutuste ärakasutmisel tarvis. Kõige huvitavam tundub aga 2018. a. poolel toimuva meditsiinitehnika üksuse (Siemens Healthineers) IPO, tundub perspektiiviga äri.
 • Siemens Gamesa teatas, et sai Vatenfall'ilt 950 MW tellimuse suurtele tuulikutele ja kerkib 8%.
  https://industriemagazin.at/a/neuer-grossauftrag-fuer-siemens-gamesa
  Vestas sai suurusjärgu väiksema lepingu, 100 MW USA-st ja tõuseb sama reipalt.
  http://renews.biz/109305/vestas-books-100mw-in-n-dakota/
  Ma loodan, et sellega tegi sektor põhja ära, kuigi Nordex jääb kergesse miinusesse.

Teemade nimekirja