LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Ampler Bikes elektrijalgrattad

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Transport liigub järjest jõulisemalt elektrile üle ja näha on ka kasvu Eesti investorite huvis selle valdkonna vastu, näiteks ka Skeletoni vastu Harju Elektri teemas. Samad tendentsid on toimumas ka jalgrataste seas, elektrirattad on kõige müüdavam elektriline transpordivahend, 2016 aastal müüdi ligi 35 miljonit e-ratast kokku $15,7 miljardi eest ja huvitavaid arenguid on oodata ka edaspidi. Tegu on linnapiirkonnas ühe kiireima ja energiaefektiivseima transpordivahendiga, millega saab ka näiteks higiseks saamata tööle jõuda ja sõltuvalt elektritootmise viisidest võib ka üks energiaefektiivsemaid transpordivahendeid olla.

  Eestis on ka valdkonnas mitmeid tootjaid, kaugemale jõudnute seas on Stigo, mis toodab Hiinas ja Ampler Bikes, mis paneb rattaid kokku Tallinnas. Viimase osalus on kaubeldav Funderbeami järelturul ja see võib äkki oma (viimaste tehingute järgi) umbes €3,7 - 4 miljoni mcapi juures pakkuda teatud huvi kasvu otsivale ja kõrgema riskitaluvusega investorile. Seetõttu võiks Ampleril ka olla oma teema LHV foorumis, üks huvipakkuvamaid kiire kasvuga väike-ettevõtteid, mis on ka järelturul kaubeldav ja laiemale investorite ringile ligipääsetav.

  Senised tulemused: Ampler tegi 2015 alla €20k käivet, 2016. aastal €314k, lõppenud aastal 1,08m (eesmärk oli küll €1,4m) ja alanud aastal on eesmärk enda müügimahtu kolmekordistada. Eesmärk ei tohiks olla liiga kõrge, kuna eelmise aasta põhilisel müügihooajal oli Ampleri e-rataste ooteaeg vähese käibekapitali ja sellest tuleneva laovarude nappuse tõttu ligi kolm kuud. Nende toode peab päris äge olema, et Lääne-Euroopa kliendid olid nõus 100% ettemakset tegema üle €2000 maksva ratta puhul ja 3 kuud ootama väikse tundmatu Ida-Euroopa ettevõtte toodet... Ise Ampleri omanikuna võin julgelt öelda, et ongi väga äge ratas.  Väljavaade käesolevaks aastaks: Käesolevaks aastaks on ooteaeg langenud kolmelt kuult kolmele nädalale, veebruari lõpus tulevad välja uued täiustatud mudelid, käibekapitali puudus enam kasvu pidurdamas ei ole ja mais avatakse ka Berliinis uus flagship pood (algne eesmärk oli küll veebruaris avada) ja hoolduskeskus, mis kõik aitavad selle aasta müüki tõsta oodatavalt €3-3,5 miljoni kanti. Ettevõte keskendubki hetkel saksakeelsetele turgudele, Eesti osa käibest on langenud alla 10%. Sügis ja talv on rataste müügis tüüpiline hooaja väline aeg, osalt seetõttu on tokeni hind ka alanenud peale viimase rahastusvooru järgset hüpet. Eelmisel aastal palgati ka uus müügijuht, kelle abiga suudeti oktoobri müügikampaaniaga teha täiesti offseason ajal €166k käivet, mis annab hea aluse oodata, et kevad-suvisel müügihooajal suudetakse seniseid numbreid ka oluliselt ületada. Veebruari lõpus on juba esimene suurem rattalaat Saksamaal, kuhu Ampler ka minemas on ja peale seda võib hakata ootama müügi kasvu. Tüüpiliselt märtsis hakkab käive olulisemalt kasvama ja aprill-juuni on parim müügiperiood, hooaja ja hooajavälise aja käibed võivad kordades erineda. Viimastel kuudel on teadlikumad huvilised ka ostu edasi lükanud, et uut mudelit saada.

  Aruandlus: Ettevõte paneb igakuiselt Funderbeami üles ka ülevaateid, mis on seal investori staatust omavatele inimestele nähtavad. Hetkel küll neil igakuine jooksev raamatupidamine veel nii heal tasemel pole, juppide ostud kantakse kohe kuludesse, mitte laovarudesse või teel olevatesse laovarudesse. Jooksev kasumiaruanne näeb seetõttu reaalsusest kehvem välja. Eks veidi moonutatud pilt finantsseisust lisab mõnevõrra lisariske investoreile, aga on alust loota, et see seis paraneb lähikuudel. Varase faasi ettevõttel ei saagi päris kõiki aspekte kohe algusest oodata päris börsiettevõtete tasemel, Ampleri jaoks pole see seni prioriteetides piisavalt kõrgel olnud. Nad on keskendunud pikemale perspektiivile ja lühiajaliselt investorite huvidele vastu tulek pole nii tähtis neile olnud. Aga pildi saab igakuiselt ette küll, kindlasti palju parema pildi kui HAE kaudu Skeletoni väärtuse kasvule panustades.

  Riskid: Varase faasi ettevõtetega kaasneb päris lugematul määral riske, mida vast ei ole mõtet siin loetlema hakata. Lisaks mainitud puudujääkidele jooksvas raamatupidamises on ka järelturu käibed väikesed, €5-10 000 kandis kuus, kuna free float on ainult 410 000 tokenit. Teisisõnu sisenemine-väljumine võib olla aeganõudev protsess. Võimalik, et mingi hetk listitakse ka Fundwise'i kaudu tõstetud investorite osalus, siis võiks likviidsus natuke paraneda.

  Seni on Ampler pakkunud esimeses rahastusvoorus osalenud investoreile ligi 300% tootlust kahe ja poole aastaga (premoney oli €750k ja tõsteti veidi üle 90k) ja ka viimase vooru investorid on üle kümne protsendi üleval 8-9 kuuga. Praeguse suhteliselt väikse ettevõtte väärtuse juures võib korraliku täideviimise ja korraliku kevadise müügihooaja puhul olla optimistlik küll Ampleri väljavaadete suhtes. Ettevõte on seni nii prognoose ületanud esimesel paaril aastal, eelmine aasta jäädi mõnevõrra alla, aga seni on igati ägedalt toimetatud. Viimastel aastatel üle 200% aastakasvu näidanud ettevõtte puhul võib selline 1-1,3x prognoositavat käesoleva aasta käivet hinnatase kasvuinvestoreile huvi pakkuda.

  Lahtiütelus: Oman

Teemade nimekirja