Börsipäev 27. september - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 27. september

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Balti põhinimekirjas tehti esmaspäeval 4133 tehingut ning käive oli 1,114 miljonit eurot, millest Tallinna börsi käive moodustas 745 tuhat eurot ning Vilniuse börsi käive 333 tuhat eurot. Tehinguid tehti vastavalt 3212 ning 782.

  Enimkaubeldud aktsiad olid:


  Suurimad tõusjad ja langejad olid:


  Uudised:
  Harju Elekter HAE1T jätkab juhtimise ühtlustamise ja sünergia suurendamise eesmärgil 2020. aastal alustatud grupisisest restruktureerimist ning kavandab Eestis asuvate tehaste ühendamist, mille käigus AS Harju Elekter Elektrotehnika ja AS Harju Elekter Teletehnika tootmised koondatakse ühte tütarettevõtjasse. Harju Elekter Elektrotehnika ja Harju Elekter Teletehnika ühinemine võimaldab ettevõtte teatel saavutada olulise kokkuhoiu nii tootmis- kui ka tööjõukulude osas ning minna järk-järgult üle kulusäästlikuse printsiipidel töötavale ettevõttele. Harju Elekter Teletehnika varad, õigused ja kohustused antakse tervikuna üle Harju Elekter Elektrotehnikale. Ühinevad äriühingud on mõlemad Harju Elektri 100-protsendilised tütarettevõtjad.

  Sel nädalal:
  28.09 DelfinGroup DGR1R dividendi ex-kuupäev
 • Eelmise nädala arengud nii valuuta- kui ka võlakirjaturgudel kandusid esmaspäeva edasi, hoides aktsiaturgude investoreid närvilisena. Dollar tugevnes peamiste valuuta suhtes 0,8% uuele 20 aasta kõrgeimale tasemele, USA 10aastase riigivõlakirja tulusus kerkis 21 baaspunkti 3,89%le, mis oli kõrgeim tase alates 2010. aastast ning volatiilsusindeks jõudis üle 30 punkti tõustes kõrgeimale alates juunist. Ehkki päeva algus andis aktsiaturul lootust võimalikuks taastumiseks, tuli S&P 500 indeksil lõpuks ikkagi leppida 1,0% kaotusega, mis 3655 punktil sulgudes tähistas madalaimat taset alates 2020. aasta detsembrist. Euroopas lõpetas Stoxx 600 0,4% madalamal, süvendades kaotust aasta algusest 20,3%-ni.

  Üsna suures fookuses olid eile Suurbritannia finantsturud, kuna valitsuse eelmisel nädalal avaldatud majanduse stimuleerimise plaan pani turuosalisi tundma hirmu inflatsiooni edasise hoogustumise pärast. Selle tagajärjel sattus nael dollari suhtes vabalangusesse, kukkudes 1,6% rekordmadalale tasemele 1,0689 dollarile ja pannes spekuleerima, et kespank võib novembri istungil tõsta intressimäära ligi 200 baaspunkti ja võib olla sunnitud ka varem sekkuma. Viimane aga nentis, et nad ei pruugi siiski enne novembrit tegutseda.

  Samal ajal jäi ka FEDi ametnike retoorika karmimat rahapoliitikat toetama. Boston FEDi presidendi Susan Collinsi sõnul tuleb põikpäise inflatsiooni kontrolli alla saamiseks intressimäära edasi tõsta aga see toob paratamatult kaasa ka töökohtade kadumisi. Cleveland FEDi presidendi Loretta Mesteri arvates peab inflatsioon näitama aeglustumist mitu kuud, enne kui saab tipu tegemises veenduda. Ta lisas, et ei näe järgmisel aastal intressimäärade võimalikku langust. Atlanta FEDi president Raphael Bostic nentis, et inflatsiooni aeglustamiseks tuleb veel üksjagu vaeva näha.

  Saksamaa ettevõtete kindlustunde indeks alanes septembris 88,6 punktilt 84,3 punktile, jäädes alla analüütikute oodatud 87,0 punktile. Allajäämise taga oli eeskätt järgmise kuue kuu ootuste indeksi vajumine rekordmadala taseme lähedale, mida kogeti pandeemia haripunktis, kuid ettevõtted olid pessimistlikumad ka jooksvat olukorda hinnates. Teistest suurematest Euroopa riikidest on Saksamaa energiakriisi suhtes haavatavam ja seepärast viitavad senised küsitlused kõrgele riskile, et sealne majandus võis kolmandas kvartalis tõenäoliselt juba kahaneda.

  Dallase töötleva tööstuse aktiivsusindeks langes septembris –12,9 punktilt –17,2 punktile ning kõik peamised komponendid jäid seejuures nõrgaks. Siiani avaldatud neli regionaalset töötleva tööstuse küsitlust viitavad Morgan Stanley hinnangul siiski sellele, et üleriigiline ISM indeks võis näidata septembris marginaalset tõusu augustis registreeritud 52,8 punkti pealt.

  Aasia aktsiaturud leidsid mõningast tuge USA aktsiaindeksite futuuride 0,7% taastumisest. Nikkei kosus 0,6%, Shanghai Composite kerkis 0,3%, S&P/ASX200 parandas taset 0,3%. Negatiivsem oli meeleolu Hongkongis, kus Hang Seng alanes 1,1% ja ka Lõuna-Korea Kospi pidi leppima 0,5% kaotusega. Brenti toornafta kallines 0,8% 84,7 dollarile, Bitcoin rallis 5,1% 20 083 dollarile ja Ethereum tugevnes 4,6% 1385 dollarile. Unts kulda maksis 1631,4 dollarit (+0,6%).

  Tänastest majandusuudistest võiks esile tõsta USA augustikuu kestvuskaupade tellimused, USA tarbijate septembri kindlustunde indeksi ja USA uute majade augusti müügi.

  11.00 Euroala rahapakkumine (august)
  15.30 USA kestvuskaupade tellimused (august)
  16.00 USA majade hinnaindeks (juuli)
  17.00 USA tarbijate kindlustunde indeks (september)
  17.00 USA Richmond FEDi aktiivsusindeks (september)
  17.00 USA uute majade müük (august)
 • USA ettevõtete investeeringud hoidsid augustis endiselt üsna kenasti momentumit.

  - US Cap Goods Orders Nondef Ex Air Aug P: 1.3% (est 0.2%; prev revised to 0.7% from 0.3%)
  - US Durable Goods Ship Nondef Ex Air Aug P: 0.3% (est 0.3%; prevR 0.6%)


  USA kestvuskaupade tellimused ilma kaitse- ja lennutööstuseta (mln USD)

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon