BÖRSIBUUM 2023 - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

BÖRSIBUUM 2023

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Vaatasin, et viimase börsibuumi foorumi avas stefan aastal 2021.
  Täna on turg natuke alla tulnud, covid on kontrolli alla saadud, energia hinnad languses, sõda saab lõppeda, inflatsiooniga pole midagi selget jne.

  Siiski ma kutsun rahvast positiivsusele. Loodan ,et tullakse välja erudeeritud lahendustega ja turu tõlgenduste kohta pakutakse põhjendatud ja kaalutletud analüüse. Jätame oletused ja ennustused ajakirjanduse ja sotsiaalmeedia harrastada.
 • Irw, mitte oletada saab ainult tagant järgi.
  Tulevikust rääkides ju kõik spekuleerivad,mis võib tulla.
  Teemat lõpetades: Ilma vihmata pole ka vikerkaart, seega ralli tuleb kindlasti.
 • BÖRSPÜSIBUMBESSAMA 2023 teema ka vaja veel teha, siis on pea kõik variandid kaetud. ffs
 • "tonis"
  Vaatasin, et viimase börsibuumi foorumi avas stefan aastal 2021.

  Tekkis vajadus üle kontrollida mida kirjutasin. :-)

  30.11.2020
  "stefan"
  Päevad on loetud neile, kes istuvad praegu rahas ja loodavad saada börsidelt midagi odavat covid-masenduse abiga, ma arvan.
  ...
  ...
  2021 saab olema huvitav aasta. Veel on paljud, kes arvavad, et tuleb pigem raske aasta, ehk üllatuspotentsiaal on väga suur, ja koos sellega börside potentsiaal.


  Oligi loetud, üheksa kuud hiljem OMXT +65%.


  Praegusel aastavahetusel olen vaid julgenud ennustada, et inflatsioon krahhib 2023 ning, et Euribor ei tõuse üle 3% (mitte 4%-ni nagu teised austatud analüütikud arvavad). Paraku pole ma suutnud teha sellest järeldused börsi ennustamiseks, aga kuna näiteks ehitussektor jaheneb kõvasti erinevates riigis, siis pigem pessimism natuke aega, ma arvan. Aga jah, sõda võib lõppeda, ja elekter võib odavneda, nii, et on palju tegureid vastupidises suunas ka.
 • Ma olen liiga rumal, et kogu 2023 ette näha, aga mind vaevab üks suur küsimus selliste pulliste vaadete juures. Nimelt, need kõik eeldavad seda, et peale inflatsiooni kontrolli alla saamist tulevad intressimäärad koheselt alla. Aga miks? Miks peavad null-intressimäärad normaalsus olema, nii et selle juurde jälle tagasi jõuda uuesti ja uuesti? Miks ei võiks "normaalsus" olla lihtsalt 3-4% @ ECB ja 4-5% @ FED? Miks peame eeldama, et keskpangad ei ole sellest null-intressimääradega majanduse steroidide totaalsüstimisega pekkikeeramisest mitte midagi õppinud ja tahavad selle absurdse eksperimendiga uuesti jätkata ka peale seda, kui lõpuks selgus, et oih, kaasnevad ikkagi kõrvalnähud? Et ikkagi pole aru saadud, et olematud intressimäärad ei ole mitte uus normaalsus, vaid see peaks olema väga ajutine, lühiajaline ekstreemsus, mida kasutada ainult siis, kui propeller on korralikult ekskremente täis?
 • Kas mitte näiteks sellepärast, et 6 kuu pärast on tööpuudus laes ja majandus pekkis ja on vaja stimuleerima hakata? Kuigi sellega olen nõus, et 2-3% euribor ja 4-5% Fed rate on igati ok toimetamiseks kui sellega ära harjub.
 • "Investor"
  Kas mitte näiteks sellepärast, et 6 kuu pärast on tööpuudus laes ja majandus pekkis ja on vaja stimuleerima hakata?

  Miks ta peaks laes olema? Ja veel juba 6 kuu pärast? Sellisel juhul peaks ju turul lageraie käima..
 • "pahurik"
  "Investor"
  Kas mitte näiteks sellepärast, et 6 kuu pärast on tööpuudus laes ja majandus pekkis ja on vaja stimuleerima hakata?

  Miks ta peaks laes olema? Ja veel juba 6 kuu pärast? Sellisel juhul peaks ju turul lageraie käima..


  USA turul on ju vastupidi, mida kehvemad uudised reaalmajandusest, seda paremini läheb börsidel, sest loodetakase, et FED flinchib. Aga igal juhul saab 2023 olema deflatsiooniline aasta koos kõikide selle mõjudega - sisendhindadest on täna eelmisest aastast kõrgemal ainult euribor ja töötasud.

  vaata ka: https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2023/01/04/soojemad-ilmad-viisid-euroopa-gaasihinna-2021-aasta-tasemele
  https://oilprice.com/
 • Mul on küsimus. Kas siia tohib postitada vaid positiivseid toone?
  Mis juhtus juba esimestel tundidel nende põhjendatud ja kaalutletud argumentidega?


  Kui ma oleks vastik väike vanamees (aga seda ma ju ei ole, eks), siis ütleks, et nii teemaalgataja motivatsioon kui hilisemad positiivsed argumendid on natuke märtsikuised jääolud kohaliku tähtsusega veekogul.
 • börsibuum oli aasta alguses ära. ostsin aasta esimesel kauplemispäeval üht ebalikviidset aktsiat oma väikese preemia eest ja hind rallis minu ostuga 10% üles. 10 minutit hiljem sain karudelt peksa. järgmise preemia saan juulikuus, siis on jälle rallit oodata.
 • "opex"
  BÖRSPÜSIBUMBESSAMA 2023 teema ka vaja veel teha, siis on pea kõik variandid kaetud. ffs


  Kõige mõistlikum (neutraalsem) oleks teema "BÖRSIAASTA 2023", aga see millegipärast läbi pole läinud.
 • Igale ühele oma teema:

  BÖRSIBUUM 2023 = OPTIMISTIDELE
  BÖRSIAASTA 2023= NEUTRALISTIDELE :)
  BÖRSIKRAHH 2023= PESSIMISTIDELE
 • ....
  Buumist saame jälle rääkida mitte varem kui 10 aasta pärast.
  Hetkel pole VEEL krahhigi toimunud.
  Lihtsalt spämmi mull visiseb õhust tühjaks.
  Meemiaktsiad ja ahvinvestorid koos SPACK idega ei täida ajakirjade esikaasi aga digireostus nagu KRÜPTO mullitab ja kobrutab jätkuvalt.
 • BÖRSIBUUM oli meil aastatel 2020 lõpp-2021 lõpp.
  Seega uut buumi niipea pole oodata , buumi selle tekkimiseks on vaja alustuseks PÕHI teha ja siis alustuseks taastuma hakata.
  Optimistid ( main street ) ootavad põhja 2023 kevadeks , mina vana pessimistina lükkaks seda aastakese edasi.
 • Nõustun TNT-ga. Hetkel pole isegi väga suuri kukkumispäevi olnud, kus börsil kauplemine seiskuks, ning suurt musta masendust ka veel ei näe.  Antud teema algatus meenutab kahtlaselt "return to normal" faasi.


 • Rally käib juba ammu aga mitte indexites vaid üksikutes stockides.
  Mõned näited: Adidas+40%, Prosus+50%, Itaalia retailer ovs +50% põhjadest.
  Stefan ostis siin hiljuti Peab ab +22% põhjadest. (pole paha)
  Mõtetu neid indexeid jälgida ja saagida. See on puhas stock pickerite turg.
 • Miks mitte ka laiapõhjaliselt, "non investable" sektorit esindav KWEB ETF põhjast 2x vähem kui 3 kuuga.
 • Hedge funds have flipped to record net long SOFR futures from a record short in just 4 months (as open interest continues to build)

  Big U-Turn, dovish shift. Markets pricing in ~50bp rate cuts for second half of this year.  https://finance.yahoo.com/news/hedge-funds-eying-fed-shift-220000048.html
 • FED'S BOSTIC: RATES WILL HAVE TO REMAIN ABOVE 5% FOR AN EXTENDED PERIOD OF TIME, WELL INTO 2024.

  Ja samal ajal võlaturg:
  TLT


  TNX  Kas need asjad räägivad hetkel erinevat keelt?

  M.Wilson MS-st kordas taas, et majanduslangusest tulenev EPS langus pole sisse hinnastatud ja ootavad veidi karmimal juhul SP500-le 3000 taset. Söön ühe õuna ära, et seda ei juhtu. Turg juba teab neid ootusi, mida on piisavalt kedratud ja tõen. et sinna minnakse aina väheneb. Lisaks oleks see liiga lihtne võimalus aktsiad osta. Osa häid ettev. võiks siis tänasest tasemest veel ca 30-35% langeda nt.
 • 3900 on SPX tase, sealt 30% on 1170. Paistab, et lähevad alla 3000. Rinx pane õun valmis.
 • Uus buum muidugi tuleb, aga mitte 2023, sest et kõigepealt tuleb käimasolev kräsh kah ikka lõpuni ära teha.
 • "Totu Cool"
  Uus buum muidugi tuleb, aga mitte 2023, sest et kõigepealt tuleb käimasolev kräsh kah ikka lõpuni ära teha.


  Pullid hakkavadki kohe kui kräsh algab uut tõusu ootama. Teisel pool on karud, kes kohe esimestel tõusumeetritel hakkavad järgmist kräshi ennustama.
 • Mind ka täitsa huvitaks, et mida see "kräshi lõpuni ära tegemine" endast kujutab? Rõhuks ka sellele, et olukorda, kus turg on konsensuslikul meelel tuleviku osas ei saa kunagi tekkida, sest siis kõik mõistlikud inimesed kas ainult ostaks või ainult müüks, ja turg korrigeeriks end ise ära teise suunda. Kui mingi kindel asi oleks vaja veel "ära teha", kas siis mitte kõik suuremad tegijad ei oleks lühikesed?
 • Kräshijatel hakkab natuke kiireks minema. Keskmine karuturg kestab ca aasta, mis hakkab varsti täis tiksuma ja statistika näitab, et peale languse aastat tuleb tõenäoliselt turul tõusu aasta.
  Kuna optimistide teema, siis olen kuni homse CPI tulemusteni mõõdukalt optimistlik.
 • Aga kui tuleb krabi?
  Nüüdseks on ju turul enam vähem selge, kes intressimäärade poolt saavad kägistatud (laenudest tugevalt sõltujad nagu kinnisvara ja rapid growth seltskond nagu Uber) ja kes mitte. Paaniliselt igaks juhuks kõike müüa poleks nagu enam põhjust. Kohaneda suutnud hakkavad langusest taastuma, inflatsioon ise hakkab ka lõpuks põhja üles suruma.

  Pealiku mainitud Spirit AeroSystems (SPR) on hea kohanemise näide - tsiviillennunduse tootjana sai koroona poolt kõva laksu, aga on nüüd tegevuse ümber suunanud kaitsetööstuse tellimustele.

  Kõige keskmisena kokku indeksite horisontaalne kulg.
 • Keskmine pulliturg kestab 3,8 aastat. Viimase krahhi põhjast (märts 2009) toiminud tõus tippudeni (sept 2021) kestis 12,5 aastat.
 • "PeaLiK"
  Keskmine pulliturg kestab 3,8 aastat. Viimase krahhi põhjast (märts 2009) toiminud tõus tippudeni (sept 2021) kestis 12,5 aastat.


  just nii, nüüd tuleb järgi 3x karuturg mis kestab aastani 2025
 • Intresside tõstmise mõju ei ole veel majandusse jõudnud.
  Millal inflatsioon "kontrolli " alla saadakse ei ole teada, kõik on puhas spekulatsioon.
  Miks arvatakse, et intresside alandamine toimub veel aastal 2023?
  Ma arvan , et intresse alandatakse mitte enne järgmise tsükli lõppu, s.o. 10 aastat.
  2,5% pole mingi intress - 5% on normaalne.
 • USA valitsuse 1y võla tootlus on hetkel 4,72% ja 2y tootlus 4,24%. Ehk siis turg arvestab üsna järsu intresside langusega ja seda mitte kuigi kauges tulevikus. Inflatsioon väheneb osaliselt ka ise tänu selllele, et hindade võrdlusbaas on kõrge ning energiakandjate hinnad on tipust korralikult alla tulnud.
 • "Utoopia"
  Mind ka täitsa huvitaks, et mida see "kräshi lõpuni ära tegemine" endast kujutab?


  Täitsa põnev oleks teada kui suur osa foorumirahvast jälgib ka võlakirjaturgusid paralleelselt aktsiaturgudega? Hetkel on lühiajaliste laenude annualiseeritud tootlus ehk intressimäär kõrgem kui pikaajaliste, mis ajalooliselt on tähendanud seda, et suurem nutt ja hala on alles tulemas ja aktsiaturu põhjani on veel 1 kuni 2 aastat aega.
 • Nuu-nuu , nõustun Totuga.
  1. Paha pole veel hakanud, jooma pole veel ajanud.
  2.Kuidagi on ju see rahatrükist tekkinud liigne mass välja taandad, selleks sobib inflatsioon. Ei saa olla, et kõik on järsku rikkad ja igiliikur leiutatud:)
 • "TNT"
  Nuu-nuu , nõustun Totuga.
  1. Paha pole veel hakanud, jooma pole veel ajanud.
  2.Kuidagi on ju see rahatrükist tekkinud liigne mass välja taandad, selleks sobib inflatsioon. Ei saa olla, et kõik on järsku rikkad ja igiliikur leiutatud:)


  Võimenduse kokkutõmbamine vähendab rahamassi palju kiiremini kui inflatsioon. Ainult et kaasnev efekt on oht sobimatus kohat pankrot tekitada ja kogu kaunis ehitis sellega kokku varistada.
 • Mulle isiklikult tundub, et mingit krahhi kus paljud oleks määrava osa varandusest kaotanud, pole toimunud.
  Inimestel on pappi küllalt, istuvad rahulikult ja tunnevad huvi, et "kas põhi on juba käes" - et siis sajaseid luhvtitama ehk ostma hakata.
 • "TNT"
  Nuu-nuu , nõustun Totuga.
  1. Paha pole veel hakanud, jooma pole veel ajanud.
  2.Kuidagi on ju see rahatrükist tekkinud liigne mass välja taandad, selleks sobib inflatsioon. Ei saa olla, et kõik on järsku rikkad ja igiliikur leiutatud:)


  Üks arvamus. Mulli ventiiliks võis seekord olla hoopis krüpto. Seal ikka asi kohati piisavalt nukker. Eks aeg näitab.
 • "karlsson25"

  Üks arvamus. Mulli ventiiliks võis seekord olla hoopis krüpto. Seal ikka asi kohati piisavalt nukker. Eks aeg näitab.

  Nukker jah (no okei, kui sisse minnes teadvustad endale, et see on hunnik püramiide kiirete kauplemiskeskkondadega, siis on täitsa lõbus), aga kas sellel on piisavalt massi ja seotust, et majandust laiemalt mõjutada? Imho suur osa krüpto nominaalsest turuvääringust on fake - palju "projekte", kus shitcoin on paaris udust tuletatud stablecoiniga, kusjuures mõlema varud kuuluvad valdavas enamuses ainuisikulisele autorile, kes siis massiga manipuleerides koorib raha ülejäänud 10% omavatelt uskujatelt. Et kui selline asi nulli kukub - kas see on samaväärse mõjuga kui võrdse turuvääringuga panga lõpp?
 • Kõike on nüüd terve see nädal ostetud, kuna ootus on, et CPI tuleb alla.
  Erilise armastuse osaliseks on saanud praktiliselt pankrotis firmad, mis näitab turu äärmist üleostetust/hirmu kadumist.
  Üldjuhul minnakse positiivse sündmuse peale kasumit võtma või negatiivse stsenaariumi puhul wtf jmomendi a selloffi peale.

  Ei ole kana ringi tõstnud, aga debiilsuse tase hakkas juba punasesse taguma, see tuleks ära karistada.
 • "ymeramees"
  Erilise armastuse osaliseks on saanud praktiliselt pankrotis firmad, mis näitab turu äärmist üleostetust/hirmu kadumist.


  Kas jutt käib meemiaktsiatest või üldiselt laiemast pildist? Üldse praegused liikumised tunduvad tulenevat pigem derivatiivide iseärasustest, mitte traditsionaalsest turuloogikast

  Sellist optsioonituru aktiivsust nagu 2021 alates pole ju ajalooliselt olnud, kus kaubeldavate optsioonide nimiväärtus ületab kaubeldavate aktsiate väärtust. Kuiste optsioonide päevadel on pea iga kuu volatiilsus suurem, ja nüüd on kõige populaarsem leap date (jan 20) kätte jõudmas

  Kes teab kuhu see nn gamma squeeze jõuab, aga ma tahaks küll öelda, et turg liigub hetkel derivatiivide tõttu, mitte CPIst tulenevast sentimendist
 • "ymeramees"
  Kõike on nüüd terve see nädal ostetud, kuna ootus on, et CPI tuleb alla.
  Erilise armastuse osaliseks on saanud praktiliselt pankrotis firmad, mis näitab turu äärmist üleostetust/hirmu kadumist.
  Üldjuhul minnakse positiivse sündmuse peale kasumit võtma või negatiivse stsenaariumi puhul wtf jmomendi a selloffi peale.

  Ei ole kana ringi tõstnud, aga debiilsuse tase hakkas juba punasesse taguma, see tuleks ära karistada.  JPM on sinusuguste jaoks teinud tänaseks päevaks "game plan-i"
 • Sinusugused ehk usuvadki selliseid asju. Kuigi need kunagi ei lähe nii, siis järgmine kord jälle
 • Neile kes tahavad enne Q4 avaldamist uurida börsiettevõtete (ja nendega seotud ettevõtete) käivet sep-nov (ehk siis mitte päris Q4):
  https://emta.ee/ariklient/amet-uudised-ja-kontakt/uudised-pressiinfo-statistika/statistika-ja-avaandmed#tasutud-maksud
 • "pull_lambanahas"
  "ymeramees"
  Erilise armastuse osaliseks on saanud praktiliselt pankrotis firmad, mis näitab turu äärmist üleostetust/hirmu kadumist.

  Kas jutt käib meemiaktsiatest või üldiselt laiemast pildist? Üldse praegused liikumised tunduvad tulenevat pigem derivatiivide iseärasustest, mitte traditsionaalsest turuloogikast

  Teemaks ehk BBBY?
  Juhtkond: "Oleme kohe-kohe pankrotti minemas"
  Turg: "PUMP IT 300%"
 • "stefan"
  Neile kes tahavad enne Q4 avaldamist uurida börsiettevõtete (ja nendega seotud ettevõtete) käivet sep-nov (ehk siis mitte päris Q4)


  Tasub silmas pidada, et näidatud maksustatavad käibesummad ei ole enamasti võrreldavad majandusaruande käivetega, suuremad erinevused tulevad pöördkäibemaksu arvestusest ning sellest, et maksustatav käive tekkimise aeg erineb raamatupidamise standardite järgi käibe tekkimise ajast (nt ettemaksu saamisel tekib maksustatav käive, aga aruandes tohib käivet deklareerida alles kauba lähetamisel või tarneklauslite järgi).

  Seega võrdlusbaasiks võtta eelmiste perioodide maksustatav käive, mitte aruanne vs EMTAle deklareeritud käive
 • GS majas on koostatud huvitava graafiku, arvates, et retail on müünud!

  SP500 puhul kõik aktsiad, mis soetati perioodil 2019-21
  Nasdaq puhul müüdud isegi rohkem.
 • Goldman ja retail. Linnainimesed kirjeldamas lehma.
  Retail on end "oh oleks see nagu 2020" ootuses kurguni kinni tõmmanud või enda konto vaatamisest loobuma sundinud. Igal juhul long ja närvilised.

  2022 ei olnud recession. 2022 oli eelmäng, pliiatsiteritaja.

  Energiahinnad ei tõuse?
  Teenused on kallimad, palgatõus, intressikulu firmadel laseb enda ärikulu tarbijale edasi lükata. So what, et ei saa just nüüd ja just praegu kinnisvara või autot osta. See suunab väga palju raha tarbimisse, mis pole seotud intressidega.
  Ehk et kui nõudlus ei kuku, ei kuku ka hinnad.

  Kusagil maakera kuklas oli hea kohvisaak see aasta ning futuurid....
  Proovi see nüüd läbi 2023 olukorra tarbijani tuua. Just.
 • tuli aeg retail tagasi ostma hakkama, kui offloading lõppeb, võib uue langustsükkli alustada
 • BofA uuring väidab, et varahaldurid samuti märkimisväärselt müünud ning liikunud cash'i ja võlakirjadesse.
 • "saying" ja "müünud" võib olla erinevad asjad, see on pokkeri mäng.
  kui need oli jaanuaris kõvasti ostnud, võib need olla nüüd "overweight".
 • Ehk siis suurelt müünud on retail ja varahaldurid. Kes ostnud on? Keskpank?

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon