milline on aktsia dividendimakse mõju aktsia optsioonile?

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • kui näiteks aktsia ostuoptsiooni ostu ja exp.date vahele jääb aktsia dividendimakse (näiteks aastase optsiooni puhul) siis kuidas ja kas see mõjutab optsiooni väärtust?
  • mõju ikka on. euroopa tüüpi optsioonide (saab kasutada ainult optsioonitähtajal) väärtuse arvutamisel lahutatakse aktsiahinnast dividendide nüüdiväärtus ehk siis niipalju, kui aktsia oodatult peale dividendimakset langeb.

    kuna ameerika tüüpi optsioone võib kasutada ka enne optsioonitähtaega, siis seal on asi tsipa keerulisem. kuna langus on put-optsiooni väärtusele positiivse mõjuga, siis putte enne dividendimakset ei realiseerita ehk siis väärtus on sama, mis euroopa tüüpi puti puhul. call-optsioone võib aga olla optimaalne kasutada enne aktsia ex-dividendi minekut, sellisel juhul on kaubeldav väärtus suurim kas siis sellest väärtusest, mis on varasema realiseerimise korral või sellest, mis oleks calli hoidmisel optsioonitähtajani. hinna arvutamisel kasutatakse Roll-Geske-Whaley valemit, mis on siis vähe keerulisem kui Black and Scholes.

    LHV poolt pakutavad Eesti optsioonid on Ameerika tüüpi ehk siis call-optsioone võib olla kasulikum kasutada vahetult enne aktsia ex-dividendi minekut... või siis kasutamise asemel võib loomulikult ka lihtsalt tagasi müüa..

Teemade nimekirja