Börsipäev 18. juuni - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 18. juuni

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Kui nädala keskel on ees ootamas nõnda oluline sündmus nagu seda on FOMC intressimääraotsus ning mille raames võiksid tulla vihjed QE programmi muutmise osas, siis ei oleks oodanud, et turud julgevad selle eel nõnda kartmatut liikumist teha. Indeksid avanesid ligi protsendi jagu kõrgemal, kui põhiargument näis olevat panus FEDi turusõbralikkusele, mida päeva teises pooles üks FT artikkel siiski maha jahutas, väites et Bernanke võib eelseisval kohtumisel panna paika QE vähendamise kava. On pisut hämmastav, kuidas turud võtavad nõnda tõsiselt igat ajakirjanikku, kes USA rahapoliitika teemal kirjutab, justkui tegu oleks siseinfo avaldamisega. S&P 500 indeks lõpetas 0,8% kõrgemal, Stoxx 600 kosus 0,7%.

  Makrot jagus eilsesse päeva vähe, kuid paar näitajad siiski oli ja kuna need kujunesid oodatust paremaks, siis või sellelgi olla oma positiivne mõju sentimendile. Kuigi USA kinnisvaraturg on näidanud paranemise märke juba pikemat aega, siis majade ehitajate kindlustunde indeks on siiani jäänud alla 50 punkti, mis tähendab, et suurem osa vastajatest on olnud pessimistlikud. Juuni näitaja aga hüppas koguni 8 punkti 52 punkti peale ja seega esimest korda 2006.a aprillist hindab 255 ehitajast suurem osa ärikeskkonda pigem heaks kui kesiseks.  Majanduse jaoks kahtlemata positiivne signaal, ent raske öelda, kui palju see keskmise tarbija kindlustunnet ja ostujõudu peegeldab. Viimasel ajal on päris palju kirjutatud sellest, kuidas üsna märkimisväärne osa ostudest tehakse sularahas (mõnedes piirkondades väidetavalt isegi kuni 70%), mis viitab institutsioonide tegevusele, kes üritavad hinnatõusust kasu lõigata. Ühest küljest aitavad institutsioonid majasid kokku ostes küll stabiliseerida turgu ja laenuga vee alla vajunud seniseid majaomanikke, kuid samas muudetakse maja ostmisel eraisiku elu raskemaks, sest laenutingimused on jätkuvalt suhteliselt karmid ning müüjal on lihtsam eelistada ostjat, kellel kohe raha näidata, selle asemel, et jääda sõltuma teise kliendi pikast laenutaotluse protsessist.

  Positiivselt üllatas ka esimene regionaalne töötleva tööstuse küsitlus, mis sedapuhku avaldati NY piirkonnas. Üldine äritingimuste indeks paranes juunis -1,43 punkti pealt 7,84 punktile (oodati 0,0), kuid vastuoluliseks muutsid selle mitmete alaindeksite, nagu näiteks uued tellimused ja tööhõive, langus.

  Tulles tänase päeva juurde, siis Saksamaal avaldatakse analüütikute ja investorite kindlustunde indeks ning USAs mai inflatsioon ja veidi kinnisvarastatistikat.

  11.30 Suurbritannia inflatsioon (mai)
  12.00 Saksamaa ZEW küsitlus (juuni)
  15.30 USA inflatsioon (mai)
  15.30 USA alustatud elamuehituste arv (mai)
  15.30 USA väljastatud ehituslubade arv (mai)

  USA indeksite futuurid kauplevad hetkel 0,1% kõrgemal.
 • Mais kukkus uute autode registreerimine Euroopa Liidus -5,9% YoY ja eurotsoonis -9,0%. Aprill sai tuge täiendava tööpäeva ning lisaks märtsi külmemate päevade arvelt ja seetõttu vajus aastapõhine võrdlus mais taas sügavamale miinuspoolele.
 • Suurbritannia inflatsioon kerkis mais aasta baasil 2,4% pealt 2,7% peale, mis oli oodatust kümendiku enam

  UK CPI (May) in at 0.2%M/M and 2.7%Y/Y versus 0.1%M/M and 2.6%Y/Y expected and 0.2%M/M and 2.4%Y/Y prior.
 • Saksamaa ökonomistide ja analüütikute küsitluse kohaselt jooksva majandusolukorra hinnang veidi halvenes 8,9 punkti pealt 8,6 punktile (oodati 9,5 punkti), kuid sellevõrra ollakse jälle optimistlikumad tuleviku suhtes. Järgmise kuue kuu ootuste indeks paranes 36,4 punkti pealt 38,5 punktile, lüües konsensuse prognoositud 38,1 punktist taset.
 • Inflatsioon oodatust veidi madalam, aasta baasil +1,4% (aprillis +1,1%). Kinnisvaranäidajad oodatust nõrgemad

  May Core CPI M/M +0.2% vs +0.2% Briefing.com consensus
  May CPI M/M +0.1% vs +0.2% Briefing.com consensus
  May Building Permits 974K vs 983K Briefing.com consensus; Prior revised to 1005K from 1017K
  May Housing Starts 914K vs 950K Briefing.com consensus; Prior revised to 856K from 853K

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon