Börsipäev 3. juuli - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 3. juuli

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • USA juunikuu tööturu raport ja arengud Kreeka osas jätsid eile sentimendi aktsiaturgudel negatiivseks, kui Euroopas sulgus Stoxx 600 -0,4% kaotusega ning Ühendriikides aitas päeva lõpu ostuhuvi kergitada S&P 500 indeksi tagasi nulli.

  IMF avaldas Kreeka kohta ülevaate, milles hindab 2018.a kestva kolmanda abiprogrammi vajaduseks 52 miljardit eurot. Ühtlasi argumenteeritakse, et riigi võla jätkusuutlikule tasemele toomiseks oleks vaja pikendada kreeditoride praeguste nõuete tähtaegasid kaks korda 40 aastani ning anda intresside maksepuhkust.

  Bloombergi poolt tellitud värske küsitlus (2. juuli seisuga) kinnitas varasemaid uuringuid, et Kreeka referendumil saab olema väga tasavägine seis. Küsitlusele vastanutest 42,5% kavatsevad hääletada finantsabi poolt ning 43% selle vastu. Muuhulgas päriti, kas Kreeka tulevik on eurotsoonis või tuleks kasutusele võtta oma valuuta ning siin püsib üsna tugev ühisraha poolehoid (81% vastanutest).

  Kapitali piirangutest hoolimata on Kreeka pankade likviidsusreservid kiiresti kokku kuivamas ning tõenäoliselt vajatakse juba vahetult pärast referendumit täiendavat abi Euroopa Keskpangalt. Bloombergi allikate kohaselt kavatseb viimase nõukogu likviidsusabi arutada uuesti esmaspäeval, mille eel pole välistatud võimalus, et selle ajani hakkamasaamiseks tuleb kapitalipiiranguid veelgi tõsta.

  Ühendriikides keskendusid investorid eile juunikuu tööturu raportile, mis tõi kokkuvõttes taas korraliku kasvu (223 tuhat uut töökohta vs oodatud 233 tuhat) ning töötuse määra languse 0,2pp võrra 5,3%ni, kuid detailsem vaade nõnda positiivne polnud. Esiteks revideeriti eelnevatel kuudel loodud töökohtade arv 60 tuhande võrra madalamaks, tööjõus osalemise määr näitas pärast kahekuulist tõusu taas langust madalaimale tasemele alates 1977.a ning keskmise tunnipalga kasv püsis juunis muutumatuna, aeglustades aastases võrdluses kasvu 2,3% pealt 2,0% peale. Ühe kuu raport ei anna alust intressimäärade osas ootust radikaalselt muuta, kuid juuli ja augusti numbrid peaksid olema selgelt paremad, et veenda FEDi inflatsiooni liikumises tagasi sihitud 2% lähedale ning sealt tulenevalt anda ka põhjust septembris intressimäära kergitama hakata. Järgmisel reedel esineb FEDi juht Janet Yellen kõnega, mille raames võib kuulda tema mõtteid juuni tööturu raportist.

  Aasia turud kauplesid öösel valdavalt miinuspoolel, kui Hiina aktsiaturu indeks Shanghai Composite jätkas pärast eilset -3,5% langust täna kukkumist veel -1,8% ning on selle nädala kaotust venitanud ligi 9%ni, seda vaatamata erinevatele turgu toetavatele meetmetele, mida valitsus on viimasel ajal välja kuulutanud. Sentimendile ei aidanud kaasa ka HSBC Hiina teenindussektori juuni aktiivsusindeks, mis langes maikuu 53,5 punkti pealt 51,8 punktile (madalaim alates jaanuarist), peegeldades eelkõige uute tellimuste kasvu aeglustumist (aeglaseim 11 kuu jooksul).

  Kuna USA turud on suletud, püsib fookus täna ainult Euroopal, kus Kreekal on enne pühapäevast referendumit mängida pearoll. Nii vastu- kui poolthääle toetajad planeerivad õhtul Ateenas korraldada oma kampaaniaid. Majandusnäitajatest avaldatakse eurotsooni teenindussektori juunikuu lõplik aktiivsusindeks ning maikuu jaemüük.

  10.30 Rootsi tööstustoodang ja tellimused (mai)
  10.45 Itaalia teenindussektori PMI (juuni lõplik)
  10.50 Prantsusmaa teenindussektori PMI (juuni lõplik)
  10.55 Saksamaa teenindussektori PMI (juuni lõplik)
  11.00 Eurotsooni teenindussektori PMI (juuni lõplik)
  11.30 Suurbritannia teenindussektori PMI (juuni)
  12.00 Eurotsooni jaemüük (mai)

 • Küsin korra üle, võimalik et ma saan ise valesti aru - intresside maksepuhkus tähendab siis teenindatakse põhiosa ning intressid jäävad selles perioodis 0% peale? Pole veel kuulnud, et sellist vastutulekut laenuvõtjale tehtaks.

  IMF avaldas Kreeka kohta ülevaate, milles hindab 2018.a kestva kolmanda abiprogrammi vajaduseks 52 miljardit eurot. Ühtlasi argumenteeritakse, et riigi võla jätkusuutlikule tasemele toomiseks oleks vaja pikendada kreeditoride praeguste nõuete tähtaegasid kaks korda 40 aastani ning anda intresside maksepuhkust.
 • ma ise saan aru, et "grace" perioodil intressi ei küsita. Konkreetne lause IMFi raportis on järgmine:

  As an illustration, one option for recovering sustainability would be to extend the grace period to 20 years and the amortization period to 40 years on existing EU loans and to provide new official sector loans to cover financing needs falling due on similar terms at least through 2018.

 • OK, tänud! Järelikult on tegu ühe laenuinstrumendi liigiga, mida rakendatakse, aga lihtsalt see on spetsiifiline toode ning mitte laiatarbekaup.
 • Eurotsooni teenindussektori juuni aktiivsusindeks ühtis esialgse näiduga, kasvades maikuu 53,8 punkti pealt 54,4 punkti peale (kõrgeim alates 2011.a maist).

  Itaalia teenindussektori PMI oli juunis 53,4 (oodati 52,3, mais 52,5)
  Prantsusmaa teenindussektori PMI oli juunis 54,1 (esialgne 54,1, mais 52,8)
  Saksamaa teenindussektori PMI oli juunis 53,8 (esialgne 54,2, mais 53,0)
  Hispaania teenindussektori PMI oli juunis 56,1 (oodati 58,4, mais 58,4)

  Eurotsooni teenindussektori PMI
 • Eurotsooni jaemüük paranes aprilliga võrreldes 0,2% (oodati 0,1%9 ning näitas aastatagusega võrreldes 2,4% kasvu. Mahu poolest on jaemüük jõudnud tagasi 2010.a tasemele (kollane, indeksi väärtuse alus 2010=100)
 • Suurbritannia teenindussektori aktiivsus paranes juunis kahe punkti võrra 58,5 punktile, rohkem kui oodatud 57,5
 • EFSFi nõukogu otsustas, et Kreeka maksejõuetus IMFi laenu puhul ei kandu üle nende laenudele ning hetkel ei kavatseta riigilt kiirendatud korras tagasimaksmist paluda, kuigi uks sellisele võimalusele jäeti lahti

  EFSF REPEATS GREEK NON-PAYMENT NO IMPACT FOR EFSF BONDHOLDERS
  EFSF DECIDES NOT TO REQUEST IMMEDIATE REPAYMENT OF GREEK LOANS
  EFSF TO ADDRESS GREECE IN WRITING TO GIVE EFFECT TO RESOLUTIONS
  EFSF OPTS FOR RESERVATION OF RIGHTS ON LOANS TO GREECE
 • Vähemalt niipalju on Kreekast kasu, et saab täpselt teada kuhu maani erinevaid institutsioone pressida saab enne kui neil kopa ette viskab ja kui süüdimatut käitumist veel normaalseks peetakse.

Teemade nimekirja