Börsipäev 19. august - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 19. august

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Suvise puhkuse kõrgaeg jätab käibe ja liikumised tagasihoidlikuks ka USA aktsiaturgudel, kus S&P 500 lõpetas kitsas koridoris liikudes lõpuks 0,2% kõrgemal. Energiasektor näitas tugevamat pulssi tänu 48,22 dollarile rallinud WTI-le (+3,1%), mida toetas dollari jätkuv nõrgenemine ja spekulatsioonid OPECi naftatoodangu kasvu võimalikust külmutamisest järgmisel kuul toimuval mitteametlikul kohtumisel. Euroopas lõpetas Stoxx 600 neli päeva väldanud languse, kosudes 0,7%.

  Brexiti referendumi järel tõmbasid analüüsimajad Briti majanduskasvu prognoose tugevasti allapoole, oodates investeeringute ja tarbimise vähenemise tõttu isegi majandussurutist. Ja kuigi küsitlustel põhinev info sellele ka viitab, siis tegelikud näitajad ütlevad siiani, et olukord võib pigem olla võrreldav 2011.a, mil kasv kuivas küll kokku, kuid langust suudeti siiski vältida. Eile avaldatud juulikuu jaemüük kasvas autosid ja kütust arvestamata juuni baasil 1,5% ning kasv mullusega võrreldes kiirenes 5,4% peale, mis mõlemad ületasid analüütikute ootusi (vastavalt 0,3% ja 3,9%). Jaemüük kipub olema üsna volatiilne statistika ning oluliseks mõjutavaks teguriks oli juulis soe ilm, mistõttu näitavad järgnevad kuud, kas tegemist oli ajutise positiivse efektiga või mitte.

  Arvatust paremaks osutus ka Ühendriikides möödunud nädalal esitatud esmaste töötu abiraha taotluste arv, mis kahanes eelneva nädalaga võrreldes oodatud ühe tuhande asemele nelja tuhande võrra 262 tuhandele. Philadelphia FEDi küsitlus maalis töötleva tööstuse kohta augustis pisut parema pildi, kui aktiivsusindeks kerkis 4,9 punkti 2,0 punktile. Lühiajaliselt jääb ebakindlus kõrgeks, sest näiteks tööhõive ja uute tellimuste indeks liikusid augustis allapoole, kuid kuue kuu väljavaate osas olid ettevõtted siiski optimistlikumad, mida peegeldas vastava indeksi tõus 33,7 punktilt 45,8 punktile, märkides kõrgeimat taset alates 2015.a jaanuarist.

  San Francisco FEDi presidendi John Williamsi (pole hääletav FOMC liige) sõnul oleks keskpangal mõistlik jätkata intressimäära aeglast tõstmist pigem varem kui hiljem, sest see võimaldaks rahapoliitika sujuvamat normaliseerimist. Kuna rahapoliitika mõjub majandusele üsna pika viitega, võidakse kiiremat inflatsiooni ootama jäädes seista silmitsi olukorraga, kus pidureid tuleb väga järsult vajutama hakata, suretades majanduse jälle välja. Tema sõnul on soovitud inflatsiooni saavutamine käeulatuses ning 4,9% töötuse määr loomulikul tasemel, mistõttu pole tulevikus enam vaja ligi 190 tuhande töökoha loomist kuus nagu tänavu keskmiselt, vaid piisab ka ligikaudu 80 tuhandest kuus, et see ühtiks tööjõu kasvuga.

  Tänane börsipäev kujuneb majandusuudiste osas väga vaikseks.

  09.00 Saksamaa tootjahinnaindeks (juuli)
  15.30 Kanada jaemüük (juuni)
  15.30 Kanada inflatsioon (juuli)
  20.00 USA Baker Hughes aktiivsete nafta puurtornide arv (19. august)

Teemade nimekirja