Liven AS börsile - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Liven AS börsile

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse
 • Liven AS on Eesti kapitalil põhinev kinnisvara arendaja.


  ÄP vahendab: Hooga kasvav arendaja Liven sihib börsi
  Skanska ehituskontserni lahkumise järel sündinud kinnisvaraarendaja ja -büroo Liven kaasas äsja raha ja plaanib lähiaastatel arenduste mahtu mitu korda kasvatada. Tulevikuplaanidest ei puudu ka märksõna "börs", selgub Äripäeva raadio saatest "Ideest kasumini".

  Läinud nädalal teatas ettevõte kolmest suuremast muutusest – kaasati 3 miljonit eurot investoritelt Andres Järvikult ja Peeter Männilt, OÜ kujundatakse ümber ASiks, ettevõtte nõukogusse hakkavad kuuluma ka Järvik ja Mänd.
  Andero Lauriga tuleb juttu sellest, kuidas need uudised ettevõttele kasvuhoogu annavad, kuidas vau-töötajad ettevõtet kasvatada aitavad, kuidas luua kodusid, mis end ise reklaamivad ning juttu tuleb ka ettevõtte kaugematest eesmärkidest, kus ei puudu ka märksõna „börs“.


  Paar päeva tagasi teatas Liven, et kaasas 3 000 000 EUR ja muutus OÜ-st AS-ks: Liven muutus aktsiaseltsiks ja kaasas kolm miljonit eurot
  Kodude looja Liven kasvas aktsiaseltsiks ning kaasas kapitali kolme miljoni euro ulatuses, et soetada rohkem arenduseks sobivaid kinnistuid uute korterelamute rajamiseks. Eesmärk on lähiaastatel kasvatada müügimahtu 300 uue koduni aastas.

  Seoses sellega moodustati nõukogu, kuhu kuuluvad Andres Aavik, Andres Järving ja Peeter Mänd. Ühtlasi muutus ettevõtte nimi Liven AS-iks.

  Liven on kuue tegevusaasta jooksul Tallinna elamuturul kindlalt kanda kinnitanud. Mullu teenis ettevõte 2,9 miljoni eurose käibe juures 1,58 miljonit eurot kasumit. Korterelamute müügi edukuse tuules otsustas varem osaühinguna tegutsenud Liven kaasata täiendavat kapitali. Uute aktsionäride ning täiendava kapitali abil plaanib ettevõte finantseerida uute kinnistute ostu Tallinnas ja seeläbi pakkuda oma klientidele veel rohkem valikuvõimalusi.

  Liven on loonud nüüdseks üle 300 kodu ning arenduse erinevates staadiumites on ettevalmistamisel rohkem kui 1000 korterit. Selle aasta lõpus algab Koplis Alasi 5 kortermaja ehitus. Järgmisel aastal on ettevõttel plaanis alustada nelja uue arenduse müügi ja ehitusega.

  Liven asutati 2014. aastal eesmärgiga arendada Tallinnas elukondlikku kinnisvara. Ettevõte on loonud kodusid pealinna erinevatesse piirkondadesse, näiteks luksuslik kortermaja aadressil Toom-Kuninga 21, Kultuurikatla lähedusse jääv industriaalstiilis elamu Katla Maja, Nõmmele sportlastele mõeldud hobiruumiga Vääna 11 kodud jt.


  Raadiosaade asub siin: Kiire hooga kasvav arendaja Liven sihib börsi. Tulevikku pudutav jutt algab minutist 29:30.
  32 minutil räägib Andero Laur, et tuleviku pipeline arenduses peaks olema 3000 korterit, et aastas müüa 300 korterit. Tulevikus tõenäoliselt Liven kaasab veel kapitali, võib-olla 4-5 aasta pärast võib jõuda börsile.  Liven üldiselt teeb seda mida ma arvasin mõnda kinnisvara arenduse ettevõtet tegevat juba mitu aastat tagasi, nimelt kapitali kaasamine kruntide/projektide soetamiseks ja seejärel edaspidi börsil toimetamist.
  Kinnisvara arendamine on üsna suure kapitalivajadusega valdkond ja väiksemad kinnisvara arendusettevõtted kindlasti vajavad bilansi tugevdamiseks ja müügi"toru" loomiseks natuke väliskapitali abi.
  Endover on olnud suurelt projekte ette võtnud, samuti kapitali väljast kaasanud. Arvasin, et Endover kasutab sama taktika, aga praeguseks tundub, et leiab kapitali siiski muudest allikatest.
  Pakun et lisaks Livenile võime tulevikus veel mitut kinnisvara arendamisele suunatud ettevõtet näha kapitali kaasamas muuhulgas börsilt. Loodetavasti ei tule taolised ettevõtted turule ainult kriisi haripunktis või siis kui kõik juba täiesti pekkis on.
 • Jääme ootama kommentaare "Livenit ei saa enam kunagi 1,97 euroga" või mis see legendaarne fraas oligi. Mõni tummine noteering sobiks KV-tipu tähistamiseks kenasti.
 • "Mullu teenis ettevõte 2,9 miljoni eurose käibe juures 1,58 miljonit eurot kasumit."
  Uskumatud marginaalid ikka elamuarenduses, siin ruumi küll ja veel nii uutele tulijatele kui väiksematele marginaalidele. Palgakasv toidab seda äri ikka pikalt veel. Ise endale maja ehitamine pangalaenuga on ka välistatud, laenu saaks alles sisetööde faasis.
  Kummaline, et Merkol Eestis ainult 1000 korterit arenduses, mitte 3000. Või 5000.
  Seda "kohe saabub kinnisvarakrahh"-trummi pekstakse siin aastast aastasse, ei tule seda niipea kusagilt.
  Maa-amet: kinnisvara hinnaindeksid.
 • See on ju emaettevõtte konsolideerimata käive, iga arendus on eraldi SPV-s (2,9 miljonit tähendaks aastaks ca 20 korteri müümist). Vt nt https://www.teatmik.ee/et/personlegal/12932602-Liven-Kodu-4-O%C3%9C ja https://www.teatmik.ee/et/personlegal/14184989-Liven-Kodu-9-O%C3%9C. Neid SPV-sid tegelikult Livenil paar tükki veel, mis eelmine aasta käivet tegid.

  Lisaks sellele, kasumit võib elamuarenduses mõjutada päris korralikult see, et mis hinnaga oli bilansis arvel arenduskrunt. Kui a la 2011 ostetud krunt ja ümber hinnastatud vahepeal ei ole, siis arvata on, et arenduse marginaal on väga kõrge. See väljendab tegelikult kinnisvara hinnatõusu 2011 --> 2019, mitte arendustegevuse kasumit ja kindlasti ei tähenda, et kui täna arendust alustada (= krunt osta), siis kasum oleks võrreldav.
 • Ärileht vahendab: Arendaja kaasas 2 miljonit eurot ning ehitab bussijaama kõrvale elu- ja ärihoone
  Liven AS tütarettevõte Liven Kodu 17 OÜ emiteeris mitteavaliku pakkumise teel 20 hüpoteegiga tagatud võlakirja nimiväärtuses 100 000 eurot kokku 2 miljoni euro ulatuses lunastamistähtajaga 31.03.2023. Emissioonist saadud vahendeid kasutatakse Juhkentali 48 projekti finantseerimiseks.

  Võlakirjadelt makstakse kvartaalseid intressimakseid 8% aastas ning nende tagatiseks on seatud 1. järjekoha hüpoteek, mida hoiab tagatisagendi teenust osutav advokaadibüroo TRINITI.

Teemade nimekirja