Viomi (VIOT) - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Viomi (VIOT)

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Viomi (aktsia sümbol VIOT) - Hiina tarkade IoT kodumasinate tootja. Endine Xiaomi tütarettevõte mis toodi börsile. Kasvav ettevõte. Ülimalt odav.  Ettevõte teatas eile, et alustab aktsiate tagasi ostmist (järelikult peavad börsihinda liiga odavaks). Börsihind ongi ulmeliselt odav võrreldes teiste sama tegevusalaga ettevõtetega.
  Ostsin eile VIOMI (VIOT) aktsiaid keskmise hinnaga 4.50. Praegu positsiooni suurus 1 protsent portfelli väärtusest. Võimalik, et lähikvartalites lisan.

  Viimased peaaegu pool aastat oodanud languse peatumist. Nüüd aga suhtarvud sellised, et ükskõik mis nurga alt vaadates on valuatsioon ekstreemselt odav. Tõenäoliselt pikas perspektiivis raske raha kaotada. Mingit pankrotiohtu ei ole ja ettevõtte finantsseis on tugev.
  Ei maksa arvata, et tänases situatsioonis turg teab midagi. Turg ei tea midagi, turg lähtub puhtalt emotsioonidest ja soovib Hiina päritolu aktsiatest iga hinna eest lahti saada.
  Suuremate Hiina indeksiaktsiate puhul - KWEB, CQQQ, FXI - on minu arvates veel põhjadeni ruumi, kuid suurem osa langusest on tõenäoliselt juba seljataga. KWEB puhul pakun, et pikaajaline põhi tehakse kuskil 35-40 dollari piirkonnas. Tegelikult, KWEB indeks (Hiina internetigigandid) väärib oma pikaajalise potentsiaali tõttu juba täna investeerimist.
  Enne kui olulisemad Hiina indeksid jõuavad paanikapõhja ära teha võivad üksikud aktsiad hakata otsima ettekäänet ülespoole liikumiseks. Seda peaks hoolega jälgima. Põhjadest tekivad tihtipeale teravad rallid. Kui liiga passiivseks jääda, siis võib rallid maha magada. Aga on ka võimalik, et liigume mõned kuud ja kvartalid külgsuunas enne kui turg suuna ülespoole võtab.
  Ehk tasub positsioon soetada mitmes osas.

  SUHTARVUD:
  - aktsia eilne sulgemishind 4,84 dollarit
  - turuväärtus 281 milj
  - P/E 9,5
  - käive 974 milj
  - sularaha 180 milj
  - võlga Viomil ei ole.
  - Price/sales ~ 0,10 (kui sularaha välja jätta). Whirpooli P/S oli 2009. aasta börsikrahhi ajal 0,08 (kuid neil oli korralik võlakoorem ka peal), Electroluxi P/S oli 2009. aasta turu põhjas 0,13. Hetkel Whirpooli P/S 0,57, Electroluxil 0,41. Kumbki neist pole kasvuettevõte, sest käibed viimased 10 aastat samad olnud.

  TAUSTAINFO:
  - ettevõtte asutaja ja juht Xiaoping Chen omab 35 protsenti aktsiatest. Kui ettevõte juhil endal on suur osalus, siis see motiveerib teda kõvasti pingutama.
  - CEO Xiaoping Chen on 14 aastat töötanud kõrgel positsioonil Fortune 500 ettevõttes. Ühes maailma suurimatest kodumasinate tootjatest Midea Group (muuhulgas omab Toshiba kodumasinate haru ja KUKA't kelle roboteid kasutab näiteks Tesla autode tootmises)
  2013–2014 Head: Research & Development
  1999–2013 VP: Development
  - Xiaomi omab 17 protsenti ettevõttest
  - 2018. aastal moodustas müük Xiomile 62 protsenti käibest. Ehk Viomi valmistas Xiaomi tooteid. Järjest rohkem liigutakse Viomi kaubamärgi alt müümisele.
  - Viomi targad 5G IoT kodumasinad: robottolmuimejad, vee- ja õhupuhastajad (Aasias linnade õhk eriti saastunud), külmkapid, nõudepesumasinad, veekeetjad, ahjud/pliidid, televiisorid, jne
  - 5,9 miljonit IoT kodumajapidamist (20 protsenti nendest omab vähemalt kahte Viomi seadet)
  - müüb oma tooteid globaalselt (augustis alustas USA-s Amazon.com alt müümist)

  Võrreldes Samsungi, LG, Whirpooli ja Mideaga on tegu veel väikese ettevõttega. Turg kuhu kasvada on põhjatu. Hiina päritolu ja keskendumine innovatsioonile ja tarkadele 5G IoT kodumasinatele annab eelise. Tugev seljatagune Xiaomi näol. Asümmeetriline riski/tulu suhe. Kui jätkavad samas vaimus tegutsemist, siis võib aktsia järgmise viie aastaga teha 10-20x tootluse. Hetkel ettevõte selgelt institutsionaalsete investorite vaateväljast väljas. Kuid ma olen kindel, et see muutub ja institutsioonide huvi toob alati kaasa kordajate paisumise.
  Samas, kaotada on võimalik ainult 100 protsenti investeeringust.

  Globaalne koduleht: www.viomi.com
  Hiina koduleht (suurem toodete valik): https://www.viomi.com.cn

  Lisainfo:
  https://seekingalpha.com/symbol/VIOT
  https://finance.yahoo.com/quote/VIOT


 • Hiina investeeringud vajavad IMO hetkel kas head olukorra tunnetust või väga head närvi.
  Ajaloolisi numbreid ma sealtkandi ettevõtete puhul hetkel liiga informatiivseks ei peaks.

  // Personaalselt oma Hiina-investeeringutega lootusrikas, ent omajagu vee all.
 • "Ülimalt odav". See on siin võtmefraas ja justkui kahe teraga mõõk. Kui arvad, et turg eksib ja sina oled targem, siis osta, palju jaksad. Kui aga ongi mingi põhjus, miks see ettevõte ülimalt odav on?

  PS. Ei tea, pole süvenenud sellesse ettevõttesse, kuid elu on pakkunud piisavalt kogemusi "ülimalt odavate" ettevõtetega ja need enamasti pole lõppenud rahaliselt kasulikult. Seetõttu minu pisut küüniline kommentaar.
 • "angelp"
  "Ülimalt odav". See on siin võtmefraas ja justkui kahe teraga mõõk. Kui arvad, et turg eksib ja sina oled targem, siis osta, palju jaksad. Kui aga ongi mingi põhjus, miks see ettevõte ülimalt odav on?

  PS. Ei tea, pole süvenenud sellesse ettevõttesse, kuid elu on pakkunud piisavalt kogemusi "ülimalt odavate" ettevõtetega ja need enamasti pole lõppenud rahaliselt kasulikult. Seetõttu minu pisut küüniline kommentaar.

  1. Nõus. Sõna "odav" kasutusse suhtutakse investeerimise valdkonnas lohakalt.
  Tavaliselt muutub "odav" ohtlikuks siis, kui võrreldakse teiste samalaadsete varadega käesoleval perioodil (ning ei arvestata seda, et enamik võrdlusmaterjali on samuti ajaloolise nivooga võrreldes ülehinnatud) või kui võrdlusperiood on liiga lühike - mõned aastad - mille sisse ei ole jäänud ühtegi tõsist börsikrahhi.

  VIOT võrdluses tõin välja samal tegevusalal tegutsevate tuntud ettevõtete valuatsiooni viimase 20 aasta kõige rängemas börsikrahhis, mis leidis aset aastatel 2008-2009.
  See on parim kättesaadav etalonväärtus millega investor oma seljatagust kaitsta võib.

  - Whirpooli käive kukkus 2009. aasta I kvartalis 23 protsenti (YoY 4.31 > 3.57 mld USD). Whirpoolil oli peal ka suur laenukoormus. Net debt/equity ratio oli 2009 Q1 0,64.
  - Electroluxi käive kukkus samuti 23 protsenti (YoY 4.07 > 3.12 mld USD). Electroluxi Net debt/equity ratio oli 2009 Q1 0,30. Electrolux oli 2009. aastal maailma teiseks suurim kodumasinate tootja.

  Viomi on tugev kasvuettevõte, millel ei ole võlga.
  Viomi numbrid on täna ekstreemselt odavad. Tõenäosus on pikaajalise investori kasuks. Just sellistel aegadel minnakse pikaks. Kas konkreetne idee töötab või ei tööta ei ole nii tähtis. Riskide maandamiseks on portfellis suurusjärgus 20 sarnast positsiooni.

  Mingit erilist saladust siin ei ole. Korrektsioon Hiina aktsiates on viinud paljud Hiina ettevõtted absurdsete valuatsioonideni - nii nagu juhtub tavaliselt börsikrahhide ajal. Mõned miljardiliste käivetega (ei ole just jäätiseputkad) Hiina ettevõtted kauplesid augustis isegi väiksema turuväärtusega kui sularaha arvetel (YY, DOYU, kindlasti oli neid veel).
  Viomi aktsia käive ja turuväärtus on liiga väike, et suurtele institutsioonidele huvi pakkuda. See on täna nii. Viie aasta pärast on olukord tõenäoliselt hoopis midagi muud.

  2. Professionaalne investor lähtub numbritest ja tõenäosusteooriast. Ükskõik mida turg siis parasjagu usub. Hea investeeringu tähtis omadus on olla peavoolu meelest "uninvestable".
  Minu huvi äratavad ainult need aktsiad, mis on väga palju kukkunud, kus investorid kibestunud ja vihased ja kus numbrid näitavad, et tegu on ekstreemse olukorraga, mis tekib ainult kõige suuremate börsikrahhide ajal (kus terve turg kukub 40-50 protsenti). Ideaalsed olukorrad on need, kus aktsia on kaotanud 5-10 aasta pikkuse karuturu jooksul 90+ protsenti väärtusest ja kus buumi haarjal sisenenud kotihoidjad on juba enamjaolt väljunud. Sellised aktsiad millel on lai vundament pakuvad häid eeldusi pikaajaliseks tõusutsükliks.
  Näiteks GoPro, Mandiant, Stratasys, PGAL, GREK.

  Investor saab tasu raskete küsimuste lahendamise eest.
  Kergete küsimustega - kõigile tuntud brändide Apple, Microsoft, Starbux, Nike, McDonald's, Coca-Cola - tegeledes pikaajaliselt turgu ei löö. Jah, viie aasta pärast on need ettevõtted endiselt olemas. Kuid kõik teavad seda sama mida sina tead.
  Kaotada võid 100 protsenti, võita ka 100 protsenti. Ei ole atraktiivne riski/tulu suhe.
  Täna on need tuntud brändid kõik viimase 20 aasta kallimate valuatsioonidega. Järgmise 10 aasta tootluse osas valitseb illusioon, mis peagi puruneb.

  3. Allpool Viomiga samal tegevusalal tegutsevate ettevõtete Whirpooli ja Electrolux pikaajalised Price/Sales graafikud, käive ja laenukoormus.
  WHR käibed  WHR laenukoormus

 • Tulemused vist ei olnud päris need, mis oodatud.
 • Pikaajaline investor võiks tänast langust tervitada.
  Kõik Hiina aktsiad saavad praegu ühtemoodi pihta.
  Ma ise plaanin Viomit juurde võtta, kuid nagu varem siin teemas mainitud, siis KWEB poolt ootaks 35-40 dollari tasemeteni jõudmist. Eelmine põhi KWEB poolt tehtud 43 dollari juures ja usun, et sealt vajutakse kergesti läbi. Ning seejärel võib tekkida kapitulatsiooni omadustega liikumine 35-40 piirkonda.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon