LHV2030c.jpg

Kasvukonto eksperimendi IV kvartali tulemused

2024. aasta neljas kvartal on läbi saanud ja aeg on teha ülevaade, kuidas muutusid meie Kasvukonto eksperimendis osalenud Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.

Ülesanne oli sellevõrra raskem, et vahepeal fondivalikut muuta ei saa. Seega tuli portfelli koosseis hoolikalt valida ja proovida ette ennustada parimat tootlust toovad regioonid või sektorid kümne aastases perspektiivis. Sissemaksete summasid korrigeerime vastavalt keskmise palga muutusele. 10% suurus on valitud selle järgi, mis võiks olla sellist palka teenivale töötajale jõukohane igakuiselt kõrvale panna, ilma et elustandard oluliselt kannataks. 2024. aasta neljandas kvartalis lisasid osalejad oma portfelli igakuiselt 150 eurot ja tänase seisuga on iga investor oma virtuaalportfelli investeerinud kokku 7912 eurot.

Kolmanda kvartali tulemusi saad vaadata siin.

Kasvukonto eksperimendis püsib neljanda kvartali seisuga pika edumaaga esikohal Marko Oolo, kelle portfell on koos enda investeeritud rahaga suurenenud enam kui 5 tuhande euro võrra pea 13 tuhande euroni, millest 2 tuhat eurot tuli neljandas kvartalis. Arvestades portfelli mahu suurenemisse ka enda investeeritud raha, mis IV kvartalis oli 449, siis suutsid portfelli kasvatada kõik osalejad, kusjuures keskmine muutus oli 1109 eurot ehk 14%. Kui aga vaadata lähemalt, kuidas osalejate investeeringutel neljandas kvartalis tegelikult läks, mitte arvestades enda investeeritud raha, siis ei olnud pilt palju kehvem. Marginaalse langusega lõpetas kvartali Rahakratt (-26 eurot), samas kui positiivse reaaltootlusega osalejate portfell suurenes puhtalt investeeringute arvelt keskmiselt koguni 742 euro ulatuses. Seega oli neljandas kvartalis investeeringutel portfelli väärtuse muutusele suurem mõju kui enda lisatud rahal, mistõttu võib neljanda kvartali lugeda eksperimendis osalejatele igati edukaks.

markdown-image

Portfellide liikumisi ajas vaadates on Marko Oolo hoolimata tehnoloogiasektori võnkumistest esikohal püsinud juba alates 2023. aasta suvest ning kindlustanud endale riskantse investeeringuga pika edumaa. Ülejäänud osalejate portfellid on tihedamas korrelatsioonis, mistõttu nende väärtuste muutusi on silmaga keerulisem eristada.

Enne neljandat kvartalit pikalt viimasel kohal olnud Äripäeva väljamõeldud tegelase, Investor Toomase, portfellis tegi Hiina ettevõtetesse investeeriv XCHA oktoobris mõne päevaga järsu hüppe ülespoole, kuid langes pärast seda mõnevõrra. Tagasilangusest hoolimata aitas see Investor Toomasel jõuda portfelliga plussi, jäädes kvartali kahel viimasel kuul võistlema eelviimasel kohal oleva Rahakratiga, kes investeerib tehnoloogiafondi EXXT 20% ulatuses, kuid portfellist leidub ka Aasia arenevaid ettevõtteid (AASI), puhta energia tootjaid (INRG) ning tervishoiuinnovaatoreid (HEAL).

Neljandas kvartalis suuremat tõusu näidanud fondidest tõusis Bitcoini hinda järgiv COINXBE 61%. Krüptoraha riski otsustas 2020. aasta alguses võtta vaid Tauri Alas, kuid sedagi vaid 2% ulatuses portfellist, mistõttu see portfelli liikumisele suurt mõju ei ole avaldanud. Kuid siiski on vastava positsiooni turuväärtus kasvanud portfellis ligi viie aastaga 2,4 euro pealt muljetavaldava 627 euro peale.

markdown-image

markdown-image