kaius.jpg

Trump 2.0

Järgnev arvamuslugu põhineb LHV privaatpanganduse portfellihalduse oktoobri kuukirjal, mis saadeti klientidele USA valimiste järgselt.

Finantsturgudel liikudes tasub alati hoida peas analüütiku mütsi. See, millised on kellegi poliitilised vaated või mida ta ideoloogiliselt tunneb, võib turgudel saada tema suurimaks vaenlaseks, väljendudes reaalselt kaotatud vahendites. Turgudel on ainus oluline aspekt aru saada, kas tuule suund on muutumas ning kui jah mis suunas.

Trump taaskord ei loonud uusi trende, vaid pelgalt kiirendab neid. Sarnane muster on läbivaks saanud viimastel aastatel või lihtsalt meile endile tundub, et elame ajas, kus muutused toimuvad kiiremini kui tavaliselt (isegi 90ndatel kasvanud noore jaoks, kes elas ja hingas muutusest!).

Donald Trumpi valimisvõit tuli palju suurem, selgem ja tugevam kui enamik arvas. Ka meie olime arvestanud, et valimistulemus võib jääda lahtiseks ja kohtute otsustada lähikuudeks.

Aga tegu oli justkui selge seljavõiduga. Aktsiaturud on Trumpi võitu sisse hinnanud juba kuid. Meedia jättis justkui pildi tasavägisest võitlusest, millest lõpptulemus aga väga kaugel oli. Turud oli taaskord oluliselt paremad ennustajad kui ajakirjanikud.

Demokraatide kandidaat Kamala Harris kaotas nn popular vote’i demokraatidele esimest korda 20 aasta jooksul. Trump sai 73 mln häält, asepresident Harris 68 mln. 2020. aastal sai president Biden 81 mln häält. Selles on mitu õppetundi.

Kui Trump 1.0 väljendus kohe alguses kaose ja segadusega, siis uus ametiaeg tundub esimestest päevadest peale valimist olevat kõike muud kui kaos. Mitu aastat on kõrvalt vaadates justkui plaane tehtud ning need viiakse ellu palju kiiremini kui seda kõrvaltvaatajad võibolla arvavad. Ja erinevalt eelmisest korrast, tehakse seda komplekteeritud meeskonnaga. Eriti kõnekaks on see, kui vähe sisering ja Trump ise infot välja annab hetkel. Enesekindlus väljendub just ennekõike selles, kui vali keegi on vs. kui palju tegusid teeb. Hetkel on siin märgata suurt muutust.

Mis mandaadi sai president Donald Trump oma uueks ametiajaks?

Terve valimisperioodi vältel oma sõnumites üpriski lihtsakoeline ja lakooniline olles esindas Trump väga selgeid seisukohti oma valijate jaoks. Meeldib see või mitte, aga valijad andsid Trumpile väga selge ja konkreetse mandaadi, mis trendidena turgudele tähendab:

  1. Selge mandaat seista USA tööstuse huvide eest ning seda riiki tagasi tuua, suurelt.

  2. Odava energia kättesaadavus on tähtsam kui kliima. Oluline regulatsioonide tagasikeeramine, mh kliimaregulatsioonide.

  3. Turud, turusignaal ja innovatsioon on tähtsamad kui riigi sekkumine võitjate ja tulevikutehnoloogiate valikul. Kõik, mis on majanduslikult suure subsiidiumiga maksumaksjate taskust, visatakse kõrvale. Selgelt negatiivse ökonoomikaga maksumaksja finantseeritud roheprogramm keeratakse tagasi (a’la vesinik; osaliselt meretuulepargid).

  4. USA energia tootmiselt (maagaasi ja nafta) võetakse viimaste aastate jooksul seatud regulatiivsed piirangud maha. Maagaasi ja nafta tootmist piirati eelkõige territoriaalselt ja energia infrastruktuuri uute projektide täieliku pidurdamisega. Piirangute näidetena võib tuua USA LNG uute ekspordilubade seiskamise või gaasitorude ehituse täielik üleriigiline peatamine (isegi kui see tähendas, et rannikualad pidid kohati 5x kallima hinnaga LNG gaasi maailmaturult ostma, mis tegelikult oli naaberosariigis toodetud).

  5. Kliimapoliitika tähtsustamine muude aspektide arvelt on pildilt kadunud, aastateks (nn net zero/ESG/Pariisi kliimakokkulepe). Euroopa ja meedia teevad sellest suuri ja pikki artikleid, aga USA majanduspoliitikast on see aastateks kadunud.

  6. President Bideni kõiki roheprogramme tagasi ei keerata, kuna 85% president Bideni programmide investeeritavatest vahenditest maandus Trumpi vabariiklaste osariikides ja see oleks neile otseselt finantsiliselt kahjulik.

  7. Trumpi paljuräägitud imporditollid tõstavad USA kohalike ettevõtete kasumlikkust, alandades vastupidiselt USA turule eksportijate konkurentsipositsiooni. Suurimateks kaotajateks võivad osutuda rahvusvahelised USA ettevõtted ja võitjateks väiksemad kohalikud ettevõtted.

  8. Majandus läheb laiemalt tugevamalt tagasi nõudluse-pakkumise turusignaalile, finantsturge vedavateks teguriteks jäävad kasumlikkus ja kasv.

  9. Ehk … kasv aitab kõikide haiguste vastu, mis oli ka portfellihalduse sügisseminari alateema.

  10. Kokkuvõttes deglobaliseerumine kiireneb!

Millised on õppetunnid varasematest presidendivalimistest?

On üleüldine narratiiv, et vabariiklased on orienteeritud turupõhistele lahendustele ning demokraadid soovivad rohkem ise regulatsiooniga otsustada, kes on tuleviku võitjad ja kaotajad.

Samas teisipidi irooniliselt oli just president Bideni all vana fossiilkütuste segment aktsiaturgude üks parima tootlusega alamsektoreid. Ning Trumpi all vastupidiselt tavapärasele narratiivile tõusid just roheenergia ettevõtted märkimisväärselt.

Ehk kokkuvõttes peab investor ise silmad lahti ringi käima ja vaatama nõudluse pakkumise kujunemist majanduses. Trumpi all tõusid taastuvenergia investeeringud nullintressidest tulenevalt. Bideni all tõusid fossiilenergiaettevõtete hinnad oluliselt nende pakkumist pidurdades (ajal kui nõudlus kasvas jõudsalt edasi), mis tõstis väga suurelt nende ettevõtete kasumlikkust.

Oleme väga dünaamilises ajas, kus investor peaks vaatama ennekõike riske ja võimalusi tugevamalt koos kui varem. Näeme, et hajutatusel on taaskord kõrge väärtus sarnaselt portfelli likviidsusele. Trump 1.0 ajal nägime kui kiirelt võisid võimalused tekkida ja kaduda ning investorid peaksid olema valmis kõigeks selleks ja kiireks positsioonide vahetamiseks.

Portfellihalduse sügisseminarist meie sõnum oluliselt muutunud ei ole. USA saab eelistama oma kohalikku tööstust ning see loob seal segmendis mitmeid uusi võimalusi, eriti uute kaubandustollide valguses. Erakondlik ühisosa USA demokraatide ja vabariiklaste majandusprogrammide osas oli väga kõrge. Trumpi oma on lihtsalt märgatavalt agressiivsem, kiirendades taaskord trende.

Meie suurim temaatika ettevaatavalt on jätkuvalt deglobaliseerumine, mis jagab justkui võitjad ja kaotajad ning loob mitmeid huvitavaid võimalusi. Tõenäoliselt näeme portfellides mõningasi muudatusi ettevaatavalt, aga peamiselt neid, mis võiksid kannatada Hiina potentsiaalse nõrkuse all, mida Trumpi poliitikad võivad kaasa tuua.

Kaius Kiivramees
LHV portfellihaldur

Artikkel põhineb LHV portfellihalduse oktoobri kuukirjal. Loe lähemalt LHV portfellihalduse teenuse kohta.