library-of-congress-jPN_oglAjOU-unsplash (1).jpg

USA aktsiaturg heidab riskivaradele varju

Kaks viimast aastat suurte tehnoloogiaettevõtete tuules üles kihutanud USA aktsiaturg on alates veebruari keskpaigast seisnud silmitsi järsu langusega. Entusiasm, mis valitses Donald Trumpi presidendiks saamise eel, on vahetunud teadmatuse ja hirmuga uute imporditollide ja eelarvekärbete ees. Kuna USA aktsiate osakaal üleilmsest aktsiaturust moodustab 66%, siis mõjutab see üsna tugevalt sarnase jaotusega tehtud investeerimisportfelle.

Kui Trumpi eelmise ametiaja jooksul said investorid börsidel nautida võrdlemisi rahulikku sõitu ülesmäge (koroonapandeemia kukkumist arvestamata), sest toona esialgselt välja kuulutatud tariifid kujunesid lõpuks pehmemaks ja ei põhjustanud suurt raputust inimeste ja ettevõtete kindlustundes, siis Trumpi teine ametiaeg on alanud märksa tormilisemalt.

Trump ja USA rahandusminister Scott Bessent on mõlemad öelnud, et laiahaardeliste imporditariifide ning valitsuse kulutuste kärpimise tõttu läheb kõigil mõneks ajaks raskeks. Sellega on saadetud signaal, et kui eelmisel ametiajal oli Trumpi jaoks aktsiaturu käekäik väga oluline, siis nüüd vähemalt sõnades ei lähe see enam uuele administratsioonile korda.

Sestap on investoritel kadunud varasem julgus minna suuremate languste järel USA aktsiaid ostma, sest enam ei nähta Trumpi ähvardusi läbirääkimiste taktikana, mida lõpuks täiel määral ei realiseerita. Ja kuna puudub teadmine, kui ulatuslikuks tollitariifid osutuvad, pole ka enam ettekujutust, milline saab agressiivse kaubanduspoliitika mõju olema Ühendriikide majandusele. Näiteks Atlanta FEDi mudel, mis alles veebruari keskel prognoosis USA majandusele esimeses kvartalis 2% kasvu, näitas aprilli alguses jooksvat konjunktuuri arvesse võttes juba 3,7% langust.

Hirm majandussurutise ees on tugevama müügisurve alla pannud eeskätt kõrgete kasvuootustega firmad ja sektorid. Nii langesid suuremate tehnoloogiaettevõtete aktsiad esimeses kvartalis keskmiselt 15% (Nvidia –22%, Tesla –32%, Amazon –14%, Apple –9%, Alphabet –18%, Microsoft –10%, Meta –4%), avaldades tugevat mõju kogu USA aktsiaturule, mis S&P 500 indeksi näol langes dollarites mõõdetuna 4,6%. Kuna euro tegi samal ajal dollari suhtes lisaks arvestatava tõusu, siis oli euroala investori jaoks USA aktsiaturu esimese kvartali tegelik tootlus –8,7%.

LHV pensionifondide Indeks ja Indeks III laiem hajutatus vähendas USA survet

Erinevalt teistest Eesti turul tegutsevate fondivalitsejate pensioni indeksifondidest ja ka nende kõrge aktsiariskiga aktiivselt juhitud fondidest on LHV pensionifondid Indeks ja Indeks III hajutanud oma investeeringud laiemalt (63% arenenud turgudele ja 37% arenevatele turgudele), mistõttu jääb USA aktsiate osakaal portfellis väiksemaks ja mõju kogu portfelli tootlusele ka pisemaks.

LHV II samba pensionifondi Indeks ja III samba fondi Indeks III esimese kvartali tootlus oli –4,1%. See langus oli väiksem nii teiste fondivalitsejate indeksifondide kui ka kõrgema riskiga aktiivselt juhitud fondide omast, mis paigutavad oma vara suurema osakaaluga Ameerika Ühendriikidesse.

Allolevast tabelist on näha täpsemalt, milline on USA aktsiate osakaal kõrgema riskiga pensionifondides. USA aktsiate kõrgete osakaalude puhul tasub tähele panna, et see tähendab ka suurt avatust dollarile, mis võib euro suhtes ebasoodsas suunas liikudes tingida täiendavat negatiivset tootlust.

markdown-image

Mis saab Ühendriikidest edasi?

Trump on püstitanud väga keerulise tasakaalustamise ülesande. Esiteks tõstetakse ulatuslikult tariife praktiliselt kõikidele kaubanduspartneritele, mis tähendab USA tarbijate jaoks kõrgemaid hindasid ajal, mil inflatsioon on olnud juba mõnda aega üks peamisi mureallikaid. Kuna tarbimine moodustab üle kahe kolmandiku USA majandusest, hakkab tarbijate ebakindlus edasi lükatud ostude näol üsna kiiresti majanduses välja paistma.

Lisaks sellele on USA majandus pikalt olnud sõltuvuses valitsuse heldekäelisest eelarvest (viimasel kahel aastal on eelarvepuudujääk ulatunud üle 6% aastas). Trump soovib eelarvedefitsiiti ligi triljoni dollari ehk ligikaudu poole võrra vähendada, millega võetakse majandusest täiendavalt dollareid ära.

Selleks, et tarbijad tuleksid kallinevate kaupade ja teenustega toime, plaanib Trump langetada makse ja tagamaks kapitali kiiremat voolamist vajalikesse sektoritesse ning kulubaasi alandamist, tahab administratsioon ka regulatsioone vähendada.

Kas need sammud aitavad netos USA majandusel vältida langust, ei oska täna ilmselt keegi kindlalt öelda. Positiivsest küljest võib Trump üsna kiiresti ka oma otsustest taganeda, kui seis majanduses väga hapuks läheb, kuid selline edasi-tagasi pendeldamine kindlustunnet majanduse osas tõenäoliselt endisele tasemele ei taasta.

Raha otsib võimalusi mujal

Ajal, mil Ühendriikides üritatakse eelarvepuudujäägi vähendamisega muuta 121%-ni SKPst kasvanud võlakoormat jätkusuutlikumaks, leiab maailmast riike ja piirkondi, kus fiskaalpoliitika on vastupidiselt majandust stimuleeriv. Hiina näiteks üritab võrdlemisi ebakindlas üleilmses keskkonnas saavutada tänavu ambitsioonikat SKP 5% kasvueesmärki, milleks tõsteti valitsuse oodatav eelarvedefitsiit ligikaudu 4%-ni sisemajanduse kogutoodangust – see on kõrgeim alates 1994. aastast.

Riskivaradele valitsuse suurem kulutamine ja lõdvem rahapoliitika meeldib, millest johtuvalt läks ka Hiina aktsiaturul esimeses kvartalis üsna hästi: MSCI Hiina indeks kerkis kolme kuuga eurodes mõõdetuna 10%, aidates tervel arenevate riikide indeksil piirduda samal perioodil –2% kaotusega. Arenevad turud moodustavad LHV pensionifondidest Indeks ja Indeks III 37%.

Samuti on alates aasta algusest raha voolanud Euroopasse, kus Saksamaa uus valitsus muudab aastakümneid hoitud fiskaalselt konservatiivset joont ning kavatseb järgneva 12 aasta jooksul suunata taristu uuendamisse 500 miljardit (ligikaudu 12% 2024. aasta SKP-st) ning investeerida kaitsetööstusesse teist sama palju. Saksamaal kulutamise ruumi on, sest riigi võlakoorem ulatub 62%-ni sisemajanduse kogutoodangust.

Saksamaa massiivne stiimulpakett võib omakorda positiivselt mõjuda ka teistele Euroopa riikidele, kes ise kavatsevad järgnevatel aastatel täiendavalt kaitsekulutuste läbi majandusse raha suunata.

Kuna Euroopa aktsiad on vireleva majanduse ja tehnoloogiasektori väiksema osakaalu tõttu jäänud Ühendriikidele varasematel aastatel alla ning kapital on siinsetelt finantsurgudelt aastaid kokku sadades miljardites eurodes välja voolanud, siis on muutunud perspektiiv pannud investorid Euroopat hoopis teise pilguga vaatama. MSCI Euroopa indeks kerkis aasta esimese kolme kuuga eurodes mõõdetuna 5%.

Isegi pärast esimese kvartali tõusu kauplevad Euroopa ettevõtete aktsiad keskmiselt 15 korda selle aasta oodatavat kasumit ning Hiina börsifirmade omad 12 korda (arenevate riikide aktsiaturud tervikuna 13 korda), mis on majanduskasvu turgutamise väljavaadet arvestades soodsad hinnatasemed ja võivad aidata pehmendada USA aktsiate mõju portfellile tervikuna, kui müügisurve peaks sealsel turul jätkuma. USA 500 suurimat ettevõtet kauplevad isegi pärast langust keskmiselt 21-kordset käesoleva aasta oodatavat kasumit, mis ajalooliselt on jätkuvalt kallivõitu, eriti aga siis, kui kõrgemad imporditariifid peaksid USA tarbijatele püsivama löögi andma.

Tutvu lähemalt LHV pensionifondiga Indeks ja III samba fondiga Indeks III.

Erko Rebane
LHV indeksifondide portfellihaldur

Kvartaalses ülevaates esitatu on informatiivse eesmärgiga. Tegemist ei ole investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusega. Enne mistahes investeerimisotsuse tegemist kaaluge põhjalikult investeeringu asjakohasust ja sobivust ning tutvuge fondide prospektides toodud riskidega.

Fondide osakute väärtused võivad nii kasvada kui kahaneda ja fondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluste kohta. Fondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud. Tutvu võrreldud fondide viimase 2, 3 ja 5 kalendriaasta keskmiste tootlustega. Kvartalikirjas esitatud 3 kuu tootluste periood on 31.12.2024-31.03.2025. Pensionifondi Indeks viimase 12-kuulise perioodi (31.03.2024-31.03.2025) tootlus on +6,63%. Pensionifondi Indeks III viimase 12-kuulise perioodi (31.03.2024-31.03.2025) tootlus on +6,52%.

LHV pensionifonde valitseb AS LHV Varahaldus. Tutvu LHV pensionifondide prospekti ja põhiteabe dokumentidega lhv.ee ja pea nõu asjatundjaga.