ACTA - poolt või vastu?
Log in or create an account to leave a comment
-
Viimasel ajal on kõik ACTAga seonduv pälvinud meeletult avalikkuse tähelepanu ja kuna LHV foorumis veel ACTA kohta eraldi teemat polnud, siis otsustasin selle vea parandada.
Huvitav oleks kuulda siinsete kainelt mõtlevate ja haritud foorumlaste arvamust ACTA kohta.
Ise olen ACTA täisteksti läbi lugenud ja olen nõus Välisministeeriumi seisukohtadega.
Välisministeeriumi kodulehel avaldatud seisukohad on järgmised:
1. Leping rikub eraisikute põhiõigusi intellektuaalomandi omanike õiguste kaitsmise nimel
Lepingu üks olulisi ja läbivaid põhimõtteid on, et kõiki intellektuaalomandi kaitseks võetavaid meetmeid võib kasutada ainult nii, et need ei kahjustaks kodanike põhiõigusi nagu sõnavabadus, eraelu puutumatus ja andmekaitse. See kehtib nii riigipiiri ületamisel kui internetikeskkonnas.
2. Leping muudab kuriteoks tagavarakoopiate tegemise (või internetist allalaadimise vm)
Leping tegeleb laiaulatuslike ja organiseeritud intellektuaalomandi rikkumistega, kus kaupu võltsitakse müügi eesmärgil. Leping näeb ette, et kriminaalkorras karistatavad on õigusrikkumised, mille puhul kaubamärgi võltsimine või autoriõiguse rikkumine toimub kommertseesmärgil. Seega ei too leping kaasa inimeste jälgimist ega karistamist võltstoodangu kasutamise eest, vaid karistatakse võltsimist või võltsitud kaupadega seotud äritegevust majandusliku kasu saamise eesmärgil. Leping ei too kaasa vajadust muuta selles osas Eesti kriminaalõigust, sest kriminaalkuriteoks jääb endiselt see, mis on seaduse järgi kriminaalkuritegu ka täna. Eesti seadused on praegu kohati isegi karmimad kui lepingu sätted.
3. Leping kohustab internetiteenuse pakkujaid teenuse kasutajate tegevust jälgima ja internetilehekülgede infot filtreerima ja tsenseerima; kaovad tasuta WiFi levialad. Internetiteenuse pakkujad peavad teid hakkama karistama iga autoriõiguse rikkumise eest rahatrahvi või vangistusega ilma kohtuta
Leping ei ole internetiteenuste või internetivabadusega seotud leping, vaid tegeleb intellektuaalomandi kaitsega muuhulgas ka digikeskkonnas. Leping ei kohusta internetiteenuse pakkujaid teenuse kasutajate tegevust jälgima, rikkumistest teatama ega lehekülgede sisu filtreerima ega tsenseerima, lehekülgi sulgema vm. Leping ei mõjuta ega piira igapäevast interneti kasutamist, ei muuda teenusepakkujaid rohkem sisu eest vastutavaks, kui see on seni olnud sätestatud Eesti ja EL õiguses (vastavalt Infoühiskonna seaduses ja E-kaubanduse direktiivis). Samuti ei kohusta leping kuidagi internetiteenuse pakkujaid karistama. Selle jaoks on endiselt õiguskaitseorganid ning ka kohtu roll jääb alles. Peamine argument siin on, et mis on õigusrikkumine lepingu järgi, on õigusrikkumine juba ka tänaste Eesti seaduste järgi.
Tegelikult tunnistavad ka lepingu vastased, et leping sellist kohustust ei pane, kuid leiavad, et leping õhutab teenusepakkujaid koostööle õiguskaitseorganitega. Tegelikult on ka praegu kohustatud teenusepakkujad teavet andma, kui õiguskaitseorganid nende poole pöörduvad ning leping seda ei karmista. Selline rahvusvaheline kohustus kriminaalmenetluses teabe kogumise võimaldamiseks teenusepakkujatelt tuleneb ka Euroopa Nõukogu arvutikuritegevusvastasest konventsioonist, mis on Eesti suhtes siduv juba aastaid. See konventsioon kohustab muu hulgas ka karistama arvutivõrgu vahendusel kaubanduslikus ulatuses tahtliku autori- ja naaberõiguste rikkumise eest.
4. Leping on salastatud leping, seda on ette valmistatud salaja. Lepingu olulisi osi ei ole avaldatud isegi lepinguosalistele riikidele. Lepingu tõlgendamiseks tuleks vastavalt Viini konventsioonile avalikustada läbirääkimisdokumendid
Lepingu tekst avalikustati juba lõppläbirääkimiste käigus aprillis 2010, samuti on avalikult kättesaadav lõplik lepingu tekst. Mingeid salaprotokolle sellele lisaks ei ole. Euroopa Komisjon korraldas ka alates läbirääkimiste algusest mitmeid avalikke konsultatsioone ning avaldas iga läbirääkimisvooru järel avaliku kirjaliku raporti.
5. Lepinguga luuakse komitee, mis hakkab kontrolli ja järelvalvet teostama ning võib hiljem lepingut oma äranägemise järgi muuta
Tegemist on tavapärase, paljude lepingute puhul loodava komiteega, milles osalevad kõik lepinguosalised riigid. Komitee ülesanne on jälgida lepingu täitmist riikide tasandil, mitte kontrollida ja jälgida riikide kodanikke, internetiteenuse pakkujaid või tegelda konkreetsete intellektuaalomandi õiguste rikkumise juhtudega. Komitee arutab ka muid lepinguga seotud küsimusi, näiteks uute liikmete vastuvõtmise tingimusi või lepingu muudatusi. Komitee võtab kõik otsused vastu konsensusega ja teeb ettepanekuid, ta ei saa ise lepingut muuta või otsustada, kuidas üht või teist punkti tõlgendada.
6. Leping muudab teaduspõhiste ettevõtete alustamise ja innovatsiooni kallimaks ja riskantsemaks
Leping, vastupidi, kaitseb innovatsiooni ja teaduspõhiste ettevõtete teket, kuna tekitab midagi uut loovas ettevõtjas kindlustunde, et tema loodu järgi tehtud võltstoodet ei ole võimalik niisama kergesti müüa. Seega kaitseb leping töökohtade arengut, mis võltstoodete kaubanduse tõttu on muidu pärsitud.
7. Leping muudab ravimid kolmandate riikide jaoks kallimaks ja vähendab Eesti kui transiitmaa olulisust
Leping ei muuda kindlasti geneeriliste ravimite müügi tingimusi, kuna nende näol on tegemist seaduslike ravimitega, mille müüki piiratakse ka praegu originaalravimite patendi kestvuse ajal. Lepingu kõik osad – näiteks piiril võetavad meetmed – ei laienegi patentidele. Vaesemate riikide abistamiseks odavamate ravimite kättesaamisel kasutatakse Euroopa Liidus praegu ja ka edaspidi sundlitsenseerimist . Kindlasti on lepingu eesmärgiks aga võidelda võltsravimite levikuga, mis võivad ka tervisele ohtlikud olla ja kindlasti ei taha Eesti suurendada oma osatähtsust võltsravimite transiitmaana. -
1. On küll teema täiesti olemas, juba pikalt lahatud ka.
2. Paistab, et sa oled lihtsalt uus ajakirjanik kes tahab saada mingisugust nupukest mingi meediaväljaande jaoks.
3. Loe teema alt totalitaarne eesti, seal nagu enamus asju juba läbi räägitud.
4. Ära loo väärkujundit VM lehel esitatust, VM lehel kommenteeritakse levinud valeväiteid. -
1. Paistab, et sinu näol pole tegemist kainelt mõtleva ja haritud foorumlasega. Nagu ma kirjutasin, siis pole ACTA kohta olemas ERALDI teemat, mis aga on kindlasti vajalik.
2. Ajakirjanik ma pole, aga see on huvitav ja vägagi paranoiline mõttekäik.
3. Arvan, et niivõrd tähtsa teema nagu ACTA üle peaks arutlema eraldi teema all.
4. Mingit väärkujundit pole ma loonud. Levinud valeväidete ümberlükkamine annab Välisministeeriumi seisukohtadest suurepärase ülevaate. -
Jah Tin, tunnista nüüd üles, kui palju seemneid ja fooljumit segamini täna närinud oled :)
-
Ja mis ACTA tähtsusse puutub, siis minu jaoks on aknast mööda lendav vares suurem sündmus !
-
Üks Postimehe kommentaar tänase ACTA protestikogunemise kohta:
Iga album, mis veebiruumi üles laetakse, on ju kellegi poolt ostetud. Kas sa eeldad, et Apple peaks mulle iga kord uue arve saatma, kui ma nende telefoni kasutan?
Plusse: 86
Miinuseid: 9
Ma olen maailma ühe suurima varesefoorumi kõige staažikamate liikmete hulgas, kuid mina paneks taolisele mentaliteedile miinuse. ACTA tõttu tuntakse ennast puudutatuna põhiliselt kahel põhjusel:
1) Sikutatakse mõne popstaari emmpeekolme, Hollywoodi filmi või Photoshoppi ja soovitakse, et asjad jääks nii nagu on ja taoline elu saaks jätkuda. „Nendel muusika- ja filmitöösturitel on nagunii pappi sitaks ja kurat vaadake mis haigelt suured hinnad on muusikal ja filmidel! Mina tavalise inimesena küll selle eest taolist raha välja ei käi!”
2) Kes on vastu, et riik oma nina igale poole topib ja suur vend jälgib. Õigus privaatsusele, internet olgu tsensuurivaba jne.
Ma arvan, et ikka väga paljud kuuluvad tegelikult esimesse gruppi. Hale vabandus minu arvates. Muusika, filmi ja tarkvaraäri on ettevõtlus nagu iga teinegi. Näiteks poest laualampi ostma minnes on pakkuja ja klient. Kui klient hindab lampi liiga kalliks, kehva koostekvaliteediga vms ja pole nõus, siis jääb kaup katki. Filmid ja muusika pole ka mingi elutähtis asi nagu söök.
Ja üldse, kui need filmitöösturid nii hästi elavad, siis miks Metro-Goldwyn-Mayer pankrotti läks? Heast elust ja liiga suurest papihunnikust vist. Ja muusikatööstusel ei maksa stuudiosisustus, videode valmistamine artistile, turundus ja muu kammajaa üldse midagi. Ütleks, et no mida v#ttu haige loogika: on ju 15 EUR plaadi eest välja käidud, seega on tootja oma tasu saanud ja panen netti ja jagan rahvale laiali??? Aga näe - sellise loogika pooldajaid on 9x rohkem.
Piraatluses on oma dignity ja väga suured tavad. Et suure faili sees on programm väikesteks juppideks poolitatud, et keygen on chiptune muusikaga, et .NFO failid on ASCII artis jne - see kõik pole kogemata ja on väärikate traditsioonidega. Isegi faili nime ei panda suvaliselt vaid vormindatakse reeglite järgi.
Mina paigutaks ennast gruppi nr 2. Vares vaga linnukene leiab alati ruumi lendamiseks. :)
Ja poisid, kurat, ärge kasutage torrenteid! Teie IP läheb laia maailma rändama. -
estudioso, Photoshopi saad minu meelest täiesti legaalselt ja tasuta alla laadida siit:
http://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=photoshop
Metallica-The Unforgiven saad legaalselt alla laadida siit:
http://www.youtube.com/watch?v=Kzmvn7a0rvQ
jne
Mina eeldan, et need on legaalsed allikad. Kui ma nüüd eksisin, siis oleksin ACTA kohaselt kurjategija?
Kui nüüd keegi hotlingiks siia nt pildi siit: http://www.looduspilt.ee/?page=pilt&id=44816, siis kas kõik isikud, kes siin foorumis antud teemat vaataksid (st laadiksid hotlingitud pildi enda arvutisse) oleksid automaatselt kurjategijad? -
Photoshopi saad täiesti legaalselt Adobe serverist endale laadida jah. Legaalselt saab trialina 30 päeva kasutada. Aga uuesti enam samasse arvutisse installida ei tohi (a la lasen Windowsi uuesti peale ja siis Photoshopi või sobran registris või mis vee hullem - otsin cracki:) )
Metallicaga seoses - Youtube ei paku enda arvutisse salvestamise võimalust. Inimene võib muidugi teha omaloomingut ja Firefoxile või Chromele extensioni peale lasta, mis download nupu tekitab; kasutada mingit saiti mis pakub Youtubest downloadimise või MP3-ks konverteerimise võimalust. Aa, hehe, flash video salvestub ka temporary kausta kui videot vaadata, kuid vaevalt autorikaitse selle tõttu lärmi tõstma hakkab. :D Ja suht kindel, et sinu postitatud Youtube video on ka keegi autoriõigusi rikkudes üles pannud. Metallica ametlik Youtube konto on siin:
http://www.youtube.com/metallicatv
Võib kuulata väljapandud lugusid täiesti ametlikult. ;)
Üldse on Google SOPA/PIPA suur vastane tõenäoliselt seetõttu, et Youtube on Google oma. Ja see koht on räme teiste omandiga ümberkäimise koht.
Mu jutu mõte eelmises postituses oli selles, et kui keegi siia foorumisse hotlinki teeb mingi fotograafi fotoga ja siis LHV kasutaja selle omale salvestab; või temp failides olev Youtube video - see on juuksekarva lõhkiajamine. Ja sellise tegevuse vastu pahandamine ei kuulu ettevõtete/autorikaitse põhiampluaasse. Aga mis neil s#ta keema ajab, on see, kui mõni tüüp hakkab netis kõigile jagama audioplaadi rippi MP3 @ 320 kbps või DVD või Blu-ray rippi. Või kui ettevõte matab filmi tegemise alla vanas rahas (kõlab uhkemalt) 2,5 miljardit ja nädal pärast esilinastust on CAM versioon juba netis, film pole aga kinodes üldiselt nagu jooksmagi jõudnud õieti hakata.
Mina pole SOPA-t/PIPA-t ja ACTA-t lugenud ja täpselt ei tea, mis seal on. Isiklikult kardan kõige rohkem, et tahetakse netti tsenseerima hakata ja luuakse selleks vastavad tehnilised lahendused/võimalused. Kui sa mõne fotograafi foto oma arvutile wallpaperiks paned - reaalselt ei kottinud see vanasti kedagi ja ei hakka tõenäoliselt ka tulevikus kottima. Aga täiesti arusaadav, kui sa sellega pappi hakkad teenima - müüd kirjastusele raamatu kaanepildiks näiteks, kasutad reklaamis vms - täiesti arusaadav ju, et asja omanik saab pahaseks.
Ma oma fooliumimütsi all mõtlen, et riikide valitsused tahaks vägagi süsteemi, kus nad saaks efektiivselt netti tsenseerida. Lausa märg unenägu võib olla. Ja loomulikult (uudis)meediamogulid. Tänapäeval võib iga jobu netti kirjutada oma mõtteid ja suurt lugejaskonda saada. Osad mõtted aga pole näiteks poliitiliselt korrektsed ja avalikkuse teavitamise võiks ikka jätta massimeediale.*
Muidugi saaks lõpmatuseni kirjutada asjadest, kus ettevõtted/autorid valesti käituvad. Näiteks: Mäletate sellist seriaali "Kelmid ja pühakud" (The Persuaders!)? Sellest anti just välja Blu-Ray versioon. AGA!!! Ainult UK regioonilukuga (regioon 2). Ja muudele regioonidele vist ei tule ka tulevikus. Oletame, kui on korralik venelane või ameeriklane oma korraliku koduregiooni playeriga - mis siis saab? Aga võib-olla on suur fänn? Ok, ma saan aru et DVD regioonidega astuti ämbrisse, kuid HD videoplaadid on kaasaegne värk ja oleks võinud selle pulli ära lõpetada, kuid oo ei. Aga noh, omanikul on alati õigus otsustada, kuidas ta oma omandiga ringi käib. Ja ma arvan, et see õigus peaks ikka olema küll.
Muidugi on omaette haige teema, kus igasugust tilulilu saab patenteerida. A la "vajutan kursoriga kuhugi ja siis tekib rippmenüü" või patenteerin "rekursiivse menüü stiilis: Esileht -> Tehnika -> Kodutehnika -> Audio-Video -> Telerid".
Ma natuke napsune, seega võib olla tekst mõistetamatu ja vigu täis. :)
* Iroonia
PS! Warez groups - need tegelased, kes elavavad väga varjus ja teevad tõelisi tegusid, need, keda autorikaitse ja ettevõtted tahaks eluks ajaks vangi toppida - nemad ei tee seda üldiselt seetõttu, et "neil raiskadel suurettevõtetel raha niigi palju!" või "lasku aga hinda alla, mis nad ahnitsevad" vms. Miks nad seda teevad? Intellektuaalne väljakutse ja oma imago loomine. Jutt käib siis taolistest tegelastest, kes kuuluvad grupeeringutesse nagu Razor 1911, PARADOX, aXXo jne. Aga noh, nendeni on väga raske jõuda. Lihtsam on mõnel Pirate Bay'st Lady Gaga viimase albumi tõmmanud tegelasel kratist kinni võtta ja 2 000 plaadi raha sisse kasseerida. :)
Kordan veelkord - ärge kasutage torrenteid! Muidugi kui te just Ubuntut ei taha nii tõmmata. :) Klassikaline põhjendus ju torrentivõrgule. :D -
estudioso
Üks Postimehe kommentaar tänase ACTA protestikogunemise kohta:
Iga album, mis veebiruumi üles laetakse, on ju kellegi poolt ostetud. Kas sa eeldad, et Apple peaks mulle iga kord uue arve saatma, kui ma nende telefoni kasutan?
Plusse: 86
Miinuseid: 9
Ma olen maailma ühe suurima varesefoorumi kõige staažikamate liikmete hulgas, kuid mina paneks taolisele mentaliteedile miinuse. ACTA tõttu tuntakse ennast puudutatuna põhiliselt kahel põhjusel:
1) Sikutatakse mõne popstaari emmpeekolme, Hollywoodi filmi või Photoshoppi ja soovitakse, et asjad jääks nii nagu on ja taoline elu saaks jätkuda. „Nendel muusika- ja filmitöösturitel on nagunii pappi sitaks ja kurat vaadake mis haigelt suured hinnad on muusikal ja filmidel! Mina tavalise inimesena küll selle eest taolist raha välja ei käi!”
2) Kes on vastu, et riik oma nina igale poole topib ja suur vend jälgib. Õigus privaatsusele, internet olgu tsensuurivaba jne.
Ma arvan, et ikka väga paljud kuuluvad tegelikult esimesse gruppi. Hale vabandus minu arvates. Muusika, filmi ja tarkvaraäri on ettevõtlus nagu iga teinegi. Näiteks poest laualampi ostma minnes on pakkuja ja klient. Kui klient hindab lampi liiga kalliks, kehva koostekvaliteediga vms ja pole nõus, siis jääb kaup katki. Filmid ja muusika pole ka mingi elutähtis asi nagu söök.
Ja üldse, kui need filmitöösturid nii hästi elavad, siis miks Metro-Goldwyn-Mayer pankrotti läks? Heast elust ja liiga suurest papihunnikust vist. Ja muusikatööstusel ei maksa stuudiosisustus, videode valmistamine artistile, turundus ja muu kammajaa üldse midagi. Ütleks, et no mida v#ttu haige loogika: on ju 15 EUR plaadi eest välja käidud, seega on tootja oma tasu saanud ja panen netti ja jagan rahvale laiali??? Aga näe - sellise loogika pooldajaid on 9x rohkem.
Piraatluses on oma dignity ja väga suured tavad. Et suure faili sees on programm väikesteks juppideks poolitatud, et keygen on chiptune muusikaga, et .NFO failid on ASCII artis jne - see kõik pole kogemata ja on väärikate traditsioonidega. Isegi faili nime ei panda suvaliselt vaid vormindatakse reeglite järgi.
Mina paigutaks ennast gruppi nr 2. Vares vaga linnukene leiab alati ruumi lendamiseks. :)
Ja poisid, kurat, ärge kasutage torrenteid! Teie IP läheb laia maailma rändama.
Tundub et sa näed ACTA vastu protestijaid ainult teenagereid, kes soovivad edasi popstaaride mp3 tõmmata ja oma pilte töödelda parima pilditöötlusprogrammmiga.
Mille pealt artist raha teenib enam, kas esinemise eest või oma mp3 müügi eest? Ikka oma esinemise eest, seega on artistil mõtekam ennast internetis reklaamida, et tema loomingut tunneks suurem rahvahulk ja tema esinemisele tuleks rohkem inimesi, mille eest saab ta ka suuremat honorari küsida. Digitaalse müügi eest saadud raha on tühine võrreldes tema esinemiste eest. Seega kas artist ise laeb üles oma loomingu näiteks youtubi või keegi suvaline inimene teeb seda tema eest, tuleb talle endale rohkem kasuks. Näide reaalsest elust? Meil Eestis elab Inglismaalt tulnud artist Chris Jarman (Raiden, KSP), tema ei ole muusika jagamise vastu. Või mine näiteks vaata ringi soundcloud.com lehel, kui palju seal täismahus oma loomingut on üles laadinud producerid.
Muusika kohta veel - praegu on juba seadus reguleeritud, et üritustel pead tõestama lugude seaduslikku ostmist. Youtubest muusika salvestamine paraku ei anna hea kvaliteedi välja, et seda saaks DJ mängida üritusel. Seega sellised lehed nagu beatport.com juno.co.uk on väga populaarsed digimuusika ostmis portaalid, kus saab lood kätte 320kbps kvaliteediga.
MGM kohta? Piisab kui loed Overview läbi siin http://en.wikipedia.org/wiki/Metro-Goldwyn-Mayer#Overview
'80 aastatel tekkisid MGM-il võlad, ammu enne kui tekkis internet ja jagamiskultuur. Kodak läks ka äsja pankrotti, kuigi hakkas esimesena tootma digikaameraid. Ettevõtted tekivad ja kaovad. Kes ei suutnud ajaga kaasa minna, saabki tulemuse kätte.
Filme vaadatakse kinodes edasi, vaata imdb box office iganädalasi tulemusi http://www.imdb.com/chart/
Kui kodus vaadatakse mingi film, kas see tähendab ka kindlasti et see inimene oleks läinud seda kinno vaatama kui poleks kodus võimalust vaadata? Võibolla oled kuulnud Netflixist. Needsamad filmistuudiod on Netflixiga lepingut sõlminud ja saad täitsa legaalselt kuutasu eest ($20 umbes) vaadata tv-seriaale ja värskeid filme otse oma arvutis või telekas.
Tarkvaraäri elab hästi edasi, kui tead siis selle haru kasumimarginaalid on ühed kõrgeimad. Microsoft võimaldab üliõpilastel kasutada oma tarkvara tasuta. Mitmed teised ettevõtted (IBM Rational Rose) kasutavad samasugust taktikat. Seda eelkõige sellepärast, et tudeng kasutab juba varakult tema tarkvara ja harjub sellega nii ära, et kui juba tööle ettevõttesse läheb, siis seal võib nõuda tööandjalt et ta ostaks just talle sobiva tarkvara, kuna sellega on ta produktiivsem. Ei tea mingeid ettevõtteid, kes praegusel ajal julgevad oma tööarvutites kasutada piraattarkvara. Ja kes on praegu isehakanud amatöörid ning proovimiseks kasutavad allalaetud programmi, üsna suure tõenäosusega jäävad selle sama programmi juurde kui hakkavad professionaalselt sellega tegelema. -
Ärge ACTAstuge, tarbige parem seemneid!
-
Siin siis ka natuke asjalikku lugemist ACTA kohta:
http://memokraat.ee/2012/02/acta-ja-usaldus/
http://sten.tamkivi.com/2012/02/internetikasutajate-oigused-kirja/
http://arvamus.postimees.ee/735834/linnar-viik-liidriroll-kohustab/ -
Tundub et sa näed ACTA vastu protestijaid ainult teenagereid, kes soovivad edasi popstaaride mp3 tõmmata ja oma pilte töödelda parima pilditöötlusprogrammmiga.
Ei näe. Ülalpool minu toodud kaks üldisemat liigitust:
2) Kes on vastu, et riik oma nina igale poole topib ja suur vend jälgib. Õigus privaatsusele, internet olgu tsensuurivaba jne.
See grupp pole üldse seotud mingi tänapäeva (kuulsa) rämpsartisti MP3 sikutamisega. Täiesti intelligentsete ja mõtlevate inimeste mure.Mille pealt artist raha teenib enam, kas esinemise eest või oma mp3 müügi eest? Ikka oma esinemise eest, seega on artistil mõtekam ennast internetis reklaamida, et tema loomingut tunneks suurem rahvahulk ja tema esinemisele tuleks rohkem inimesi, mille eest saab ta ka suuremat honorari küsida. Digitaalse müügi eest saadud raha on tühine võrreldes tema esinemiste eest. Seega kas artist ise laeb üles oma loomingu näiteks youtubi või keegi suvaline inimene teeb seda tema eest, tuleb talle endale rohkem kasuks.
Ma ikkagi tooks sisse selle dimensiooni, et omanikul peaks olema õigus oma vara üle otsustada - kuidas levitada, millist hinda küsida jne. Vabalt võib just live esinemistega rohkem raha sisse tulla ja internet on reklaami eest, KUID otsustusõiguse peaks ikka omanikule jätma, mitte et õigustaks teguviisi, kus suvalised inimesed hakkavad teise varaga ringi käima ja omaniku arvamust ei küsita.Näide reaalsest elust? Meil Eestis elab Inglismaalt tulnud artist Chris Jarman (Raiden, KSP), tema ei ole muusika jagamise vastu. Või mine näiteks vaata ringi soundcloud.com lehel, kui palju seal täismahus oma loomingut on üles laadinud producerid.
No näed! Omanikud on ise sellise otsuse teinud ja kõik ongi väga tore!Muusika kohta veel - praegu on juba seadus reguleeritud, et üritustel pead tõestama lugude seaduslikku ostmist. Youtubest muusika salvestamine paraku ei anna hea kvaliteedi välja, et seda saaks DJ mängida üritusel.
Suht loogiline ju, et kui DJ paneb muusika laskmise eest pappi tasku ja teenib selle muusikaga, et siis võiks ikka nagu ise ka asju ametlikult ajada. Youtube 720p video on 152 kbps AAC audioga. Kui pole just eriline audiofiil, ajab asja ära küll. Mäletad, kuidas kunagi kuulas terve maailm MP3 @ 128 kbps? :)Seega sellised lehed nagu beatport.com juno.co.uk on väga populaarsed digimuusika ostmis portaalid, kus saab lood kätte 320kbps kvaliteediga.
Väga tore! Täiesti toetan selliseid asju. Kui omanik on otsustanud loomingut netis kõrge kvaliteediga MP3-na müüa, siis on see tema otsus, mitte 15a vinnilise teismelise, kes teeb Madonna plaadist ripi ja riputab torrenti saidile.
Eestis saab legaalselt osta muusikat lehel http://muusika24.ee. Ise olen kasutanud ja soovitan! Mida rohkem sellist teed minnakse, seda parem. Kuid alati jääb ka tegelasi, kes tahavad füüsiliselt midagi omada. Lemmikansambli CD on nende jaoks midagi muud kui netist tõmmatud MP3. Ise olen ma suht kindel, et üldiseks kanaliks saab ikkagi netist lugude ostmise tee.Ettevõtted tekivad ja kaovad. Kes ei suutnud ajaga kaasa minna, saabki tulemuse kätte.
Igal inimesel peab olema õigus olla loll, laisk ja lohakas. Sama peaks kehtima ka ettevõtete kohta. Muidugi tuleb vabaturumajanduses ka vastav tagajärg, kuid õigus peab olema. :)Võibolla oled kuulnud Netflixist. Needsamad filmistuudiod on Netflixiga lepingut sõlminud ja saad täitsa legaalselt kuutasu eest ($20 umbes) vaadata tv-seriaale ja värskeid filme otse oma arvutis või telekas.
Jällegi - väga tore ju! Aga juhin tähelepanu, et ettevõtted ISE on sellise otsuse ja äriplaani vastu võtnud. Mõistlik otsus muidugi. Lairibaühendusega interneti ajastul lihtsalt ei saa enam pead liiva alla toppida ja ainult füüsilistele plaatidele loota.Microsoft võimaldab üliõpilastel kasutada oma tarkvara tasuta. Mitmed teised ettevõtted (IBM Rational Rose) kasutavad samasugust taktikat. Seda eelkõige sellepärast, et tudeng kasutab juba varakult tema tarkvara ja harjub sellega nii ära, et kui juba tööle ettevõttesse läheb, siis seal võib nõuda tööandjalt et ta ostaks just talle sobiva tarkvara, kuna sellega on ta produktiivsem.
Ja vale on selles mis? Täiesti normaalne lähenemine ettevõtte poolt. Terve mõistusega ettevõte üritab ikka oma klientuuri võimalikult suureks saada/säilitada. Micro$$$oft on klassikaline ettevõte, kes on inimestel hambus. Minu isikliku arvamuse kohaselt on tänapäeval ohtlikumad hoopis Google ja Apple. Google oma "Don't be evil" mantraga on massid päris hästi ära uinutanud, kuid tegemist on ikkagi väga suure ja papis supleva ettevõttega, kelle läbi toimub internetiliiklus. Või miks näiteks Google lõi tasuta Androidi? Lihtsalt niisama, maailmala rahva hüvanguks. Irw. Androidi mõte on selles, et kasutaja Gooflega siduda. Internetti hakati kasutama ka teiste seadmetega ja see kliendibaas tuleb omale saada. Google märg unenägu on, et tulevikus toimub kõik pilves (Google pilves muidugi). Google Docs on alustuseks. Nii, Google promob ka uut internetti. Internetti, kus poleks aadressiriba ja seda asendavad appsid. Loomulikult Google Web Stores asuvad appsid. Muidugi saab sinna igaüks oma appsi lisada, kuid mõte on selles, et internet on siis ikka täiega Google kontrolli all. Google teemal võiks veel pikalt jaurata.
No ja Apple kohta - see raibe on liiga võimsaks kasvanud. Sama palju väärt kui kõik eurotsooni pangad kokku. Pappi rohkem kui Microsoftil ja tõenäoliselt tulevikus vahe suureneb veelgi. Ja jällegi pean ohtlikuks seda hullumeelset fanboismi, et Apple on selline tore ja nunnu ettevõte, kes hoolib, mitte nagu paha Micro$$$oft. Irw. Oeh, võiks Applest veel pikalt kirjutada, kuid ma olen siin juba liiga palju täna toksinud. Kopp on ees. Apple peale mõtlemine paneb mul alati pea valutama. Ega toodetel midagi viga ei ole, aga... ah, ei viitsi... -
#Legaalselt saab trialina 30 päeva kasutada. Aga uuesti enam samasse arvutisse installida ei tohi (a la lasen Windowsi uuesti peale ja siis Photoshopi või sobran registris või mis vee hullem - otsin cracki:) )#
Ehk siis, minuga kokku leppimata sokutas ta MINU arvutisse mingi väikese "tagauksekese" ja see on absoluutselt OK? Mina, kliendina, pean sellist käitumist aktsepteerima? Sest ksaugil EULA segaste pragrahvide seas oli "eriti väikeses kirjas": "me võime sinu arvutisse tagauksi isutatada".
No kamoon? Miks siis kui pangad v, muud finantsasutused sellist poliitikat ajavad, te kõik pröökama pistate? -
#Või kui ettevõte matab filmi tegemise alla vanas rahas (kõlab uhkemalt) 2,5 miljardit ja nädal pärast esilinastust on CAM versioon juba netis, film pole aga kinodes üldiselt nagu jooksmagi jõudnud õieti hakata.#
Jah, vaatan seda CAMi ja avastan: "saast, raisk!". Kinno, vaatamata reklaamile, ei lähe. Jäi tootjal minult see paarkend euri välja huiamata. Katastroof, eks ole? Tema pani ju MILJARDI alla. Tal on ÕIGUS oma ROI-le. Tal on ÕIGUS oma sisse pandud raha tagasi saada kahe, kolme ja viiekordselt. CAM versiooni levitajaid, kelle abil me saame teada, et see saast ei tasu aega ega vaeva tuleb kõik vangi panna.
Mine Kalev Jaiki teemasse: Kalev on ka seda meelt et ROI on inimõigus! -
Ja veel üks pisike nüanss
#Aga noh, omanikul on alati õigus otsustada, kuidas ta oma omandiga ringi käib. Ja ma arvan, et see õigus peaks ikka olema küll. #
#Ma ikkagi tooks sisse selle dimensiooni, et omanikul peaks olema õigus oma vara üle otsustada - kuidas levitada, millist hinda küsida jne. #
Ma ei peaks seda siiski absolutistlikuks maksiimiks, mis kehtib alati ja igas olukorras igaas Universumi nurgas iga kauba kohta. Millegipärast tikub olema nii, et näiteks sõja ajal ei saa viljakaupmehed küsida iga nustera eest tema kaalu kullas kuig vastav turunõudlus on olemas.
Tuues selle üle dgitaalmaailma ja veidi viisakamate kliendisuhete sfääri, siis on "õiguste hoidjatel" kaks varianti:
1. kas teenida pappi (ja palju) pakkudes oma toodet võimalikult mugavalt tarbijale ja võimalikult paludes kanalites
2. võtta sisse loss, sest "piraadid" on "kliendid" nina alt üle löönud pakkudes sama asja mugavamalt, paremini, soodsamalt jne. -
estudioso
...Metallicaga seoses - Youtube ei paku enda arvutisse salvestamise võimalust. Inimene võib muidugi teha omaloomingut ja Firefoxile või Chromele extensioni peale lasta, mis download nupu tekitab; kasutada mingit saiti mis pakub Youtubest downloadimise või MP3-ks konverteerimise võimalust...
... jutu mõte eelmises postituses oli selles, et kui keegi siia foorumisse hotlinki teeb mingi fotograafi fotoga ja siis LHV kasutaja selle omale salvestab; või temp failides olev Youtube video - see on juuksekarva lõhkiajamine...
Te võite seda tegevust nimetada kuidas iganes, kuid de jure on autoriõigust rikutud ning kohus teeb otsuse lähtudes sellest.
Tüüpiline näide, kui ostate poest tavalise kasutuslitsentsiga arvutiprogrammi, siis näiliselt ei ole teil õigust seda isegi mitte käivitada, kuna programmi käivitamiseks loetakse see andmekandjalt (nt CD plaat) arvuti muutmällu. De jure on tegemist reprodutseerimisega ning seda õigust te autorilt reeglina tavalise kasutusloaga saanud ei ole. Antud näite puhul annab arvutiprogrammi sihipärase kasutamise korral selle reprodutseerimise õiguse AutÕS 4.ptk.
Ehk, et ka eelpool toodud Youtube näite puhul võite te kohtus küll väita, et selline tegevus ei ole salvestamine, see on juuksekarva lõhkiajamine vms, aga kohtunik teab, et de jure olete rikkunud muuhulgas reprodutseerimise õigust (teinud teosest koopia/salvestanud teose enda arvutisse. Vahet pole, kas lihtsalt arvuti muutmällu või kõvakettale, rikkumine (kui fakt) on toimunud.
Lihtsalt mul tekkisid teie esimest postitust lugedes seal toodud 1 variandi puhul küsimused, millele ma ei osanud vastada. Esialgne väide oli "Leping muudab kuriteoks tagavarakoopiate tegemise (või internetist allalaadimise vm)" ning ministeeriumi vastus on "Leping tegeleb laiaulatuslike ja organiseeritud intellektuaalomandi rikkumistega, kus kaupu võltsitakse müügi eesmärgil...". Seega ei oleks nagu teie toodud 1. näitel eriti pointi, kui nõustuda ministeeriumi tõlgendusega. Teisalt jälle "Üks näide. ACTA eestikeelses tõlkes on ülimalt häiriv viga: „commercial scale” on tõlgitud „ärilisel eesmärgil”. ACTAga süvitsi tegelnud advokaat Karmen Turk ütleb, et need kaks mõistet on sama lähedalt sugulased nagu lind ja kala. Tegemist on „kaubandusliku ulatusega”. Ja seda kasutatakse karistamise alusena. Ehk siis: kui varem peeti karmi karistuse vääriliseks autoriõiguste rikkumisest kasu saamist, siis nüüd „kaubanduslikku ulatust“ — mida pole kuskil defineeritud. Kas ühe plaadi kopeerimine võib tähendada kriminaalvastutust? - http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/eestiuudised/kas-andrus-ansip-valetas-riigikogule-ja-rahvale.d?id=63906315" -
Te võite seda tegevust nimetada kuidas iganes, kuid de jure on autoriõigust rikutud ning kohus teeb otsuse lähtudes sellest.
Kui kirjutada veebilehitseja aadressiks postimees.ee ja vajutada enterit, siis salvestub umbes 10 Postimehe fotograafi tehtud pilti teie arvuti kõvakettale cache failidena. Juriidiliselt võibki olla nii, et "nääh, sinu kõvakettal, kuid kas sul mees autoriõigust ka on selliste teoste oma valduses hoidmiseks?" :) Aga siiski on see juuksekarva lõhki ajamine. Näiteks võib tuua, et Digital Millennium Copyright Act'i järgi on lubatud internetiteenuse pakkujatel lausa teiste veebilehti oma serverisse kopeerida ja koopiat oma klientidele näidata originaali asemel. Kas keegi teab kedagi, kes teab kedagi, kes oleks oma arvutis oleva cache tõttu pidanud kohtusse minema või et kohus oleks mingi karistuse määranud? Nojah, kui seal just lasteporno pildid ei ole. :P
Ma pigem kardan seda, et meelelahutuslobistide ja poliitikute koostöös läheb läbi mingi globaalsem interneti reguleerimise plaan. Alguses poliitiline ja paberil, pärast tuleb juba tehniline reaalne külg ka taha. Siis on nii juriidiline kui ka füüsiline taristu olemas, et sõrmenipsuga suuri asju korda saata. Kaotada veebilehti või lausa riike virtuaalsest maailmast. Ja loomulikult ebanormaalne huvi tavakasutaja tegemiste vastu ja nende õiguse privaatsusele rikkumine.
Selline uitmõte tuli, et paljud vist on kursis sellega, et iga tühja CD ja DVD tooriku hind sisalab ka raha autorikaitsele või kurat teab kellele veel. No ja juba aastaid tagasi tulid onud välja ideega, et kuna tänapäeval liigub piramine plaatidelt internetti, siis tuleks internetiteenuse arvetele lisada mingi maks autoritele/meelelahutustööstusele. Täiesti jabur värk ikka - vaikimisi eeldatakse, et inimene on pätt, ebaeetiline ja varas. Miks peaks Ubuntut ja ainult vabavara kasutav aus kodanik maksma oma netiarvega kinni mingit kuradi piraatluse kompensatsiooni?
Teisest küljest, kuna CD toorik oma vanaema matusepiltide salvestamiseks juba sisaldab raha meelelahutusonudele... siis võib igasuguseid haigeid ja vägistavaid asju valitsustelt oodata. -
Põhimõtteilselt on võimalik saada autorikaitselt see raha tagasi, kui CD või DVD toorik ei sisalda autorikaiseorganisatsioonide "kaitse" all olevat materiali. Keegi võiks eksperimendi korras ühe virna igasugust vigselt kirjutatud või rikutud või mitte-autorikaitse all olevat materiali täis CD toorikuid sinna kontorisse viia ja raha nõuda, kusjuures iga plaadi puhul tuleks koostada akt.
-
ttrust see on päris hea mõte :)
ooot aga kui see autorikaitse raha juba niigi cd plaati on sisse kirjutatud, siis miks ei või sinna peale koopiaid teha ? -
http://www.wired.com/wired/archive/13.01/topsite.html
Harivaks lugemiseks, sellest kuidas piraatlus töötab. -
http://groenlinks.nl/files/ACTA%20and%20Fundamental%20Rights.pdf
Mida Euroopa Parlamendi nõustajad asjast arvavad. -
Tin
Seadused on nii kirjutatud, et aktsiisimaksu raha võetakse KÕIGILT toorikutelt. Aga legaalselt kirjutada saad sinna oma muusikat ainult rangelt oma tarbeks (tagavarakoopia). Eetiliselt ja loogiliselt võttes, toorikute aksiisimaksustamine annaks aluse teha muusikateostest kasvõi lõpmatult koopiaid ja neid ka jagada (või müüa) nii kaua kuni see teos on aktsiisimaksustatud meedial. Aga võta näpust, sellist õigust ei ole.
ttrust see on päris hea mõte :)
ooot aga kui see autorikaitse raha juba niigi cd plaati on sisse kirjutatud, siis miks ei või sinna peale koopiaid teha ?
See maksuraha ei läbi riigieelarvet, ei kajastu Eesti maksukoormuse arvutamisel, see läheb otse igatsugu muusikute autoriorganisatsioonidele. Kuidas nad teavad, mis lugusid inimesed oma tarbeks kirjutavad, on siiamaani saladus. Suure tõenäosusega jagatakse see raha muusikaautorite vahel laiali mingi oma suva järgi, mitte aga selle järgi, mis muusikat inimesed oma tarbeks toorikutele kirjutavad. Need autorid, kes ei kuulu autorikaitseorganisatsioonidesse, peavad oma suud üldse puhtaks pesema, mis sest, et maksu korjatakse kõigilt ja kõigelt.
Samuti on juba aktsiisimaksustatud kõik CD- ja DVD kirjutajad, videokassettide makid jne. Autorikaitseorganisatsioonid tegid mingi aasta-kaks tagasi ettepaneku tõsta kordades toorikute aktsiisimaksu, samuti maksustada kõik mälupulgad, flashmälud, kõvakettad, mobiiltelefonid jne aktsiisimaksuga, kuna ka nendele kopeeritakse "oma tarbeks" muusikat.
Minu teada, aktsiisimaks laekub ainult muusikute autorikaitseorganisatsioonidele, see ei laiene tarkvarafirmadele, videofilmide tootjatele jne. -
Tegelikult peaks kuidagi üldse kogu selle IP seadustiku üle vaatama, see ikka mõne koha pealt päris vildakas ja jõhkralt kaldu. Ja mitte autorite või tarbijate poole kaldu vaid autorikaitseorganisatsioonide poole kaldu.
-
Loomulikult on kogu autoriõiguse seadus ( https://www.riigiteataja.ee/akt/12791124 ) ajast ja arust, täis ebaloogilisi ja ebaeetilisi klausleid. Aga seda muuta on väga raske.
Näiteks: kui oli omal ajal toimis Mart Laari "Täna Otsustan Mina", siis seal üritati muuta autorikaitseseadust, et likvideerida aktsiisimaksud toorikutelt, kassetidelt jne. Seal portaalis sulges selle seadusealgatuse kultuuriministeerium põhjendusega, et "seda ei saa teha sest seda ei ole lubatud teha". Alla oli kirjutanud kultuuriminister Signe Kivi. -
Autoriõiguse ajast ja arust olek kõlab minu jaoks ka kõige mõjuvama põhjusena ACTA vastu olemiseks, isegi kui ACTA ei tähenda seaduste muutmist. Kui meil on üks kohmakas ja kramplik süsteem, siis ons vaja teda veel enam kinni jooksutada?
-
http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement
Ratifitseerijaid veel pole. Vaja on kuute riiki , et see üldse toimima hakkaks. Täitsa võimalik, et kuskil on mingi huvigrupp, kes väiksematele riikidele peale käib.
Article 40: Entry Into Force
1. This Agreement shall enter into force thirty days after the date of deposit of the sixth instrument of ratification, acceptance, or approval as between those Signatories that have deposited their respective instruments of ratification, acceptance, or approval.
2. This Agreement shall enter into force for each Signatory that deposits its instrument of ratification, acceptance, or approval after the deposit of the sixth instrument of ratification, acceptance, or approval, thirty days after the date of deposit by such Signatory of its instrument of ratification, acceptance, or approval. -
P6nev ACTA teemaline "Euroopa Liidu memo" Delfi arvamusrubriigis. Ilma autorita.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/loe-eli-acta-teemalist-memo-miks-toetab-euroopa-liit-actat.d?id=63919385
"ACTA läbirääkimised ei olnud salajased. On tavapärane, et läbirääkimised on konfidentsiaalsed (sest kuidas muidu saakski läbirääkimisi pidada?)"
Mis erinevus on "salajasel" ja "konfidentsiaalsel"?
Miks ei saa l2bir22kimisi mittekonfidentsiaalselt pidada? -
Hr. Kivirähk võtab ACTA kokku: "... mingi euroliidu seadus ... Häh!"
http://www.epl.ee/news/arvamus/andrus-kivirahk-poliitik-ja-terav-keel.d?id=63938633 -
Tänapäeva autorid võiksid lihtsalt kohaneda tehnoloogilise arenguga ja teadvustada, et meil on vaba internet ja thats it, keegi ei käsi muusikat teha, kui teed siis arvesta, et varsti liigub see netis ringi. Kui ei taha siis ei ole vaja, tuleb see kes tahab ja teeb ikka, loodus tühja kohta ei salli :)
-
Stallone
Tänapäeva autorid võiksid lihtsalt kohaneda tehnoloogilise arenguga ja teadvustada, et meil on vaba internet ja thats it, keegi ei käsi muusikat teha, kui teed siis arvesta, et varsti liigub see netis ringi. Kui ei taha siis ei ole vaja, tuleb see kes tahab ja teeb ikka, loodus tühja kohta ei salli :)
Ega küsimus ei olegi vist niipalju autorites, vaid autoriõiguste omanikes (plaadi ja meediafirmad jms.). Tuleb meelde mingi paari aasta tagune keiss, kui mingi eesti bänd riputas oma video juutuubi ja EAÜ käskis selle sealt maha võtta. -
http://finance.yahoo.com/news/chinese-court-rules-shops-pull-072858014.html
Patentide ja kaubamärkide teema on kord juba selline veider maailm, kus toimib klassikaline moneky business mudel väga hästi. -
Kas on võimalik, et Saksamaa tööstuse tormiliselt kiire areng 19. sajandil johtus autoriõiguste puudumisest? Üks Saksa ajaloolane väidab, et riigi tööstuse vägevusele pani aluse raamatute ja seega teadmiste laiaulatuslik levik. Leviku põhjuseks oli ideede levimist piiravate AUTORIÕIGUSSEADUSTE puudumine Saksamaal.
Delfi: "Saksamaa tööstuse kuldaeg võlgneb tänu autoriõiguste puudumisele"
Praegu autoriõigus ei toimi Kagu-Aasias, aga majandus areneb seal ülikiirusel. -
Sama võiks ütelda 90nendate eesti kohat, kus ka autoriõigus ega miski ei kehtinud, ning alati pidi keegi midagi uut välja mõtlema. Autoriõigus ongi tegelikult hoopis laiskust toetav asi, kus sa nagu teed suure spurdi ja siis võid loorberitele puhkama jääda.
Samas autroiõigus raamatute näol on ju alati raamatukogude näol välditav, seega ma selles väga muud seost ei näe kui inimese laiskust minna ja vantsida raamatukokku.