Eesti meditsiinisektor - allakäigu kroonika
Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse
-
Eesti meditsiinisektor vajab kindlasti omaette teemat ja analüüsi.
Kui kõik muud sektorid Eestis on vabariigi ajal teinud läbi tohutu arenguhüppe, mõned jõudnud nullist lausa maailmatasemele, siis meditsiinisektor on raudselt allakäiguspiraalis. Mulle meeldib alati võrrelda advokaate ja arste, onju nende töö iseloom väga sarnane - inimeste aitamine, esimesed saavad väga hästi hakkama, viimased mitte.
Kust tuleb viga sisse? -
Sa võiks üritada pealkirja veidi põhjendada, loodetavasti ei ole liiga raske ülesanne. Muidu on su post väga mitu sõna mulli lihtsalt.
-
Ma juba natuke kahetsengi, et selline pealkiri sai. Palju parem pealkiri oleks olnud:
Eesti meditsiinisektor - Ahnus, Lollus, Ülbus! -
Arste nagu teiste erialade inimesigi on mitmesuguseid . On täielikke käpardeid, on ka häid ja on igasugusid närvihaigeid, kel rasked suhtlemisprobleemid patsientidega ja kolleegidega . Mulle patsiendina on sattunud siiski head arstid, ehkki mõni oli tõeline närvipundar .
Eesti meditsiini kõige suurem häda on ajude äravool ja ka liiga vähe raha,et pakkuda kaasaegsel tasemel raviteenust .
Erakindlustus puudub rahva vaesuse tõttu peaaegu täiesti . Paljud tervisehädad hakkavad pihta ravimata hammastest, kuid inimestel pole lihtsalt raha, et teha kallist juureravi.Ja kui hammas juba valutab,siis pole muud kui juureravi või välja tõmmata. Haigekassa pakutav kompensatsioon 40 eurot aastas katab vaid hädapärast esmase konsultatsiooni ja röntgeni, kuid raviks sellest ei jätku
Kuid kui vaadata kui pika tee on Eesti meditsiin käinud läbi alates taasisesesvumisest, siis ega väga häbeneda ei tuleks .Eriti võrreldes selle hädaoruga, mis on Vene meditsiinis . Põhjamaadeni on veel pikk maa,kuid sovetiaegne õudukas see enam kah pole . -
Pole need Põhjamaad ka mingid imekohad, ma võiks siin pikalt rääkida oma soome tuttavate seiklustest Soome Terveyskeskustes. Põhiväljend neis pidi olema: "ottaka pari buranaa!"
-
Kas see on MMSi ja Nõid Nastja kristallide teema?
-
MMS ja "kristallid" käivad märsilohistajate teemasse.
-
Veidi täpsustamist tahaks jah saada.
Keskmine eluiga on 8 aastat suurenenud, imikusuremus vähenenud kuus korda. Kuidas allkäinud meditsiiniline sellised viljad saavad olla? -
Fake McCoy
Ma juba natuke kahetsengi, et selline pealkiri sai. Palju parem pealkiri oleks olnud:
Eesti meditsiinisektor - Ahnus, Lollus, Ülbus!
Ja ei tule ühtegi mõttepoega ka või? Praegu oleks nagu keegi lihtsalt plangule neli tähte sodinud. -
teemal oleks jumet, kui valesti kirja saanud "Eesti meditsiinisektor" asendada õige sõnaga "Rahvaliit"
-
stagna
Eesti meditsiini kõige suurem häda on ajude äravool ja ka liiga vähe raha,et pakkuda kaasaegsel tasemel raviteenust.
Eesti meditsiini kõige suurem häda on kahtlemata sisemise kriitikameele puudumine, välise kriitika mahasurumine ning oma naba imetlemine. Arstlus tähendab kildkonda kuulumist ning kildkond kaitseb end raevukalt. Ma olen seda näidet siin juba kord toonud, aga ega küll küllale liiga tee - rektor Tulviste karjääri jätkumisele Tartu Ülikooli eesotsas said saatuslikuks mitte etteheited haldusprorektorile või avalikkuses helisenud jõulised vihjed tema ulaelust alluvaga. Ei - karjäärile pani põntsu see, et kodanik Tulviste küsis arstidelt - kuidas on võimalik, et te saate täiskoha palka ülikoolist, siis teist samasugust kliinikumist ning lõpuks ajate veel erapraksist ka? -
Marvin
stagna
Eesti meditsiini kõige suurem häda on ajude äravool ja ka liiga vähe raha,et pakkuda kaasaegsel tasemel raviteenust.
Eesti meditsiini kõige suurem häda on kahtlemata sisemise kriitikameele puudumine, välise kriitika mahasurumine ning oma naba imetlemine. Arstlus tähendab kildkonda kuulumist ning kildkond kaitseb end raevukalt. Ma olen seda näidet siin juba kord toonud, aga ega küll küllale liiga tee - rektor Tulviste karjääri jätkumisele Tartu Ülikooli eesotsas said saatuslikuks mitte etteheited haldusprorektorile või avalikkuses helisenud jõulised vihjed tema ulaelust alluvaga. Ei - karjäärile pani põntsu see, et kodanik Tulviste küsis arstidelt - kuidas on võimalik, et te saate täiskoha palka ülikoolist, siis teist samasugust kliinikumist ning lõpuks ajate veel erapraksist ka?
Tänu sellele on meil ka tööl arstid, kelle kätte julgeb ennast usaldada ja ka Ülikooli meditsiiniharidus on tasemel, mis pole kõige viletsam. -
mx77
Tänu sellele on meil ka tööl arstid, kelle kätte julgeb ennast usaldada ja ka Ülikooli meditsiiniharidus on tasemel, mis pole kõige viletsam.
Tänu millele? Tänu lausvaletamisele?
Ma ei vaidle selle vastu, et pedagoogiline ja teadustöö ning arstipraksis sinna juurde peavad kõik ühe tipparsti juurde käima, ent see ülalpool kirjeldatud vorm ei sobi selleks küll kuidagimoodi. -
Miks lausvaletamisele? Ju siis ongi töö niimoodi korraldatud. Ega Tartu Ülikooli Kliinikum ja Tartu Ülikooli Meditsiiniteaduste valdkond ei ole üks ja seesama asutus, kuigi kuuluvad mõlemad Ülikooli struktuuri.
-
Kui Tulviste käest küsiti, et ega ta ei karda, et arstid talle kätte maksavad, siis Tulviste vastas: Ei karda, mul on üks sõbrast loomaarst, ma saan alati tema juurde minna!
-
Perearstisüsteemiga võib ju täitsa rahule jääda ning saab enamvähem mõistliku ajaga jutule - saab kenasti saatekirja ja elu võiks justkui lill olla... aga, kui on tarvis eriarsti vastuvõtule minna, siis tavaliselt kas polegi üldse vabasid aegasid saadaval või tuleb kuid ja kuid oodata.
Vaadates tasulisi aegu, saab juba samasse või järgmisesse nädalasse aja.
Selles mõttes on küll tore - maksa aga sotsiaalmaksu, aga teenust ei saagi. Mis muidu üle jääb inimesel - ikka läheb tasulisele visiidile, kui tervis kallis. Pikaajalise ootamisega ei pruugi ravi enam nii tõhus olla ja noh.. mida sa piinled? Sellised olukorrad ajavad ikka tiba närvi küll.. -
Perearsti süsteermi viga on see, et nimekirjad võetakse lõhki ja ei jää aega süvenemiseks. Sündis laps, läks aeg ja pisike oleks pidanud hakkama sööma ka muud peale rinnapiima. Ei söönud. Kõik peale rinnapiima lükkas keelega suust välja, lisaks kõva protest. Kolm kuud sai seda perearstile räägitud ja vastus ikka - te peate järjekindlamad olema, laps lihtsalt jonnib. Kõik sai proovitud, kolmveerand tundi+ toidu suhutoppimised, kus laps ei jõudnud enam karjuda (küll aga lükkas kõik toidu suust välja) ja ise selle järel... Laps muutus aga loiumaks ja ühel hetkel viisin ta lihtsalt lihtsalt lastehaiglasse, kus tehti analüüsid ja tuvastati b12 vitamiini puudus. Laps läks kohe tilgutite alla +vereülekanne (olematu hemoglobiini näit). Oleks perearst asja vähegi tõsiselt võtnud, oleks terve laps. Hetkel on raskest puudest saanud keskmine ja otsime kooli ja klassi, kuhu laps panna, kuna tavaklassis ta hakkama ei saaks. Ps, See pole meil ainuke laps.
-
§ 111. Üliraske kehavigastuse tekitamine ettevaatamatuse tõttu
Üliraske kehavigastuse tekitamise eest ettevaatamatuse tõttu - karistatakse rahatrahvi või arestiga või vabadusekaotusega kuni kuue kuuni.
Kuidas ma küll unustasin, Eesti meditsiinil on veel neljas selgesti eristuv dimensioon peale ahnuse, lolluse ja ülbuse - süüdimatus. -
Fake, lauspaska pole kah mõtet postitada, või teise variandina leiad endale sobiva teema Delfist või Telegram'ist
-
mx77, too siis mõni näide Eesti arstide süüdivusest. Muidu tühja pole mõtet jaurata.
-
Selle süsteemi viga on, et mida rohkem perearst laseb teha analüüse ja uuringuid, seda vähem jääb talle endale raha kätte .
Seepärast tahetakse kangesti kokku hoida ja pigem jäetakse uuring tegemata kui patsient just väga ei kaeble ja ei ähvarda teise arsti nimekirja siirduda .
Näiteks läänemaailmas on väga tavaline kogu keha terviseruuring aeg ajalt teha, isegi kui inimene mingeid suuri vaevusi ei kaeba.
Väga põhjalik veenivere uuring, kus analüüsitakse ka maksanäitajaid, vähimarkereid, hemoglobiini,vitamiinide defitsiiti, immunsüsteemi näitajaid. Rindkere röntgen/ tomograaf, aju MRI.
Meil pole see kombeks. Võib olla president või peaminister laseb endale teha sellise complete physical uuringu . Lääneriikides on kombeks,et terviseteadlik inimene laseb selle teha igal aastal,sest mistahes haiguse avastamine varajases staadiumis parandab tunduvalt väljavaateid seda ravida .
Kui meil lähed sellise sooviga perearsti juurde, siis ta teeb ehk ainult kõige minimaalsema - sõrmeotsa veretilk veresuhkru määramiseks, uriinianalüüs valgu ja vere määramiseks testribadega ja kuulab südant ning kopse . Sellest aga ei piisa . -
stagna
Selle süsteemi viga on, et mida rohkem perearst laseb teha analüüse ja uuringuid, seda vähem jääb talle endale raha kätte .Seepärast tahetakse kangesti kokku hoida ja pigem jäetakse uuring tegemata kui patsient just väga ei kaeble ja ei ähvarda teise arsti nimekirja siirduda .
Ei ole nii. Uuringute jaoks on oma fond ja "oma taskust" hakatakse maksma alles siis kui see on otsas.
Näiteks läänemaailmas on väga tavaline kogu keha terviseruuring aeg ajalt teha, isegi kui inimene mingeid suuri vaevusi ei kaeba.
Väga põhjalik veenivere uuring, kus analüüsitakse ka maksanäitajaid, vähimarkereid, hemoglobiini,vitamiinide defitsiiti, immunsüsteemi näitajaid. Rindkere röntgen/ tomograaf, aju MRI.
Meil pole see kombeks. Võib olla president või peaminister laseb endale teha sellise complete physical uuringu . Lääneriikides on kombeks,et terviseteadlik inimene laseb selle teha igal aastal,sest mistahes haiguse avastamine varajases staadiumis parandab tunduvalt väljavaateid seda ravida .
Kui meil lähed sellise sooviga perearsti juurde, siis ta teeb ehk ainult kõige minimaalsema - sõrmeotsa veretilk veresuhkru määramiseks, uriinianalüüs valgu ja vere määramiseks testribadega ja kuulab südant ning kopse . Sellest aga ei piisa .
Palun täpsusta, millises riigis tehakse profülaktilisi tomograafe ja MRI-d tavalise tervisekindlustuse raames ilma mingi näidustuseta! Mina ütlen, et sa lahmid huupi. Oled kuskilt kuulnud mingit linnalegendi ja arvad, et nii ongi. -
Olen kuulnud ,et USA-s on see kombeks . Ise pole muidugi seal patsiendiks olnud .
Kuid meil Eestis keelduti tegemast ühele tuttavale MRI-d isegi siis kui kahtlustati tal sclérosis multiplexi . -
stagna
Olen kuulnud ,et USA-s on see kombeks . Ise pole muidugi seal patsiendiks olnud .
Kuid meil Eestis keelduti tegemast ühele tuttavale MRI-d isegi siis kui kahtlustati tal sclérosis multiplexi .
Sa ikka tead, et USAs pole üldse riiklikku tervisekindlustust? Ja uuringud on vastavalt sellele, millise tervisekindlustuse paketi endale ostnud oled. Odavama paketi puhul ei saa sa üldse mingit MRId kindlustuse raha eest. -
Ja suitsetajaile peaks rindkereuuring olema elementaarne asi . Kui kopsuvähile õigel ajal jaole ei saa,siis on kabelikellad. Naistele rinnavähiuuring, emakavähiuuring. Ning üle keskea meestel võiks see perearst ikkagi käskida püksid maha lasta ja näpp anusest sisse, et palpeerida, mida eesnääre seal teeb . See ei maksa isegi raha, vaid ühed latekskindad lähevad selle peale . Kuid keegi pole mulle iial seda viitsinud teha .
-
stagna
Ja suitsetajaile peaks rindkereuuring olema elementaarne asi . Kui kopsuvähile õigel ajal jaole ei saa,siis on kabelikellad. Naistele rinnavähiuuring, emakavähiuuring. Ning üle keskea meestel võiks see perearst ikkagi käskida püksid maha lasta ja näpp anusest sisse, et palpeerida, mida eesnääre seal teeb.
Eks igaühel ole erinevad fantaasiad. Üldiselt teeb seda meie riigis selle ala spetsialist. -
stagna
JNing üle keskea meestel võiks see perearst ikkagi käskida püksid maha lasta ja näpp anusest sisse, et palpeerida, mida eesnääre seal teeb . See ei maksa isegi raha, vaid ühed latekskindad lähevad selle peale . Kuid keegi pole mulle iial seda viitsinud teha .
Kui sa tahad, et sul anuses torgitakse, siis pead sa muajale pöörduma. Selleks on tänapäeval PSA markeri test vereanalüüsis. Paar korda aastas võiks põhjalikuma vereuuringu ikka teha ja selle vastu ei ole ühelgi perearstil midagi. -
Selle jaoks uroloogi visiiti raisata ? Lollus kuubis. Uroloogi juurde saadavad nad alles siis kui kusi enam üldse läbi ei tule või kui sinna veri ilmub .
ja arstidele õpetatakse juba teisel kursusel, et kes patsienti anaalselt ei uuri, see polegi arst. Miskipärast unustavad nad selle väga kiiresti pärast diplomi saamist ära .
USA complete physicali kohta saab lugeda siit .
https://www.healthline.com/health/getting-physical-examination#screening-tests
Krdi palju asju tehakse, sealhulgas suitsetaja rindkere CT scan kohustuslik -
stagna
Selle jaoks uroloogi visiiti raisata ? Lollus kuubis.Uroloogi juurde saadavad nad siis kui kusi enam üldse läbi ei tule või kui sinna veri ilmub .
Ma pidasin rohkem silmas Sauna tänava baari.
Aga ma usun, et ükski perearst ei suuda palpeerimisega tuvastada eesnäärme seisundit piisavalt hästi. Selleks on ikkagi kogemust vaja. -
mx77
Aga ma usun, et ükski perearst ei suuda palpeerimisega tuvastada eesnäärme seisundit piisavalt hästi. Selleks on ikkagi kogemust vaja.
Kas lisame Eesti meditsiisnisüsteemi probleemide loetellu "kogemuse puuduse" või "puuduliku väljaõppe"? -
stagna
USA complete physicali kohta saab lugeda siit .
https://www.healthline.com/health/getting-physical-examination#screening-tests
Krdi palju asju tehakse, sealhulgas suitsetaja rindkere CT scan kohustuslik
Sa unustasid hinnakirja lisamata, see teenus ei ole tasuta. -
Eks ilkuda ju võib, seda saab tasuta teha.
Aga meditsiinis maksab eelkõige kogemus ja kogemus tekib teadaolevalt ainult praktika käigus. Kui uroloog palpeerib ikka päevas mitut patsienti ja perearst võib-olla terve aasta jooksul sama määra, siis on täiesti selge, et nende kogemus ei ole võrreldav. Teoreetiliselt võiks see perearst ehk ka opereerida, aga ilmselt parem on, kui ta seda ei teeks. -
Oh, eriti tüdrukud püüavad viilida ülikoolis uroloogiakursusest niipalju kui võimalik. Tõenäoselt ei oska enamik naisüliõpilasi isegi kateetrit mehe kusitist põide sisse panna kui oleks vaja. Siis on juba professori asi neid sundida .
mis krdi arst see on, kes nii häbeneb ja mõned väga vajalikud asjad jätab uurimata ja oskused omandamata. Meesarstid üldiselt ei häbene vastassoo intiimpiirkondade kallal toimetada, on häid meesgünekolooge , keda naised patsientidena ise eelistavad naisarstidele. -
stagna
Krdi palju asju tehakse, sealhulgas suitsetaja rindkere CT scan kohustuslik
Sa tead et seal maal on suitsetajatele tervisekindlustus oluliselt kallim ka? Kuni 50%. Ehk teenus on suitsetaja oma raha eest jällegi. -
stagna
Oh, eriti tüdrukud püüavad viilida ülikoolis uroloogiakursusest niipalju kui võimalik. Tõenäoselt ei oska enamik naisüliõpilasi isegi kateetrit mehe kusitist põide sisse panna kui oleks vaja. Siis on juba professori asi neid sundida .
mis krdi arst see on, kes nii häbeneb ja mõned väga vajalikud asjad jätab uurimata ja oskused omandamata. Meesarstid üldiselt ei häbene vastassoo intiimpiirkondade kallal toimetada, on häid meesgünekolooge , keda naised patsientidena ise eelistavad naisarstidele.
See jutt läheb kuidagi väga veidraks. -
mis sinu jaoks siin veidrat on ? Et naisarst ei oska spetsiifilisi mehe haigusi diagnoosida ja ravida ? See on katastroof, mitte veider . Iga meesarst peab oskama sünnitust vastu võtta, rinnavähki ja emakavähki diagnoosima,,ilma selleta ta poleks üldse arst .
ja muide rindkereröntgeni hinnakiri Eestis on siin.
https://www.riigiteataja.ee/akt/122122015054
Röntgenülevõte rindkere piirkonnast ( 2 ülesvõtet erinevatest rakurssidest )
16.19
Röntgenülesvõtted rindkere piirkonnast ( 3 või rohkem ) 19.55.
kas lööb maha kui see teha `?
Peale vähi võib seal ka muid vastikuid asju avastada, näiteks tuberkuloosi, mis sageli kulgeb salamisi ja ilma jõuliste sümptoomideta. Inimene on sageli väsinud, kuid kes see tänapäeval poleks pisut väsinud ? Öösel ajab pisut higistama ja uni on kehv ? Tavaline asi,palju tööd ja närviline elu. . Isutus, kehakaal langeb ? Hiilgav, saangi saledaks !
Ja põevadki seni kuni juba verd hakkavad köhima. Siis jah tehakse see röntgen ära, kuid pidanuks tegema juba aasta või paar varem -
USA kulud tervishoiule on ligi 18% SKPst, sellele pole maailmas midagi lähedale panna. Enamikus muudes riikides jääb alla 10%. Eestis jällegi kõvasti alla keskmise, u 6%. Isiklikult usun, et see on ebaoptimaalselt väike ja sissepandud ressurss defineerib suuresti ka tulemuse. Tulemus võib olla hea võrreldes sissepandud raha hulgaga, aga absoluutskaalal ilmselt siiski nadi.
USA tervishoiule kulub absoluutsummas rohkem kui UK või Prantsusmaa SKP üleüldse on - selline infokild.
https://data.oecd.org/healthres/health-spending.htm -
Olevipoeg
stagna
Oh, eriti tüdrukud püüavad viilida ülikoolis uroloogiakursusest niipalju kui võimalik. Tõenäoselt ei oska enamik naisüliõpilasi isegi kateetrit mehe kusitist põide sisse panna kui oleks vaja. Siis on juba professori asi neid sundida .
mis krdi arst see on, kes nii häbeneb ja mõned väga vajalikud asjad jätab uurimata ja oskused omandamata. Meesarstid üldiselt ei häbene vastassoo intiimpiirkondade kallal toimetada, on häid meesgünekolooge , keda naised patsientidena ise eelistavad naisarstidele.
See jutt läheb kuidagi väga veidraks.
Kui poleks näinud, ei usuks jah. -
stagna
Oh, eriti tüdrukud püüavad viilida ülikoolis uroloogiakursusest niipalju kui võimalik. Tõenäoselt ei oska enamik naisüliõpilasi isegi kateetrit mehe kusitist põide sisse panna kui oleks vaja. Siis on juba professori asi neid sundida .
mis krdi arst see on, kes nii häbeneb ja mõned väga vajalikud asjad jätab uurimata ja oskused omandamata. Meesarstid üldiselt ei häbene vastassoo intiimpiirkondade kallal toimetada, on häid meesgünekolooge , keda naised patsientidena ise eelistavad naisarstidele.
Siia ootaks Fake Mc Coy'lt sellist üldistavat vahekokkuvõtet ka, siis saaks uute mõtetega edasi minna jälle. -
113366
USA kulud tervishoiule on ligi 18% SKPst, sellele pole maailmas midagi lähedale panna. Enamikus muudes riikides jääb alla 10%. Eestis jällegi kõvasti alla keskmise, u 6%. Isiklikult usun, et see on ebaoptimaalselt väike ja sissepandud ressurss defineerib suuresti ka tulemuse. Tulemus võib olla hea võrreldes sissepandud raha hulgaga, aga absoluutskaalal ilmselt siiski nadi.
USA tervishoiule kulub absoluutsummas rohkem kui UK või Prantsusmaa SKP üleüldse on - selline infokild.
https://data.oecd.org/healthres/health-spending.htm
USA kulud rahalises vääringus võivad tõesti suured olla, sest seal on hinnad kah absurdsed - pimesoole opp ca $ 50.000, tavaline visiiditasu $ 500 jne. Rahanumber ei tähenda veel paremat ravi. -
Pole siin midagi veidrat, olen seda ise palju pealt näinud. Tüdrukud tahavad kangesti arstitädiks saada, ( üle 2/3 arstiteaduskonna tudengitest on naised ) kuid mõnede kehapiirkondadega ja haigustega tegeleda ei taha .
Meditsiiniõed ja hooldajad nii pirtsakad pole. Sanitarid pesevad lamavaid meeshaigeid igalt poolt, vahetavad mähkmeid ,õde paneb kateetri põide kui vaja.
Meditsiinis ei saa tegutseda isik, kes mõnda protseduuri häbeneb või peab liiga räpaseks . -
Ei, kindlasti mitte. Tahtsin lihtsalt öelda, et seal on rahalist ruumi (hästikindlustatud) patsient tohutu valiku ülikalliste teenustega üle külvata.
-
stagna
mis sinu jaoks siin veidrat on ? Et naisarst ei oska spetsiifilisi mehe haigusi diagnoosida ja ravida ? See on katastroof, mitte veider . Iga meesarst peab oskama sünnitust vastu võtta, rinnavähki ja emakavähki diagnoosima,,ilma selleta ta poleks üldse arst .
ja muide rindkereröntgeni hinnakiri Eestis on siin.
https://www.riigiteataja.ee/akt/122122015054
Röntgenülevõte rindkere piirkonnast ( 2 ülesvõtet erinevatest rakurssidest )
16.19
Röntgenülesvõtted rindkere piirkonnast ( 3 või rohkem ) 19.55.
kas lööb maha kui see teha `?
Peale vähi võib seal ka muid vastikuid asju avastada, näiteks tuberkuloosi, mis sageli kulgeb salamisi ja ilma jõuliste sümptoomideta. Inimene on sageli väsinud, kuid kes see tänapäeval poleks pisut väsinud ? Öösel ajab pisut higistama ja uni on kehv ? Tavaline asi,palju tööd ja närviline elu. . Isutus, kehakaal langeb ? Hiilgav, saangi saledaks !
Ja põevadki seni kuni juba verd hakkavad köhima. Siis jah tehakse see röntgen ära, kuid pidanuks tegema juba aasta või paar varem
Selle peale ei ole kunagi mõelnud, et jätaks 2 pakki suitsu ostmata ja laseks endale oma raha eest kopsuröntgeni teha? Qvalitas teeb sulle neid või iga kuu kui tahad. Ja tundub, et eesti meditsiini suurim probleem on, perearst ei taha kiimastele vanameestele sõrme "tagumisse väravasse" pista piisavalt tihti. -
Olevipoeg
.... Ja tundub, et eesti meditsiini suurim probleem on, perearst ei taha kiimastele vanameestele sõrme "tagumisse väravasse" pista piisavalt tihti.
Lugusid elust enesest
Stagna läks arsti juurde ja lasi end palpeerida
Arst - kas siit on valus?
Stagna - EI
Arst - aga siit?
Stagna - EI
Arst - Aga nüüd?
Stagna - JAH
Arst - tundub, et Teil on kurgumandlid suurenenud -
Olevipoeg
Ei ole nii. Uuringute jaoks on oma fond ja "oma taskust" hakatakse maksma alles siis kui see on otsas.
Mis tegelikult võrdub oma taskust maksmisega.Palun täpsusta, millises riigis tehakse profülaktilisi tomograafe ja MRI-d tavalise tervisekindlustuse raames ilma mingi näidustuseta! Mina ütlen, et sa lahmid huupi. Oled kuskilt kuulnud mingit linnalegendi ja arvad, et nii ongi.
UK-s. Alates 40. eluaastast on iga 5 aasta tagant poolkohustuslik ülevaatus. Mul tehti lisaks kohalikus perearstikeskuses tehtavatele asjadele kohalikus haiglas rindkere pilt ja võeti 3 ampulli verd põhimõtteliselt kõigi võimalike vereuuringute jaoks.
Näidustuseks oli lihtsalt see, et mul on vähe ajalugu siinses süsteemis. Oleks ma midagi kurtnud ka, oleks ilmselt tomograafiga ka uuritud. Varsti jälle :) -
raulir
Olevipoeg
Ei ole nii. Uuringute jaoks on oma fond ja "oma taskust" hakatakse maksma alles siis kui see on otsas.
Mis tegelikult võrdub oma taskust maksmisega.
No kuidas see siis võrdub? See uuringute fond on omajagu suur. Vist oli 42% pearahast.Palun täpsusta, millises riigis tehakse profülaktilisi tomograafe ja MRI-d tavalise tervisekindlustuse raames ilma mingi näidustuseta! Mina ütlen, et sa lahmid huupi. Oled kuskilt kuulnud mingit linnalegendi ja arvad, et nii ongi.
UK-s. Alates 40. eluaastast on iga 5 aasta tagant poolkohustuslik ülevaatus. Mul tehti lisaks kohalikus perearstikeskuses tehtavatele asjadele kohalikus haiglas rindkere pilt ja võeti 3 ampulli verd põhimõtteliselt kõigi võimalike vereuuringute jaoks.
Näidustuseks oli lihtsalt see, et mul on vähe ajalugu siinses süsteemis. Oleks ma midagi kurtnud ka, oleks ilmselt tomograafiga ka uuritud. Varsti jälle :)
Aga selle näite järgi ju ei tehtud ei tomograafi ega ka MRI-d. Rindkere röntgen on väga palju lihtsam ja odavam kui tomograaf. Tomograaf on üsna pikk (ja vastik) protseduur. Tihtipeale kõigepealt joodetakse kontrastainet sisse, enamasti lastakse teist kontrastainet veeni, siis pannakse inimene torusse ja siis skaneeritakse. Kusjuures röntgenkiirguse hulk, mida inimene saab, on päris märkimisväärne. -
mx77
raulir
UK-s. Alates 40. eluaastast on iga 5 aasta tagant poolkohustuslik ülevaatus.
See on tegelikult ka Eestis ette nähtud, paljud unustavad ise käia.
Hea teada, ma pole kuulnudki. Siin nad käisid ikka päris tugevasti peale. Alates 50. eluaastast hakatakse vist ka ultraheli (või tomograafiga kus võimalik) aneurüsme jms otsima.
Kelledel on juba diagnoositud mingi krooniline terviserike, nagu vererõhk või diabeet, siis need enam selle tavalise kontrolli alla ei käi, kuna neil on oma põhjalikum ülevaatuste süsteem.
Teine huvitav asi, mida Eestil tasuks mu arvates üle võtta, on see, et NHS pole mitte kindlustus, vaid ühetaoline teenus. Kõik, kes elavad UK-s legaalselt või külastavad riiki teatud ajast kauem, saavad abi. See vähendab tunduvalt bürokraatiat ning samas ka probleeme haiguste levikuga. -
mx77
raulir
UK-s. Alates 40. eluaastast on iga 5 aasta tagant poolkohustuslik ülevaatus.
See on tegelikult ka Eestis ette nähtud, paljud unustavad ise käia.
Sõltub jube palju perearstist. Mul esivanemate perearst tuletab neile ise meelde ja kamandab tehnoülevaatusele igal aastal. Samas teine samas vanuses sugulane läks eesnäärmevähi nahka, sest ise ei läinud arsti juurde ja perearsti meelest oli ilmselt täitsa ok, et 70+ ja mitte eriti hea tervisega meesterahvast pole kordagi eesnäärme osas uuritud. Kui teema päevakorda tuli, oli loomulikult juba hilja. -
sakuska
Sõltub jube palju perearstist. Mul esivanemate perearst tuletab neile ise meelde ja kamandab tehnoülevaatusele igal aastal. Samas teine samas vanuses sugulane läks eesnäärmevähi nahka, sest ise ei läinud arsti juurde ja perearsti meelest oli ilmselt täitsa ok, et 70+ ja mitte eriti hea tervisega meesterahvast pole kordagi eesnäärme osas uuritud. Kui teema päevakorda tuli, oli loomulikult juba hilja.
Jah, palju sõltub perearsti enda hoolsusest, aga HK poolt on see ette nähtud ja ka vastavalt arvestatud pearaha hulka.