Uue ajastu ettevõte
Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse
-
Viimastel aastatel on toimunud tohutud muudatused majanduses just kiiruse osas. Teadmised riknevad kiiresti ja võidab see, kes suudab koheselt teadmised ellu rakendada, sest homme on see juba vananenud (konkurendid on turu üleküllastanud).
Kui vaadata seniajani kehtinud reegleid, siis firmade põhieesmärk kasumi tootmise kõrval oli elada igavesti, pakkuda oma aktsionäridele stabiilsust. Kuidas on see võimalik üldse sellises maailmas kus ei maksa enam suur kontori ja tootmispind, raha hulk ja tehnoloogilised eelised (näiteks suvaline firma võib toota toyotaga kvaliteedilt samaväärse või isegi parema auto) vaid hoopis uued teadmised ja kiirus neid ellu viia?
Kas võib oodata muutusi ka börsil noteeritud firmade elueas, tekivad nn. projektfirmad. Fondid jahivad uusi firmasid ja müüvad juba projekti ellu viinud firmasid kust projektijärgne kasum välja võetud ning mis kuuluvad likvideerimisele või oma järgmist uut ideed ootama. Suurtest firmadest aga, kes ei suuda iga päev uue kasumliku projektiga välja tulla võtavad investorid raha välja ja firmad lõpetavad oma tegevuse. Kas suhtarv PE kaotab oma mõtte? Ja pikaajalised investorid peaksid jääma ainult fondide juurde, kes pidevalt teevad lühiajalisi rahapaigutusi? -
Seniajani on kehtinud reeglid, et firmade põhieesmärk on teenida omanikele (aktsionäridele) pikaajalist kasumit. Stabiilsus ja igavesti elamine pole (vist) kunagi omaette eesmärk olnud, sest see läheb varem või hiljem selle esimese eesmärgiga vastuollu. Ilmselt sa mõtlesid seda sama, aga pidin vajalikuks ümber sõnastada.
Nendest tootmispindadest, tehnoloogilistest eelistest ja raha hulgast rääkides sobib väga ilusti Karl Marxi lähenemine (Kapital). Alguses olid majandusliku võimu allikaks tootmisvahendid, siis kapital ning nüüd teadmised :)
Firmade eluiga on tõesti pidevalt lühenenud, kuid ilmselt takistab "projektfirmade" massilist tekkimist just seesama asjaolu, mida sa mainisid - suva sass võib toota toyotaga kvaliteedilt samaväärse auto, kuid ostetakse ikka toyotat, sest keegi ei usu et suva sassi kvaliteet sama on (lisaks palju muid põhjuseid). Ja kes see ikkagi julgeb investeerida miskisse tundmatu kamba poolt ellu viidavasse projekti?
Pikajalised elavad siiski... -
Loomulikult teenivad pappi ainult :
1.Ürituse asutajad (müüvad aktsiaid)
2.nn. investeerimispankurid, kes toovad ürituse turule, võtavad possu ülesse ja haibivad asja ülesse.
3.Loomulikult hävivad need tegelased, kes buumi vaibudes (mulli kõrghetkel) ostavad esimesest IPOst asju.
See on nii olnud ja jääb nii. Aina ja alati.
Kui sa ikka ise ei mõtle ja jääd kuulama igasuguseid mõtetuid lipsuga tegelasi, kes lollusi jahvatavad ,siis lutt on küll garanteeritud.
Mina ise olen küll turul pappi teeninud vaid :
1. tuues üritust turule
2. ostes buumi ajal
Muul ajal on see üks paras sussimine ja tühikäigul ringiratast laskmine. Igal pool mujal teenib 5X rohkem. Sest siit väikses kolkast laia maailma investeerimine sarnaneb küll kirbu püüdmisega pimedas toas. -
Kas keegi on kuulnud, et Tartus pidi käivituma kiipide tootmine, kas on juba?! Igatahes himustasid Araabia sheigid sealt suurt osa endale! Kui midagi üle jääks ... või tuleb NORMAALSEL inimesel sellest suu puhtaks pühkida.
-
Oot, mis mõttes kiipide "tootmine" ?
Kui see on tehas, kus sisse tuleb disain ja välja konkreetne chip, siis selline tehas maksab PALJU.
Kui vähegi arvestatava tootmisvõimsusega (s.o. miljonites ühikutes), siis peaks olema suurim investeering läbi aegade ?
Ise-enesest mõte (ehitus/halduskulud + logistika) on hea, kuigi tööjõu leidmisega/koolitamisega jääks hetkel eesti raudselt hätta :)
Juba siis oleks tegemist väga hea asjaga, kui tootmise all mõeldaks pigem disaini/testi ja disainifailide taiwani saatmist tootmiseks.
teab keegi asjast midagi täpsemat ? -
Esialgu on turg vist Iisraelis, kui me kõik ikka seda ühtsama keraamiliste pooljuhtide tehast silmas peame?
-
Mina pidasin silmas tootmist, mille tulemusena väljub konkreetne chip. Mingis (mikroskoopilises) koguses on neid ka juba toodetud välismaale, aga selleks sheigid siin maad uurimas käisidki, et otsustada, kas panna õlg alla või ... Edasine info on aga salajane ja pole enam kuulda olnud midagi.
-
whats the point?
ehitada mitme(kymne) miljardiline tehas kuskile ebastabiilsesse piirkonda?
no palju ikka need tööj6ukulud on.. ja kui juba chipitehases töötad
siis v6id ju suva tehases töötada, ega need bluecollarid pole miski algharidusega..
eestisse v6iks ju terasestööstuse ka rajada! -
mis siin nii ebastabiilset on? erinevalt taiwanist ei pea maavärinaid, veeuputusi jms kartma.
-
olen artjomikuga nõus.
lisaks veel argument, et kui rootsi/soome/euroopa design housed tahavad kiirelt proovi- ja/või toodangupartiid saada, lüheneb ooteaeg ysna märgatavalt, mis praeguses uue toote turuletoomise rallis polegi nii tühine.
seega võiks väita, et selline tehas eestis saaks endale täiesti ok tootmismahtudega kliendid, milles seisnekski riqi otsitud point. -
Kõigepealt,
to: Digital
Kui midagi üle jääks ... või tuleb NORMAALSEL inimesel sellest suu puhtaks pühkida.
Minu meelest pole ilus investeerimisfoorumis ettevõtete aktsionäre lahterdada nende vaimse tervise järgi normaalne-ebanormaalne, hullaris arvel - ei ole hullaris arvel jne.
Aga noh, maitseasi!
Pooljuhtidest. See tehas on omale käivitust otsinud aastaid. Asi pole sugugi nii lihtne nagu foorumlastele tundub. Proovipartiide tootmine on protsess, mis nõuab suuri investeeringuid, kuid ilma soliidsete proovipartiideta pole keegi nõus tarnelepingut sõlmima.
Tegelikult on seal olemas ainult tehnoloogia, know-how ja paar inimest, kes seda valdavad. Kõik. Seetõttu ei saa seda tootmist korralikult isegi Taiwanisse viia. -
to: Velikij
sorry, et ma kedagi (ilmselt Sind) haavasin. Normaalse all mõtlesin asjaga-mitte-tihedalt-seotud-inimest, mitte hullaris arvel-hullaris mitte arvel. Seega normaalne antud kontekstis on nõrgem positsioon.
Aga eks huumorisoon jookseb mõnel horisontaalselt ja mõnel vertikaalselt ja mõnel võibolla seda üleliigset vidinat ei jooksegi :-) -
Nujah, ilmselt oled sa lihtsalt firma taustaga vähe kursis...ja parem ongi :-)
Mina end puudutatuna ei tundnud, don't worry, I'm still happy! :-)) -
huumorikapillaar :)
mäletame me ju ka seda kuidas raplasse hollywoodi ehitati..
ja noh, ma pole kyll kursis kuipalju silicon fabe tegeleb vaikeseeriatega..
aga endiselt ma ei usu et eesti oleks hea koht suure raha ja highctech kallite tehaste jaoks.
ja mis elcoteqiga juhtus me teame ka. eesti lihtsalt pole veel selline maa kus oleks infrastruktuur et siin saaks eksisteerida hitech firmad. nagu naiteks silicon valleys on.
keegi ei taha esimene olla. eriti veel esimese miljardiga..
isiklikult arvan et firmad jagunevad kaheks:
tootmisettev6teteks, mis toodavad massiliselt standardkomponente ja asuvad seal kus economy of scale pääseb löögile (hiina?)
teenindusettev6tted, mis standardkomponentidest panevad kokku deviced vastavalt turu vajadustele.
kui esimest tyypi ettev6tted on long term ja kapitalimahukad und stabiilsed, siis teist tyypi ettev6tted on nagu opportunity hunterid. samas keegi ei keela ka neil millekski pysivaks kasvada. maailmas pole vaja yle 2-3 standardkomponentide tootjat
samas arvata on et tekib ka hunnik pisiseeriate tootmisettev6tteid, kuna on tunne et massmarket tooted kaovad samamoodi nagu mass customisation oli kunagi marketingi pohitalaks (mustad t-fordid).
kusjuures sekvenserifirmat putitades j6udnud ysna huvitavate tulemusteni:
keegi ei tooda consumer producte,
teraskesta saad stantsitud 1000eek eest,
läbipaistvaid kumminuppe ei paista keegi tootvat,
eestis pole kuskilt statistikat/supporti saada, välismaalt tellides sain vist tonnise tillika..
usast saab osta asju hulgi sigaodavalt (touch lcd 100 taala eest!)
farnell ja tevalo on tootmismahtude jaoks kallid (juvist rohkem harrastajatele)(aga prototyybi jaoks invaluable)
hakkasin riistvara tarkvaras kirjutama :p
inimesed eestis eriti ei usu outofthebox thinkingusse (k6ik tahavad metsa myya ja tööl käia)
VC tahab business plani, mis tahab market datat, mis tuleb juba 6 nädalat usast,
HW design house potensiaalset raha ja tech doce, mida ise ka ei tea kust saada,
kellegilt pole saada engineering knowhowd, veel hullem väikeseeriate tootmist,
aga kahtlemata on asi huvitav.
eriti kui arvestada et raha seistes havineb, börsid on languses, kuumad tööstused ebakindlad
kuid muusikariistatööstus pole eriti tundlik economoic recessionile!
kahju et punane ret enam ei tööta :( -
peateemast mööda,
aga riqile:
metallkesta värki uuri siuksest kohast nagu Ektor Metall OÜ , teevad igati vingelt. http://www.ee.ee/?disp=000J13101
läbipaistvad kumminupud: st kestapõhjale kinnitamiseks või nö potentsiomeeter-nupud ?
Esimest otsi mööblifirmadest.. kasutatakse nö masstoolide juures, mida vaja yksteise peale tõsta tihti.
farnell/tevalo probleem: otsi firma, millel oleks tootjatega kindel liin sees, seda nii kogust, hinda kui ka tarneaega arvestades. you'd be surprised ;)
mis keeles "riistvara kirjutad" ? :) IMHO väga levinud ja mõistlik lahendus.
andres (usub outta-box mõtlemisse) -
Kas ma eksin, kui arvan, et põhiprobleem Eestis tõsise tehase käivitamisel on oskustööjõud? Isegi kui R&D tehakse suures osas kuskil kaugel-kaugel laboris, on peale rutiinseid liigutusi tegevate Lasnamäe pereemade vaja ka teemat jagavaid meistreid, osakonnajuhatajaid, vahetuseülemaid jms.
-
Kuulge, miks keegi mingit head arvutimängu ei tee? See business paistaks nagu töötavat?
Pole mingit mega pappi vaja ? Producer oleks miski UK või USA üritus. Selline äri toodab minu meelest rohkem kui arvata oskate. Muideks häid näiteid sellest vallast on kuhjaga.
Soomlastel on "Max Payne", Tsehhidel "Operation Flashpoint", Svensonid treivad vinget uut hitti "1942". Muide kõik need mängud on olnud topis miskit aasta.
Nii et mõelge tegelased? -
Jah, artjomik, minu meelest sa eksid. Aga seda ainult minu meelest. Huvitav oleks kuulda muidugi ka teisi arvamusi.
Olen ammu arvanud, et Eesti Vabariik kui majanduspoliitiline mõte on sügavalt kuritegelik ja ainult Euroopa Liit võib meid siin sellest päästa. Eesti on rahvusriigina hiigla lahe, toetan seda väga tuliselt, kuid mastaabiefekt paneb asjad paika.
Olukorras, kus konkreetse äriprojekti realiseerimiseks on vaja väga palju raha, palju rohkem, kui riik abi korras andis, on probleem hoopis majanduskeskkona usaldusväärsus. Kuskil hiljuti öeldi välja mõte, et nimi maksab ikka jube palju ja toodi näiteks Jaapanit. Õige kah. Eestil on väga palju maad sinnapoole minna.
Pealegi on häda selles, et suurepäraste ärideede omanikel on tihtipeale ainus võimalus oma idee eest midagi saada, see võõrkapitali abil käivitada ning seejärel lasta end välja osta. See on reaalsus, palja idee eest kontrollpakki ei jäeta.
Aga see kõik oli IMHO ja sellesama ühe tehase näitel.