INVESTEERIMISPÄEVIK - Kuidas ma jõudsin miljonini. - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

INVESTEERIMISPÄEVIK - Kuidas ma jõudsin miljonini.

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • INVESTEERIMISPÄEVIK - Kuidas ma jõudsin miljonini.

    Ma olen LHV foorumeid palju lugenud ja näen, et on suur huvi selle vastu, mis reaalsetes portfellides tegelikult toimub. Ma alustan seda päevikut sellistel põhjustel:
    1) On huvitav lugeda, mis teised minu investeerimisotsustest arvavad.
    2) Teistel on huvitav lugeda minu mõtteid erinevate otsuste kohta ja näha kuidas reaalselt portfell kasvab (kahaneb) ja õppida nii tarkadest otsustest kui vigadest.
    3) Viie aasta pärast on endal ka põnev lugeda.

    Minu investeerimiseesmärgid:
    Peaeesmäark on jõuda miljonini alustades 230000 krooniga.
    Aastase tootluse eesmärgiks olen püstitanud 30%, seega 6 aastaga peaks jõudma miljonini. Tegelikult isegi kiiremini, sest mujalt tekkivatest säästudest on kavas vahepeal juurde investeerida. Näiteks käesoleval 2007. aastal on plaanis lisada 50-70tuh. krooni.
    Väga ümmarguselt võiks tulevik välja näha umbes nii (portfell aasta lõpu seisuga, eeldades lisainvesteeringuid 50tuh. aastas):
    2007 - 350tuh.
    2008 – 510tuh.
    2009 – 720tuh.
    2010 – 1000tuh.

    Investeerin LHV Traderi vahendusel ainult USAs noteeritud aktsiatesse. Kui tundub sobiv võimalus siis kasutan ka lühikeseks müüki ja optsioonitehinguid.
    Dollaririski maandamiseks kannan Traderi kontole ainult EURi ja investeeringuteks laenan dollarit.
    Mis riske puudutab, siis volatiilsust ma ei karda – portfelli 50% langemine pole lühiajaliselt probleem. Ainus mis on oluline - 2010 lõpuks tahaks jõuda miljonini.
    Ligi aasta harjutasin kätt virtuaalportfellidega ja usun, et 30% aastatootlus on saavutatav – see mida indeksid teevad ei ole tähtis, peab tegema otsuseid, olema kannatlik ja mitte kartma.

    Mida te siit foorumist minult edaspidi lugeda saate:
    a) Minu portfelli sisu eelmise päeva lõpu seisuga.
    b) Lühikommentaari tehtud tehingutele.
    c) Lühikommentaari uutele portfelli valitud aktsiatele.
    d) Kalendrikuu lõppedes lühiülevaadet portfelli käekäigust.
    NB! Võib juhtuda, et mõned päevad jäävad ka vahele – kindlasti on elus tähtsamaid asju kui investeerimine ja alati arvuti taha ei jõua.

    Mida Te siit kindlasti ei leia:
    a) Põhjalikku aktsiate analüüsi. Ma muidugi uurin iga aktsia kohta põhjalikumalt ennem kui seda soetan, aga aja ja ruumipuudusel ei proovigi seda siin edasi anda.
    b) Soovitusi konkreetsete aktsiate ostuks. Osa tehingutest mis ma teen on väga riskantsed ja siin oleva info põhjal ei tohiks keegi oma otsuseid teha, ise tuleb ikka vaeva näha.
    c) Ma ei üritagi vastata kõigile küsimustele ega hakka kellegagi diskuteerima selle üle mis on vale või õige – tulemused rääkigu ise enda eest.


    Lugejatele soovitan:
    a) Enne kui kommenteerite, mõelge kas sellel kommentaaril on ka Teistele mingi väärtus. Pigem vähe aga asjalikke kommentaare!
    b) Kui kõike lugeda ei viitsi visake pilk peale 31.detsember 2010, siis näete kas mu plaan töötas .
  • Esimesed investeeringud Traderis tegin novembris 2006. 230000 krooni on tänaseks ära paigutatud ja hetkel ka väike võimendus.

    Portfell 6. veebruar 2007
    Väärtpaber Kogus
    AMD 100
    BRNC 200
    CYNO 100
    FNSR 2200
    SCSS 150
    CLX -100
    CLX PUT65FEB07 2
    FDX PUT110APR07 -1
    NOK PUT20FEB07 -1
    SCSS PUT17.5JUN07 -2
    MMM PUT70JAN08 -2
    Kokku (EEK) 212226.53

    Esimesed paigutused on hetkel ca 18tuh krooniga kahjumis, aga nagu ma varem ütlesin – lõpptulemus on see mis loeb.
    Miks need väärtpaberid:
    AMD – pikaajaliselt ma usun, et nad suudavad tehnoloogia arengus konkurentsis olla ja hinnasõda ükskord lõpeb.
    BRNC – nafta hind jääb pigem kõrgeks kui madalaks ja tootmine ei vähene, usun et sel väiksel firmal on väga suur kasvupotentsiaal. Leidsin aktsia LHV Prost, kus ta oli tehnilise analüüsi põhjal kauplemiseks välja pakutud, aga ma usun, et on pikaajaliselt hea investeering.
    CYNO – sellel alal on tulevikku ja usun pikas perspektiivis nende Hiina plaanidesse.
    FNSR – ma arvan, et jõuab sel aastal korralikult kasumisse. Kui tulemused korralikud ja optsioonisegadus ära selgineb, siis miks ta ei võiks tõusta 4.50-5 dollarini.
    SCSS – aktsia LHV Pro investeerimissoovituste alt. Minule nende madratsid meeldivad ja usun, et demograafiline situatsioon neid soosib.
    CLX – müüsin lühikeseks enne tulemusi. Suurem risk oli kaetud ka ühe calliga, millelt ma kasumi pärast tulemustejärgset hüpet välja võtsin. Kohe-kohe sulgen selle positsiooni, arvatavasti putid jäävad siiski kahjumisse.

    Lühikeseks müüdud optsioonid on pigem katsetus, et mis optsioonide väljakirjutamisega juhtub. Valitud alusvarad on minu arvates pigem stabiilsed firmad, mille aktsiaid ma oleks tegelikult valmis ostma.
    Esimesed vitsad ma sain nende tehingutega kätte, sest ei teadnud, et optsioonide müük tekitab suurema võimenduse, mis süsteemist otse välja ei paista ja nii läksid mõned aktsiad sundmüüki. 50 dollarise kahjumi eest oli hea õppetund. Enne kui midagi sellist proovite, olge 100% kindlad mida see kaasa võib tuua.
  • Ainult üks küss, kaudselt ka asjaga seotud :) - Mis sa selle milliga siis teed, kui 2010 selleni jõuad? :D

    Ja kas 2010 pole mitte 3 aasta pärast, mitte 6?
  • Minu lugupidamine, kaidoke.
    Arvan, et väga tänuväärne foorum ja saame siit kõik midagi õppida.
  • Kuidas mina jõuan miljonini?
    Lihtsalt! Ostan täna Balti aktsiaid 10 miljoni eest ja aasta pärast ongi täpselt miljon olemas.
  • Kaido
    1) kas kasutad stopp orderit?
    2) kui suurt tootlust ootad ühelt positsioonilt (%)?
    3) kui suurt kaotust oled nõus vastu võtma (%)?
    4) kui pikk on ühe positsiooni investeerimis horisont ?
    Kas sul on üldse reeglid endale kehtestatud või toimub kõik kaootiliselt kõhutunde järgi?
    Väga lihtne on teha otsuseid kui on tugev trend aga kui liigub külgsuunas ei olegi nii lihtne.
    Oma 2 aastase kogeme juures pidin esimest korda jaanuaris vastu võtma 2% portfelli languse.
  • julge ja tänuväärt ettevõtmine.

    Kui suured on juurdemaksed?

    Aga kogemusest võin öelda, et sama algsumma saab ka balti börsidel miljoniks ning ka enamaks teha-7 kuuga....Aga lühiajalise sihi puhul on riskid teistsugused.

    Kokkuvõtteks tubli plaan.
  • Kaidoke,
    kui sa loodad investeerimisega raha teenida, siis mida teevad sinu portfellis optsioonid ja lühikesed positsioonid?

    minu tagasihoidlik soovitus sulle on tegeleda siiski investeerimisega, ehk osta aktsiaid, millel sinu arvates hakkab tulevikus hästi minema. Nt. SCSS on hea valik, soetasin seda ka ise pärast viimast kasumihoiatust.
  • Huvitav, et LHV pole blogiruumi pakkumisele kuidagi mõelnud. Kas tehniliselt oleks suur probleem paar giga serveriruumi jagada? Ma ei usu. Küll aga tekitaks blogijad tasuta contenti. Veebis saadavad ühe rohkem edu kasutajate loodud sisuga lehed. Millal blogiboom algas? Mõned aastad tagasi juba.

    Kaidoke, hea algatus. Jätka kindlasti!
  • Minu toetus ka Kaidokesele. Julge ettevõtmine ja edu selles.
    Blogiteema on peast läbi vilksatanud küll ja paistab et mida aeg edasi, seda olulisemaks see saanud on. Kardan, et ühele kasutajale reserveeritud foorum oleks liiga algeline lahendus (selle saaks kiiresti teha) ning peame mõtlema tõesti blogivõimaluste pakkumisele.
  • TO TRX: Ikka on enda jaoks reeglid kehtestatud, kõhutunnet ma proovin pigem maha suruda.
    1) Jah kasutan stoppe, peamiselt siis kui tean, et pole võimalik börsi jälgida. Pikkade positsioonide puhul üldiselt pole seda vaja. 2) Sõltub muidugi positsioonist - igal on oma target olemas. Lühikeste optsioonide puhul nt. rahuldun 30%-ga. Aga muidugi ma vaatan targetid pidevalt üle kui uudiseid tuleb.
    3) Ei oska vastata. Must stsenaarium on see, et aasta pärast olen nullis. Aga ma eriti ei usu sellesse :) Aga isegi kui nii peaks juhtuma, siis arvatavasti on sellest teistel midagi õppida ja mina elan selle üle. Pikema horisondiga investeeringutelt ma kahjumeid välja ei kavatse võtta va. juhul kui tuleb uudis mis tõesti fundamentaalselt firmas midagi muudab.
    4) Aktsiate puhul kuni targeti täitmiseni, max 4 aastat. Optsioonide puhul aegumistähtajani.
  • TO AKTSION: ca 50000 krooni aastas plaanin juurde lisada. See sõltub muidugi sellest kas õnnestub muudest tuludest nii palju selle ürituse jaoks säästa.
  • TO SIDEKICK: Optsioonidega on ka võimalik raha teenida. Kas see mul õnnestub näeme varsti. Ma olen riskidest täiesti teadlik.
  • see 50000 tähendab ju seda, et tõusuprotsent algsel summal võib olla natuke väiksem
  • Portfell 7. veebruar 2007
    Väärtpaber Kogus
    AMD 100
    BRNC 200
    CYNO 100
    FNSR 2550
    SCSS 150
    CLX -50
    CLX PUT65FEB07 2
    FDX PUT110APR07 -1
    SCSS PUT17.5JUN07 -1
    MMM PUT70JAN08 -2
    Kokku (EEK) 212000.- (lihtsuse mõttes edaspidi ümmardan täistuhandeteni).

    Tehingud 7.02.
    FNSR – ost 350
    CLX – panin pool lühikesest positsioonist 65.60ga kinni. Kahjum tehingust $91. Teine pool ootab langust 65-ni (ehk siis kuni putid rahasse lähevad). Stop 66.00.
    NOK PUT – panin positsiooni kinni, et portfelli võimendust vähendada. Kasum tehingust $67.
    SCSS PUT – panin pool positsiooni kinni igaks juhuks enne tulemusi. Kasum tehingust $27.
  • Soovitud tootlikkus 30% aastas ja USA-s!! See investeerimispäevik on Algajate foorumi teema.
    Kaidoke tahab olla parem kui W.Buffet ja teised tõelised tegijad. IMO võib hea joppamise korral niisugust tootlikkust saavutada Balti ja Ida-Euroopa turgudel. Näiteks praegused viimased pool aastat.
    Äripäeva Toomas peaks kaidokesele olema heaks eeskujuks. Toomas muidugi põhjendab oma valikuid.

    Ma ei ole spetsialist, aga äkki saab seda aktsiate (mitte optsioonide) osa kuidagi tabelina serveerida?
  • 30% aastat on OK eesmärk, iseasi, kas teemaalgataja oskused on selleks piisavad.

    kaidoke: " ...portfelli 50% langemine pole lühiajaliselt probleem"

    Kas pikaajaline karuturg ütleb sulle midagi? Kuidas käitud, kui turg mitte ei tõuse vaid liigub külgsuunas või isegi kukub mitu aastat järjest? Kuidas sa sellises olukorras 50-protsendise languse tasa kavatsed teenida?
  • 30% USA's pole probleem, kui õigeid otsuseid teha... vähemalt eelmise aasta põhjal. Kellel vähegi aimu sektoritest + põhitõed selged võib väikeste summadega päris kena tootlust saavutada... iseasi, kas suuremad riskid igapäevast tegevust segama ei hakka... minul näiteks hakkasid, samal põhjusel olen enamuse eesti seisudest ka likvideerinud - tore on tõusu vaadata, aga kui turg närviliseks muutub, siis hakkab see 90% juhtudest põhitegevust segama.
    to: MSN... buffetil ja tõelistel tegijatel on tavaliselt summad ka suuremad ja seal oleks 30% nõudmine enamuses "rahapuu" leiutamine, neil on iga aasta kindlasti >30% kasumeid, aga üldine keskine tuleb siiski väiksem. Mõtle sellele, et kui absurdne on miljardite puhul loota sama tootlust kui 200K puhul - kuidagi imelik mõttekäik sul.
    Sellised teemad on igati tervitatavad.
  • "portfelli 50% langemine pole lühiajaliselt probleem"

    Kaidoke, üks küsimus - kui palju peaks su portfell protsentides seejärel tõusma, et nulli tagasi jõuda?
  • iseliikur,
    sorry, kaidokesel on 20K $
    matk ja iseliikur, mitu aastat teil investeerimiskogemust on? Mina alustasin 97.ndal aastal.
  • Hea MSM,

    mis on peamine, mis Sind sunnib uskuma, et 30% aastas on utoopia?
  • Kogemused ja tagasihoidlikud teadmised. Olen ise saavutanud üle 30% tootluseid, aga mitte pidevalt.
  • Juba ainuüksi valuutakursi muutusest võib tulla 50% kahjum 2010-ks.
    Samuti tehingutasud söövad mingil määral Sinu portut.
    Kui võib arvata, siis 2010 on Sinu portu väärtus ca 250 000-seda juhul, kui iga aasta 50K juurde paned.
    Kahjum pole sellisel juhul lihtsalt kahjum vaid pigem nö. kooliraha. Edu!
  • richard brandsonilt on kysitud: "kuidas saada miljonäriks?" Ta vastas: "Koigepealt pead olema miljardär ja siis asuta lennundusfirma".
  • MSM, tähtis küsimus. Kas alustasid 97 augustis või novembris. Oluline vahe ;-I
  • kaidoke,
    vabandan enda ja teiste päevikut risustajate pärast. Ja edu.

    Arvan, et pole õige teise tegusid ja plaane kritiseerida (seda enam, et seda kohe teema alguses paluti seda mitte teha) teadmata täpselt, mis strateegiaga, keskkonnaga (pean silmas nii teenusepakkujat, raud-, tarkvara) on tegu. Usun, et reipale investeerijale pole see eesmärk teostamatu.

    Ise olen küll pigem kaupleja, tootluse eesmärk 0.3% kauplemispäevas kohta (hetkel küll ~0.4%, aga ma ei kurda)
  • psandpar,

    kaua kauplemisega tegelenud oled?
  • investeerimisega viies aasta (konto Hansas, ca 80% mahust), kauplemisega al. 2005 (ca 20 % rahadest, kontod LHV-s ja IB-s).
  • To MSM: Kui keegi õpetab kuidas ma saan Wordist oma teksti siia copida nii et tabelid alles jääks oleks abiks. Mulle endale ka ei meeldi see sümbolite rodu. Oleks edaspidi kõigil kergem jälgida.
  • To martk: Kui leian sobiva alusvara ja hetke, müün optsioone. Siiani kõik selised tehingud lõppenud mulle positiivselt. Languse vastu saab end kaitsta lühikeste positsioonidega ja put'idega. Aga ma usun, et kui turud 4 aastat nüüd järjest langevad, siis 4 aastaga ma oma eesmärki ei saavuta.
  • To ekv: Nagu alul kirjutasin, siis dollaririski olen maandanud.Tehingutasud muidugi söövad kasumit küll, aga ainult siis kui palju tehinguid teha. Lisaks veel Traderi teenustasu, mis on paar protsenti praeguse portfelli suuruse juures. Eesmärk on teenida 30% aastas net, ehk siis teenustasud sissearvestatud.
  • Kõigile: konstruktiivne kriitika on OK. Ega me muudest kommentaaridest (mis lugemist raskendavad) ka ei pääse, aga mind nad ei häiri.
  • Huvitav ettevõtmine igatahes. Edu! 20% on reaalne ootus, 30% on natuke palju. Aga kui see Sul pikaajaliselt õnnestub ja seda ka suuremate summade puhul, siis palju õnne. Sinu ukse taga on järjekord jõukaid inimesi, kes lausa põlvili paluvad, et Sa nende raha paigutama hakkaksid. Usun, et vähemalt sama suur tõenäosus on lõpetada nullis kui miljoni peal. Kahjuks. Statistika väidab, et 90% kauplejatest kaotab raha. Aga kindlasti on siin palju õpetliku teiste jaoks.
  • Kaidoke sa tegeled ju aktiivse kauplemisega. Mingi kandev strateegia peaks su tegevust siis toetama. Lihtsalt soovitus. Edu.

    Lugemist kah, kui kauplemise kõrvalt aega üle jääb.
    N.Taleb "Fooled by randomness"
    Peter L.Bernstein "Against the Gods"
  • Keskmiselt 30% tootlust peetakse ikka nii utoopiliseks, et foorumi autoriteedid isegi ei kipu kommenteerima.
    Võta reaalsem eesmärk ja mingi strateegia, mida siin arutada. Strateegiaga "kõhutunne" küll turgu, näiteks Nasdaqi, eriti ei löö. Äkki on su strateegiaks tehnilise analüüsi mustrite jälgimine?

    to mutionu
    Kevadel, varasuvel ostsin pankasid nii odavalt, et peale krahhi jäin plussi. Miinusesse jäin peale Vene turu kukkumist.
  • Portfell 8. veebruar 2007
    Vabandan ette korralike tabelite puudumise pärast. Keegi pole osanud nõu anda, kuidas neid teha, isegi mitte LHV helpdesk :(
    Väärtpaber Kogus
    AMD 100
    BRNC 200
    CYNO 100
    FNSR 2550
    SCSS 150
    CLX -50
    CLX PUT65FEB07 2
    FDX PUT110APR07 -1
    MMM PUT70JAN08 -2
    IDTI PUT17,5MAR07 1
    Kokku (EEK) 212000.-

    Tehingud 8.02.
    SCSS put – sulgesin positsiooni, kasum tehingust $67. Aktsiaid hoian rahulikult edasi.
    IDTI put –Minu arvates see äkiline tõus oli põhjendamatu ja ma arvan, et näeme aktsiat enne 16.märtsi ka allpool 16$ taset.
    __________________

    Selgitan täna oma mõttekäiku seoses optsioonide lühikeseks müügiga. On küsitud, et mida teevad sellised instrumendid pikaajalise investeerija porftfellis.
    Kuigi võib näida, et need sobivad pigem päevakauplejatele ja on äärmiselt riskantsed asjad vaatan mina sellele pisut teisiti. Minu jaoks on need tehingud seotud pikemaajalise visiooniga firmadest. Arusaadavam on selgitada näite põhjal:
    FDX on firma, mis mulle meeldib ja pikas perspektiivis võtaks selle portfelli. Muidugi võiksin ju osta FDX aktsiaid hinnaga 114$, aga porfellis hetkel vaba raha eriti ei ole ja lühiajaliselt olen kiire tõusu osas natuke skeptiline ka, nii et siis oodata. Aga milleks oodata käed rüpes, alternatiiv minu jaoks on PUTi müük (hind oli tol hetkel 2.35). Vaatame kolme erinevat lihtsat stsenaariumit sellest mis võiks juhtuda 2 kuu jooksul 3 erineva positsiooniga (lihtsuse mõttes teenustasud välja jäetud):
    100 FDX aktsiat 20 FDX aktsiat -1 APR PUT110
    FDX langeb 10% - 102.60 Kahjum $1140 Kahjum $228 Kahjum $505
    FDX tõuseb 10% - 125.40 Kasum $1140 Kasum $228 Kasum $235
    FDX püsib paigal – 114.00 Kasum 0 Kasum 0 Kasum $235

    Kuna olen skeptiline äkiliste lühiajaliste liikumiste osas, siis otsustan PUTi müümise kasuks (selline PUT tekitab portfellis võimendust ca 2500$ ulatuses). Muidugi ma jälgin pidevalt mis toimub ja kui on sobiv hetk ostan optsiooni odavamalt tagasi. Aprilli lõpus hindan olukorda uuesti ja otsustan kas osta aktsiat või müüa jälle optsioon.
  • Tabel võiks välja näha selline (kui siin töötab html)?:













    AMD 100
    BRNC 200
    CYNO 100

    ...
  • 30% aastas pole alguses mingi utoopia. W.Buffetit pole mõtet siia kõrvutada. Kõik oleneb ju summadest. 50k on võimalik ruttu 100k teha aga 100mln 200mln on juba keerulisem. Ja mida suuremad on summad, seda väiksemaks muutub aastatootlus. Või mis ?
  • IDTI tõusul on põhjus täiesti olemas, püüa see üles leida lihtsalt. Praegu paistab täiesti huupi lahmimisena.
  • Kaido,
    Sa võtad pikaajalise nägemuse optsiooni lühikeses positsioonis?
    ...mmkay...

    Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt sinu portfell järgmist talve ei näe (kui jätkad samas vaimus).

    PS. eriti lahedad instrumendid on futuurid. otsi googlest!
  • seekord helvetica panid küll täppi , kui kellegil pole usku , et 30% on võimalik teenida , soovitan vähem lugeda autoriteetide arvamusi ja rohkem praktikat turul , alguses ehk tiba valus , aga kui pisut ikka annet on ja põhitõed selged , siis hakkab tulema ka .
  • helvetica, olen sinuga nõus, et kui lähed kasiinosse, sul on 10 krooni, mille eest ostad ühe shetooni, paned selle ruletis ühe värvi peale, siis võid tõesti võita. Nii on ka börsil. Kes alustasid investeerimist ostes ainult Baltikat või Olümicut, on endiselt või sees.
  • Aja 02, Kuidas Sa selle tabeli siia teed?
  • kaidoke, võta oma brauseris VIEW SOURCE ja otsi aja02 postitus üles. Selle koodi kopeerid postitusse.
  • LHV foorumites töötab täiesti tavaline HTML, kenasti nii linkide, piltide, tabelite jms postitamisel.
  • Kaidoke, oleks mugav, kui Sul on kasutada mõni html editor (näiteks Frontpage vm.) Seal joonistad oma tabeli valmis, copy'd html tekstina välja ja pasted siia. Hea on enne proovida

    SIIN.
    Pandud tabeli html koodi näed ka, kui vaatad IE menüüst view->source.
  • Wordis on ka olemas variant Save As alt valida html. Ja siis tulemus notepadis lahti ja otsida üles kust TABLE tag algab ja lõpeb ja nende vaheline osa siia kopeerida. Muidugi Word paneb igast jura nagu stiile ja fonte kaasa asjale nii et ei tea kas see variant lõpptulemusena ikka toimib ja kena välja näeb.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon