Raha paigutus - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Raha paigutus

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Tere,
    Kas keegi oskaks head nõud anda mida teha hetkel vaba rahaga 600k eeku? kuhu paigutada ,et saada mõistliku tootlust?
    Üks varjant on panka üleöödeposiiti kuid tootlus on väike... ala 4.7 prossa aastas.
    Mida huvitavat välja pakuksite.
  • Raha paigutamise oluliseks kriteeriumiks on tähtaeg. Ilma selleta pole võimalik üldse mingit nõu anda.
  • Teiseks oluliseks faktoriks on Risk/Return. Kui riskialdis InvestorJames bond oled ja palju on sinu ootuslik tootlus. Kui riski kohta vastata ei oska ja ütled, et ootad 10% tootlust, siis saab ka juba riski küsimusele vastuse.
  • Ja hakkame otsast peale jälle sama reaga. Investor 007, kammi foorum enne läbi, kui teema ülesse viskad. Seda küsimust on esitatud siin umbes 72 korda. Vastused on iga kord need samad ja ainuvõimalikud, kui pikk on horisont ja milline on riskitaluvus. Kui sind huvitab investeerimine, siis vot just pane see raha üleöödeposiiti, teeni aasta aega oma 4,7%, õpi selgeks põhitõed ja kõigepealt at least turul ellujäämise võimalused ja siis loe läbi uuesti oma teemapüstitus. Usu mind, omal nahal õpitud. Kui sa tahad suuremat tootlust kui 4,7% aga ei viitsi vähemalt paar aastat selle asja õppimisega tegeleda, siis anna parem lihtsalt mulle näiteks see raha. Ma võin oma konto kohe saata. Keegi ei ütle sulle siin ühtegi tickerit või mis iganes muud instrumenti, kuhu oma raha paigutada, et saada suuremat tootlust kui 4,7%. Ja tead miks, sest keegi ei tea mis see on. Kui kindlalt teaks, oleks juba gaziljonääääär.
  • Puhkpojad võtab mult "leiva" käest ära. :-(
  • Lhv või tarkinvestor anavad kindlasti sulle nõu kui annad nendele oma raha eest hoolt kandma. Usaldamise küsimus ja enda eesmärkide selgetamises. Enne loe, õppi, proovi virtuaal kontod.
  • kaalu oma kasutajanimi autonumbriks kuidagi sebida. siis oled tegija. (sügav kummardus James Bondile)
  • Kui kogemused investeerimisel puuduvad, siis tõesti on väga raske mingit suurt tootlust saavutada, panka nõustamisele pole ka mõtet minna, sest neil on sinuga võrreldes täpselt vastupidised huvid.
    Üks kindlamaid viise on see raha väikeettevõtlusesse investeerida. Kasvata midagi mahedalt, väike tuurakasvandus, 24 h seljankaköök käidavas kohas ( rentaablus 1000%), väike liha-kala koda, pirukaköök, väike kirstuäri, innovaatiline matusebüroo, mingite roheliste generaatorite müük ja hooldus, merevee magestamine mitte Eestis jne. veel 2000 võimalus, ole mees ja hakka homme pihta, kõik võidavad. Rikkaks üleöö nii ei saa, aga mingi miinimum 30% tootlust sellele summale peaks garanteeritud olema.
    Tingimusel, et viitsid 10 h päevas ja 6 päeva nädalas rattas istuda. Aga üldiselt on lihtsam seda mitte teha vaid raha kusagil börsidel maha taguda.
  • Arvan, et sa 600k maast ei leidnud. Kui sa oled selle saavutanud oma nupuga, miks sa peaksid "elukutset" vahetama?
  • Aga kui ta on selle saavutanud kinnisvara-sepkullimisega ja nüüd üritab viimast nutsu säilitada et kuidagi ikkagi rantjeed mängida. :P
  • Viskasin kuukese eest võrdlusse Hansa Venemaa Aktsiafondi ja RSX-i (Venemaa suunaline indeksaktsia) eelmise aasta maist. Hetkest, mil RSX turule tuli. Ei olnud ilus graafik. Hansa Venesse küll ei soovitaks paigutada.
    Kuna ma grafikut ei oska siia üles riputada siis ma panen lihtsalt mõned numbrid.

    Ganza RSX
    1. kuu -0,03% +0,12%
    YTD -15,8% -0,67%
    1.05.07-st -7,7% +30,24%

    Numbrid miski aprilli keskpaiga seisuga. Aga ülevaate annavad.
  • Venemaa on tehniliselt hetkel väga tugeva trendiga ülespoole. Minevikust võetud tootlused siin ei kehti ja neid pole mõtet välja tuua. (enamus suured turud kukkusid Q1).
  • Freementar - minu point oli see, et võrdluses RSX-ga Hansa fond kukub rohkem ja tõuseb vähem. Ehk siis performib oluliselt kehvemini.
    Et mitte tühja loba ajada siis viimase kuu (16.04-16.05) muutused:
    Hansa: -0,06%
    RSX: +17,93%

    I rest my case!
  • ühineks enn.e küsimusega kuna samuti õnnetu hansa vene osanik.
  • enn.e

    kas Sinu RSX tootlus on EEK/EUR baasil?
  • Oh, ma tohman. Ma ei võtnud muidugi arvesse dollari/EUR(EEK) vahet.
    Aga mis viimase kuu tootlusi puudutab, siis ei muuda ta suhtarvu kuigi palju.
    Kui aega saan, löön dollarimuutuse ka graafikusse.
  • enn.e

    muide, Hansa 16.04-16.05 siiski +11,40%, mitte -0,06% :)
  • Henno, mõtlesin ise ka, et kuidas nii koledasti saab olla aga Hansa koduleht mulle nii ütles, kui võtsin hansa.ee alt fondid-> fondiosakute hinnad-> Hansa Ida-Euroopa Aktsiafond - A-osak->Fondiosakute hindade ajalugu ja sealt 16.04-16.05-> "näita muutus"
    Annab -0,06%.
    Kui ma võtan näita ajalugu, siis näen et:
    16.04.2008 171.8904 EEK
    15.05.2008 171.7906 EEK

    Ei tea, kus ma puusse panen?
  • enn.e,
    Võta võrdluseks Hansa Venemaa fond, mitte Ida-Euroopa oma.
  • Aaaaaaaaaa...... nüüd sain aru!
    Just see hind 171,89...
    Hansa Venemaa Aktsiafondi leheküljelt, kena naisterahva pildi alt anti mulle Hansa Ida-Euroopa Aktsiafondi statistika.
    Eksisteerib muidugi teatud tõenäosus, et ma ise olen loll aga nagu ikka, ise usud seda ikka alles viimasena. Vaatan, et ma olen oma eelmises postituses ka "Ida-Euroopa Aktsiafond kirjutanud, aga selle võtsin alles statistikalehelt.
    Aktsepteerides võimalust, et olen ise loll, palun eksitava info levitamise eest vabandust.

    Samas - üigetele andmetele tuginedes ütleb hansa koduleht 16.04-16.05 muutuseks 9,74%, mitte 11,40% nagu sa Henno väidad.
    USD on 2,3% 16.04-16.05 tõusnud, niiet RSX perfomance sellega EEKides tiba suurem veel.
    Seega 1. kuu perfomance siiski RSX-l 8-9% kõrgem (olenevalt, kummad andmed õiged on) kui Hansa Vene Aktsiafondil.
  • enn.e

    katsume nüüd ikka matemaatikaga sõbrustada

    RSX 16.04 51.62
    RSX 16.04 58.58

    see on 13,48%, mitte 17,93% nagu Sa väidad

    aga kui võtta RSX 15.04 49,85 aluseks siis on tootlus 17,51%, mulle tundus, et Sa puterdasid perioodiga ja andsid tootluse 15.04 - 16.04, ehkki ka siin on komakohtadega midagi viltu läinud

    Hansa Venemaa

    16.05 2242.5518
    16.04 2022.0096 10,88% siit lugedes
  • Hansa Venemaa

    15.04 2013.0081 ehk 11,40% siit lugedes, kuna Sinu 17,xx% tuleb 16.04 - 16.05 perioodi kohta vaid 15.04 closest lugedes, siis ma võtsin ka Hansal sama perioodi

    kuradi keeruline, kas pole? :)
  • kuradi keeruline jah.
    Anyway - korrutasin RSX-i dollarikursiga läbi ja ega graafik väga palju ei muutunud.
    Aeg RSX/Hansa Venemaa Aktsiafond (15.05. seisuga)
    1M 13,31%/9,74%
    3M 14,63%/0,22%
    YTD 4,74%/-6,67%
    1Y 29,60%/3,54%

    Graafikut pole endiselt kuhugi üles riputada, aga sealt on päris selgelt perfomance'i vahe ära näha!

    Ühtlasi vabandan selle foorumi risustamise pärast. Tegelikult sobiks see möla rohkem Venemaa alla aga kuna ma juba lahmima hakkasin, siis mõtlesin lõpuni lahmida



  • Ja Henno - kuigi mul matemaatika vastu ei ole midagi, siis esimesed numbrid (ja selle 17,93%) sain nii, et lõin lahti google finance'i, peksin sisse imelise tähekombinatsiooni RSX ja vajutasin 1M, mille järel Guugel ise mulle matemaatikat tegi. Siis võtsin lahti Hansa kodulehe, ja Hansa arvutas mulle 16.04-16.05 muutuse. Alguses mitte küll Vene Fondi vaid Ida-Euroopa oma (siiamaani häbenen pimedas toanurgas). Küll aga pärastpoole. Aga jah, niimoodi lahmides said võrdlusesse lihtsalt natuke erinevad perioodid ja kuivõrd Vene turg on praegu nii volatiilne, tulid ka numbrid kohe erinevad. Ja muide täiesti juhuslikult Hansa kahjuks.

    Minu pattu kergendab ehk asjaolu, et sisuliselt ei muutnud see suurt midagi ja jutu mõte jääb samaks. Kasutades klassikuid: "kerge liialdus ei kaota mitte jutu mõtet, vaid tob selle selgemini esile"
  • enn.e

    ma ei lahmi ... arvutuste kontrollimine sai alguse ikka sellest, et Sa 9,74% asemel -0,06% välja käisid tootlusena

    aga kui tahad võrrelda, siis www.bloomberg.com graafikud ja löö sisse 3 tickerit

    M9SJ:GR - RSX analoog EURis (sama alusvara ehk DaxGlobal Russia indeksi ETF)
    U9N:GR - USO analoog EURis ehk nafta hind (ei ole vist päris hea nafta hinda mõõtmaks, aga EURis ei leidnud paremat kiiruga)
    HARSSEF:ET - Hansa Venemaa Fond

    RSX on rohkem commodity play ja Hansa Venemaa rohkem finats + tarbimissektori play, 1 aasta on veidi lühike periood otsustamaks, kumb on parem ... samas kui commodity peale mängimiseks on paremaid võimalusi kui aktsiafond


  • Henno - kas ma olen kuidagi vihjanud, et sa lahmid?
    Palun vabandust. Püüdsin väljendada, et ma ise lahmisin liialt.

    Nõus, et RSX-is on rohkem tooraineid kui Hansas.
    Samas kui vaadata top holdinguid, siis ma ei ütleks, et need fondid väga erinevad on üksteisest.
    Sektorite kaupa - energeetikat RSX-s 10% rohkem kui Hansas aga samas tooraineid Hansas 5% rohkem kui RSX-s. Rahanduse osakaal Hansas suurem. Henno, kas telekom on rohkem tarbimissektori play või commodity?
    Ma oma lolluses ei saa niikuinii aru, mis vahe on kommodity'l jatarbimissektoril. Äkki sa valgustad?
    Toon igaks juhuks sektoriti ka sisaldused ära.

    RSX
    Oil&Gas 36%
    Iron&Steel 26%
    Telecom 17%
    Financial 11%

    Hansa Venemaa Aktsiafond
    Energeetika 26%
    Tooraine 31%
    Rahandus 20%
    Tarbekaubad 12%

    Olen ka nõus, et 1 aasta on liialt lühike aeg, et liialt põhjapanevaid järeldusi teha. Aga paremat ju lihtsalt pole! :-( Ja kokkuvõtteks olen arvamusel, et ka aasta pärast on RSX performinud paremini kui Hansa Venemaa Aktsiafond. Samuti kolme aasta lõikes.
    Kas sa, Henno, arvad vastupidist? Kui huvi, võime nt. sümboolse kihlveo sõlmida. Ühe punase veini peale? Või kasti? Et nt. 20. mai seisuga 2009 on 2 aasta tootlus EEKides RSX-l suurem kui Hansa Venemaa Aktsiafondil. Tahad muid kuupäevi pakkuda?

  • loogiline,et fond paar protsenti kehvema tootlusega kui indeks,sest fondihaldurid tahavad ka elada:)
  • Misso, mis point on siis üldse fondidesse investeerida?
  • Enn.e,

    Võib-olla selleks, et saada ligipääs üldse mingile turule.

    Sa võid ka otse vene indexit tradeda üritada, aga see pole ilmselt eriti praktiline. Kui võtad i-trackeri, siis maksad talle ikkagi n.ö. mitte millegi eest, eksole? Alternatiiv on otse stocke osta samas proportsioonis indexiga. Ainult, et Vene turul:
    - Sa pead gazillion stocki omama
    - Min investeering ca. 100k EEKi
    - Min. tehinutasu ca. 1000 EEKi
    - Weight muutub ja sa pead aktiivselt tradema.

    Osadel turgudel on igasugu lahedaid tax ID-sid, eraldi accounte jms vaja. Nende üles seadmine võtab nädal kuni aasta ja su net worth peaks olema paar milli EURi vähemalt.

    Ehk illustreerides - kui sa usud, et Lähis-Ida naftariigid outperformivad, siis pole sul ikkagi muud valikut kui LHV fondi osta. Vaevalt, et see turule vastupidises suunas liigub, aga vaevalt, et see ka kõvasti outperformib. Eesti aktsiate fondi pole tõesti suurt pointi osta kui vähegi turuga ise kursis oled.
  • Blink - LHV Päris Laheda Fondi suhtes nõus. Ehk siis - turgudel, kuhu muidu hästi muidu ligi ei saa. Või turgudel, mida ei kata ETF-d.
    Minu algse postituse mõte oli aga see, et ei ole kõige mõistlikum tegu investeerida Venemaa (või kant. Jaapani) aktsiafondidesse, kuivõrd ETF-d performivad üldiselt paremini, ja ka teenustasud on väiksemad.

    Kui Investor007 tahab teha miskit fondiplaani, hoida oma investeeringut üle 12 aasta vms, on teatud eelis muidugi fondidel olemas.
    Aga kuivõrd juttu oli 600k-st siis ilmselt ei mahu sellest kuigi suur osa kolmandasse sambasse tulumaksuvabalt.
  • RSX on räigelt outperforminud ka RTS indeksi ja teiste Vene ETFide vastu (Lyxor Russia ETF, DWS Russia)

    Bloombergi graafikul RTSI$:IND vs DXRPUSP:IND (RSX poolt trackitav indeks) - valdav osa outperformi on tulnud august 2007 - jaanuar 2008 ehk väga lühikeses perioodis ja peale seda käiakse RTSiga üsna ühte sammu ... kui aega saan, siis vaatan selle liikumise contributioni ära
  • Ingmar.k
    Aktsiad pole jah aasta mõistes just kõige sobivam instrument, kuna eesmärk on raha mitte kaotada.

    ttrust, palun, kas sa saaksid lisada ka lingid vastavatele teemadele, kuna ma ise ei suutnud neid leida.

    Kas keegi on küsinud personaalset pakkumist deposiidile, kas pangad üldse tulevad vastu ja kui suures osas võrreldes kodulehtedel avaldatava infoga, ehk siis, kas seda küsimist on üldse mõtet ette võtta?

    Hetke kodulehtede info põhjal pakub kõige paremat intressi inbank ja intressiks 1,75%, kui keegi oskab sellest paremat soovitada, siis palun andke teada.

    Tänud!

    Jätkame teemat siin.
  • vraja
    Lihtne küsimus. Kui 40 000 taskus, midagi otseselt vaja pole - kuidas kõige mõistlikum paigutada? Investeerimiskogemused puuduvad.

    14:10 suffiks
    Ma paigutaks osa teise taskusse. Isegi €200 rahatähtede puhul on tegu kahe pakiga, kummaski 100 rahatähte. Tasku on ebamugavalt punnis. Lähed panka, tellerid küsivad: "Kas need on rahapakid sul taskus või oled lihtsalt rõõmus mind nähes?" Sellist ebatervet tähelepanu pole vaja kellelegi. Kui on väiksema denominatsiooniga rahatähed, on veel ebamugavam. Seega - rohkem taskuid!

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon