Investeerimine ja võimalik Iraani sõda
Log in or create an account to leave a comment
-
Mida osta hetkel (praegu), mil käsil spekulatsioonid võimaliku Iraani sõja puhkemise üle? Ehk siis kas, kuidas ja kuhu paigutada enda raha arvetades fakti, et on olemas reaalne oht, et puhkeb uus sõda? Sõda, mille tagajärgi ei oska keegi täpselt ennustada.
-
ilmselt tõuseb siis nafta hind ropult. Seega nafta hinna tõusust otseselt kasu saavatesse ettevõtetesse (v. a. seal piirkonnas tegutsevatesse)?
-
Mis selles sõjas siis nii uut on? Lihtsalt USA piiratud väekontingent viiakse osaliselt Iraagist veidi ida poole. Mõni aasta hiljem avaneb rahvusvahelistel naftafirmadel võimalus teha pakkumisi Iraani naftamaardlate haldamiseks/arendamiseks. Vahepeal suuremeb nõudlus USA relavatootjate toodangu järele. Teisisõnu, win-win situation.
-
Cynic: On siis varem kaasatud sõdadesse kas siis otseselt või kaudselt tuumarelvi? Minu teada mitte.
-
Jah, teises ilmasõjas tehti paar pauku.
-
Minu mäletamist mõõda ikka paar pauku tehti....
-
Duh, jäin hiljaks oma killuga ;D
-
Jah, muidugi tehti. Oleksin pidanud enda küsimuse teisiti formuleerima. Ühesõnaga - mis juhtus siis ning mis võib juhtuda nüüd, on üheaegselt nii sarnased kui ka erinevad. Kui vallanduks midagi sarnast nagu oli II WW, it would be quite a f*****g big deal. Ainult, et saaks veel võimenduse otsa panna, näiteks. Või mis? :)
-
Aga on siis nafta hinnatõusust kasu saavad ettevõtted ainsad, kuhu raha paigutada?
-
Ähh, ei tule selle pärast miskit ilamasõda- osapooled on selleks liialt ebavõrdsed. Ja kui ongi tulevikus bensiin vahel natukene radioaktiivne küll siis autode paagid pliiga ära vooderdatakse.
-
On täiesti kindel, et USA isegi ei kaalu tõsiselt maavägedega sõda. S.t. Iraani naftale käpa peale panemine on välistatud.
Ainus mõeldav võimalus on, et USA või Iisrael (NB! kindalsti mitte mõlemad koostöös) üritavad Iraani tuumarajatisi pommitada.
Sõja kõige huvitavam tulemus on, et saame teada, mida Tor-M õhutõrjekompleks siis ikkagi suudab.
Praktikas võib Iraanil ehk õnnestuda uputada mõned USA laevad. Samas ei taha ta rikkuda suhteid naaberriikidega, nii et USA maapealsete baaside pommitamine jääb väga piiratuks.
Iraagi valitsuskoalitsioon ilmselt laguneb. Aga võimalik, et USA otsibki ettekääned, et praegusest šiiitlikus ja Iraani-meelsest juhtkonnast lahti saada. Ohvrite arv Iraagis muidugi kasvab (loe, Iraan hakkb tegelikult ka vastupanuliikumist toetama).
Iisraeli suunas saadetakse mõned Shahab raketid teele, aga valdav enamus neist tulistatakse alla. See-eest saab Hezbollah suure hulga uut relvastust, s.h. lühimaarakette.
Naftatarnetes võib tekkida mõningaid häireid, aga tõenäoliselt minimaalselt. Nafta hind teeb väikese piigi ja võtab siis sisse langustrendi, kui selgub, et maailmalõppu ei saabugi.
Iraan katkestab koostöö IAEA-ga. SCO ja CSTO sõlmivad veel enne aasta lõppu põhjaliku sõjalise koostöö leppe. USA-l ei õnnestu uusi sõjaväebaase Kesk-Aasias avada. Selle asemel laiendab Venemaa baase ja avab uusi.
Kindlaim viis sõjast võita oleks vast shortida Lähis-Ida (nii Pärsia lahe kui Iisraeli) indekseid. Need võiks surutise alla sattuda vähemalt niikaua, kui selgub kui palju Iraan kavatseb asümmeetrilisele vastusele panustada. -
Calitri, siis ei pea enam relvatootjates pikaks minema vaid otse aluscommoditys - relvades. Nende hind teeb spaigi.
-
Mida sõda, usa ei suuda iraagiski miskit korda saata, seda enam veel iraanis!!!
-
Tõenäosus, et USA Iisraeli ründab vähenes eelkõige siis, kui eelmisel aastal National Intelligence Estimate raportis tõdeti, et Iraan lõpetas tuumapommi tegemise 2003. aastal. Ameerika spioonid rõhutasid, et tehniliselt on Iraanil võimalik tuumapomm valmis saada 2010 ja 2015 aasta vahel. Nagu juba mainit, on USA'l Iraagis ja Afganistaanis probleeme küllaga. Põhjuseks, miks Iisrael viimasel ajal aktiivseks on muutunud, on USA presidendivalimised. Ilmselt kardetakse, et järgmine president ei pruugi enam nii agresiivne Lähis-Ida suhtes olla. ja kui Iisrael peaks tahtma rünnata Bushehri tuumareaktorit, siis võiks seda teha enne kui seal midagi valmima hakkab. Aga viimastes konfliktides on Iraani ja Hizbullah raketid tapnud tuhandeid tsiviilelanikke ka Iisraealis ja ilma USA toetusesta on suht vähe tõenäoline, et Iisrael midagi üksi üritama hakkab.
-
"Aga viimastes konfliktides on Iraani ja Hizbullah raketid tapnud tuhandeid tsiviilelanikke ka Iisraealis......"
hmm, iraan on millalgi iisraeli pommitanud? Tõesti? Tuhandeid tsiiviilelanike? -
Enne sõda tuleb pikaks minna ikka traditsioonilistes asjades: tikud, sool, petrooleum, konservid. Tänapäeval ka personaalsed tuumavarjendid, portatiivsed generaatorid, CNN.
-
Iisrael ja USA ei tee koos kindlasti midagi, sest USA ei taha seada ohtu oma suhteid ja sõjaväelasi mujal araabiamaades. Umbes sellise loogika kohaselt:
- USA ründab Iraani: see on USA ja Iraani vaheline konflikt, kus USA seisab sunni-araabia huvide eest ja tuumarelvade leviku vastu.
- Iisrael ründab Iraani: see on Iisraeli ja Iraani vaheline konflikt, mis otseslt USA-sse ei puutu, seega araabia-USA suhted ei pea sellepärast kannatama.
Mõlemad ründavad koos Iraani: USA väed on sionistide teenistuses! Maha reeturlikud kokkuleplastest valitsejad! Uskmatud ja sionistoide sabarakud araabiast välja! -
opex, kust sai Hizbullah oma raketid? allikad viitavad suuresti Iraanile
-
http://www.alleyinsider.com/2008/7/iran-s-new-secret-weapon-photoshop
-
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/frontline/2301164/Star-Wars-style-laser-technology-to-reach-battlefield.html
järgmine aasta lüüakse Ahmadinejad mättasse ilma kaotusteta? -
- or it might be just showing some muscle to Iran...
- ehk siis pole erilist kahtlust, et ainuüksi Iisraeli sõjalisest võimekusest piisab täna sellest, et Iraan kiviaega tagasi pommitada. Ma kardan, et seda teab ka Iraan. -
Haa, selle uudise pildina on kasutatud pilti, mis tekitas 2008.a. parajalt furoori. Nimelt osad neist rakettidest tegelikult ei startinudki (mingi malfunction) ja siis Iraani propagandaministeeriumis "parandati" PhotoShopiga pilt ära.
Aga üldiselt, kas tõesti on jõudnud järg Iraanini? -
Ei usu eriti, et Iraani vastu samasugust totaalsõda pidama hakataks nagu Iraagi vastu tehti. See on küll vist ainus reaalne võimalus režiimivahetuseks, kuid täna ei saa seda USA vist otsese konfliktina endale lubada (kui just teise riigi varjus ei tegutseta nagu külma sõja ajal) ning Iisraelil üksi pole asja lõpuni viimiseks jaksu. Või on läheb see Pyrrhose võidu peale välja.
Kui aga andmiseks läheb, siis kõige reaalsem on vist see, mida Iisrael juba 80.-te alguses Iraagi tuumajaama vastu tegi (operation Opera) ehk siis võtakse omale sihtmärk (või -märgid) ning tehakse need ühe löögiga maatasa. On muidugi kahtlane, et midagi sellist iraanlastele hinge mahuks ning see püssirohutünn selle peale lõplikult ei plahvataks. -
Ma arvan et pigem sanktsioonide enforcement.
-
See ei paista enam mingite objektide hävitamise missioonina, vaid täielik sõda on tulemas.
Iraan on muidugi kehvas seisus. Kahel pool asuvad riigid, mis on täis USA sõdureid (Iraak, Afganistaan)+ Azerbaitšaanist ja merelt rünnakud. Riiki on raske kaitsta neljal rindel.
Huvitav, millega Iraan on hakkama saanud, et asi nii kurjaks on aetud? Lehes pole nagu midagi hullu viimasel ajal kirjutatud, peale tavalise uraani rikastamise sobalajobala. Hakkavad pommi valmis saama? USA suudab finantseerida veel ühte sõda?
The Coming Iran War
http://beforeitsnews.com/news/86/786/The_Coming_Iran_War.html -
Iraan ajab oma agendat. Teised riigid (lääneriigid) kes küll ka ajavad oma agendat, kuid kellede agenda siiski on oma olemuselt neutraalne ja mitte ohtlik teistele mängust osavõtjatele, ei saa lubada pikalt seda et mingi keha ajab ülimalt agressiivset, absoluutselt allumatut ja süsteemile ohtlikku agendat. Seetõttu ongi vaja Iraan tasalülitada. Isegi kui pikemas perspektiivis on see ühede agendameeste (USA) agenda (ligipääs ressurssidele). Siis sellest ei ole probleemi. Need nö "valged agendamehed" vähemalt ei keela oma agendaga liitumast (ressursse hõivavate ettevõtete aktsiad on ja jäävad vabalt kaubeldavaks). Pikas perspektiivis mina kardan Iraani, Islamit ja Hiinat, sest nende mängijate agenda on agressiivne, repressiivne, ettearvamatu, anastav ja ahistav.
Iraani ründamisega muidugi läheb kõik pekki. Ei tea kas suudetakse konflikti lokaalsena hoida. III MS ei ole kaugel kui Iraani rünnatakse.
The critical mass of a bare mass sphere of 90% enriched uranium-235 is 52 kg. Correspondingly, the critical mass of a bare mass sphere of plutonium-239 is 8–10 kg. The bomb that destroyed Hiroshima used 60 kg of U-235 while the Nagasaki Pu bomb used only 6 kg of Pu-239. http://en.wikipedia.org/wiki/Pakistan_and_weapons_of_mass_destruction
IMO Iraan hiljuti jõudis 20% tasemele. -
Selle Before It's News järgi on üks sõja põhjus ka Iraani toetus Hezbollale. Avalikkusele müüakse uraani rikastamise ideed.
Mäletatavasti oli Iisraeli sõda Hezbolla vastu 2006 suhteliselt ebaedukas. Hezbolla lasi välja ca 4000 raketti.
Nüüd võib-olla kardetakse, et Iraan annab neile ka tuumapommi ja need tüübid ei kõhkleks hetkegi selle laskmisega Iisraeli pihta. -
No sellise põhjuse puhul pole isegi vaja selgitust avalikkusele versioonis I ja tegelikku versiooni II. Seda kas Iraan hävitab Iisraeli enda rakettidega või delegeerib ülesande kellegile teisele, ei ole mõtet isegi detailides arutada: mõrva tellija on peamine süüdlane ja saab alati suurima karistuse. Iisraeli ründamine läbi Hezbollah oleks täiesti legit põhjendus sõja alustamiseks.
-
Minu jaoks vähendab kohese sõja võimalust fakt, et Hillary Clinton on 1...5 juulil regioonis visiidil. Riigi tippjuhte eesliinile just ei saadeta.
Daily Press Briefing - June 25
Secretary Clinton to Travel to Kyiv, Krakow, Baku, Yerevan and Tbilisi -
Äkki just käib kohalikega asja arutamas ja soovitab neil rahulikuks jääda?
-
23 jun DEBKAfile, päris huvitav artikkel:
Iran on war alert over "US and Israeli concentrations" in Azerbaijan. Vägesid puudutavate detailide osas üks täpsemaid seni.
* In a rare move, Iran has declared a state of war on its northwestern border
* Israel has secretly transferred a large number of bomber jets to bases in Azerbaijan, via Georgia
* American special forces are also concentrated in Azerbaijan in preparation for a strike
* IRGC convoys of tanks, artillery, anti-aircraft units and infantry are seen heading up the main highways to Azerbaijan and then further north to the Caspian Sea -
Israel setting up Saudi base for Iran raid?
* The Islam Times said Israeli airplanes landed at an international airport and Israeli soldiers unloaded military equipment on June 18 and 19. Saudi officials canceled commercial air traffic and, one traveler told the Islam Times, paid to put up passengers in nearby four-star hotels to prevent them from expressing anger.
* Saudi Arabia had adjusted its missile defense systems to ensure that Israeli jets are not shot down while passing through Saudi airspace on the way to an attack on Iran’s nuclear facilities. -
Iraan ikkagi aebilaeva Gazasse saatmas. Iran 'still to send aid ships to Gaza'
-
USS Carrier Harry Truman Now Officially Just Off Iran, As Israel Allegedly Plotting An Imminent Tehran Raid
http://www.zerohedge.com/article/uss-carrier-harry-truman-now-officially-just-iran-israel-allegedly-plotting-imminent-tehran- -
Kaardilt on näha, et Iraani rannikul on juba kaks lennukikandjat (Truman ja Eisenhower).
-
Harry S. Truman: Deployed in the 5th Fleet AOR supporting maritime security operations and theater security cooperation efforts.
Kas kellegi apsakas? -
Sõjad ei tule ja ei teki niisama, selleks on vaja rahvamasside toetus, aga seda ei saa tekkida enne kui on olnud teatud laialdased diskussioonid selle teema üle igalpool medias jne.
See ei ole niisama lihtne business, et ajame väed kokku ja muudkui vajutame pedaali. Teine variant on saata hunnik väekontingente sinna, et tekiks intsident. Kuid samas jälle kui ei ole rahva toetust, siis intsident vajub ära, jne. -
Somm, theater on inglise keeles tavaline väljend konfliktipiirkonna kohta.
wikipedia:
In warfare, a theater, or theatre or seat of war is defined as a specific geographical area of conduct of armed conflict, bordered by areas where no combat is taking place. -
Iisraelil poleks vaja mingit rahva toetust ja laia meediakajastust Iraanile molli andmiseks. Maailma ja eriti euroopa liberaaleunuhhide arvamus neile korda ei lähe.
Aga sellisel juhul tõusetub küsimus, mida USA lennukikandjad seal teevad?
Osade allikate kohaselt pole tänu sanktsioonidele Iraani kunagi võimsast lennuväest midagi alles. Teised allikad jälle räägivad, et Venemaa müüs hiljuti Iraanile SU-30 hävitajaid. -
SideKick, making Presence.
-
Tänud, SideKick, selgitamast.
Minu arvamus on, et Obama uut sõda ei taha, aga kui Iisrael oma rünnaku teha tahab, siis pole USA´l midagi vastu, väljaarvatud väike taunimine. Ehk on tegelikult luba ja "teatraalne" tugi antud, aga otsuse tegemine jääb siiski Iisraelile, kuid seda Obama sooviks - ehk mitte seostada USA´d Iraanisse ründamise eest. On ka väheusutav, et Saudi-Araabia oleks lubanud lennukoridori ja baaside ehitamist omale territooriumile ilma USA käsku.
Segane värk. Aga las Clinton teeb oma tuuri seal turbaanide maal, ja siis vaatame mis edasi saab. -
Siis, Schlagbaumm - tänud.
-
An overshadowed nuclear threat
Don't be confused. It's not a nuclear Iran that's frightening, it's the face in the mirror.
-Zvi Bar'el, Haaretz -
New Yorgis Times Square lähedal suur Mahmoud Ahmadinejadi pildiga poster kirjaga He's Not Welcome Here. You can do something about it. Ja ärgitatakse liituma saidiga, mis propageerib USA firmade ärisidemete katkestamist Iraaniga.
Ma küll ei tea, kas keskmine ameeriklane (täna veel?) seda meest pildi järgi ära tunneb. Osamat vist juba teatakse.