LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

airBaltic börsile

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse • airBaltic on 1995 aastal asutatud Baltikumi suurim lennufirma (reisijate arvult). Hetkel on ettevõtte käsutuses järgmised lennukid:
  2 Boeing 757–200 aircraft
  6 Boeing 737–500 aircraft
  8 Boeing 737–300 aircraft
  8 Q-400 NextGen aircraft
  10 Fokker 50 aircraft
 • ÄP Logistikauudised: airBalticu aktsiad paisatakse börsile 2014. aastal

  Läti rahuvsliku lennufirma airBaltic aktsiad võivad tulla Riia börsile 2014. aastal ütles transpordiministeeriumi sekretär Anrijs Matiss täna intervjuus Läti raadiole.

  Kommenteerides, milline saab olema lennufirma finantsolukord peale aktsiakapitali suurendamist, ütles Matiss, et esiteks pole airBaltic endiselt tasunud oma võlgu mitmetele tarnijatele, lennujaamadele ega ka liisingufirmadele. Teiseks soovitakse hetkel tehtava investeeringuga uuendada ja moderniseerida ettevõtte lennuparki. Novembris lõpetab airBaltic teatavasti Fokkertüüpi õhusõidukite kasutamise ning liisib uued lennukid. Ainuüksi uued lennukid toovad kaasa investeeringu suurusjärgus 14 miljonit eurot (10 miljonit latti).

  Homsel omavahelisel kohtumisel tehakse tõenäoliselt lõplik otsus airBalticu aktsiakapitali suurendamise osas. Samuti tehakse muudatused ka juhatuses ning nõukogus, sest Läti valitsuse teatel on nad leidnud Bertolt Flickile asendaja.
 • Siia sobib Richard Bransoni soovitus, kuidas saada miljonäriks: "Start as a billionaire and then buy an airline".

  Lennufirmad on üldiselt alati olnud kohutav koht, kuhu raha paigutada. Lennunduses on meeletu konkurents ja olematud marginaalid; sa pead tegema tohutuid investeeringuid lennukitesse, mille tõttu su püsikulud on kõrged; lennukite ostuks võetud tihti veel palju laenu. Lisaks sõltud suuresti kütusehindadest. See ei ole hea äri investoritele.
 • Buffet pidas kõne novembris 1999, sooviga selgitada, et Tech firmad olid mullis, teda peeti selle eest muidugi vähe rumalaks, kuni see mull lõhkes. Oma kõnes toetus ta veel kahele tööstusele, mis on muutnud inimkonna ajalugu innovaatilisusega: autotööstus ja lennundus. Ta küll hiljem ostis Berkshirele Timeshare eralennukifirma NetJet, kuid oma seisukohtadest lennunduse kahjust majandusele tervikuna pole ta iial taganenud. Siin on tema sõnad:

  "Move on to failures of airlines. Here's a list of 129 airlines that in the past 20 years filed for bankruptcy. Continental was smart enough to make that list twice. As of 1992, in fact--though the picture would have improved since then--the money that had been made since the dawn of aviation by all of this country's airline companies was zero. Absolutely zero.
  Sizing all this up, I like to think that if I'd been at Kitty Hawk in 1903 when Orville Wright took off, I would have been farsighted enough, and public-spirited enough--I owed this to future capitalists--to shoot him down. I mean, Karl Marx couldn't have done as much damage to capitalists as Orville did."

  Terve kõne asub siin:
  http://http://money.cnn.com/magazines/fortune/fortune_archive/1999/11/22/269071/
 • Samas näiteks Baltika aktsionärid oskaksid seda ettevõtet ilmselt hinnata: miks mitte osta midagi sellist, kuhu saab harjumuspärasel kombel igal aastal vahepeal kogunenud üleliigset uut raha sisse panna.
 • http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20111097183

  Air Baltic etsii johtajaa - Taskila mukana veikkailuissa

  Yksi vahva ehdokas olisi Air Balticin entinen strategiajohtaja Tero Taskila. Taskilan kiinnostus tehtävään on kuitenkin kyseenalaista, sillä hän aloitti vasta loppukesällä Viron kansallisen lentoyhtiön Estonian Airin toimitusjohtajana.

  __________

  Tundub,et Estonian Air on pidevalt tagaplaanil.
 • Tundub,et Estonian Air on pidevalt tagaplaanil.

  ...mis tegelikult on kummaline arvestades, et EA LENDAB, erinevalt Air Balticust kus "lendab" BUSS.
 • Sakslane Martin Gauss alustab Air Balticu tegevjuhina novembri alguses. Ta on varem juhtinud Malev Hungarian Airlinesit ja Cirrus Airlinesit.
 • Eestlastele Bombardier just liialt ei meeldinud, nüüd siis lätlased testimas. Bombardier books order from Air Baltic
 • Väga üllatav valik nende poolt. Tellimuste kogusega see mudel just ei hiilga. Vaevalt nüüd AB neid Eesti kolme lennukit üldse kunagi sooviks.
 • Baltikumi-siseselt on Bombardieriga näiteks Tallinn-Vilnius liinil küll selge kvalitatiivne edasiminek toimunud (liikles EA Saab või AB Fokker, samuti jääb lennuaeg nüüd alla tunni). Kas ja mis raha selle liini pealt teenitakse, ma küll ei tea. Väga tihti ei lenda küll, aga kui lendan, on täituvus hea olnud lennukist sõltumata.
 • Tänane ERR uudis.
  Läti korruptsioonivastane büroo (KNAB) taotleb riigi peaprokuratuurilt kriminaalasja alustamist lennukompanii airBaltic endise juhi Bertolt Flicki suhtes.

  Uudisteagentuuri LETA kasutuses oleva informatsiooni kohaselt peab KNAB Flicki süüdlaseks raskete tagajärgedeni viinud ametiseisundi kuritarvitamises. AirBalticu endist juhti võib süüdimõistmisel ähvardada kuni viieaastane vangistus.

  KNAB-i pressiteate kohaselt on piisavalt tõendeid selle kohta, et valitsusele ja ametiisikutele kompanii põhikapitali muutmiseks surve avaldamise eesmärgil muutis Flick 2011. aasta 12. ja 13. septembril alusetult ära kompanii üheksa lennureisi.

  AirBaltic, mis on tunnistatud selles asjas kannatanuks, nõuab 14 500 latti (26 626 eurot) kompensatsiooni.

  2011. aasta sügisel, kui oli saanud teatavaks, et airBalticu kahjum on rekordilised 77 miljonit latti (109,5 miljonit eurot), lahkus Flick aktsionäride nõudel lennukompanii juhi kohalt.

  AirBaltic andis Flicki kohtusse, süüdistades teda teadlikus kahjurluses ja kuritarvitustes ning nõudes talt 20 miljoni lati (28,45 miljoni euro) hüvitamist. Peale selle nõuab airBaltic Flicki vastutuse kindlustanud kompaniilt 50 miljonit latti (71 miljonit eurot).
 • https://trip.ee/uudised/air-baltic-ostab-60-uut-bombardier-cs300-lennukit
  Päris jõhker kogus lennukeid. On lootus uutele otselendudele Tallinnast, Riiast rääkimata. Raske on arvata, milline lennujaam ja firma on tulevikus Baltikumis keskne.
 • Nordica võib hakata ennast vaiksel kokku pakkima.
  Kusjuures need CS 300-jad on pagana mugavad lennukid. Võrreldes A320 ja A321 tundub jalaruumi rohkem olema ja istmed on mugavamad.
  Ei saa aru miks see Nordica nende mõttetute nõeltega lendab
 • mx77 ja tegelikult paljud teisedki. ÄGE on see, et iga Eestis avaldatud lennundusuudis muutub Nordica siunamiseks. Air Balticu poolt igal juhul vägev avaldus.

  Nordica forever:)
 • mihkel, lendad põhiliselt Brüsseli vahet?
 • Millal teada saab mis tingimustel poolakad need EV riigilennukid endale said, LOTi pardaajakirja vaadates on üsna selge, et nad neid endi omaks peavad. Maksumaksja võiks teada tegelt kuidas ta rahaga toimetatakse.
 • Poolakad ei ole neid endale saanud. Täpselt samamoodi võib DHLi kliendilehte vaadates jääda mulje, et nad European Air Transpordi, ABXi jt lennukeid enda omaks peavad...
 • Noh poolakad esitlevad neid kui omasid, osa nende fliidist. Diili tingimused võiksid siiski avalikumad olla. Kui vaid teaks, et riigikapitalistid vähemalt pea tasuta või miinusega neid ära ei andnud. Nr.-id on supersalastatud, taaskord.
 • no sisuliselt on Nordica allhankefirma, kes teeb LOT ile allhanget, teiselt riigifirmalt renditud lennukitega.
 • mihkel48
  mis see Brüssel siia puutub?


  Lihtsalt mul on mulje jäänud, et see on ainuke liin millele Nordica vähegi panustab
 • Investors eyeing airBaltic for possible stock exchange listing, says airline boss Gauss
  At the moment, investment banks are making an independent assessment of the possibility of listing the Latvian national airline airBaltic's shares on the stock exchange to attract new capital, the chief executive and chairman of the airline, Martins Gauss, told LTV's Morning Panorama show December 12.

  Gauss said the airline continues to grow and this year will carry more than 4 million passengers - equivalent to more than double the population of Latvia.

  airBaltic is profitable and has "become an important airline in Europe," Gauss said, adding that "maybe we'll be quoted on the stock exchange."

  Independent investment bank representatives are currently assessing the airline, Gauss said, without naming any of them or specifying any dates. "They see us as one of the top candidates in Europe... that is the view from the outside," Gauss said.


  Sõnastus on muidugi kohutavalt segane. Nagu oleks võimalik mingigi teoreetiline variant, et saabuvad ei-tea-kust mingid investorid kes siis hakkavad täiesti niisama ettevõtet hindama.
  :D :D

  On ju selge, et IPO ettevalmistus käib. Miks selline kaartide segamine ja suitsukate?

  Wikipediast leitud majandustulemused pikema perioodi ulatuses:


  Ja natuke detailsemalt 2017. aasta koondaruandest (PDF):
  KASUMIARUANNE


  BILANSS  Riia lennujaama veebilehel on ka koondstatistika kolme Balti riigi lennujaamade kohta:


  Ja anna.aero artiklis veel spetsiifilist regionaalset aeronautika statistikat.


  Saab näha kas investori otsingud päädivad siiski uue strateegilise investori sissetulekuga või ikkagi ettevõtte avalikuks tulekuga ja aktsiate noteerimisega börsil.
  Noteerimise korral, muide, oleks teatud sektori investoritele Baltikumis jälle üks alternatiiv nägemuse võtmiseks. Nimelt taristut oleks siin mitme eri nurga alt võimalik omada:

  Energijos Skirstymo Operatorius - ESO1L - elekter, gaas, elektritaristu
  LITGRID - LGD1L - Leedu elektri ülekandevõrgu süsteemioperaator
  Amber Grid - AMG1L - maagaasi torustik, kompressorijaam, gaasi müük
  Latvijas Gāze - GZE1R - gaasi müük ja kaubandus
  Lietuvos energijos gamyba - LNR1L - elektri- ja hüdroelektrienergia
  Kauno energija - KNR1L - elektri- ja soojusenergia tootmine

  Tallinna Vesi - TVEAT - puhta joogivee ja reovee käitlemise kommunaalettevõte
  Telia Lietuva - TEL1L - telekommunikatsioon ja IKT võrgud
  Baltic Telekom - BTE1R - holdingettevõtte mille varadeks on telekommunikatsiooniettevõtte aktsiad

  Klaipėdos nafta - KNF1L - nafta, LNG terminalid, sadamateenused
  Tallinna Sadam - TSM1T - sadamateenused, parvlaevad, kaldakaubandus
  Tallink Grupp - TAL1T - reisilaevaliiklus, kaubavedu Läänemerel
  Rīgas kuģu būvētava - RKB1R - Riia laevatehas

  AUGA group - AUG1L - mahepõllumajandus ja mahepõllumajandussadused, vili
  Linas Agro Group - LNA1L - põllumajandus ja põllumajandussadused, vili
  INVL Baltic Farmland - INL1L - põllumajandusmaa investeerimisfond
  PATA Saldus - SMA1R - metsamaa majandamine
  East West Agro - EWA1L - põllumajandus- ja metsandustehnika ning inventari müük ja hooldus

  Baltic Horizon Fund - rahavoogu tootev ärikinnisvara (kinnisvara)
  EfTEN Real Estate Fund III - EFT1T - rahavoogu tootev ärikinnisvara (kinnisvara)
  INVL Baltic Real Estate - INR1L - rahavoogu tootev ärikinnisvara (kinnisvara)
  Trigon Property Development - TPD1T - tööstus- logistikakinnisvara (wannabe) REIT
  VEF - VEF1R - elektrienergia müük ja (tööstus)kinnisvara arendus
  Arco Vara - ARC1T - kinnisvara arendus
  Pro Kapital Grupp - PKG1T - kinnisvara arendus

  Eelnev jaotus gruppideks muidugi on tinglik. Võib jälgida ametlikku klassifikatsiooni, aga saab ka vabamalt jaotada. Nt mitmeid primaartooraine ümbertöötlejaid ja/või tööstusettevõtteid lisades.
  Hiljutine Tallinna Sadama IPO Eestist ja tuleval aastal tõenäoliselt turule saabuv ENEFIT süvendavad mõlemad taristuinvestorite story´t Balti turgudel. Samuti võimalik OPERAIL-I IPO (ning ning Omniva ka) sobiks selle teema valguses kompotti.

Teemade nimekirja